Siemens buduje sieć mikrofabryk pojazdów elektrycznych Zbee

Clean Motion
23.4.2019

Siemens nawiązał współpracę z Clean Motion, producentem pojazdu elektrycznego Zbee. Współpraca ma umożliwić Clean Motion zbudowanie i utrzymanie cyfrowej fabryki wzorcowej z wykorzystaniem technologii i rozwiązań firmy Siemens.

Clean Motion posiada globalną strategię ekspansji, która opiera się na lokalnej produkcji rozproszonej w wielu mniejszych fabrykach w pobliżu klienta końcowego. Aby taka ekspansja zakończyła się sukcesem, należy zapewnić zdefiniowany cyfrowo produkt i proces produkcyjny wraz z centralnie sterowanym łańcuchem dostaw. We współpracy z Siemens PLM Software firma Clean Motion ma zamiar uzyskać w pełni cyfrowe bliźniaki zarówno dla swojego produktu, procesu produkcyjnego, jak i całej fabryki.

Fabryka wzorcowa

W ramach strategii cyfryzacji zostanie zbudowana cyfrowa fabryka wzorcowa z oprogramowaniem do zarządzania cyklem życia produktów (PLM) firmy Siemens. Fabryka ta pozwoli następnie na wprowadzenie zmian pod kątem nowych wariantów i optymalizację przepływów produkcyjnych. Clean Motion będzie w stanie zbudować dużą liczbę niezależnych, fizycznych zakładów produkcyjnych i zapewnić ich działanie dokładnie w taki sam sposób na całym świecie, korzystając z rozwiązań Siemens PLM Software, które będą zarządzać cyfrowym bliźniakiem, odzwierciedlając cyfrową fabrykę wzorcową. Clean Motion planuje wdrożyć Mindsphere – oparty na chmurze, otwarty system operacyjny Internetu rzeczy (IoT) firmy Siemens, zasilany przez Amazon Web Services (AWS), aby umożliwić funkcjonowanie podłączonej fabryki i utworzyć proces działający w zamkniętej pętli, który będzie monitorować i przekazywać na żywo dane z użytkowania i fabryki w celu dalszej optymalizacji działalności i procesów firmy Clean Motion.

– Wykorzystanie rozwiązań firmy Siemens w zakresie IoT umożliwi rejestrację sposobu produkcji i użytkowania produktu w czasie rzeczywistym. Dzięki tym informacjom możemy zoptymalizować nasz istniejący model biznesowy, ale także rozwinąć nowe możliwości. Oznacza to również, że będziemy mogli otrzymać informacje zwrotne na temat użytkowania i produkcji oraz produkować z taką samą wysoką jakością na całym świecie – powiedział Göran Folkesson, prezes Clean Motion.

Wykorzystywane technologie

Model biznesowy firmy Clean Motion opiera się na centralnej organizacji zakupowo-logistycznej z lokalnymi jednostkami produkcyjnymi, budującymi, serwisującymi i dostarczającymi Zbee na rynek lokalny. Celem tego jest, aby każda mikrofabryka miała roczną zdolność produkcyjną około 5000 pojazdów i dysponowała wszystkimi częściami na cały cykl życia pojazdu, gdzie produkcja, sprzedaż i rynek posprzedażowy są zagregowane. Clean Motion wykorzysta oprogramowanie Siemens NX™, portfolio Teamcenter®, portfolio Simcenter™ oraz portfolio Tecnomatix®. Firma Clean Motion będzie również korzystać z Managed Services firmy Siemens z Teamcenter w chmurze, zasilanych przez AWS, w celu uzyskania kompleksowego, przemysłowego rozwiązania software’owego w chmurze.

Współpraca nie będzie ograniczona wyłącznie do jednej fabryki. Zbee już tworzy produkt wirtualny, a dzięki portfolio oprogramowania Siemens PLM firma Clean Motion zbuduje cyfrowego bliźniaka produktu, procesu i fabryki, zapewniając jeszcze większe możliwości symulacji, optymalizacji i weryfikacji zarówno produktu, jak i procesu produkcji. Dzięki cyfrowemu bliźniakowi Clean Motion będzie w stanie symulować cały cykl życia pojazdu przed jego ukończeniem.

Źródło: Siemens

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę