Średnia cen OC w pierwszej połowie 2019 roku. Gdzie i dla kogo najdrożej?

ruch, droga © Pixabay

Udostępnij:

Średnia cena OC wyniosła w I półroczu 2019 roku 687 zł i była o 7,2% niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Obniżki dotyczą wszystkich kierowców, jednak wciąż dla niektórych z nich stawki za obowiązkowe ubezpieczenie są wysokie.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu zaczęły wyraźnie spadać już pod koniec 2017 r. W 2018 roku obserwowaliśmy kolejne obniżki, jednak dopiero po pierwszych 6 miesiącach br. możemy mówić o wyraźnym spadku cen.W raporcie podsumowującym I półrocze 2019 roku serwis Rankomat.pl przedstawia wysokość średnich składek OC, m.in. w zależności od miejsca zamieszkania kierowcy, jego wieku, stanu cywilnego czy też marki ubezpieczanego pojazdu.

© RankomatJak ceny OC zmieniały się od 2018 roku?

Od I do IV kwartału 2018 r. ceny obowiązkowego ubezpieczenia były stabilne i wynosiły średnio od 727 zł do 742 zł. Pierwszy kwartał 2019 r. przyniósł największe obniżki składek OC (-5,1% w stosunku do kwartału poprzedniego). W kolejnym kwartale średnia cena OC obniżyła się o kolejne 1,8% i wyniosła 680 zł.

© Rankomat

Najdroższe województwo pomorskie

W pierwszym półroczu 2019 r. najwięcej za OC płacili mieszkańcy województw: pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Najtańsze oferty OC otrzymywali natomiast właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwie podkarpackim, opolskim i świętokrzyskim. Różnica cen OC między najdroższym województwem pomorskim (780 zł),a województwem podkarpackim, gdzie stawki były najniższe (557 zł), wyniosła aż 40%.

© rankomat

Ile kosztowało OC w stolicach województw?

Kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy płacili w I półroczu 2019 r. najwięcej za OC. Najmniej na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu przeznaczali mieszkańcy Rzeszowa, Kielc i Opola.

Ceny OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich miastach wojewódzkich. Obniżki wyniosły od -5,6% (Olsztyn) do -10% (Kielce).

© rankomat

Największe obniżki dla młodych kierowców, kawalerów oraz panien

Choć najmłodsi właściciele pojazdów (18-25 lat ) wciąż płacą za ubezpieczenie OC najwięcej, to właśnie ich w I półroczu br. dotyczyła największa obniżka cen (-16,7% w stosunku do I półrocza 2018 r.). W pierwszych 6. miesiącach 2019 r. najtańsze oferty OC trafiały do osób w wieku powyżej 55 lat. Wynika to głównie z ich zazwyczaj długoletniego stażu za kierownicą oraz wypracowanych maksymalnych zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy.

© rankomat

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki uwzględniają również stan cywilny właściciela samochodu. W I półroczu 2019 r. najwięcej za OC płacili kawalerowie i panny (964 zł). Jednak to właśnie tej grupy dotyczyła największa obniżka cen w porównaniu z rokiem poprzednim (-10,7%). Najtańsze oferty obowiązkowego ubezpieczenia samochodu otrzymywały natomiast osoby zamężne i żonate (603 zł).

© rankomat

Za jakie samochody płaciliśmy najwyższe składki OC?

W I półroczu 2019 roku ubezpieczyciele przedstawiali najdroższe propozycje OC właścicielom samochodów marki BMW. Średnia składka wyniosła w ich przypadku 904 zł i była wyższa o 31,6% niż średnia cena OC w kraju (687 zł). Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w kalkulatorze rankomat.pl marek pojazdów, najtańszą była Skoda i Toyota.

© rankomat

Na cenę OC wpływ ma również pojemność silnika ubezpieczanego pojazdu. W I półroczu 2019 roku najwięcej za OC płacili posiadacze aut z silnikiem o pojemności powyżej 3,0 l. Średnia składka OC w przypadku takiego pojazdu wynosiła 952 zł i była wyższa o 83% niż dla samochodów z najmniejszym silnikiem (do 1,0 l).

© rankomat

Źródło: Rankomat

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również