Szkolenia Forda dla młodych kierowców

Ford
12.10.2016

Ford w Polsce przystąpił do globalnej akcji edukacyjnej, której celem jest podniesienie umiejętności drogowych i świadomości zagrożeń na jezdni u młodych kierowców. Program Ford Driving Skills for Life rozpoczął się 8 października na terenie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie.

Pierwsza, sobotnia tura programu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Szkolenie trwa pół dnia, samochody udostępnia Ford, a nad ich przebiegiem czuwają instruktorzy doskonalenia techniki jazdy z Sobiesław Zasada Centrum.

Wśród zaproszonych gości, biorących udział w krótkim panelu wiedzy na temat sytuacji na polskich drogach znaleźli się: Maria Dąbrowska-Loranc z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytut Transportu Samochodowego, asp. szt. Robert Opas z Komendy Głównej Policji, Tomasz Czopik, ekspert bezpiecznej jazdy, kierowca rajdowy oraz gospodarz spotkania Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i PR Ford Polska. Spotkanie poprowadził Rafał Jemielita, dziennikarz Playboya, związany z motoryzacją od 20 lat.

Szkolenie #FordDSFL składa się z dwóch elementów – teorii i praktycznych ćwiczeń, wykonywanych podczas jazdy samochodem. Każdy kierowca, pod okiem instruktora, uczy się rozpoznawać potencjalne zagrożenia, kontrolować prędkość, utrzymywać optymalną odległość od pozostałych uczestników ruchu oraz panowania nad samochodem, także w sytuacjach trudnych. Uzupełnieniem teorii i praktyki na torze są zajęcia w alkogoglach i specjalnych kombinezonach, dzięki czemu każdy może przekonać się, jak zmieniają się jego zdolności psychomotoryczne po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających.

Czy takie programy mają szansę wnieść coś pozytywnego do naszego życia? Oczywiście! To właśnie tu kształtuje się nawyki, które ratują nas z opresji na drodze. Szkolenie młodzieży ma też niebagatelny wpływ na zmniejszenie liczby kolizji, ponieważ zarówno w Europie, jak i w Polsce wśród sprawców wypadków oraz zabitych największą grupę stanowią kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lata. Na 32 967 wypadków, do których w 2015 roku doszło na polskich drogach, w co piątym sprawcą był młody kierowca. Polscy kierowcy w tym przedziale wiekowym są niestety w europejskiej czołówce, powodując 16,5 wypadków na 10 tys. osób. Przyczynami są: brawura, rozkojarzenie, alkohol, narkotyki, nieugruntowane prawidłowe nawyki, niecierpliwość, czy korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy. Młody człowiek czuje się zwykle za kierownicą zbyt pewnie jak na swoje niewielkie umiejętności, kurs ma za zadanie uświadomienie zagrożeń, które czekają na drodze, wyrobienie umiejętności przewidywania, obudzenie wyobraźni, skutecznie gaszącej ułańską fantazję.

Programu FordDSFL to także platforma edukacyjna udostępniona pod adresem www.forddsfl.pl Znajdziemy na niej materiały szkoleniowe, porady w formie wideo z udziałem Tomasza Czopika oraz infografiki, opisujące i wyjaśniają trudniejsze zagadnienia. Zawartość platformy na bieżąco będzie aktualizowana i uzupełniana. Część tematów będzie pochodzić z materiałów wykorzystywanych w innych krajach, wiele odniesie się do sytuacji na polskich drogach. Za jej pośrednictwem można również zgłaszać chęć udziału w szkoleniach.

Źródło: Mototabu

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę