Szybszy przejazd przez bramki A4 z weryfikacją wideo

bramka, autostrada © Stalexport Autostrada Małopolska

Udostępnij:

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak też jest właśnie z autostradami w Polsce, bo nawet jeśli dostępny jest większy kawałek dobrej, szybkiej drogi, to zawsze może pojawić się bramka, która znacznie spowolni jazdę samochodem. Nowe rozwiązanie zwane Videotollingiem może przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem.

Od wtorku 16 lipca tego roku na odcinku autostrady A4 między Krakowem a Katowicami działa nowa metoda płatności, czyli Videotolling. Jest to automatyczny system, który opiera się na kamerach i sczytuje numery rejestracyjne pojazdów przejeżdżających przez bramki.Jak działa Autopay?

Do działania potrzebna jest aplikacja Autopay na telefon, jednak nie trzeba mieć go przy sobie. W aplikacji należy zarejestrować pojazd w bazie i jego numer rejestracyjny powiązać z daną kartą kredytową lub płatniczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenia zainstalowane na bramkach po odczytaniu tablicy automatycznie podnoszą szlaban i jednocześnie pobierają opłatę z karty, bez angażowania kierowcy w proces płatności.Grunt to wybrać bramkę

W korzystaniu z systemu ważne jest wjechanie w odpowiednią bramkę na placu poboru opłat w Mysłowicach lub w Balicach. Należy bowiem wybrać linię oznakowaną symbolem czarnej kamery na żółtym tle. Dla użytkowników Autopay wydzielono trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej i jedna bramka z prawej strony placu. Warto pilnować oznaczeń i wjeżdżać w odpowiednie bramki, ponieważ posiadacze aplikacji zostaną obsłużeni na bramkach nieprzeznaczonych dla nich, ale potrwa to dłużej. Z kolei kierowcy wjeżdżający na bramki przeznaczone wyłącznie dla Autopay sprawią, że ruch nie będzie tak płynny, jak mógłby być.

© Stalexport Autostrada Małopolska

Aplikacja umożliwia utworzenie konta indywidualnego lub firmowego. Można w niej dodać także kilka pojazdów i podłączyć pod jedną lub więcej kart kredytowych i płatniczych. Historia transakcji i zbiorcze faktury za przejazdy to kolejne zalety aplikacji. Dla wszystkich uczestników ruchu drogowego zorganizowany w ten sposób przejazd przez bramki może oznaczać szybszy przejazd trasy.

Źródło: Stalexport Autostrada Małopolska

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również