TNGA – 5 różnych platform modułowych Toyoty

Toyota
28.1.2019

TNGA to znacznie więcej niż modułowa, wysoce elastyczna architektura. Każda z platform TNGA wykazuje się znaczną odrębnością, a co więcej, projektowanie i produkcja modeli Toyoty opartych na poszczególnych platformach odbywa się w odrębnych działach. To co je łączy, to ta sama filozofia projektowania i designu.

Architektura TNGA obejmuje pięć platform różnej wielkości, od najmniejszej GA-B, która jeszcze nie weszła na rynek, po GA-L, na której powstały flagowe modele Lexusa. Wokół każdej z nich zorganizowany jest w firmie osobny dział skoncentrowany na projektowaniu i produkcji samochodów podobnej wielkości, opartych na tej samej platformie.

Nowe modele Toyoty w modułowej technologii TNGA
Pierwszym modelem opracowanym w architekturze TNGA był Prius 4. generacji – razem z nim zadebiutowała na rynku płyta GA-C. Na tej samej podstawie został zbudowany crossover Toyota C-HR oraz najnowsza Corolla w trzech wersjach nadwozia. Płyta GA-B stanie się podstawą Yarisa nowej generacji oraz różnych miejskich modeli Toyoty, które trafią do japońskich klientów marki. GA-K to średniej wielkości sedany, minivany i SUV-y, z których część już zadebiutowała w salonach, zaś na premierę innych trzeba jeszcze poczekać. Chodzi m.in. o RAV4, Highlandera, Siennę i przeznaczony na japoński rynek model Harrier, a także sedany Camry, Avalon oraz Lexus ES. Platforma GA-L została użyta do budowy największej limuzyny Lexus LS i flagowego coupe LC. Osobną platformę TNGA otrzymają zbudowane na ramie auta terenowe – Land Cruiser, 4Runner czy Sequoia.

Akio Toyoda zaprezentował nową, globalną architekturę modułową TNGA w 2015 roku i od tamtej pory jest stopniowo wprowadzana do kolejnych modeli. Jak podkreśla redakcja Wards Auto, teraz, kiedy na rynku są już obecne samochody reprezentujące cztery z pięciu platform, można w pełni zrozumieć złożoność i zaawansowanie techniczne strategii Toyota New Global Architecture.

Wspólnym mianownikiem wszystkich platform TNGA jest filozofia projektowania samochodów – nisko położony środek ciężkości, atrakcyjny design o obniżonych liniach nadwozia, bezpośrednie reakcje samochodu na działania kierowcy, wysokiej jakości wrażenia podczas prowadzenia oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego zapobiegające kolizjom. Wspólna jest także koncepcja modułowej konstrukcji, obniżającej koszty produkcji i ułatwiającej wprowadzanie modyfikacji do modeli, którą można zastosować z napędem na przód, na tył lub na cztery koła.

TNGA to największa rewolucja w historii Systemu Produkcyjnego Toyoty
TNGA to koncepcja całościowa – obejmuje ona obok platform poszczególne komponenty, w tym silniki, układy napędowe i przekładnie, a jednocześnie zasady projektowania samochodów, linie produkcyjne i stosowane w nich urządzenia oraz zasady organizacji pracy i logistyki. Jest to największa rewolucja w dotychczasowej historii słynnego Systemu Produkcyjnego Toyoty, który zapewnił globalny sukces zarówno tej marce, jak i japońskiej gospodarce.

Zmiana, jaką TNGA wprowadza do procesu projektowania i produkcji, polega przede wszystkim na standaryzacji wymiarów i położenia podzespołów w obrębie ujednoliconych platform oraz ograniczenie liczby rodzajów części wykorzystywanych w różnych modelach. To umożliwia konstruowanie mniejszych linii produkcyjnych, które można łatwiej dostosowywać do zmieniających się potrzeb, oraz upraszcza logistykę dostarczania części. Rozwój produktów odbywa się w oparciu o współdzielenie komponentów napędowych i części w ramach najważniejszych grup pojazdów. Dzięki tym zmianom znacząco rośnie także konkurencyjność samych fabryk. Dotyczy to m.in. fabryki TMMP w Wałbrzychu, gdzie produkowane są przekładnie do napędów hybrydowych 4. generacji, opracowane właśnie w technologii TNGA.

Lepsza jakość i znaczące oszczędności
Akio Toyoda, prezydent Toyoty, wyjaśnił, że celem wprowadzenia tej ogromnej reformy jest redukcja kosztów projektowania nowych modeli o około 50% w porównaniu do poziomów z 2008 r. Jednocześnie samochody TNGA wyróżniają się znacznie wyższą jakością – a to niemałe osiągnięcie w przypadku marki, która stała się w zasadzie synonimem jakości i niezawodności produktów. Dzięki temu Toyota zamierza utrzymać przez następne dekady pozycję w światowej czołówce producentów samochodów, zarówno pod względem zysków, jak i liczby sprzedanych pojazdów.

Jak podkreśla Yoshikazu Saeki, główny inżynier nowej Toyoty RAV4, największe ograniczenia kosztów wynikają z zastosowania wspólnych dla wielu modeli najważniejszych elementów konstrukcyjnych, takich jak komora silnika, która w przypadku modeli GA-K ma takie same struktury kontrolowanego zgniotu. Tam, gdzie to możliwe, modele zbudowane na tej samej platformie mają ten sam układ kierowniczy, elektryczne wspomaganie kierownicy czy kolumny MacPhersona w przednim zawieszeniu.

Z drugiej strony, modułowa konstrukcja umożliwia wprowadzanie znaczących zmian – tak jest w przypadku tylnego zawieszenia Camry i RAV4. W Camry zastosowano podwójne wahacze, zaś dostosowany do jazdy w lekkim terenie SUV otrzymał bardziej złożone, wielowahaczowe zawieszenie. Kolejnym przykładem modyfikacji są różnice w rozstawie osi. Odległość między osiami Camry wynosi 2825 mm, zaś w przypadku RAV4 została zmniejszona o 135 mm do 2690 mm. Z kolei rozstaw osi Highlandera jest większy nawet od Camry. W zasadzie RAV4 i Highlander wyznaczają punkty krańcowe zasięgu rozstawu osi płyty GA-K.

Silniki i układy napędowe stanowią tę dziedzinę, w której bardzo dobrze widać, że TNGA przynosi oszczędności dzięki lepszej organizacji i planowaniu, ale bez kompromisów pod względem jakości i atrakcyjności auta. W ofercie zostają utrzymane duże, mocne silniki, jak w przypadku Highlandera, który nadal będzie oferowany z silnikiem V6 lub z napędem hybrydowym. Nowy RAV4 Hybrid jest nawet nieco mocniejszy od poprzedniej generacji. Spektakularnym przykładem jest pod tym względem także Corolla, która jest dostępna nie tylko ze 122-konnym napędem hybrydowym 1,8 l z Priusa, ale także z zupełnie nowym układem hybrydowym 2,0 l o mocy aż 180 KM.

TNGA zwiększa bezpieczeństwo przy niższych kosztach
Wspólna platforma ułatwia także projektowanie samochodów pod względem bezpieczeństwa biernego. Crash testy nowych modeli zazwyczaj pochłaniają znaczne środki, dlatego Toyota posłużyła się Camry jako punktem wyjścia do zebrania danych, które ułatwiają projektowanie kolejnych opartych na TNGA-K modeli pod względem bezpieczeństwa w razie zderzenia.

Testy zderzeniowe zajmują najwięcej czasu – mówi Saeki. – Przy projektowaniu Camry musieliśmy budować kolejne prototypy i je po kolei zderzać. Na tej podstawie mogliśmy jednak opracować symulacje, które posłużyły nam do przewidywania wyników testów zderzeniowych dla pozostałych modeli GA-K.

TNGA w prawie wszystkich modelach Toyoty
Architektura TNGA obejmie docelowo niemal całą gamę modelową Toyoty, jednak z dwoma znaczącymi wyjątkami ze świata aut sportowych. Toyota GT86 powstała we współpracy z Subaru, które dostarczyło obniżający środek ciężkości silnik typu bokser. Ta współpraca jest kontynuowana przy opracowywaniu drugiej generacji modelu. Z kolei nowa Supra, która właśnie zadebiutowała na targach w Detroit, to efekt współpracy Toyoty z BMW. Budowa aut sportowych w kooperacji to jednak nie jest reguła dla koncernu Toyota. Nowe flagowe coupe Lexusa – grand tourer LC – powstało na opracowanej przez Toyotę platformie GA-L.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę