Toyota pracuje nad samochodem solarnym jeżdżącym bez przerwy na ładowanie

toyota prius solar © Bloomberg/Toyota

Udostępnij:

W lipcu Toyota pochwaliła się rozpoczęciem testów Toyoty Prius PHV, która wyposażona była w solarny dach. Kolejne doniesienia o tym samochodzie przynoszą jeszcze większe rewelacje, ponieważ japońscy inżynierzy najwyraźniej dążą do stworzenia prawdziwego perpetuum mobile. 

W projekt zaangażowane są Toyota, Sharp, New Energy oraz NEDO. Tworzą one samochód na bazie Priusa, który mógłby jeździć wiecznie bez konieczności stacjonarnego ładowania. Ten proces miałby bowiem zachodzić nawet podczas jazdy.Konstruktorom ostatnio bowiem udało się wyprodukować panele solarne, które cechują się wydajnością na poziomie ponad 34%. W standardowych panelach na rynku ich efektywność wynosi tylko około 20%. Ponadto inżynierzy stworzyli ogniwa słoneczne o grubości zaledwie 0.03 mm, które mogą być zamontowane na dachu samochodu, masce oraz bagażniku.

© Bloomberg/Toyota

Oczywiście jest kilka poważnych "ale", które zagradzają solarnej Toyocie Prius wyjazd na skąpaną w słońcu drogę z warsztatu. Otóż Mitsuhiro Yamazaki, szef systemów energii w NEDO, przyznał, że konstruowany Prius rzeczywiście mógłby jeździć bez postoju na ładowanie, ale tylko wtedy, kiedy używany byłby do czterech dni w tygodniu na dystansie maksymalnie 50 kilometrów dziennie. Jest to więc spore ograniczenie jego funkcjonalności, jednak na zwykłą jazdę po mieście mogłoby okazać się wystarczające. Oczywiście istotną rolę odgrywałaby także cena pojazdu, jego dostępność i rzeczywista opłacalność rozwiązania. Twórcy ponadto przyznają, że powszechne używanie takich samochodów to jeszcze kwestia wielu dziesiątek lat. Źródło: Bloomberg

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również