Toyota prezentuje samochód z panelami solarnymi

toyota prius phv panele solarne © Toyota

Udostępnij:

Toyota zaprezentowała nową wersję dachu solarnego dla swojego modelu Prius PHV.

Niedawno zaprezentowany został samochód Lightyear One, który jest wyposażony w panele słoneczne na masce, dachu, tylnej szybie i bagażniku, dzięki którym pozyskuje energię słoneczną potrzebną do jazdy. Samochód z podobnym rozwiązaniem pokazała Toyota. Panele solarne są w stanie zwiększyć dzienny zasięg pojazdu aż o 56 kilometrów.Toyota Prius PHV z panelami solarnymi

Japoński producent zaczął ostatnio publicznie testować Toyote Prius PHV, która dzięki solarnemu dachowi może przejechać od 44.5 do 56.3 kilometrów na zasilaniu słonecznym, wliczając w to działanie klimatyzacji, nawigacji i innych systemów. Co ciekawe, pojazd może się ładować podczas jazdy, co jest znacznym usprawnieniem w stosunku do projektu z 2016 roku, który mógł robić to tylko podczas postoju i przejechać 6 kilometrów z naładowanej energii słonecznej. Efektywność nowego systemu jest więc aż siedmiokrotnie większa.

© Toyota

Aktualnie trwają badania samochodu w różnych warunkach pogodowych i jezdnych. Toyota w tym celu współpracuje z Sharpem i japońską organizacją badawczą NEDO. Tej ostatniej udało się stworzyć komórki solarne o grubości 0,03 milimetrów.Kiedy samochody solarne na rynku?

Niestety nie wiadomo, kiedy specjalna wersja Priusa wejdzie do sprzedaży komercyjnej. Istnieją jednak plotki na temat tego, że Toyota planuje wypuścić w pełni elektryczny samochód w 2022 roku, co wydaje się rozsądnym przedziałem czasowym.

Źródło: Techspot

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również