Urządzenia mierzące emisję spalin w Krakowie już działają

Krakow.pl
13.6.2019

Zbyt duża prędkość zabija, dlatego na wielu drogach działają fotoradary, które zmuszają kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Niestety nadmierna emisja spalin również może prowadzić do tak fatalnych skutków, dlatego w Krakowie od 10 czerwca wykonywane są pomiary rzeczywistej emisji spalin. 

Urządzenia można by nazwać "fotoradarami na spaliny". Pomiary rzeczywistej emisji spalin wykonuje się za pomocą metody "remote sensing", czyli teledetekcji. Są one prowadzone na Alejach Trzech Wieszczów, czyli w rejonie Domu Handlowego "Jubilat" oraz na ul. Księcia Józefa.

Takie rozwiązanie jest popularne za granicą. W Zurychu czy Londynie już od kilku lat przeprowadza się badania na podstawie próbek z rur wydechowych. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce przeprowadza tego typu badania. Ich celem jest zebranie rzeczywistych danych i stworzenie kompleksowego obrazu emisji spalin pojazdów, które poruszają się codziennie po ulicach miasta.

O szczegółach pomiarów opowiedział Michał Poterek z Turbospec:

Mamy nadzieję uzyskać odpowiedź na pytanie, które grupy pojazdów emitują największe zanieczyszczenia. Z punktu widzenia Zarządu Transportu Publicznego szczególnie kładziemy nacisk na porównanie pojazdów transportu zbiorowego, tj. autobusów komunikacji miejskiej, autobusów komunikacji regularnej i autokarów, z samochodami osobowym – zaznacza Łukasz Franek, dyrektor ZTP.

Urządzenia pomiarowe zbierają informacje na temat stężeń substancji takich jak: dwutlenek węgla, tlenek azotu, tlenek węgla, dwutlenek azotu, węglowodory, cząsteczki stałe PM. Część pomiarowa projektu zaplanowana jest do końca czerwca, a następnie wykonawca pomiarów, czyli Turbospec opracuje zebrane wyniki.

Źródło: Krakow.pl

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę