Ważna czystość powietrza

© Norfi

Udostępnij:

Od profesjonalnych urządzeń i narzędzi zależy komfort, jakość, wydajność i bezpieczeństwo w pracy. Bez zapewnienia odpowiednich warunków nie sposób w dalszej perspektywie czasowej świadczyć usług bez uszczerbku na relacjach z pracownikami warsztatu.

W  jaki sposób specjalistyczne urządzenia, jak wyciągi spalin czy jednostki centralnego odpylania, przyczyniają się do poprawy BHP na stanowisku pracy, a tym samym, w jaki sposób dbają o pozytywny charakter relacji na linii pracodawca – pracownik? Poprzez eliminację spalin silnikowych, dymów, pyłów oraz innych zanieczyszczeń powstałych w wyniku określonych działań lub procesów technologicznych wymienione urządzenia tłumią w zarodku niebezpieczeństwo dla zdrowia pracownika. Zdrowy pracownik to klucz do sukcesu i długofalowej, stabilnej współpracy.Choć na ogół traktujemy zdrowie jak coś oczywistego, to jego utrata w miejscu pracy rujnuje nie tylko portfel pracodawcy. Jeśli nie stać Cię na wyciąg spalin, pomyśl, czy stać będzie Cię na odszkodowania w pozwach grupowych pracowników. Jest to dosadnie napisane, lecz nie ma w tym przesady: trujące związki chemiczne znajdujące się np. w spalinach silnikowych powodują m.in. choroby nowotworowe, schorzenia układu krwionośnego czy astmę.

Oprócz zdrowia w pracy liczą się jeszcze wydajność, jakość oraz komfort. Wydajność pozwala pracownikowi zrealizować ambitne wymagania pracodawcy, wysoka jakość zapewnia stałe zlecenia zadowolonych klientów, a komfortowe warunki łagodzą nieprzyjemność związaną z codziennym chodzeniem do prac­y. Ponownie można zadać pytanie, w jaki sposób te specjalistyczne urządzenia wpływają na poprawę BHP na stanowisku pracy, skoro zagrożenia dla zdrowia pracownika zostało wyeliminowane? Czy nie wystarczy po prostu jakikolwiek wyciąg spalin? Odpowiedź na to pytanie można ograniczyć do krótkiego i stanowczego „nie”. Wprawdzie zasada działania wyciągów spalin silnikowych czy jednostek centralnego odpylania jest identyczna, lecz jak to zawsze bywa – diabeł tkwi w szczegółach.

Używając porównania – małym autem miejskim można przejechać 1000 km tak samo jak luksusową limuzyną, więc po co przepłacać? Czas przejazdu, komfort jazdy i bezpieczeństwo – to jednak elementy różniące oba pojazdy. Tak samo jest w przypadku wyciągów spalin – nie każdy wyciąg spalin jest odpowiedni pod względem użyteczności do planowanych czynności serwisowych. Warto o tym pamiętać przed wyborem odpowiedniego urządzenia.W firmach nastawionych na realizację celów przynoszących obopólne korzyści, bez wątpienia odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy odgrywa pierwszoplanową rolę w podtrzymywaniu dobrych relacji. Relacje są fundamentem, na którym opiera się działalność i wszystko, co z prowadzeniem biznesu jest związane. W idealnych warunkach schemat jest prosty i powtarzalny: gdy pracodawca zatrudnia pracownika – specjalistę w swej dziedzinie, to oczekuje od niego fachowego podejścia do wykonywanych zadań. Działa to w obu kierunkach: specjalista w danej dziedzinie oczekuje od pracodawcy profesjonalnego zaplecza, szczególnie wymaganego w warunkach pracy szkodliwych dla zdrowia. Niby o tym wszyscy wiemy, a jednak często ten warunek nie zostaje spełniony, ze szkodą dla wspomnianych relacji. Spróbujcie wykonywać powierzone zadania z pełnym zaangażowaniem, wiedząc że relacje z przełożonym są (delikatnie pisząc) napięte. Efekt takiej współpracy nigdy nie będzie satysfakcjonujący dla obu stron.

Udostępnij:

DrukujJędrzej Siwek
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również