Firmowy Amarok zmienia zawieszenie na BILSTEIN B6 Performance

©

Udostępnij:

BILSTEIN oferuje dwie serie amortyzatorów – Replacement i Performance. Różnice między nimi można prześledzić na przykładzie wymiany w firmowym samochodzie.

Volkswagen Amarok to typowy pick-up o uniwersalnym przeznaczeniu. Praktycznie od rynkowego debiutu w 2009 roku nie przeszedł poważniejszych zmian konstrukcyjnych. Do floty BILSTEIN został wybrany model z silnikiem 3.0 TDI V6 o mocy 204 koni mechanicznych i stałym napędem 4Motion. Przedział ładunkowy otrzymał fabryczną zabudowę typu hardtop. Na kołach zamontowano opony w rozmiarze 245/65 ze średnicą osadzenia 17 cali.

– Volkswagen Amarok wykorzystywany jest jako środek transportu do wielu celów, między innymi do dojazdów na szkolenia czy holowania przyczepy z mobilnym testerem zawieszenia. Masa takiego zestawu to ponad pięć ton. Auto jest z rocznika 2018 i ma już na liczniku ponad 40 tysięcy kilometrów, przejechanych po różnych nawierzchniach, od autostrad po drogi lokalne. Fabrycznie zamontowane amortyzatory nadal pracują poprawnie, zapadła jednak decyzja skorzystania z okazji i przeprowadzenia testów z zamiennikami BILSTEIN B6 z serii Performance – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, przedstawicielstwie producenta amortyzatorów BILSTEIN w Polsce.

Zawieszenie Amaroka oparte jest na dwóch różnych rozwiązaniach. Z przodu są to kolumny McPhersona, z tyłu resory. To drugie podyktowane jest przeznaczeniem tego modelu do przewozu ciężkich ładunków w zróżnicowanym terenie. Stąd też na przedniej osi zostały zamontowane jednorurowe gazowe kolumny McPhersona, a z tyłu klasyczne jednorurowe amortyzatory gazowe. Odpowiednie referencje - znając podstawowe dane techniczne samochodu – najprościej można wyszukać w katalogu on-line dostępnym na stronie www.bilstein.com/pl


Wybrana seria B6 Performance to odpowiedniki seryjnie montowanych części. Od BILSTEIN B4 Replacement różnią się lepszymi parametrami, między innymi większym tłumieniem zarówno w fazie odbicia i dobicia, jak też wzmocnioną budową, lepiej przystosowaną do ciężkiego pojazdu jakim jest Amarok. Poza tym mają identyczne wymiary, jak amortyzatory seryjne, a tym samym nie wymagają żadnych innych modyfikacji zawieszenia. Można więc wymieniać je 1:1, co też przyczyniło się do ich popularności na aftermarkecie.

zawieszenie Bilstein

Do wymiany tych amortyzatorów wystarczy podstawowa wiedza. Najważniejsze aby wiedzieć co, gdzie i w jakiej kolejności odkręcić i złożyć. Najwygodniej dokonać tego na podnośniku lub kanale. W ten sposób zostanie zapewniony swobodny dostęp z każdej strony.

Potrzebny też będzie prosty zestaw narzędzi, wśród których musi znaleźć się klucz dynamometryczny. Wartości właściwego momentu dokręcenia śrub znajdziemy w instrukcji dołączanej do każdego opakowania amortyzatorów BILSTEIN. Przydatna będzie też szczotka druciana do przeczyszczenia gwintów elementów mocowania.


TOP w kategorii


#Hamulce i zawieszenie

zawieszenie BILSTEIN amortyzatowyW starszych lub bardziej wyeksploatowanych pojazdach warto rozważyć wymianę elementów mocujących, ochronnych czy odbojników oraz sprężyn zawieszenia. Bez względu na wybór serii Replacement czy Performance komplet tych części znajduje się w gamie BILSTEIN B1 i B3.

wymiana zawieszenia Bilstein

– Cały proces wymiany amortyzatorów zajął jednej osobie blisko półtorej godziny. Na koniec należy sprawdzić i ewentualnie ustawić geometrię zawieszenia. Następnie wykonać jazdę próbną, już pierwsze kilometry powinny wyraźnie pokazać różnice w pracy zawieszenia. Po zamontowaniu B6 Performance przednia oś nabrała sztywności. Dzięki temu Amarok, zarówno solo, jak i z podłączoną przyczepą, stabilniej zachowuje się na zakrętach. Podnosi to bezpieczeństwo i komfort prowadzenia auta. Efektywniej też rozkłada masę nadwozia na napęd na cztery koła, a w terenie lepiej wybiera nierówności drogi – dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR Warszawa.

Źródło: BILSTEIN

Udostępnij:

Drukuj

aEChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również