Zima za kółkiem. Jak zabezpieczyć w aucie lakier, felgi, opony czy szyby?

Wurth
29.11.2018

Czym różni się woskowanie lakieru wykonane latem od woskowania przeprowadzonego późną jesienią jako element przygotowania samochodu przed zimą? Jaką metodę zabezpieczenia lakieru wybrać? Woskowanie czy też aplikację powłoki ceramicznej? Kolejny dylemat dotyczy wyboru firmy, która potrafiłaby fachowo przygotować samochód przed zimą. Podpowiadamy jak nie utonąć w informacyjnym gąszczu i trafić do właściwego specjalisty.

Przed wyborem konkretnej usługi warto ustalić, jaki rodzaj zabezpieczenia preferujemy. Jeśli interesuje nas rozwiązanie, które działa krócej (ok. miesiąca), to można wybrać lakierowanie woskiem. Zapewnienie ochrony lakieru przez całą zimę będzie wiązało się z kilkakrotnym powtórzeniem zabiegu, co oznacza dodatkowe koszty. Jeśli preferujemy natomiast trwalsze rozwiązania, warto rozważyć zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną.

Wykonanie profesjonalnej usługi potrwa kilka godzin. Równie istotne znaczenie ma zakres prac, które poprzedzają zabezpieczenie lakieru. Niezależnie czy decydujemy się na położenie wosku, czy też aplikację powłoki ceramicznej, powinny zostać wykonane te same zabiegi. Są to m.in.: mycie detailingowe, deironizacja, dekontaminacja, glinkowanie, odtłuszczenie, wyrównanie ewentualnych drobnych defektów lakieru w trakcie polerowania.

Warto wybrać firmę, która działa na rynku co najmniej 2-3 lata. Dzięki temu wypracowała sprawdzone metody zabezpieczania lakieru. Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy studia auto detailingowe. W takich firmach mamy największą szansę uzyskania fachowego wsparcia.

W ramach przygotowań samochodu przed zimą różnego rodzaju zabiegom, poddawane są także felgi, opony oraz szyby. -Warto przede wszystkim pomyśleć o zabezpieczeniu tych elementów w samochodzie, które są najbardziej narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Mam na myśli m.in. felgi, opony, lakier oraz szyby - wylicza Michał Zaborowski, dyrektor zarządzający Gtechniq Polska. - Ma to wpływ nie tylko na komfort użytkowania pojazdu w okresie zimowym, polepsza także bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. W tym kontekście warto wspomnieć m.in. o powłokach hydrofobowych na szyby. Ich zastosowanie zwiększa m.in. odpychanie wody z powierzchni szyby, co zdecydowanie poprawia widoczność w trakcie opadów deszczu.

Zabezpieczenie felg
Felgi jak buty są szczególnie narażone na zabrudzenia. Osadza się tam brud powstały m.in. z metalowych opiłków tarcz hamulcowych. Zimą na felgi oddziałuje także obficie wysypywana sól drogowa. Jak zabezpieczyć felgi? Najlepiej zastosować specjalistyczną powłokę, która ułatwi pozbycie się brudu i resztek soli drogowej. Zabezpieczone w ten sposób felgi łatwiej utrzymać w czystości, potrzeba na to mniej czasu.

Zabezpieczanie lakieru
Najlepiej zastosować specjalistyczną powłokę ochronną, która zabezpieczy lakier przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych oraz działaniu soli. Zimą ma to szczególnie istotne znaczenie, ponieważ aplikacja powłoki na lakier utrudnia przywieranie szronu, śniegu, brudu, ułatwia utrzymanie w czystości.

Zabezpieczenie opon
Najlepiej zabezpieczyć opony tzw. dressingiem, którego zastosowanie spowoduje impregnację gumy oraz odpychanie brudu i wody z opon. Dzięki temu opony dłużej pozostają czyste.

Zabezpieczenie szyb
Optymalne efekty zapewni zastosowanie powłok hydrofobowych które odpychają wodę. Wspomniana właściwość utrudnia także przywieranie szronu do szyb
np. przez noc. Taka właściwość ma szczególnie istotne znaczenie rano, gdy spieszymy się do pracy i wolelibyśmy zdecydowanie ograniczyć czas niezbędny do przygotowania samochodu do jazdy.

Produkty antybakteryjne
Produkty o właściwościach antybakteryjnych, w których zastosowano technologię BioCote skutecznie neutralizują aż 99,9%, drobnoustrojów we wnętrzu samochodu. Ich użycie powoduje, że zaimpregnowane i zabezpieczone powierzchnie dłużej będą przypominały wygląd nowego samochodu.

Źródło: News Service

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę