Zmiany w technologiach hamulcowych

©

Udostępnij:

O najważniejszych nowościach technologicznych w obszarze układów hamulcowych dziś i w przyszłości rozmawialiśmy z Mateuszem Bednarskim, ekspertem technicznym marki KAMOKA.


Jakie obecnie najważniejsze nowości technologiczne w zakresie układów hamulcowych są wprowadzane we współczesnych samochodach?

Od lat nowości technologiczne wprowadzane są najpierw do aut luksusowych, a dopiero później, stopniowo, do niższych klas. Dziś najbardziej zaawansowane układy posiadają (nierzadko za dopłatą) ciężkie samochody luksusowe i samochody sportowe. Ceramiczne układy hamulcowe to dążenie w kierunku wysokich osiągów i odporności na przeciążenia. Z drugiej strony, rozwija się sterowanie układami hamulcowymi i łączenie ich z systemami bezpieczeństwa. Dzięki radarom pojazdy same potrafią hamować awaryjnie przed przeszkodami, wspomagać prowadzenie czy choćby zatrzymać bezpiecznie pojazd w razie zasłabnięcia kierowcy.


TOP w kategorii


#Ludzie i komentarze

hamulce układ hamulcowy KAMOKAW jakim kierunku będą podążać te rozwiązania? Czy można przewidzieć, jak będą wyglądały układy hamulcowe za 10, 20, 30 lat?

Badania nad rozwojem układów hamulcowych oprócz dążenia w kierunku zwiększania ich skuteczności będą obejmowały na pewno próbę zmniejszenia ich szkodliwego oddziaływania na środowisko. Będzie mogło to polegać zarówno na poszukiwaniu niskopylących materiałów na okładziny cierne, jak i układów wykorzystujących inne niż obecnie stosowane sposoby zamiany energii kinetycznej pojazdu. Można domniemywać, że z czasem do większości aut zostaną wprowadzone pochłaniacze/filtry wychwytujące ścier z układu hamulcowego w celu ograniczenia emisji całkowitej cząstek stałych. Wraz z rozwojem autonomiczności pojazdów, również układy hamulcowe będą rozwijane pod kątem ich zautomatyzowanego sterowania.

Jak będą ewoluować układy hamulcowe wraz ze zwiększającym się udziałem aut z napędem hybrydowym i elektrycznym?

Hamulce samochodów elektrycznych czy hybrydowych w porównaniu do hamulców aut konwencjonalnych konstrukcyjnie są tożsame. Jedyną różnicą może być ich rozmiar wynikający z większej masy pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in (hybryda nie plug-in ma mniejsze akumulatory i różnica mas względem pojazdu z napędem konwencjonalnym nie jest bardzo zauważalna). Zauważane natomiast jest ich niższe zużycie spowodowane hamowaniem rekuperacyjnym.

Udostępnij:

Drukuj

aEChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również