Oczywiście nowa technologia jest ciekawa i dobra – ale jedynie wtedy, gdy jest niezniszczona przez modyfikacje. Autorzy filmów i instrukcji, jak przeprowadzić taką modyfikację objaśniają krok po kroku, co zrobić, aby przednie światła wyglądały lepiej, ale nie wspominają o ewentualnych konsekwencjach takich przeróbek. W przypadku stosowania wkładów LED nie ma ryzyka pożaru czy stopienia elementów znajdujących się blisko źródła światła, jak to bywa w przypadku podmiany żarówki na palnik wyładowczy. LED jest zimny, więc nie trzeba się obawiać stopienia. Jednak bardzo ważną konsekwencją zastąpienia w reflektorze oryginalnego źródła światła innym – nieoryginalnym – jest automatyczna utrata homologacji, ponieważ reflektor samochodowy jest homologowany razem ze źródłem światła. To dość istotny fakt, ponieważ za niezgodność oświetlenia z warunkami homologacyjnymi właściciel samochodu może stracić dowód rejestracyjny, jeśli tylko policja w trakcie kontroli lub diagnosta na przeglądzie zauważą tę zamianę.

Czemu o tym piszę? Otóż oprócz warsztatów z prawdziwego zdarzenia na rynku istnieją też i „czarne owce”, które mają w swojej ofercie albo wycinanie filtra DPF, albo modyfikacje oświetlenia. Zarówno pierwszy, jak i drugi zabieg jest nielegalny, ale na jeden i drugi są chętni. A jeśli jest popyt na pewne usługi, to automatycznie pojawia się podaż. Po wpisaniu w Google różnych zapytań o modyfikację oświetlenia okazuje się, że oferta części i usług jest dość pokaźna. Z przeglądu ofert dowiadujemy się, że firmy specjalizujące się w tego typu przeróbkach za usługę kasują nawet 2000 złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt „dawcy”, czyli lamp, z których pozyskuje się elementy LED. Jest to dość świeża technologia, więc na razie ceny wciąż utrzymują się na wysokim poziomie – lampy z rozbitka kosztują nawet kilkaset złotych. Ale czego nie robi się dla ładnego wyglądu?

Dzięki osobom zajmującym się takimi przeróbkami, więcej pracy mają warsztaty, które po kontroli drogowej lub nieudanym przeglądzie zakładają z powrotem lampy z oryginalnymi źródłami światła.