Obecna sytuacja na rynku sieci warsztatowych w Polsce pozwala na optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Większość warsztatów w naszym kraju to jednostki nadal niezrzeszone w żadnej sieci i coraz częściej ich właściciele dostrzegają szanse rozwoju w przystąpieniu do sieci. Taka sytuacja daje szanse na rozwój i powiększanie liczby serwisów w sieci. Jednak utrzymanie sieci na rynku w dzisiejszych czasach nie jest sprawą prostą, ponieważ serwisom trzeba zapewnić odpowiedni poziom wsparcia, począwszy od wizualizacji pozwalającej się wyróżnić na tle konkrecji, ale także pomocy w wyposażeniu serwisu oraz atrakcyjne partnerstwo handlowe. Otrzymują niezbędne materiały informacyjne i reklamowe, a także uczestniczą we wspólnych akcjach promocyjnych i marketingowych.

Założenie nowej sieci ma większe szanse powodzenia, jeżeli organizatorem jest producent, ponieważ wsparcie proponowane przez producenta będzie zawsze większe niż to proponowane przez np. hurtownie. Serwisy zrzeszone będą z kolei bardziej konkurencyjne od niezrzeszonych z powodu łatwiejszego dostępu do szerokiej wiedzy technicznej, szerokiego asortymentu części zamiennych, reklamy i promocji sieci serwisowej, profesjonalnych szkoleń technicznych, handlowych i informatycznych. Poza tym możliwość korzystania ze znaku towarowego, który jest szeroko rozpoznawalny, jest trudną do przecenienia zaletą, mając wyraźny wpływ na wzrost prestiżu firmy.

Przyglądając się rynkowi sieci w Polsce, można zauważyć specjalizację poszczególnych z nich. Mamy sieci oponiarskie, które specjalizują się właśnie w tym zakresie prac, mamy sieci szybkiej obsługi nie świadczące poważnych napraw, sieci blacharsko-lakiernicze odbudowujące samochody po zdarzeniach komunikacyjnych, sieci zajmujące się obsługą samochodów ciężarowych. Natomiast wszystkie te warsztaty w większym lub mniejszym stopniu świadczą, oprócz głównej specjalizacji, inne usługi serwisowe, nie do końca powiązane z główną specjalizacją. Więc nikogo nie powinno zdziwić, że np. w warsztacie sieci oponiarskiej, oprócz wymiany opony czy felgi, wymienimy akumulator, sprawdzimy geometrię czy też przeprowadzimy obsługę klimatyzacji.