Felietony

Znak czasu

Niedawno miałem okazję przypatrywać się zmaganiom mechaników podczas zawodów, w których można było wygrać samochód osobowy. Rywalizacja w początkowym etapie polegała na odpowiedzi na serię pytań z zakresu wiedzy motoryzacyjnej oraz typowo serwisowej.

więcej »
Rykoszet

Według wiceministra Kurtyki Polska jest prekursorem wielu działań na rzecz elektromobilności. Jako przykład można podać projekt ustawy o elektromobilności, w której określona jest propozycja minimalnego udziału pojazdów niskoemisyjnych we flotach transportu miejskiego polskich miast.

więcej »
Przemysł motoryzacyjny ma się dobrze

Niedawno w Jaworze ruszyła budowa fabryki silników, które będą montowane w najnowszych samochodach Mercedesa. Według planu budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie już pełną moc produkcyjną, wytwarzając kilkaset tysięcy silników rocznie.

więcej »
Było „na wnuczka”, jest „na mechanika”

Jedna z mieszkanek Łodzi pojechała swoim fiatem seicento na zakupy. Po powrocie do auta okazało się, że to nie chce zapalić. W okolicy znalazł się zainteresowany sytuacją przechodzień mówiący, że ma znajomego mechanika, który może pomóc w razie potrzeby.

więcej »
Ciężki żywot diesla

Całkiem niedawno, bo na początku roku, władze Oslo zdecydowały, że ze względu na zanieczyszczenie powietrza ulice stolicy Norwegii zostają zamknięte dla diesli od godziny 6 do 22. Ten zabieg miał wyeliminować z okresów największego natężenia ruchu auta, które rzekomo trują najbardziej. Za Norwegami poszli inni.

więcej »
Na własne życzenie

Niedawno zwróciłem uwagę na pojawiające się w periodykach drukowanych i w internecie „poradniki” dotyczące modyfikacji przednich świateł. Moją uwagę przykuł pomysł wyjęcia obsady żarówki halogenowej z reflektora i zamontowanie w nim źródła światła bazującego na elementach LED.

więcej »
Dziesięć lat

Z początkiem marca minęło 10 lat, odkąd jestem naczelnym „autoEXPERTA”. Co się w tym czasie zmieniło w motoryzacji?

więcej »
Motoryzacja non grata

Przeglądając poprzednie wydania autoEXPERTA zauważyłem, że dokładnie rok temu pisaliśmy o zjawisku smogu. Oczywiście zostało to podyktowane „potrzebą chwili”, ponieważ o zanieczyszczeniu powietrza było wtedy głośno. Po roku – o tej samej porze – problem wrócił jak bumerang.

więcej »
Wszystko przez „G”…

Całkiem niedawno widziałem się z zaprzyjaźnionym mechanikiem. Opowiedział mi historię, która mu się przydarzyła. Otóż przyjechał do niego klient z samochodem pracującym w trybie awaryjnym. Po zebraniu większej ilości informacji okazało się, że tryb awaryjny był efektem jakiegoś „grzebania” testerem.

więcej »
Sezon podróży czas zacząć

Święta Bożego Narodzenia za pasem, a co za tym idzie wzmożony ruch, korki, wyjazdy, kontrole policyjne i nieodłączne statystyki wypadków oraz pijanych kierowców.

więcej »
Aktualizacja oprogramowania

Skoro można łatwo włamać się do systemu informatycznego nowoczesnego samochodu, jest tylko kwestią czasu tworzenie wirusów komputerowych, uprzykrzających życie kierowcom takich aut.

więcej »
Problem, czy nie?

Bez specjalnego oprzyrządowania, sterylnej czystości i bardzo dużej wiedzy na temat mechaniki i elektroniki nie ma co zabierać się za naprawę silnika Diesla.

więcej »