Felietony

Pod napięciem

Jak każdy użytkownik dróg, spotykam się czasami z tamującymi ruch, nagle unieruchomionymi pojazdami. Zazwyczaj staram się pomóc, tak też było i tym razem.

więcej »
Miesiąc po…

Jednym z bardziej gorących wydarzeń ostatniego czasu było wprowadzenie nowych zasad badania pojazdów na SKP.

więcej »
Jedno oko na Maroko…

Do napisania tego wstępu zainspirowały mnie zamieszczone w tym wydaniu: zestawienie urządzeń do kontroli oświetlenia, tematyka stacji kontroli pojazdów oraz coraz szybciej zapadający zmierzch. Jeżdżąc codziennie samochodem obserwuję, jak świecą światła aut poruszających się po ulicach. Wypada przyznać rację licznym opiniom, że problem źle ustawionych świateł ma w naszym kraju wymiar patologiczny. I można postawić odważną tezę, że dotyczy on większości samochodów.

więcej »
Znak czasu

Niedawno miałem okazję przypatrywać się zmaganiom mechaników podczas zawodów, w których można było wygrać samochód osobowy. Rywalizacja w początkowym etapie polegała na odpowiedzi na serię pytań z zakresu wiedzy motoryzacyjnej oraz typowo serwisowej.

więcej »
Rykoszet

Według wiceministra Kurtyki Polska jest prekursorem wielu działań na rzecz elektromobilności. Jako przykład można podać projekt ustawy o elektromobilności, w której określona jest propozycja minimalnego udziału pojazdów niskoemisyjnych we flotach transportu miejskiego polskich miast.

więcej »
Przemysł motoryzacyjny ma się dobrze

Niedawno w Jaworze ruszyła budowa fabryki silników, które będą montowane w najnowszych samochodach Mercedesa. Według planu budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie już pełną moc produkcyjną, wytwarzając kilkaset tysięcy silników rocznie.

więcej »
Było „na wnuczka”, jest „na mechanika”

Jedna z mieszkanek Łodzi pojechała swoim fiatem seicento na zakupy. Po powrocie do auta okazało się, że to nie chce zapalić. W okolicy znalazł się zainteresowany sytuacją przechodzień mówiący, że ma znajomego mechanika, który może pomóc w razie potrzeby.

więcej »
Ciężki żywot diesla

Całkiem niedawno, bo na początku roku, władze Oslo zdecydowały, że ze względu na zanieczyszczenie powietrza ulice stolicy Norwegii zostają zamknięte dla diesli od godziny 6 do 22. Ten zabieg miał wyeliminować z okresów największego natężenia ruchu auta, które rzekomo trują najbardziej. Za Norwegami poszli inni.

więcej »
Na własne życzenie

Niedawno zwróciłem uwagę na pojawiające się w periodykach drukowanych i w internecie „poradniki” dotyczące modyfikacji przednich świateł. Moją uwagę przykuł pomysł wyjęcia obsady żarówki halogenowej z reflektora i zamontowanie w nim źródła światła bazującego na elementach LED.

więcej »
Dziesięć lat

Z początkiem marca minęło 10 lat, odkąd jestem naczelnym „autoEXPERTA”. Co się w tym czasie zmieniło w motoryzacji?

więcej »
Motoryzacja non grata

Przeglądając poprzednie wydania autoEXPERTA zauważyłem, że dokładnie rok temu pisaliśmy o zjawisku smogu. Oczywiście zostało to podyktowane „potrzebą chwili”, ponieważ o zanieczyszczeniu powietrza było wtedy głośno. Po roku – o tej samej porze – problem wrócił jak bumerang.

więcej »
Wszystko przez „G”…

Całkiem niedawno widziałem się z zaprzyjaźnionym mechanikiem. Opowiedział mi historię, która mu się przydarzyła. Otóż przyjechał do niego klient z samochodem pracującym w trybie awaryjnym. Po zebraniu większej ilości informacji okazało się, że tryb awaryjny był efektem jakiegoś „grzebania” testerem.

więcej »