Felietony

Z prądem

Ostatnie badania rynku prowadzone przez firmę doradczą Frost & Sullivan pokazują, że rok 2018 zostanie zamknięty z liczbą sprzedanych samochodów elektrycznych na poziomie 1,6 miliona sztuk. Ubiegły rok został po raz pierwszy zakończony bilansem przekraczającym milion sztuk. Tegoroczny wzrost o 60% pokazuje jasno, że mamy do czynienia z bardzo szybko rozwijającym się rynkiem.

więcej »
Bez komputera nie podejdziesz

Majowy „autoEXPERT” poświęcony jest w dużej mierze kwestiom związanym z diagnostyką, a zwłaszcza z jej komputerowym wydaniem. Korzystamy z jej usług już od dawna.

więcej »
Cena czyni cuda

Nowy czynnik chłodniczy zadomowił się już na dobre w układach klimatyzacji. Większość producentów samochodów przeszła na jego stosowanie bez większych problemów, mimo że ceną przewyższał on kilkukrotnie dotychczasowy R134a. Jedynie Mercedes-Benz wyłamał się z ogólnego trendu i zaczął produkować samochody z dwutlenkiem węgla jako medium chłodniczym w klimatyzacji. To dobry kierunek, ale niesie za sobą pewne konsekwencje.

więcej »
Euro 6 – kto da więcej?

Temat kolejnych norm Euro nie powinien już dziwić. Co jakiś czas pojawiają się ich następne generacje, a producenci samochodów gimnastykują się, aby ich produkty mogły spełniać wymogi narzucone przez Komisję Europejską. Stawka jest duża, bo od nieekologicznych samochodów producent musi zapłacić większe kary, a i klient coraz częściej zwraca uwagę na to, czy danym autem będzie mógł wjechać np. do centrum Berlina.

więcej »
Szybkie hamowanie

Hamulce w samochodach często są traktowane przez ich właścicieli po macoszemu. Mimo że dzięki nim udaje się zatrzymać pojazd, to nie poświęcają im zbyt dużej uwagi.

więcej »
Pod napięciem

Jak każdy użytkownik dróg, spotykam się czasami z tamującymi ruch, nagle unieruchomionymi pojazdami. Zazwyczaj staram się pomóc, tak też było i tym razem.

więcej »
Miesiąc po…

Jednym z bardziej gorących wydarzeń ostatniego czasu było wprowadzenie nowych zasad badania pojazdów na SKP.

więcej »
Jedno oko na Maroko…

Do napisania tego wstępu zainspirowały mnie zamieszczone w tym wydaniu: zestawienie urządzeń do kontroli oświetlenia, tematyka stacji kontroli pojazdów oraz coraz szybciej zapadający zmierzch. Jeżdżąc codziennie samochodem obserwuję, jak świecą światła aut poruszających się po ulicach. Wypada przyznać rację licznym opiniom, że problem źle ustawionych świateł ma w naszym kraju wymiar patologiczny. I można postawić odważną tezę, że dotyczy on większości samochodów.

więcej »
Znak czasu

Niedawno miałem okazję przypatrywać się zmaganiom mechaników podczas zawodów, w których można było wygrać samochód osobowy. Rywalizacja w początkowym etapie polegała na odpowiedzi na serię pytań z zakresu wiedzy motoryzacyjnej oraz typowo serwisowej.

więcej »
Rykoszet

Według wiceministra Kurtyki Polska jest prekursorem wielu działań na rzecz elektromobilności. Jako przykład można podać projekt ustawy o elektromobilności, w której określona jest propozycja minimalnego udziału pojazdów niskoemisyjnych we flotach transportu miejskiego polskich miast.

więcej »
Przemysł motoryzacyjny ma się dobrze

Niedawno w Jaworze ruszyła budowa fabryki silników, które będą montowane w najnowszych samochodach Mercedesa. Według planu budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie już pełną moc produkcyjną, wytwarzając kilkaset tysięcy silników rocznie.

więcej »
Było „na wnuczka”, jest „na mechanika”

Jedna z mieszkanek Łodzi pojechała swoim fiatem seicento na zakupy. Po powrocie do auta okazało się, że to nie chce zapalić. W okolicy znalazł się zainteresowany sytuacją przechodzień mówiący, że ma znajomego mechanika, który może pomóc w razie potrzeby.

więcej »