Felietony

Ciężki żywot diesla

Całkiem niedawno, bo na początku roku, władze Oslo zdecydowały, że ze względu na zanieczyszczenie powietrza ulice stolicy Norwegii zostają zamknięte dla diesli od godziny 6 do 22. Ten zabieg miał wyeliminować z okresów największego natężenia ruchu auta, które rzekomo trują najbardziej. Za Norwegami poszli inni.

więcej »
Na własne życzenie

Niedawno zwróciłem uwagę na pojawiające się w periodykach drukowanych i w internecie „poradniki” dotyczące modyfikacji przednich świateł. Moją uwagę przykuł pomysł wyjęcia obsady żarówki halogenowej z reflektora i zamontowanie w nim źródła światła bazującego na elementach LED.

więcej »
Dziesięć lat

Z początkiem marca minęło 10 lat, odkąd jestem naczelnym „autoEXPERTA”. Co się w tym czasie zmieniło w motoryzacji?

więcej »
Motoryzacja non grata

Przeglądając poprzednie wydania autoEXPERTA zauważyłem, że dokładnie rok temu pisaliśmy o zjawisku smogu. Oczywiście zostało to podyktowane „potrzebą chwili”, ponieważ o zanieczyszczeniu powietrza było wtedy głośno. Po roku – o tej samej porze – problem wrócił jak bumerang.

więcej »
Wszystko przez „G”…

Całkiem niedawno widziałem się z zaprzyjaźnionym mechanikiem. Opowiedział mi historię, która mu się przydarzyła. Otóż przyjechał do niego klient z samochodem pracującym w trybie awaryjnym. Po zebraniu większej ilości informacji okazało się, że tryb awaryjny był efektem jakiegoś „grzebania” testerem.

więcej »
Sezon podróży czas zacząć

Święta Bożego Narodzenia za pasem, a co za tym idzie wzmożony ruch, korki, wyjazdy, kontrole policyjne i nieodłączne statystyki wypadków oraz pijanych kierowców.

więcej »
Aktualizacja oprogramowania

Skoro można łatwo włamać się do systemu informatycznego nowoczesnego samochodu, jest tylko kwestią czasu tworzenie wirusów komputerowych, uprzykrzających życie kierowcom takich aut.

więcej »
Problem, czy nie?

Bez specjalnego oprzyrządowania, sterylnej czystości i bardzo dużej wiedzy na temat mechaniki i elektroniki nie ma co zabierać się za naprawę silnika Diesla.

więcej »
DPF w benzynie?

Już rok temu zaczęły obowiązywać przepisy nakazujące wszystkim nowo rejestrowanym samochodom spełnianie normy czystości spalin Euro 6. O terminie wprowadzenia tego przepisu było wiadomo od 2007 roku, kiedy odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim.

więcej »
Coraz więcej

Tego, że Polska eksportem części motoryzacyjnych stoi, nie trzeba nikomu przypominać. Wszystkie duże fabryki motoryzacyjne, otwierając w Polsce swoje oddziały, stworzyły dobre warunki dla rozwoju podwykonawców. Ci – aby nie być zależnymi tylko od jednego odbiorcy – stale poszerzają portfolio i eksportują swoje produkty na cały świat.

więcej »
Złudne normy

Jakiś czas temu głośno było o skandalu związanym z fałszowaniem przez Volkswagena wyników testów emisji substancji szkodliwych. Nie trzeba było długo czekać na podobne informacje o innych producentach samochodów. W zeszłym miesiącu okazało się bowiem, że również Mitsubishi manipulowało danymi swoich testów.

więcej »
100 zł w 15 minut

Całkiem niedawno musiałem wymienić w swoim samochodzie siłownik sprzęgła. Operacja niby prosta, ale okazało się, że jest to siłownik centralny, który zamontowany jest wewnątrz obudowy sprzęgła. Oznaczało to konieczność zdjęcia skrzyni biegów. 

więcej »