Opinie

Kto wykonuje przeglądy okresowe urządzeń w Stacji Kontroli Pojazdów?

Zagadnienia przeglądów okresowych urządzeń w Stacji Kontroli to problem „nierozwiązany od zarania dziejów”. Zgodnie z par. 14 Dz. Ustaw nr 40, mamy urządzenia, które podlegają dwóm rodzajom kontroli. Pierwsza to kontrola metrologiczna i podlegają pod nią analizatory spalin oraz przyrządy do kontroli ciśnienia w ogumieniu. Drugi rodzaj to kontrola z ramienia dozoru technicznego, w tym zakresie kontrolowane są dźwigniki, w tym kanałowe (za wyjątkiem tych z napędem ręcznym) oraz zbiorniki ciśnienia (sprężarki).

więcej »
Najpopularniejsze techniki czyszczenia filtrów DPF

O obecnie stosowanych technikach czyszczenia filtrów DPF, ich procedurze i skuteczności opowiada Piotr Mosioł z firmy Recon (ecodpf.net).

więcej »
Luca Govean – pięć wyzwań, przed którymi stoi europejski rynek części zamiennych

Niewiele branż rozwija się w tak szybkim tempie, jak europejski rynek części zamiennych. Niezależne warsztaty samochodowe w całej Europie stale podnoszą swoje kwalifikacje i dostosowują modele biznesowe, aby zachować konkurencyjność. Luca Govean, dyrektor sprzedaży części DENSO na rynku wtórnym, omawia pięć kluczowych wyzwań, przed którymi stoi europejski rynek części zamiennych.

więcej »
Łukasz Zadworny: „Nikt nie podchodzi do elektromobilności tak kompleksowo, jak my”

 W ubiegłym tygodniu w Volkswagen Home odbyła się dyskusja z udziałem ekspertów na temat elektromobilności. W gronie ekspertów znaleźli się Anna Skarbek-Żabkin – współzałożycielka Forum Elektromobilności, Maciej Mazur – dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Łukasz Zadworny – dyrektor marki Volkswagen w Polsce.

więcej »
Eksport w branży motoryzacyjnej

Siłą branży motoryzacyjnej, a dokładniej firm z sektora przemysłu motoryzacyjnego, które wytwarzają części i komponenty do produkcji nowych samochodów, jest stosunek jakości do ceny. To głównie te dwa czynniki przyczyniają się do nawiązywania współpracy firm zagranicznych z polskimi dostawcami.

więcej »
10 absurdów o oponach. PZPO obala mity

Koniec ubiegłego wieku przeniósł wiele mitów na temat opon do publicznej debaty, a niektóre z nich są nadal żywe. Wiara w te pogłoski może być tragiczna w skutkach nie tylko dla kierowców, ale również dla pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

więcej »
Jan Rosenow o typach silników elektrycznych

Silniki elektryczne są bardzo proste w porównaniu z silnikami spalinowymi. Jednak także wśród nich istnieje wiele różnych typów o różnorodnych zaletach i wadach. Które z nich są powszechne w samochodach osobowych?

więcej »
Jak obecna sytuacja rynkowa wpływa na sektor części zamiennych?

O perspektywach rozwoju rynku części zamiennych, zwłaszcza w kontekście najważniejszych trendów, jakie obecnie obserwujemy w branży motoryzacyjnej, opowiada Piotra Janty, członek zarządu Auto Partner SA.

więcej »
Regeneracja filtra DPF

O sposobach regeneracji filtra cząstek stałych (DPF), a także jeździe z usuniętym filtrem opowiada Mateusz Lecyk, menadżer działu katalizatorów, filtrów cząstek stałych w firmie Kaliński.

więcej »
Rynek wtórny: zmiany i wyzwania

Nigel Cole, Senior Global ITG Manager w korporacji DENSO omawia krótko- i długoterminowe trendy mające wpływ na rynek wtórny.

więcej »
Rafał Czyżewski o niezbędnym elemencie dla rozwoju elektromobilności

– Ułatwienie dostępu do ładowania w nocy jest niezbędnym elementem dla rozwoju elektromobilności. Proponuje i przedstawia także potencjalne rozwiązania i ułatwienia związane z elektromobilnością i ładowaniem samochodów elektrycznych – mówi rafał Czyżewski, ekspert od elektromobilności w Greenway Polska.

więcej »
Podnośniki dla pojazdów użytkowych

O podnośnikach użytkowanych w warsztatach specjalizujących się w obsłudze pojazdów ciężarowych oraz samochodów dostawczych rozmawiamy z Jarosławem Cichoniem, prezesem zarządu WSOP.

więcej »
Co z tym Pakietem Mobilności? Czy jest się z czego cieszyć?

Czy na pewno można mówić o sukcesie po decyzjach posiedzenia Komisji Europejskiej? Czy polscy przewoźnicy mają się z czego cieszyć? Pierwsza lektura przegłosowanych poprawek powinna raczej skłaniać do refleksji, czy dopuszczenie przez kraje zachodnie do odrzucenia dwóch sprawozdań nie było jedynie zasłoną dymną. Temat komentuje Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

więcej »
Sieci warsztatowe na polskim rynku

Komentarz Szymona Latosa, specjalisty ds. rozwoju sieci Checkstar, nt. polskiego rynku sieci serwisowych, ich potencjału rynkowego oraz niezbędnych wymaganiach, by móc liczyć na odniesienie sukcesu rynkowego.

więcej »
Co drugi Polak chce częściej sprzątać samochód

Porządku – tego właśnie najbardziej chcemy w swoich samochodach. Aż 45 proc. polskich kierowców deklaruje, że częściej będzie sprzątało swoje samochody. Niecałe 9 proc. badanych planuje zadbać o regularne przeglądy techniczne – pokazały wyniki raportu „Komfort jazdy II”.

więcej »
Paweł Gos: Optymistyczny wzrost

Krajowy rynek sprzedaży nowych samochodów osobowych odbudowuje się i notuje wzrost trzeci rok z rzędu.

więcej »
Paweł Mastalerek (Castrol): Szkolenia zawodowe mechaników

Mechanicy najbardziej cenią możliwość zdobycia wiedzy umożliwiającej wykorzystanie jej w rozwiązywaniu codziennych problemów.

więcej »