Wywiady

Szef badań nad ogniwami akumulatorowymi w Daimler o elektromobilności

Układ akumulatorowy jest prawdopodobnie najważniejszym elementem pojazdów elektrycznych. Oprócz uzyskania najwyższej możliwej gęstości energii kluczowe znaczenie mają takie aspekty, jak bezpieczeństwo, waga i zrównoważony rozwój. Dr Andreas Hintennach jest szefem badań nad ogniwami akumulatorowymi w Daimler. Oprócz wyjaśnienia podstaw obecnych ogniw litowo-jonowych, nakreśla, które przyszłe technologie rzeczywiście mają szansę odpowiednio pełnić swoją rolę.

więcej »
Wywiad z dyrektorem produktu MEYLE w dziale elektroniki

Dominik Overmann, dyrektor zespołu produktu MEYLE w dziale elektroniki, dostarcza ciekawych informacji prosto od zespołu rozwojowego hamburskiego producenta. 

więcej »
Nauka w służbie motoryzacji

Pod koniec zeszłego roku uczestniczyliśmy w szkoleniu dla rzeczoznawców motoryzacyjnych, podczas którego omawiano tzw. trudne przypadki. Ważną konkluzją była także potrzeba zwiększenia liczby szkoleń dotyczących „problemowej” tematyki. Na ten temat rozmawiamy z dr. hab. inż. Zbigniewem Sroką – profesorem uczelni i kierownikiem Katedry Inżynierii Pojazdów Politechniki Wrocławskiej.

więcej »
Polska częściami stoi

Liczba rejestracji nowych i używanych samochodów z roku na rok bije w Polsce kolejne rekordy. A jak ma się sprawa części zamiennych? Na temat rynku części zamiennych rozmawiamy z Alfredem Franke – prezesem Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

więcej »
Od elektroniki po oświetlenie

Na temat rozwoju i zmian na rynku oświetlenia motoryzacyjnego rozmawiamy z Tomaszem Barczykiem – współwłaścicielem firmy M-Tech zajmującej się dostarczaniem źródeł światła na rynek wtórny.

więcej »
Polski rynek detailingu na fali wzrostowej

Jak rozwija się polski rynek usług detailingowych? Jak można określić ogólny poziom świadczonych w naszym kraju usług? Czy to wciąż branża, w którą warto inwestować Na te pytania odpowiada Paweł Nowicki z firmy MX Nowicki Centrum Szkoleniowe PROFIX.

więcej »
Jazda bez trzymanki

Podczas wrześniowej edycji Gymkhana GRiD 2019 w Warszawie mieliśmy okazję spotkać się z Baroszem Ostałowskim – jedynym na świecie profesjonalnym kierowcą sportowym, który po utracie rąk w wypadku motocyklowym z sukcesami startuje w zawodach driftowych, kierując stopami. Zdradził nam szczegóły związane z dostosowaniem samochodu do swoich potrzeb, a także opowiedział o specyfice zawodów, w których startuje.

więcej »
Petronas: Jak zmieniają się oleje silnikowe?

O trendach w branży olejów silnikowych, w tym również w kontekście zmian związanych z wprowadzaniem nowych typów napędów, opowiada Adam Bober, dyrektor sprzedaży Petronas w Polsce.

więcej »
Jak będą się zmieniały akumulatory w samochodach?

O rynku akumulatorów samochodowych, jego strukturze oraz panujących trendach rozmawiamy z Adamem Potępą, Key Account Manager w Clarios Poland (dawniej Johnson Controls).

więcej »
Jaka przyszłość układów hamulcowych?

Dynamiczny rozwój motoryzacji obejmuje różne jej obszary, w tym także układy hamulcowe. Choć współczesne samochody mocno różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu lat, to jednak wciąż to od sprawnie działających układów hamulcowych zależy nasze bezpieczeństwo. O tym, w jakim kierunku zmierzają zmiany w tym zakresie, rozmawialiśmy z Michałem Stępakiem, category managerem maintenance w Delphi Technologies Aftermarket.

więcej »
Zmiany w technologiach hamulcowych

O najważniejszych nowościach technologicznych w obszarze układów hamulcowych dziś i w przyszłości rozmawialiśmy z Mateuszem Bednarskim, ekspertem technicznym marki KAMOKA.

więcej »
Ciepło-zimno, czyli o rynku chłodnic

Polski rynek części zamiennych od wielu lat notuje wzrost produkcji, sprzedaży i eksportu. Szczególny wpływ na to ma ciągły napływ używanych samochodów z zagranicy, coraz wyższe oczekiwania klientów co do jakości produktów oraz postępująca konsolidacja rynkowa.

więcej »
Pass-Thru – o co chodzi?

Dzięki protokołowi Pass-Thru warsztat dostaje nie tylko aktualizację, lecz także pełną funkcjonalność diagnostyczną serwisu autoryzowanego. Niestety nie za darmo. O szczegółach rozmawiamy z Zenonem Rudakiem – kierownikiem Centrum Technicznego i Szkoleń w firmie Hella Gutmann Solutions. 

więcej »
Rośnie zainteresowanie szkoleniami lakierniczymi

O przeprowadzanych szkoleniach dla lakierników rozmawialiśmy z Jakubem Tomaszewskm, konsultantem ds. produktów i systemów kolorystycznych w firmie Multichem.

więcej »
Jaka przyszłość czynnika R1234yf?

O najważniejszych warunkach i trudnościach, jakie mogą się pojawić w trakcie obsługi układów klimatyzacji przy użyciu czynnika R1234yf rozmawialiśmy z Zenonem Rudakiem, kierownikiem Centrum Technicznego i Szkoleń w firmie Hella Gutmann Solutions.

więcej »
Szkolenia lakiernicze to podstawa

Postęp technologiczny w obszarze technik lakierniczych oznacza dla pracownika warsztatu lakierniczego ciągłą konieczność poznawania nowych rozwiązań. O popularności różnego rodzaju szkoleń w branży lakierniczej rozmawiamy z Tomaszem Tomczykiem, dyrektorem Pionu Szkoleń w firmie NOVOL.

więcej »
Nie zawsze z górki

Rozmawiamy z Piotrem Boruckim, prezesem Zarządu firmy TIP-TOPOL – producenta miechów pneumatycznych do zawieszeń samochodów ciężarowych i autobusów, a także sprzętu do obsługi ogumienia oraz wyposażenia warsztatów.

więcej »