Na hurtowym rynku paliw znów mamy do czynienia z obniżkami. Krajowe rafinerie oferują do sprzedaży benzynę w cenie, która jest na tegorocznym minimum. Coraz taniej jest też oferowany olej napędowy, a od tegorocznego zarówno minumum, jak i maksimum obecny poziom cen dzieli ponad 400 zł.

Na przestrzeni tygodnia PKN Orlen oraz Grupa Lotos pięciokrotnie zmieniały cenniki paliw w hurcie. Średnia cena benzyny bezołowiowej u polskich producentów wynosi obecnie 3470 zł netto za 1000 litrów – to o 109 zł mniej, niż przed tygodniem. Nieco bardziej, bo aż o ponad 111 zł potaniał olej napędowy, aktualnie w hurcie paliwo to jest aż o 425,00 zł droższe od benzyny, dziś jego średnia cena wynosi 3895 zł. Spadki w sprzedaży hurtowej muszą w końcu zaowocować przyjemną i długo wyczekiwaną z punktu widzenia kierowców przeceną na stacjach benzynowych.

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez e-petrol.pl w środę (28 listopada) wynika, że po raz kolejny potaniały benzyny o 5-6 groszy na litrze, autogaz o 2 grosze, nie zmieniła się natomiast średnia ogólnopolska cena oleju napędowego. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi w tym tygodniu 4,99 zł za litr, a olej napędowy kosztuje średnio w kraju 5,27 zł. W przypadku LPG krajowa cena ustabilizowała się na poziomie 2,49 zł.

Rafinerie przestaną obniżać ceny benzyn, ale na stacjach jest szansa na spadki

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą zmiany do swoich cenników hurtowych. Benzyny mogą podrożeć o kilkanaście zł na 1000 litrów, ale nadal tanieć powinien olej napędowy. Korekta cen przez producentów paliw być może nie od razu przeniesie się na stacje tankowania, ale z pewnością wzmocni obniżki zaplanowane przez operatorów stacji paliw. W ostatnich tygodniach tempo spadków cen na stacjach może nie zadowalać większości kierowców, ale analiza e-petrol.pl wskazuje wyraźnie, że wszystkie gatunki paliw w sprzedaży detalicznej powinny znacząco potanieć.

Z najnowszej prognozy cen paliw e-petrol.pl wynika, że już po niedzieli najpopularniejszą benzynę bezołowiową powinniśmy tankować średnio po 4,74-4,98 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 5,14-5,26zł/l. Na obniżki mogą też liczyć tankujący autogaz – w przyszłym tygodniu średnio za litr tego paliwa będzie się płacić 2,37-2,49.

Źródło: e-petrol.pl