Prawo

Ogranicznik prędkości jednak nie będzie obowiązkowy

Jakiś czas temu Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za przeprowadzeniem znaczącej reformy standardów bezpieczeństwa w nowych samochodach na europejskim rynku. W związku ze sprzecznymi doniesieniami w mediach o nowych systemach bezpieczeństwa, jakie staną się obowiązkowymi, Róża Thun wydała oświadczenie, które ma uszczegółowić ten temat.

więcej »
Europarlament za dalszym ograniczeniem emisji CO2 przez samochody

Plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z samochodów osobowych i dostawczych do 2030, uzgodnione już nieformalnie z ministrami UE, zostały przyjęte podczas środowego głosowania Parlamentu Europejskiego.

więcej »
Koniec „kręcenia liczników”

Po kilkunastu miesiącach prac legislacyjnych 15 marca br. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie Kodeksu Karnego, penalizując proceder „kręcenia liczników” w pojazdach mechanicznych i wprowadzając czynności administracyjne oraz kontrolne, które mają go ograniczyć.

więcej »
Będą częściej kontrolować polisy OC

W związku z rosnącymi odszkodowaniami za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy, Parlament Europejski chce zwiększenia kontroli obowiązkowych polis OC. Oznacza to, że również polskie auta w czasie podróży za granicą będą mogły być kontrolowane, a za brak tego ubezpieczenia – kierowcom grożą sankcje znacznie wyższe niż w Polsce. Ich pojazd będzie mógł być nawet skonfiskowany.

więcej »
Unia Europejska chce nowych obowiązkowych elementów wyposażenia samochodów

Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za przeprowadzeniem znaczącej reformy standardów bezpieczeństwa pojazdów. Oznacza to obowiązkowe wyposażenie samochodów w wiele elektronicznych systemów bezpieczeństwa.

więcej »
Zielone tablice rejestracyjne dla pojazdów elektrycznych

Od przyszłego roku właściciele samochodów z napędem elektrycznym, a także wodorowym, otrzymają nowy rodzaj tablic rejestracyjnych, który jednak od standardowych tablic będzie się wyróżniał jedynie zielonym tłem.

więcej »
Kiedy wznowione zostaną prace w Sejmie nad penalizacją kręcenia liczników?

Związek Dealerów Samochodów wystosował pisma do marszałka Sejmu, przewodniczącego Komisji Infrastruktury oraz do ministrów sprawiedliwości i infrastruktury w sprawie pilnego wznowienia prac sejmowych nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks karny (druk nr 2878).

więcej »
Wzrosną koszty leasingu i użytkowania samochodów

Około 6 tys. złotych na mniejszym samochodzie i prawie 30 tysięcy na dużym – tyle mogą stracić przedsiębiorcy na wprowadzeniu nowych zasad opodatkowania leasingu i wynajmu samochodów. Nowe przepisy mają dotyczyć umów zwartych od 2019 r.

więcej »
Rząd planuje kolejne rewolucyjne zmiany dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury wspólnie przygotowały następne ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, w tym m.in. likwidację karty pojazdów.

więcej »
Rząd chce karać za cofanie liczników

Zaproponowane rozwiązania, które powinny znacząco ograniczyć proceder cofania liczników, zwłaszcza w przypadku używanych samochodach osobowych importowanych do Polski, zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Tym samym nowelizacja Kodeksu drogowego oraz Kodeksu karnego trafi już niebawem do Sejmu.

więcej »
Mandat za opony?

Bez regularnej kontroli stanu ogólnego opon, głębokości bieżnika oraz ciśnienia nie może być mowy o bezpiecznym podróżowaniu. Jeśli argument bezpieczeństwa nie jest wystarczający, warto wiedzieć, że za zły stan opon grożą również konsekwencje finansowe, a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego.

więcej »
Jest szansa na tańsze CNG i LNG

Znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym została przyjęta przez Senat. To teoretycznie dobra wiadomość dla kierowców, a znacznie lepsza dla samorządów. Oznacza ona bowiem, że mogą stanieć ceny gazu ziemnego CNG i LNG, o ile będą one wykorzystywane do napędu pojazdów z silnikami spalinowymi.

więcej »