Prawo

Nowe przepisy dotyczące emisji CO2 w Europie. Przemysł motoryzacyjny może ucierpieć

Najpoważniejsze zagrożenie, z którym musi zmierzyć się przemysł samochodowy Europy, to nie brexit ani potencjalne amerykańskie cła, ale własne przepisy UE ograniczające emisję dwutlenku węgla (CO2).

więcej »
Nowy projekt zmian o cenach prądu przewiduje dopłaty do samochodów elektrycznych

W nowym projekcie zmian o cenach prądu znalazło się miejsce dla pojazdów elektrycznych i dopłatach do nich. 

więcej »
Wprowadzenie zakazu cesji wierzytelności wciąż możliwe

W pierwszej połowie roku rynek motoryzacyjny zelektryzowała wiadomość o możliwym końcu napraw bezgotówkowych. Wszystko za sprawą senackiego projektu ustawy regulującej rynek kancelarii odszkodowawczych, w którym rykoszetem uderzono w warsztaty i pośrednio w kierowców. Wprowadzenie zakazu cesji wierzytelności w życie znacznie skomplikowałoby i tak trudny rynek likwidacji szkód komunikacyjnych. I choć temat ucichł, zagrożenie nie minęło, projekt nadal jest w Sejmie.

więcej »
Obowiązkowe OC dla rowerzystów? To możliwe

Rowerzystów na polskich drogach nie brakuje, jednak polisy OC dla nich są na rynku rzadkością, gdyż nie są one obowiązkowe. Wkrótce może się to zmienić.

więcej »
Ogranicznik prędkości jednak nie będzie obowiązkowy

Jakiś czas temu Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za przeprowadzeniem znaczącej reformy standardów bezpieczeństwa w nowych samochodach na europejskim rynku. W związku ze sprzecznymi doniesieniami w mediach o nowych systemach bezpieczeństwa, jakie staną się obowiązkowymi, Róża Thun wydała oświadczenie, które ma uszczegółowić ten temat.

więcej »
Europarlament za dalszym ograniczeniem emisji CO2 przez samochody

Plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z samochodów osobowych i dostawczych do 2030, uzgodnione już nieformalnie z ministrami UE, zostały przyjęte podczas środowego głosowania Parlamentu Europejskiego.

więcej »
Koniec „kręcenia liczników”

Po kilkunastu miesiącach prac legislacyjnych 15 marca br. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie Kodeksu Karnego, penalizując proceder „kręcenia liczników” w pojazdach mechanicznych i wprowadzając czynności administracyjne oraz kontrolne, które mają go ograniczyć.

więcej »
Będą częściej kontrolować polisy OC

W związku z rosnącymi odszkodowaniami za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy, Parlament Europejski chce zwiększenia kontroli obowiązkowych polis OC. Oznacza to, że również polskie auta w czasie podróży za granicą będą mogły być kontrolowane, a za brak tego ubezpieczenia – kierowcom grożą sankcje znacznie wyższe niż w Polsce. Ich pojazd będzie mógł być nawet skonfiskowany.

więcej »
Unia Europejska chce nowych obowiązkowych elementów wyposażenia samochodów

Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za przeprowadzeniem znaczącej reformy standardów bezpieczeństwa pojazdów. Oznacza to obowiązkowe wyposażenie samochodów w wiele elektronicznych systemów bezpieczeństwa.

więcej »
Zielone tablice rejestracyjne dla pojazdów elektrycznych

Od przyszłego roku właściciele samochodów z napędem elektrycznym, a także wodorowym, otrzymają nowy rodzaj tablic rejestracyjnych, który jednak od standardowych tablic będzie się wyróżniał jedynie zielonym tłem.

więcej »
Kiedy wznowione zostaną prace w Sejmie nad penalizacją kręcenia liczników?

Związek Dealerów Samochodów wystosował pisma do marszałka Sejmu, przewodniczącego Komisji Infrastruktury oraz do ministrów sprawiedliwości i infrastruktury w sprawie pilnego wznowienia prac sejmowych nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks karny (druk nr 2878).

więcej »
Wzrosną koszty leasingu i użytkowania samochodów

Około 6 tys. złotych na mniejszym samochodzie i prawie 30 tysięcy na dużym – tyle mogą stracić przedsiębiorcy na wprowadzeniu nowych zasad opodatkowania leasingu i wynajmu samochodów. Nowe przepisy mają dotyczyć umów zwartych od 2019 r.

więcej »