Prawo

Auto ma wymieniony licznik? Nie kupuj – radzi Związek Dealerów Samochodów

Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady i procedury wymiany licznika w pojeździe opisane w  art. 81a Prawa o ruchu drogowym. Pewnie dlatego w ostatnich dniach ze stacji kontroli pojazdów dochodzą sygnały o wzmożonych wizytach klientów w celu złożenia oświadczenia o wymianie licznika i dokonania odczytu nowego licznika przez diagnostę. Najprawdopodobniej, w zamierzeniu odwiedzających SKP, ma to zalegalizować zafałszowany wcześniej przebieg i wyłączyć odpowiedzialność za to przestępstwo. Zdaniem Związku Dealerów Samochodów nic to nie da.

więcej »
Rekordowa kara dla Volkswagena od UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył rekordową sankcję na Volkswagen Group Polska. Kara wielkości ponad 120 milionów złotych została nałożona przez prezesa UOKiK Marka Niechciała za tzw. aferę dieselgate. 

więcej »
Niemieckie tablice rejestracyjne, OC komisowe – jak nie dać się nabrać?

Samochód sprowadzony z zagranicy, aby mógł się poruszać po polskich drogach zgodnie z prawem, musi posiadać legalne tablice rejestracyjne. Co rozumiemy poprzez legalne tablice? Są to tablice zjazdowe wydawane przykładowo na terenie Niemiec. Koszt wydania takich tablic wynosi około 70 Euro za pozwolenie 5- dniowe, lub 200 Euro za 15- dniowe. Charakteryzuje je żółty lub czerwony pasek z wybitą datą ważności.

więcej »
Kara za wymianę licznika możliwa, ale… po pierwszej rejestracji auta w Polsce

Od początku tego roku wlaściciel pojazdu, w którym dokona wymiany licznika, ma obowiązek przedstawić go w stacji kontroli pojazdów w ciągu 14 dni, w przeciwnym wypadku może liczyć się z karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Nowe prawo obowiązuje jednak tylko w Polsce i dotyczy wyłącznie aut zarejestrowanych po raz pierwszy w naszym kraju, dlatego według ekspertów AAA AUTO, używane samochody nadal będą sprowadzane z zagranicy z wymienionymi licznikami lub zmienionym przebiegiem. 

więcej »
Co zrobić z cofniętym licznikiem? Poradnik dla przestraszonych klientów

Od początku roku policjanci w czasie kontroli drogowych sprawdzają także wskazania licznika pojazdu i porównują je z danymi w CEPiK, a media codziennie informują o zatrzymanych kierowcach, którzy dowiadują się w czasie kontroli, że licznik w ich samochodzie został w ostatnim czasie cofnięty. I z przerażeniem stwierdzają, że nie mają zielonego pojęcia co mogą zrobić w takiej sytuacji. Dla tych przestraszonych kierowców Związek Dealerów Samochodów przygotował specjalny poradnik w formie pytań i odpowiedzi.

więcej »
Rejestracje u dealerów rozładują kolejki – apel Związku Dealerów Samochodowych

„Łódź. Gigantyczne kolejki do wydziałów komunikacji”, „Tczew. Ogromne kolejki do wydziału komunikacji”, „Długie kolejki do rejestracji pojazdów w Jaśle i Mielcu” – to tylko pierwsze z brzegu tytuły, jakie obiegają polskie media od połowy grudnia. I nie wydaje się, żeby miało się coś zmienić w najbliższym czasie.

więcej »
Zmiany w dopłatach do elektryków. Będą później i być może w innej kwocie

Rządowe dopłaty do samochodów elektrycznych miały ruszyć jeszcze w tym roku. Ministerstwo Klimatu poinformowało jednak, że trzeba było zweryfikować założenia programu i przełożyć nabór wniosków o dofinansowanie na I kwartał 2020 roku.

więcej »
Nawet w środku zimy 35% kierowców jeździ na oponach letnich

Według badań i obserwacji warsztatowych wynika, że aż 35% kierowców jeździ zimą na oponach letnich. To paradoks – bo aż 90% deklaruje, że zmienia opony na zimowe jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej z takim klimatem, gdzie przepisy nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Tymczasem według badań Moto Data z 2017 i 2018 roku, 78% polskich kierowców opowiada się za wprowadzeniem wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w sezonie zimowym.

więcej »
Nowe tachografy cyfrowe okazują się kłopotliwe dla przewoźników

Ponad 230 tys. ciężarówek poruszających się po drogach Europy pochodzi z Polski. Eksperci Inelo szacują, że miesięcznie przybywa 1-2% nowych pojazdów, których czas jazdy rejestrują inteligentne tachografy, a te montowane są w fabrycznie nowych tirach wyprodukowanych po 15 czerwca tego roku. Jak smart tacho sprawdza się w praktyce? Czy wszystkie funkcje cyfrowego rejestratora mają obecnie swoje zastosowanie? Co się sprawdza, a co sprawia przewoźnikom problemy? O pierwszych doświadczeniach z nowymi tachografami opowiada Piotr Żółty.

więcej »
Płynność finansowa firm mniej płynna, czyli branża motoryzacyjna w obliczu split paymentu

1 listopada tego roku wprowadzony został obowiązkowy split payment, czyli metoda podzielonej płatności za faktury. Ministerstwo Finansów liczy, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia tzw. luki VAT. A ponieważ branży motoryzacyjnej przyczepiono łatkę tej, w której często dochodzi do podatkowych nadużyć, jako jedna z pierwszych zostanie objęta obowiązkiem zastosowania split paymentu. To zaś z pewnością uderzy w płynność finansową firm – ostrzega Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM.

więcej »
Kierowcy nie płacą mandatów, a państwo traci setki milionów. NIK apeluje o zmianę systemu

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę na problem niepłacenia mandatów przez ukaranych kierowców. Według danych NIK aż połowa z nich nie uiszcza karnej opłaty. Państwo traci na tym miliony złotych.

więcej »
Dopłaty do samochodów elektrycznych wchodzą w życie

Już niebawem w życie wejdą dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce, o których wiadomo było już od dłuższego czasu. Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podpisali stosowne rozporządzenie w tej sprawie, które będzie obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

więcej »
Kontrola podczas odpoczynku kierowcy. Jakie są jego prawa i obowiązki?

Zdarza się, że zatrzymanie pojazdu do kontroli przez funkcjonariuszy policji czy inspektorów ITD zbiega się z przerwą w pracy lub w jeździe kierowcy zawodowego. Co dzieje się wówczas, gdy kierujący pojazdem po zatrzymaniu się na parkingu informuje kontrolującego, że przed nim blisko godzina przerwy? Czy szofer może zostać zmuszony do kontroli?

więcej »
Jaka może być maksymalna masa ciągniętej przyczepy?

Jedną z najbardziej użytecznych funkcji haka holowniczego jest możliwość podłączenia do niego przyczepy. Nawet najlepiej wykonane haki mają jednak swoje ograniczenia konstrukcyjne, które jasno określa ich producent. Podobnie wygląda kwestia prawa – najpopularniejsza kategoria prawa jazdy „B” nakłada na nas pod tym względem pewne ograniczenia. Od czego zależy zatem wielkość masy, jaką możemy ciągnąć przy pomocy haka holowniczego?

więcej »
Dokumenty kierowcy to podstawa. O czym trzeba pamiętać będąc w trasie?

O co kierowcy ciężarówek pytają najczęściej? Jednym z głównych powodów telefonowania na numer interwencyjny Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) jest brak aktualnych dokumentów w kabinie pojazdu. To jedno z nagminnych przewinień, za które trzeba zapłacić grzywnę, gdyż procedura odwoławcza jest niezwykle trudna. Tylko w tym roku odnotowano ponad 360 zgłoszeń od polskich truckerów w tym zakresie i z roku na rok jest ich coraz więcej. Dlatego należy przypomnieć, o czym bezwzględnie trzeba pamiętać, realizując umowy międzynarodowe.

więcej »
Kontrowersje wokół 45-godzinnego odpoczynku kierowcy poza kabiną ciężarówki

Francja jako pierwsza wytoczyła działa przeciw praktyce spędzania 45-godzinnego odpoczynku kierowców w kabinie ciężarówki. 

więcej »
Obowiązkowy przegląd przebiegu podczas kontroli pojazdu już od nowego roku

Polski rząd w tym roku aktywnie działa na rzecz niefałszowania liczników przebiegu samochodów. Od 25 maja br. korekty licznika są zabronione pod groźbą nawet 5 lat pozbawienia wolności – zarówno w przypadku zlecającego oszustwo i wykonującego je. Nowy projekt rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego natomiast zawiera regulacje, które mają jeszcze bardziej ograniczyć ten proceder.

więcej »