Prawo

Czy wymiana opon podczas kwarantanny jest dozwolona?

W związku z sygnałami prasowymi o przypadkach karania kierowców przez policję mandatami za jeżdżenie na wymianę opon, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Oponiarskiego, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodów wystosowały stanowczy list do premiera Morawieckiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji. 

więcej »
Związek Dealerów Samochodów apeluje o prawne gwarancje utrzymania procedur rejestracji pojazdów

Od ubiegłego tygodnia do biura Związku Dealerów Samochodów  dochodzą sygnały o przypadkach decyzji władz powiatowych o całkowitym wstrzymywaniu procesu rejestracji pojazdów. Zjawisko to dotyczy obecnie, według szacunków Związku, około 30% wydziałów komunikacji w Polsce m.in. w tak dużych aglomeracjach jak Kraków, Katowice czy Gdynia.

więcej »
Jak uchronić firmę przed upadłością w czasach pandemii?

Restrukturyzacja może uratować przedsiębiorstwo i zabezpieczyć majątek.

więcej »
Postulat PSPA o pełne odliczenie VAT od samochodu elektrycznego

Wprowadzenie możliwości odliczenia 100% VAT od zakupu i użytkowania samochodów elektrycznych, w miejsce obowiązującego limitu odliczenia 50% VAT – postuluje PSPA. Propozycja, która jest odpowiedzią na planowane zmniejszenie wysokości dopłat, ma rozpędzić rynek elektromobilności w Polsce.

więcej »
Jak przebiega leasing samochodów z zagranicy?

Leasing stanowi niezwykle popularną formę finansowania zakupu aut. Choć większość użytkowników decyduje się na samochody dostępne na rynku krajowym, coraz częściej ich zainteresowanie kierowane jest w stronę używanych samochodów z zagranicy. Jak wygląda proces leasingu tego typu pojazdów? Do kogo konkretnie kierowana jest taka forma współpracy? Czego od leasingu oczekują klienci? Na te pytania odpowiada Piotr Aleksin, ekspert platformy CarForFriend.pl.

więcej »
Polacy nie dostosowują się do obowiązku jazdy na suwak

Tylko co drugi zobowiązany do tego kierowca ustępuje miejsca zgodnie z zasadami jazdy na suwak; chętniej przepuszczane są autobusy niż drogie samochody. Tak wynika z badania przeprowadzonego na trasie S86 w Katowicach – Giszowcu przez ekspertów ProfiAuto. W skrajnych przypadkach kierowcy musieli poczekać aż przejadą trzy lub nawet cztery inne samochody, zanim ktoś ustąpił im pierwszeństwa.  

więcej »
Auto ma wymieniony licznik? Nie kupuj – radzi Związek Dealerów Samochodów

Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady i procedury wymiany licznika w pojeździe opisane w  art. 81a Prawa o ruchu drogowym. Pewnie dlatego w ostatnich dniach ze stacji kontroli pojazdów dochodzą sygnały o wzmożonych wizytach klientów w celu złożenia oświadczenia o wymianie licznika i dokonania odczytu nowego licznika przez diagnostę. Najprawdopodobniej, w zamierzeniu odwiedzających SKP, ma to zalegalizować zafałszowany wcześniej przebieg i wyłączyć odpowiedzialność za to przestępstwo. Zdaniem Związku Dealerów Samochodów nic to nie da.

więcej »
Rekordowa kara dla Volkswagena od UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył rekordową sankcję na Volkswagen Group Polska. Kara wielkości ponad 120 milionów złotych została nałożona przez prezesa UOKiK Marka Niechciała za tzw. aferę dieselgate. 

więcej »
Niemieckie tablice rejestracyjne, OC komisowe – jak nie dać się nabrać?

Samochód sprowadzony z zagranicy, aby mógł się poruszać po polskich drogach zgodnie z prawem, musi posiadać legalne tablice rejestracyjne. Co rozumiemy poprzez legalne tablice? Są to tablice zjazdowe wydawane przykładowo na terenie Niemiec. Koszt wydania takich tablic wynosi około 70 Euro za pozwolenie 5- dniowe, lub 200 Euro za 15- dniowe. Charakteryzuje je żółty lub czerwony pasek z wybitą datą ważności.

więcej »
Kara za wymianę licznika możliwa, ale… po pierwszej rejestracji auta w Polsce

Od początku tego roku wlaściciel pojazdu, w którym dokona wymiany licznika, ma obowiązek przedstawić go w stacji kontroli pojazdów w ciągu 14 dni, w przeciwnym wypadku może liczyć się z karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Nowe prawo obowiązuje jednak tylko w Polsce i dotyczy wyłącznie aut zarejestrowanych po raz pierwszy w naszym kraju, dlatego według ekspertów AAA AUTO, używane samochody nadal będą sprowadzane z zagranicy z wymienionymi licznikami lub zmienionym przebiegiem. 

więcej »
Co zrobić z cofniętym licznikiem? Poradnik dla przestraszonych klientów

Od początku roku policjanci w czasie kontroli drogowych sprawdzają także wskazania licznika pojazdu i porównują je z danymi w CEPiK, a media codziennie informują o zatrzymanych kierowcach, którzy dowiadują się w czasie kontroli, że licznik w ich samochodzie został w ostatnim czasie cofnięty. I z przerażeniem stwierdzają, że nie mają zielonego pojęcia co mogą zrobić w takiej sytuacji. Dla tych przestraszonych kierowców Związek Dealerów Samochodów przygotował specjalny poradnik w formie pytań i odpowiedzi.

więcej »
Rejestracje u dealerów rozładują kolejki – apel Związku Dealerów Samochodowych

„Łódź. Gigantyczne kolejki do wydziałów komunikacji”, „Tczew. Ogromne kolejki do wydziału komunikacji”, „Długie kolejki do rejestracji pojazdów w Jaśle i Mielcu” – to tylko pierwsze z brzegu tytuły, jakie obiegają polskie media od połowy grudnia. I nie wydaje się, żeby miało się coś zmienić w najbliższym czasie.

więcej »
Zmiany w dopłatach do elektryków. Będą później i być może w innej kwocie

Rządowe dopłaty do samochodów elektrycznych miały ruszyć jeszcze w tym roku. Ministerstwo Klimatu poinformowało jednak, że trzeba było zweryfikować założenia programu i przełożyć nabór wniosków o dofinansowanie na I kwartał 2020 roku.

więcej »
Nawet w środku zimy 35% kierowców jeździ na oponach letnich

Według badań i obserwacji warsztatowych wynika, że aż 35% kierowców jeździ zimą na oponach letnich. To paradoks – bo aż 90% deklaruje, że zmienia opony na zimowe jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej z takim klimatem, gdzie przepisy nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Tymczasem według badań Moto Data z 2017 i 2018 roku, 78% polskich kierowców opowiada się za wprowadzeniem wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w sezonie zimowym.

więcej »
Nowe tachografy cyfrowe okazują się kłopotliwe dla przewoźników

Ponad 230 tys. ciężarówek poruszających się po drogach Europy pochodzi z Polski. Eksperci Inelo szacują, że miesięcznie przybywa 1-2% nowych pojazdów, których czas jazdy rejestrują inteligentne tachografy, a te montowane są w fabrycznie nowych tirach wyprodukowanych po 15 czerwca tego roku. Jak smart tacho sprawdza się w praktyce? Czy wszystkie funkcje cyfrowego rejestratora mają obecnie swoje zastosowanie? Co się sprawdza, a co sprawia przewoźnikom problemy? O pierwszych doświadczeniach z nowymi tachografami opowiada Piotr Żółty.

więcej »
Płynność finansowa firm mniej płynna, czyli branża motoryzacyjna w obliczu split paymentu

1 listopada tego roku wprowadzony został obowiązkowy split payment, czyli metoda podzielonej płatności za faktury. Ministerstwo Finansów liczy, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia tzw. luki VAT. A ponieważ branży motoryzacyjnej przyczepiono łatkę tej, w której często dochodzi do podatkowych nadużyć, jako jedna z pierwszych zostanie objęta obowiązkiem zastosowania split paymentu. To zaś z pewnością uderzy w płynność finansową firm – ostrzega Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM.

więcej »
Kierowcy nie płacą mandatów, a państwo traci setki milionów. NIK apeluje o zmianę systemu

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę na problem niepłacenia mandatów przez ukaranych kierowców. Według danych NIK aż połowa z nich nie uiszcza karnej opłaty. Państwo traci na tym miliony złotych.

więcej »