Prawo

Kontrowersje wokół 45-godzinnego odpoczynku kierowcy poza kabiną ciężarówki

Francja jako pierwsza wytoczyła działa przeciw praktyce spędzania 45-godzinnego odpoczynku kierowców w kabinie ciężarówki. 

więcej »
Obowiązkowy przegląd przebiegu podczas kontroli pojazdu już od nowego roku

Polski rząd w tym roku aktywnie działa na rzecz niefałszowania liczników przebiegu samochodów. Od 25 maja br. korekty licznika są zabronione pod groźbą nawet 5 lat pozbawienia wolności – zarówno w przypadku zlecającego oszustwo i wykonującego je. Nowy projekt rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego natomiast zawiera regulacje, które mają jeszcze bardziej ograniczyć ten proceder.

więcej »
Zbiorowy pozew przeciwko Volkswagenowi w Niemczech. Prawie pół miliona klientów chce odszkodowań

Prawie cztery lata po tym, jak  Volkswagen przyznał się, że używa oprogramowania do fałszowania testów emisji spalin, 470 tysięcy nabywców samochodów koncernu z Wolfsburga (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda) domaga się odszkodowania i stosuje pozew zbiorowy. 

więcej »
Pomoc prawna dla serwisów wewnątrz sieci Q Service Castrol

Prowadzenie własnego biznesu wymaga od przedsiębiorcy wielozadaniowości i umiejętności odnalezienia się na wielu płaszczyznach. Znajomość przepisów prawa i wykorzystanie ich do obrony przed nieuczciwymi osobami, to jedno z największych wyzwań. Włodarze sieci Q Service Castrol doskonale zdają sobie z tego sprawę i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli warsztatów, oferują im konsultację i pomoc prawną.

więcej »
Zimowy przewodnik Continental dla flot ciężarowych. Przepisy i zimowe wyposażenie dla ciężarówek

Europejskie przepisy dotyczące obowiązkowego zimowego wyposażenia pojazdów ciężarowych i autobusów wprowadzają kilka istotnych zmian. Continental, aby pomóc menedżerom flot w spełnianiu najnowszych wymogów prawnych, zebrał regulacje dotyczące m.in. opon zimowych i stosowania łańcuchów w 39 krajach.

więcej »
Oznaczenia homologacyjne „e” i „E” haków holowniczych. Co oznaczają i czym się różnią?

Każdy typ haka holowniczego, aby mógł zostać dopuszczony do sprzedaży, musi przejść szereg specjalistycznych testów. Podstawowym testem jest badanie wytrzymałości zmęczeniowej danego haka. Pozytywne zakończenie testów oznacza otrzymanie przez dany produkt homologacji, która oznakowana może być literą e lub E. Jaka jest pomiędzy nimi różnica i czy ma to znaczenie podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów?

więcej »
Hulajnogi i deskorolki elektryczne doczekały się regulacji prawnych. Gdzie można nimi jeździć?

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło zmiany w Prawie o ruchu drogowym i Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowe regulacje mają uporządkować ruch urządzeń transportu osobistego, czyli np. hulajnóg elektrycznych na drogach publicznych. 

więcej »
Rząd nie wprowadzi zakazu cesji wierzytelności

Rząd krytycznie ocenił senacki projekt ustawy, który ustanawia zakaz cesji wierzytelności wynikającej z czynów niedozwolonych. 

więcej »
Jest projekt dopłat do aut elektrycznych, ale są też wątpliwości

Rozwój elektromobilności w dużym stopniu zależy od państwa, którego dofinansowania samochodów elektrycznych mają zachęcić społeczeństwo do kupna niskoemisyjnych pojazdów. Ministerstwo Energii podzieliło się nowym projektem rozporządzenia w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych, który miałby ułatwić zakup samochodu elektrycznego klientowi indywidualnemu. Specjaliści mają jednak spore wątpliwości co do skuteczności planowanych dopłat.

więcej »
Nowa forma czasowej rejestracji dla przedsiębiorców

Od 11 lipca 2019 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadziły one nową formę czasowej rejestracji pojazdów, czyli ich profesjonalną rejestrację. Wraz z nimi wejdą w życie dwa rozporządzenia wykonawcze Ministra Infrastruktury, w tym rozporządzenie w sprawie profesjonalnej rejestracji pojazdów, stosowanych oznaczeń oraz opłat związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów (Dz. U. z 2019 r. poz. 546) określające m.in. wzór blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz profesjonalnych tablic rejestracyjnych.

więcej »
Rewolucja w naprawach powypadkowych. Niemcy i Francja pracują nad Klauzulą Napraw

U naszych zachodnich sąsiadów trwają prace nad wprowadzeniem zmian prawnych dotyczących napraw powypadkowych. We Francji i w Niemczech widać już pierwsze oznaki liberalizacji tego segmentu rynku części zamiennych. Już wkrótce możemy być świadkami zmian, które będą miały wpływ na działalność także polskich firm.

więcej »
Nowe przepisy na drogach. Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe

Ministerstwo Infrastruktury zdradziło, że od 1 października 2019 roku w życie wejdzie obowiązek tworzenia korytarza życia w razie potrzeby i jazdy na suwak.

więcej »