Prawo

Od przyszłego roku właściciele samochodów z napędem elektrycznym, a także wodorowym, otrzymają nowy rodzaj tablic rejestracyjnych, który jednak od standardowych tablic będzie się wyróżniał jedynie zielonym tłem.

Związek Dealerów Samochodów wystosował pisma do marszałka Sejmu, przewodniczącego Komisji Infrastruktury oraz do ministrów sprawiedliwości i infrastruktury w sprawie pilnego wznowienia prac sejmowych nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks karny (druk nr 2878).

Około 6 tys. złotych na mniejszym samochodzie i prawie 30 tysięcy na dużym – tyle mogą stracić przedsiębiorcy na wprowadzeniu nowych zasad opodatkowania leasingu i wynajmu samochodów. Nowe przepisy mają dotyczyć umów zwartych od 2019 r.

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury wspólnie przygotowały następne ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, w tym m.in. likwidację karty pojazdów.

Zaproponowane rozwiązania, które powinny znacząco ograniczyć proceder cofania liczników, zwłaszcza w przypadku używanych samochodach osobowych importowanych do Polski, zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Tym samym nowelizacja Kodeksu drogowego oraz Kodeksu karnego trafi już niebawem do Sejmu.

Bez regularnej kontroli stanu ogólnego opon, głębokości bieżnika oraz ciśnienia nie może być mowy o bezpiecznym podróżowaniu. Jeśli argument bezpieczeństwa nie jest wystarczający, warto wiedzieć, że za zły stan opon grożą również konsekwencje finansowe, a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego.

Znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym została przyjęta przez Senat. To teoretycznie dobra wiadomość dla kierowców, a znacznie lepsza dla samorządów. Oznacza ona bowiem, że mogą stanieć ceny gazu ziemnego CNG i LNG, o ile będą one wykorzystywane do napędu pojazdów z silnikami spalinowymi.

Miał być czerwiec, ale najprawdopodobniej skończy się na październiku. Wówczas to mają wejść w życie przepisy dotyczące zniesienia obowiązku posiadania przy sobie przez kierowcę dowodu rejestracyjnego oraz polisy potwierdzającej zawarcie ubezpieczenie OC.

Wyłączenie transportu międzynarodowego i tranzytu z przepisów dotyczących wynagrodzeń dla pracowników delegowanych to nie jedyne postanowienie Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Komisja zaproponowała również szereg rozwiązań, które mają wpłynąć na sytuację branży transportowej w Unii Europejskiej. Przede wszystkim dotyczą one określenia zasad przewozu kabotażowego oraz ograniczenia niepożądanych praktyk firm przewozowych.

Dynamicznie zmieniające się i niezrozumiałe przepisy prawa transportowego w Polsce i Europie, to jedna z największych bolączek pracy kierowcy zawodowego. Aż 42% firm transportowych postrzega je jako zagrożenie dla rozwoju swojego biznesu. Według danych D.A.S. najczęstszą sferą, w której kierowcy potrzebują wsparcia prawnego są problemy związane z rozliczaniem czasu pracy.

Przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym znosi m.in. obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy też papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC podczas prowadzenia samochodu. Kolejne zmiany w bazie CEPiK 2.0 będą zaś wprowadzane sukcesywnie.

Rada Ministrów przyjęła prokekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który przewiduje, że kierowcy pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego/pozwolenia czasowego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC) – jeśli poruszają się po terytorium Polski.