Prawo

Kary za naruszenia przewozu towarów

Od 1 maja br. na terytorium całej Polski w pełni obowiązuje ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów wrażliwych. Przepisy wprowadziły spore zmiany w zakresie transportu artykułów takich jak susz tytoniowy czy alkohol etylowy. Od września pojazdy przewożące wrażliwe towary dodatkowo będą musiały udostępniać także swoją lokalizację. Ekspert OCRK wyjaśnia wybrane zagadnienia związane z ustawą.

więcej »
Unia zaczyna kontrolować, jak wypoczywają kierowcy ciężarówek

Na podstawie Rozporządzenia 561/2006 art. 8 ust. 8 wprowadzającego zakaz odbioru odpoczynków tygodniowych regularnych w kabinie, belgijskie służby kontrolne przeprowadziły wzmożone kontrole pojazdów ciężarowych parkujących w okolicach portu Zeebrugge. Łącznie skontrolowanych zostało 120 samochodów ciężarowych, z czego w 46 ujawniono naruszenia. Inspekcje nałożyły na kierowców i firmy transportowe kary w łącznej wysokości 113 tys. euro. W najbliższym czasie wzmożone kontrole zapowiadają również służby niemieckie.

więcej »
Koniec Ubera w Polsce?

Trwający konflit pomiędzy korporacjami taksówkowymi a aplikacjami służącymi do przewozu osób przed podmioty nieposiadające licencji być może zakończy interwencja Ministerstwa Infrastruktury. Resort ten wystąpił z wnioskiem, w którym będzie chciał uzyskać możliwość blokowania tego typu programów i aplikacji.

więcej »
Planowane zmiany w transporcie drogowym

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie międzynarodowej konfederacji CORTE (The Confederation of Organisations in Road Transport Enforcement), podczas którego debatowano między innymi nad unijnym pakietem drogowym. Nowe regulacje najprawdopodobniej zostaną przedstawione przez Komisję Europejską w najbliższą środę, 31 maja. Członkowie CORTE już teraz mówią, jakich zmian mogą spodziewać się firmy transportowe. 

więcej »
Manipulacje w ciężarówkach są nagminne

30-35 proc. samochodów ciężarowych podlega manipulacjom – tak szacuje Komisja Europejska. To oznacza, że w co trzecim pojeździe dochodzi do oszustw dotyczących rejestrowania czasu pracy oraz odpoczynku. Kierowcy najczęściej stosują tzw. jazdę bez obowiązkowej karty, nielegalne używanie kart innych pracowników czy też korzystają z magnesu, który zakłóca działanie impulsatora tachografu.

więcej »
PSPA: Dwie prędkości rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych

Projekt Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych pomija istniejącą infrastrukturę, która jeszcze przez kilka następnych lat będzie podstawą rynku elektromobilności w Polsce – twierdzi Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

więcej »
Służbowe auto tylko do celów służbowych?

Jak odliczyć koszty związane z autem?

więcej »
Będą profesjonalne tablice rejestracyjne

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza nową formę czasowej rejestracji pojazdów. Dzięki niej firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez konieczności rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

więcej »
Profesjonalne rejestracje coraz bliżej

W tym tygodniu, jak informuje IBRM Samar, Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzającej tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów. Na nowe rozwiązania branża czeka od lat.

więcej »
Weszła w życie ustawa o monitorowaniu przewozu towarów

W życie weszła Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która nakłada dodatkowe obowiązki na transport tzw. artykułów wrażliwych. Funkcjonariusze już teraz zapowiadają wzmożone kontrole na każdym etapie łańcucha dostaw. Eksperci OCRK podpowiadają, jak uniknąć kar związanych z nową ustawą.

więcej »
Stanowisko Polskiej Izby Paliw Płynnych ws. tzw. pakietu przewozowego

Polska Izba Paliw Płynnych od lat popiera idee walki z szarą strefą. Jest to także celem kolejnego aktu prawnego dotyczącego rynku paliwowego – tzw. pakietu przewozowego. Zdaniem Izby pakiet ten, w obecnej wersji, może jednak nie spełnić pokładanych w nim nadziei.

więcej »
Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne

Za przejazd odcinkami autostrad A1, A2 i A4, które są obecnie bezpłatne, już niedługo zapłacimy od 10 do 20 groszy za kilometr.

więcej »