Prawo

Nawet w środku zimy 35% kierowców jeździ na oponach letnich

Według badań i obserwacji warsztatowych wynika, że aż 35% kierowców jeździ zimą na oponach letnich. To paradoks – bo aż 90% deklaruje, że zmienia opony na zimowe jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej z takim klimatem, gdzie przepisy nie przewidują wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w warunkach jesienno-zimowych. Tymczasem według badań Moto Data z 2017 i 2018 roku, 78% polskich kierowców opowiada się za wprowadzeniem wymogu jazdy na oponach zimowych lub całorocznych w sezonie zimowym.

więcej »
Nowe tachografy cyfrowe okazują się kłopotliwe dla przewoźników

Ponad 230 tys. ciężarówek poruszających się po drogach Europy pochodzi z Polski. Eksperci Inelo szacują, że miesięcznie przybywa 1-2% nowych pojazdów, których czas jazdy rejestrują inteligentne tachografy, a te montowane są w fabrycznie nowych tirach wyprodukowanych po 15 czerwca tego roku. Jak smart tacho sprawdza się w praktyce? Czy wszystkie funkcje cyfrowego rejestratora mają obecnie swoje zastosowanie? Co się sprawdza, a co sprawia przewoźnikom problemy? O pierwszych doświadczeniach z nowymi tachografami opowiada Piotr Żółty.

więcej »
Płynność finansowa firm mniej płynna, czyli branża motoryzacyjna w obliczu split paymentu

1 listopada tego roku wprowadzony został obowiązkowy split payment, czyli metoda podzielonej płatności za faktury. Ministerstwo Finansów liczy, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia tzw. luki VAT. A ponieważ branży motoryzacyjnej przyczepiono łatkę tej, w której często dochodzi do podatkowych nadużyć, jako jedna z pierwszych zostanie objęta obowiązkiem zastosowania split paymentu. To zaś z pewnością uderzy w płynność finansową firm – ostrzega Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM.

więcej »
Kierowcy nie płacą mandatów, a państwo traci setki milionów. NIK apeluje o zmianę systemu

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę na problem niepłacenia mandatów przez ukaranych kierowców. Według danych NIK aż połowa z nich nie uiszcza karnej opłaty. Państwo traci na tym miliony złotych.

więcej »
Dopłaty do samochodów elektrycznych wchodzą w życie

Już niebawem w życie wejdą dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce, o których wiadomo było już od dłuższego czasu. Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podpisali stosowne rozporządzenie w tej sprawie, które będzie obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

więcej »
Kontrola podczas odpoczynku kierowcy. Jakie są jego prawa i obowiązki?

Zdarza się, że zatrzymanie pojazdu do kontroli przez funkcjonariuszy policji czy inspektorów ITD zbiega się z przerwą w pracy lub w jeździe kierowcy zawodowego. Co dzieje się wówczas, gdy kierujący pojazdem po zatrzymaniu się na parkingu informuje kontrolującego, że przed nim blisko godzina przerwy? Czy szofer może zostać zmuszony do kontroli?

więcej »
Jaka może być maksymalna masa ciągniętej przyczepy?

Jedną z najbardziej użytecznych funkcji haka holowniczego jest możliwość podłączenia do niego przyczepy. Nawet najlepiej wykonane haki mają jednak swoje ograniczenia konstrukcyjne, które jasno określa ich producent. Podobnie wygląda kwestia prawa – najpopularniejsza kategoria prawa jazdy „B” nakłada na nas pod tym względem pewne ograniczenia. Od czego zależy zatem wielkość masy, jaką możemy ciągnąć przy pomocy haka holowniczego?

więcej »
Dokumenty kierowcy to podstawa. O czym trzeba pamiętać będąc w trasie?

O co kierowcy ciężarówek pytają najczęściej? Jednym z głównych powodów telefonowania na numer interwencyjny Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) jest brak aktualnych dokumentów w kabinie pojazdu. To jedno z nagminnych przewinień, za które trzeba zapłacić grzywnę, gdyż procedura odwoławcza jest niezwykle trudna. Tylko w tym roku odnotowano ponad 360 zgłoszeń od polskich truckerów w tym zakresie i z roku na rok jest ich coraz więcej. Dlatego należy przypomnieć, o czym bezwzględnie trzeba pamiętać, realizując umowy międzynarodowe.

więcej »
Kontrowersje wokół 45-godzinnego odpoczynku kierowcy poza kabiną ciężarówki

Francja jako pierwsza wytoczyła działa przeciw praktyce spędzania 45-godzinnego odpoczynku kierowców w kabinie ciężarówki. 

więcej »
Obowiązkowy przegląd przebiegu podczas kontroli pojazdu już od nowego roku

Polski rząd w tym roku aktywnie działa na rzecz niefałszowania liczników przebiegu samochodów. Od 25 maja br. korekty licznika są zabronione pod groźbą nawet 5 lat pozbawienia wolności – zarówno w przypadku zlecającego oszustwo i wykonującego je. Nowy projekt rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego natomiast zawiera regulacje, które mają jeszcze bardziej ograniczyć ten proceder.

więcej »
Zbiorowy pozew przeciwko Volkswagenowi w Niemczech. Prawie pół miliona klientów chce odszkodowań

Prawie cztery lata po tym, jak  Volkswagen przyznał się, że używa oprogramowania do fałszowania testów emisji spalin, 470 tysięcy nabywców samochodów koncernu z Wolfsburga (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda) domaga się odszkodowania i stosuje pozew zbiorowy. 

więcej »
Pomoc prawna dla serwisów wewnątrz sieci Q Service Castrol

Prowadzenie własnego biznesu wymaga od przedsiębiorcy wielozadaniowości i umiejętności odnalezienia się na wielu płaszczyznach. Znajomość przepisów prawa i wykorzystanie ich do obrony przed nieuczciwymi osobami, to jedno z największych wyzwań. Włodarze sieci Q Service Castrol doskonale zdają sobie z tego sprawę i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli warsztatów, oferują im konsultację i pomoc prawną.

więcej »