Prawo

Wzrosną koszty leasingu i użytkowania samochodów

Około 6 tys. złotych na mniejszym samochodzie i prawie 30 tysięcy na dużym – tyle mogą stracić przedsiębiorcy na wprowadzeniu nowych zasad opodatkowania leasingu i wynajmu samochodów. Nowe przepisy mają dotyczyć umów zwartych od 2019 r.

więcej »
Rząd planuje kolejne rewolucyjne zmiany dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury wspólnie przygotowały następne ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, w tym m.in. likwidację karty pojazdów.

więcej »
Rząd chce karać za cofanie liczników

Zaproponowane rozwiązania, które powinny znacząco ograniczyć proceder cofania liczników, zwłaszcza w przypadku używanych samochodach osobowych importowanych do Polski, zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Tym samym nowelizacja Kodeksu drogowego oraz Kodeksu karnego trafi już niebawem do Sejmu.

więcej »
Mandat za opony?

Bez regularnej kontroli stanu ogólnego opon, głębokości bieżnika oraz ciśnienia nie może być mowy o bezpiecznym podróżowaniu. Jeśli argument bezpieczeństwa nie jest wystarczający, warto wiedzieć, że za zły stan opon grożą również konsekwencje finansowe, a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego.

więcej »
Jest szansa na tańsze CNG i LNG

Znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym została przyjęta przez Senat. To teoretycznie dobra wiadomość dla kierowców, a znacznie lepsza dla samorządów. Oznacza ona bowiem, że mogą stanieć ceny gazu ziemnego CNG i LNG, o ile będą one wykorzystywane do napędu pojazdów z silnikami spalinowymi.

więcej »
Od października jazda samochodem bez dokumentów

Miał być czerwiec, ale najprawdopodobniej skończy się na październiku. Wówczas to mają wejść w życie przepisy dotyczące zniesienia obowiązku posiadania przy sobie przez kierowcę dowodu rejestracyjnego oraz polisy potwierdzającej zawarcie ubezpieczenie OC.

więcej »
Komisja Transportu chce ograniczyć nieuczciwe praktyki przewoźników

Wyłączenie transportu międzynarodowego i tranzytu z przepisów dotyczących wynagrodzeń dla pracowników delegowanych to nie jedyne postanowienie Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Komisja zaproponowała również szereg rozwiązań, które mają wpłynąć na sytuację branży transportowej w Unii Europejskiej. Przede wszystkim dotyczą one określenia zasad przewozu kabotażowego oraz ograniczenia niepożądanych praktyk firm przewozowych.

więcej »
10 najczęstszych problemów prawnych kierowców zawodowych

Dynamicznie zmieniające się i niezrozumiałe przepisy prawa transportowego w Polsce i Europie, to jedna z największych bolączek pracy kierowcy zawodowego. Aż 42% firm transportowych postrzega je jako zagrożenie dla rozwoju swojego biznesu. Według danych D.A.S. najczęstszą sferą, w której kierowcy potrzebują wsparcia prawnego są problemy związane z rozliczaniem czasu pracy.

więcej »
Koniec z obowiązkiem pamiętania o dowodzie rejestracyjnym i polisie OC

Przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym znosi m.in. obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy też papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC podczas prowadzenia samochodu. Kolejne zmiany w bazie CEPiK 2.0 będą zaś wprowadzane sukcesywnie.

więcej »
Nie trzeba będzie wozić papierowych dokumentów

Rada Ministrów przyjęła prokekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który przewiduje, że kierowcy pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego/pozwolenia czasowego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC) – jeśli poruszają się po terytorium Polski.

więcej »
BCC: Nowe przepisy powinny lepiej zapobiegać cofaniu liczników pojazdów

BCC pozytywnie ocenił planowane zmiany w Kodeksie karnym w połączeniu ze zmianami w Prawie o ruchu drogowym dotyczące zapobieganiu cofaniu liczników w samochodach, ponieważ łącznie tworzą one całość, która daje narzędzie do bardziej skutecznego ścigania tego typu przestępstw.

więcej »
Dieselgate: Skoda pod sąd

16 stycznia przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko sprzedawcy wadliwego samochodu Skoda w tak zwanej aferze dieselgate. Pozywający to osoba indywidualna, wspierana przez stowarzyszenie StopVW. Jest  to pierwszy taki proces w Polsce. 

więcej »