Prawo

Mandat za opony?

Bez regularnej kontroli stanu ogólnego opon, głębokości bieżnika oraz ciśnienia nie może być mowy o bezpiecznym podróżowaniu. Jeśli argument bezpieczeństwa nie jest wystarczający, warto wiedzieć, że za zły stan opon grożą również konsekwencje finansowe, a nawet odebranie dowodu rejestracyjnego.

więcej »
Jest szansa na tańsze CNG i LNG

Znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym została przyjęta przez Senat. To teoretycznie dobra wiadomość dla kierowców, a znacznie lepsza dla samorządów. Oznacza ona bowiem, że mogą stanieć ceny gazu ziemnego CNG i LNG, o ile będą one wykorzystywane do napędu pojazdów z silnikami spalinowymi.

więcej »
Od października jazda samochodem bez dokumentów

Miał być czerwiec, ale najprawdopodobniej skończy się na październiku. Wówczas to mają wejść w życie przepisy dotyczące zniesienia obowiązku posiadania przy sobie przez kierowcę dowodu rejestracyjnego oraz polisy potwierdzającej zawarcie ubezpieczenie OC.

więcej »
Komisja Transportu chce ograniczyć nieuczciwe praktyki przewoźników

Wyłączenie transportu międzynarodowego i tranzytu z przepisów dotyczących wynagrodzeń dla pracowników delegowanych to nie jedyne postanowienie Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Komisja zaproponowała również szereg rozwiązań, które mają wpłynąć na sytuację branży transportowej w Unii Europejskiej. Przede wszystkim dotyczą one określenia zasad przewozu kabotażowego oraz ograniczenia niepożądanych praktyk firm przewozowych.

więcej »
10 najczęstszych problemów prawnych kierowców zawodowych

Dynamicznie zmieniające się i niezrozumiałe przepisy prawa transportowego w Polsce i Europie, to jedna z największych bolączek pracy kierowcy zawodowego. Aż 42% firm transportowych postrzega je jako zagrożenie dla rozwoju swojego biznesu. Według danych D.A.S. najczęstszą sferą, w której kierowcy potrzebują wsparcia prawnego są problemy związane z rozliczaniem czasu pracy.

więcej »
Koniec z obowiązkiem pamiętania o dowodzie rejestracyjnym i polisie OC

Przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym znosi m.in. obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy też papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC podczas prowadzenia samochodu. Kolejne zmiany w bazie CEPiK 2.0 będą zaś wprowadzane sukcesywnie.

więcej »
Nie trzeba będzie wozić papierowych dokumentów

Rada Ministrów przyjęła prokekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który przewiduje, że kierowcy pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego/pozwolenia czasowego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC) – jeśli poruszają się po terytorium Polski.

więcej »
BCC: Nowe przepisy powinny lepiej zapobiegać cofaniu liczników pojazdów

BCC pozytywnie ocenił planowane zmiany w Kodeksie karnym w połączeniu ze zmianami w Prawie o ruchu drogowym dotyczące zapobieganiu cofaniu liczników w samochodach, ponieważ łącznie tworzą one całość, która daje narzędzie do bardziej skutecznego ścigania tego typu przestępstw.

więcej »
Dieselgate: Skoda pod sąd

16 stycznia przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko sprzedawcy wadliwego samochodu Skoda w tak zwanej aferze dieselgate. Pozywający to osoba indywidualna, wspierana przez stowarzyszenie StopVW. Jest  to pierwszy taki proces w Polsce. 

więcej »
Dowód rejestracyjny auta jeszcze w tym roku będzie cyfrowy

Na III kwartał br. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada wdrożenie do aplikacji mDokumenty dowodu rejestracyjnego, polisy OC i prawa jazdy. Oznacza to, że wszystkie te dokumenty będzie można okazywać za pomocą smartfona.

więcej »
Ustawa o elektromobilności przyjęta. Bez zachęt dla hybryd

Przyjęta przez Sejm ustawa o elektromobilności dzięki systemowi zachęt ma skłonić firmy i kierowców  do zakupu aut z napędem elektrycznym. Ambitny plan rządu zakłada, że w 2025 r. po ulicach będzie jeździć milion takich samochodów. Ale osiągnięcie tego celu bez wliczania w to klasycznych hybryd będzie trudne do osiągnięcia.

więcej »
Rząd przyjął ustawę o elektromobilności

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, przedłożony przez ministra energii. Nowe przepisy mają stymulować rozwój elektromobilności w Polsce oraz stosowanie w transporcie paliw alternatywnych, czyli głównie gazu ziemnego CNG i LNG oraz energii elektrycznej.

więcej »