Prawo

Hulajnogi i deskorolki elektryczne doczekały się regulacji prawnych. Gdzie można nimi jeździć?

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło zmiany w Prawie o ruchu drogowym i Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Nowe regulacje mają uporządkować ruch urządzeń transportu osobistego, czyli np. hulajnóg elektrycznych na drogach publicznych. 

więcej »
Rząd nie wprowadzi zakazu cesji wierzytelności

Rząd krytycznie ocenił senacki projekt ustawy, który ustanawia zakaz cesji wierzytelności wynikającej z czynów niedozwolonych. 

więcej »
Jest projekt dopłat do aut elektrycznych, ale są też wątpliwości

Rozwój elektromobilności w dużym stopniu zależy od państwa, którego dofinansowania samochodów elektrycznych mają zachęcić społeczeństwo do kupna niskoemisyjnych pojazdów. Ministerstwo Energii podzieliło się nowym projektem rozporządzenia w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych, który miałby ułatwić zakup samochodu elektrycznego klientowi indywidualnemu. Specjaliści mają jednak spore wątpliwości co do skuteczności planowanych dopłat.

więcej »
Nowa forma czasowej rejestracji dla przedsiębiorców

Od 11 lipca 2019 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadziły one nową formę czasowej rejestracji pojazdów, czyli ich profesjonalną rejestrację. Wraz z nimi wejdą w życie dwa rozporządzenia wykonawcze Ministra Infrastruktury, w tym rozporządzenie w sprawie profesjonalnej rejestracji pojazdów, stosowanych oznaczeń oraz opłat związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów (Dz. U. z 2019 r. poz. 546) określające m.in. wzór blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz profesjonalnych tablic rejestracyjnych.

więcej »
Rewolucja w naprawach powypadkowych. Niemcy i Francja pracują nad Klauzulą Napraw

U naszych zachodnich sąsiadów trwają prace nad wprowadzeniem zmian prawnych dotyczących napraw powypadkowych. We Francji i w Niemczech widać już pierwsze oznaki liberalizacji tego segmentu rynku części zamiennych. Już wkrótce możemy być świadkami zmian, które będą miały wpływ na działalność także polskich firm.

więcej »
Nowe przepisy na drogach. Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe

Ministerstwo Infrastruktury zdradziło, że od 1 października 2019 roku w życie wejdzie obowiązek tworzenia korytarza życia w razie potrzeby i jazdy na suwak.

więcej »
Nowe przepisy egzaminów na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy to często postrach dla aspirujących do miana kierowców kursantów. Nowe przepisy mogą sprawić, że otrzymanie upragnionego uprawnienia stanie się łatwiejsze. 

więcej »
Kara 1000 zł za brak rejestracji auta w ciągu 30 dni

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy, która ukarze nowych właścicieli aut za niezarejestrowanie kupionego samochodu w ciągu 30 dni. Do tej pory za niezarejestrowanie samochodu w tym czasie nie groziły żadne konsekwencje. 

więcej »
Nowe przepisy dotyczące emisji CO2 w Europie. Przemysł motoryzacyjny może ucierpieć

Najpoważniejsze zagrożenie, z którym musi zmierzyć się przemysł samochodowy Europy, to nie brexit ani potencjalne amerykańskie cła, ale własne przepisy UE ograniczające emisję dwutlenku węgla (CO2).

więcej »
Nowy projekt zmian o cenach prądu przewiduje dopłaty do samochodów elektrycznych

W nowym projekcie zmian o cenach prądu znalazło się miejsce dla pojazdów elektrycznych i dopłatach do nich. 

więcej »
Wprowadzenie zakazu cesji wierzytelności wciąż możliwe

W pierwszej połowie roku rynek motoryzacyjny zelektryzowała wiadomość o możliwym końcu napraw bezgotówkowych. Wszystko za sprawą senackiego projektu ustawy regulującej rynek kancelarii odszkodowawczych, w którym rykoszetem uderzono w warsztaty i pośrednio w kierowców. Wprowadzenie zakazu cesji wierzytelności w życie znacznie skomplikowałoby i tak trudny rynek likwidacji szkód komunikacyjnych. I choć temat ucichł, zagrożenie nie minęło, projekt nadal jest w Sejmie.

więcej »
Obowiązkowe OC dla rowerzystów? To możliwe

Rowerzystów na polskich drogach nie brakuje, jednak polisy OC dla nich są na rynku rzadkością, gdyż nie są one obowiązkowe. Wkrótce może się to zmienić.

więcej »