Prawo

Nie trzeba będzie wozić papierowych dokumentów

Rada Ministrów przyjęła prokekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który przewiduje, że kierowcy pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego/pozwolenia czasowego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC) – jeśli poruszają się po terytorium Polski.

więcej »
BCC: Nowe przepisy powinny lepiej zapobiegać cofaniu liczników pojazdów

BCC pozytywnie ocenił planowane zmiany w Kodeksie karnym w połączeniu ze zmianami w Prawie o ruchu drogowym dotyczące zapobieganiu cofaniu liczników w samochodach, ponieważ łącznie tworzą one całość, która daje narzędzie do bardziej skutecznego ścigania tego typu przestępstw.

więcej »
Dieselgate: Skoda pod sąd

16 stycznia przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko sprzedawcy wadliwego samochodu Skoda w tak zwanej aferze dieselgate. Pozywający to osoba indywidualna, wspierana przez stowarzyszenie StopVW. Jest  to pierwszy taki proces w Polsce. 

więcej »
Dowód rejestracyjny auta jeszcze w tym roku będzie cyfrowy

Na III kwartał br. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada wdrożenie do aplikacji mDokumenty dowodu rejestracyjnego, polisy OC i prawa jazdy. Oznacza to, że wszystkie te dokumenty będzie można okazywać za pomocą smartfona.

więcej »
Ustawa o elektromobilności przyjęta. Bez zachęt dla hybryd

Przyjęta przez Sejm ustawa o elektromobilności dzięki systemowi zachęt ma skłonić firmy i kierowców  do zakupu aut z napędem elektrycznym. Ambitny plan rządu zakłada, że w 2025 r. po ulicach będzie jeździć milion takich samochodów. Ale osiągnięcie tego celu bez wliczania w to klasycznych hybryd będzie trudne do osiągnięcia.

więcej »
Rząd przyjął ustawę o elektromobilności

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, przedłożony przez ministra energii. Nowe przepisy mają stymulować rozwój elektromobilności w Polsce oraz stosowanie w transporcie paliw alternatywnych, czyli głównie gazu ziemnego CNG i LNG oraz energii elektrycznej.

więcej »
Odpoczynek kierowców w Wielkiej Brytanii – zmiany w przepisach

Od 1 listopada 2017 r. Wlk. Brytania wprowadziła zakaz odbioru przez kierowcę w kabinie samochodu 45-godzinnego, tygodniowego okresu odpoczynku. Co to oznacza, dla kierowców pojazdów ciężarowych oraz zarządzających flotami takich pojazdów?

więcej »
Nowe systemy bezpieczeństwa będą obowiązkowe

Urządzenia wspomagające kierowcę, które zwiększają bezpieczeństwo, powinny być standardowo montowane - uważają europosłowie. Wczoraj przyjęli rezolucję w tej sprawie.

więcej »
Kary za naruszenia przewozu towarów

Od 1 maja br. na terytorium całej Polski w pełni obowiązuje ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów wrażliwych. Przepisy wprowadziły spore zmiany w zakresie transportu artykułów takich jak susz tytoniowy czy alkohol etylowy. Od września pojazdy przewożące wrażliwe towary dodatkowo będą musiały udostępniać także swoją lokalizację. Ekspert OCRK wyjaśnia wybrane zagadnienia związane z ustawą.

więcej »
Unia zaczyna kontrolować, jak wypoczywają kierowcy ciężarówek

Na podstawie Rozporządzenia 561/2006 art. 8 ust. 8 wprowadzającego zakaz odbioru odpoczynków tygodniowych regularnych w kabinie, belgijskie służby kontrolne przeprowadziły wzmożone kontrole pojazdów ciężarowych parkujących w okolicach portu Zeebrugge. Łącznie skontrolowanych zostało 120 samochodów ciężarowych, z czego w 46 ujawniono naruszenia. Inspekcje nałożyły na kierowców i firmy transportowe kary w łącznej wysokości 113 tys. euro. W najbliższym czasie wzmożone kontrole zapowiadają również służby niemieckie.

więcej »
Koniec Ubera w Polsce?

Trwający konflit pomiędzy korporacjami taksówkowymi a aplikacjami służącymi do przewozu osób przed podmioty nieposiadające licencji być może zakończy interwencja Ministerstwa Infrastruktury. Resort ten wystąpił z wnioskiem, w którym będzie chciał uzyskać możliwość blokowania tego typu programów i aplikacji.

więcej »
Planowane zmiany w transporcie drogowym

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie międzynarodowej konfederacji CORTE (The Confederation of Organisations in Road Transport Enforcement), podczas którego debatowano między innymi nad unijnym pakietem drogowym. Nowe regulacje najprawdopodobniej zostaną przedstawione przez Komisję Europejską w najbliższą środę, 31 maja. Członkowie CORTE już teraz mówią, jakich zmian mogą spodziewać się firmy transportowe. 

więcej »