Raporty i zestawienia

Sprzedaż opon w trzecim kwartale 2019 roku

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w trzecim kwartale 2019 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie opon do aut typu SUV oraz do motocykli – o odpowiednio 14 i 19%. Zmalała dynamika sprzedaży opon do samochodów dostawczych (-22%) oraz ciężarowych (-1%). Sprzedano także mniej opon rolniczych (-26%) oraz przemysłowych (-8%).

więcej »
Samochody używane z dieslem najpopularniejsze wśród kierowców

Eksperci AAA AUTO, lidera rynku aut używanych w Polsce i krajach Europy Środkowej, opracowali ranking dziesięciu najczęściej oferowanych do sprzedaży aut używanych w Polsce z podziałem na rodzaje silnika, w które są wyposażone. 

więcej »
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej na naprawę aut

Z badania przeprowadzonego na zlecenie DobryMechanik.pl, największej platformy internetowej pomagającej wybrać sprawdzony warsztat samochodowy, wynika, że kierowcy wydawali w tym roku średnio 1.360 złotych na różnego rodzaju naprawy swoich aut. Jest to ponad połowa minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 roku wynosi 2.250 złotych. Nic dziwnego, skoro co trzeci kierowca zagląda do mechanika aż 3-5 razy rocznie, a 65% przebadanych kierowców 1-2 razy w roku. 

więcej »
W którym województwie są najtańsze i najdroższe auta używane?

AAA AUTO przygotowało raport ,,Ceny samochodów używanych w województwach“, który pokazuje, gdzie w 2019 roku były najtańsze i najdroższe samochody używane.

więcej »
Polscy kierowcy a oświetlenie samochodowe

Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez Instytut ARC na zlecenie marki Osram polscy kierowcy wiedzę na temat oświetlenia samochodowego zdobywają najczęściej od mechanika w warsztacie i w sklepie z częściami samochodowymi. W porównaniu z przeprowadzanymi wcześniej badaniami widać wzrost świadomości kierowców – rośnie znaczenie porady mechanika czy jakość i dodatkowe cechy produktu, coraz mniejszą wagę ma zaś m.in. cena.

więcej »
Wzrok u kierowcy. Dlaczego jest ważny i jak wypadają Polacy?

Z badania przeprowadzonego dla Vision Express wynika, że 82% uprawnionych do jazdy kierowców korzysta z samochodu co najmniej 4 razy w tygodniu. Alarmujący jest fakt, że 22% osób prowadzących pojazd codziennie bada swój wzrok rzadziej niż raz na 3 lata. Trwająca kampania edukacyjna pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego ma na celu zwiększenie świadomości profilaktyki w zakresie badań wzroku nie tylko dla zdrowia, ale także dla bezpieczeństwa na drodze.

więcej »
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce z branży motoryzacyjnej. Edycja Q4/2019

W trzech pierwszych kwartałach 2019 r. w Polsce zarejestrowano 410,8 tys. nowych samochodów osobowych – o 1,9% więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Bardzo dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów z napędami alternatywnymi, których od początku roku zarejestrowano 28 558 sztuk (+60,3% r/r). W I połowie br. wartość eksportu produktów motoryzacyjnych z Polski zwiększyła się o 3,5% r/r, jednocześnie wartość eksportu samochodów osobowych spadła o 6,2%. Łącznie od początku roku polskie zakłady opuściło blisko 500 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza wzrost o 0,5% r/r. 

więcej »
Floty w Polsce coraz bardziej alternatywne. Barometr flotowy 2019

Firmy coraz częściej inwestują w napędy alternatywne, infrastrukturę ładowania, mobilność współdzieloną oraz narzędzia telematyczne – wynika z Barometru Flotowego opublikowanego przez Arval Service Lease Polska. Zdaniem ekspertów, choć brakuje wsparcia, to zakupy przedsiębiorstw napędzają rynek pojazdów zero- i niskoemisyjnych w Polsce.

więcej »
Kierowcy BMW deklarują najmniej szkód z OC

Tylko 16,8% ze wszystkich właścicieli BMW deklarowało spowodowanie przynajmniej jednej kolizji w całej historii posiadania OC. W III kwartale br. to najniższy wynik wśród kierowców najpopularniejszych marek. Mimo to im ubezpieczyciele proponowali najdroższe polisy (średnio 887 zł).

więcej »
Zagraniczni inwestorzy wybierają Polskę. Sektor TSL czeka intensywny rozwój

Polski sektor TSL, bez względu na spadek koniunktury w Europie, czeka najprawdopodobniej dalszy intensywny rozwój. Pod warunkiem jednak, że poradzi sobie między innymi z niedoborem pracowników i nie cofnie się przed digitalizacją i automatyzacją procesów. Europa pozostaje dla zagranicznych firm wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestowania, pomimo widma brexitu, niestabilnej sytuacji politycznej i generalnego spowolnienia gospodarczego – wynika z najnowszego raportu Europe Attractivenes Survey 2019 przygotowanego przez Ernst & Young. Firma badawcza oparła swoje szacunki na opiniach przedstawicieli 506 firm z całego świata.

więcej »
Blisko sto tysięcy prywatnych punktów ładowania w Polsce w 2025 r. Raport PSPA

Na 80-100 tys. punktów szacuje potencjał polskiego rynku prywatnej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych PSPA. Niezbędne jest jednak wypracowanie i wdrożenie rozwiązań prawnych, które ułatwiłyby instalację punktów w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. W tym celu polska branża elektromobilności spotyka się przy okrągłym stole, który PSPA organizuje w ramach Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach.

więcej »
Polacy za Strefami Czystego Transportu, ale mniej restrykcyjnymi

Połowa Polaków (50,4%) ocenia źle stan powietrza w swoim mieście. 64,8% zgadza się na ustanowienie w nim Strefy Czystego Transportu (SCT). Jako główną korzyść wskazują walkę ze smogiem (75,5%), mniejsze natężenie ruchu (62,1%), ograniczenie hałasu (52,8%) i zwiększenie liczby wolnych miejsc parkingowych (29,7%). Dzień po likwidacji jedynej w Polsce Strefy Czystego Transportu w Krakowie, którą w niedzielę 22 września br. przekształcono w Strefę Ograniczonego Ruchu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Warszawski Alarm Smogowy publikują badania i raport na ten temat. To instrukcja dla samorządów, jakich stref oczekują Polacy.

więcej »