Raporty i zestawienia

Wzrost rejestracji nowych samochodów w I połowie 2019 roku

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG podzieliły się raportem kwartalnym Q3 2019 "Branża motoryzacyjna" z polskiego rynku.

więcej »
Sprzedaż opon w pierwszym półroczu 2019 roku. Duże wzrosty wśród SUV-ów i motocykli

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) i Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) w pierwszym półroczu 2019 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali znaczące wzrosty sprzedaży w segmencie opon do aut typu SUV – aż o 20%. Standardowo zwiększyła się popularność opon do motocykli – ich sprzedaż wzrosła o 12%. Wzrosła także sprzedaż opon do samochodów dostawczych – o 2%.

więcej »
Co trzeci polski produkt eksportowy jedzie do Niemiec

Ponad 530 mld euro rocznie przeznacza się w krajach Unii Europejskiej na zlecanie przewozu towarów do firm logistycznych1. Nie dziwi więc fakt, że branża TSL w wielu krajach, w tym Polsce, jest jednym z największych sektorów gospodarki.

więcej »
Najstarsze samochody na polskich drogach. Ministerstwo sprawdza bazę CEPiK

Ministerstwo Cyfryzacji ostatnio sprawdziło, jakie egzotyczne samochody jeżdżą po polskich drogach. Tym razem dane z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) dostarczyły informacji o tym, jakie najstarsze samochody można spotkać na ulicach polskich miast. 

więcej »
Licznik elektromobilności PSPA i PZPM: 6 tys. elektryków w Polsce

Po polskich drogach jeździ już 6 092 samochodów elektrycznych. W pierwszym półroczu 2019 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 1 836 samochodów osobowych z napędem całkowicie elektrycznym oraz hybryd typu plug-in, czyli o ponad 850 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wynika z Licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

więcej »
Średnia cen OC w pierwszej połowie 2019 roku. Gdzie i dla kogo najdrożej?

Średnia cena OC wyniosła w I półroczu 2019 roku 687 zł i była o 7,2% niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Obniżki dotyczą wszystkich kierowców, jednak wciąż dla niektórych z nich stawki za obowiązkowe ubezpieczenie są wysokie.

więcej »
Samochody z najbardziej awaryjnymi układami napędowymi

ProfiAuto przygotowało ranking samochodów z najczęstszymi usterkami układu napędowego. Największą niezawodnością mogą pochwalić się modele japońskich i niemieckich marek. 

więcej »
Ranking najbardziej zakorkowanych miast na świecie. W Polsce najgorzej wypada Łódź

TomTom opublikował wyniki raportu TomTom Traffic Index, któy opisuje sytuację drogową w 403 miastach z 56 krajów na całym świecie. Niechlubnym zwycięzcą rankingu najbardziej zakorkowanego miasta świata został Bombaj, a najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce jest Łódź. 

więcej »
Duży wzrost rejestracji aut elektrycznych w I kwartale 2019 roku

W I kwartale br. w Polsce zarejestrowano 620 samochodów elektrycznych (w pełni i hybryd plug-in), o 79,7% więcej niż rok temu – wynika z najnowszych danych ACEA. Taki wynik to trochę ponad 4 promile całkowitej sprzedaży nowych aut osobowych w Polsce i dopiero 14. miejsce w Unii Europejskiej.

więcej »
Ocena form wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce. Brak dopłat największym problemem

Elektromobilność to niewątpliwie przyszłość branży motoryzacyjnej i zarazem nadzieja dla ekosystemu naszej planety. Dlatego tak ważny jest rozwój infrastruktury emobility w Polsce. Raport KPMG i PSPA pt. „Motoryzacja na prąd. Ocena form wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu” pokazuje jednak, że wielu przedsiębiorców nie otrzymuje oczekiwanego wsparcia ze strony rządu.

więcej »
Rosnąca liczba rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce opublikowało raport "Branża motoryzacyjna" z drugiego kwartału z 2019 roku.  Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe. 

więcej »
Raport z branży dealerów samochodowych

Raport „Branża dealerów ciągle polska. Udział rodzimego kapitału w rynku sprzedaży nowych aut”, dotyczący pozycji polskich firm na rynku autoryzowanej sprzedaży samochodów został opublikowany przez Związek Dealerów Samochodów i został przygotowany przez firmę doradczą DCG Dealer Consulting.

więcej »