Raporty i zestawienia

Gdzie Polacy kupują oleje silnikowe i co o nich wiedzą?

27% kierowców nie wie, jaki olej ma w silniku swojego samochodu – tak wynika z badania, które na zlecenie marki Petronas przeprowadził Instytut ARC Rynek i Opinia w 2019 roku. Na szczęście z pomocą przychodzą mechanicy – aż 71% ankietowanych deklaruje, że właśnie od nich czerpie wiedzę o olejach.

więcej »
Która płeć lepiej prowadzi samochód?

Zdecydowana większość kierowców ocenia swoje umiejętności za kierownicą jako dobre lub bardzo dobre. Nota wystawiana innym kierującym jest już niższa i są to głównie oceny dobre lub dostateczne. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet za kierownicą. Tak wynika z badania przeprowadzonego w ramach akcji ProfiAuto PitStop. W trakcie bezpłatnej kontroli samochodów kierowcy zostali poproszeni o anonimowe wypełnienie ankiet na temat umiejętności jazdy. 

więcej »
Które modele samochodów mają wysokie ryzyko wystąpienia szkody całkowitej?

Popularne w Polsce modele aut używanych są obarczone dość sporym ryzykiem wystąpienia szkody całkowitej wartej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Raport z serwisu autoDNA ułatwia sprawdzenie historii pojazdu online.

więcej »
Jak wygląda stereotypowy kierowca BMW i dlaczego płaci więcej za OC?

Młody człowiek w samochodzie z dużym przebiegiem, który jeździ brawurowo i powoduje dużo wypadków. Tak mniej więcej Polacy wyobrażają sobie kierowców BMW. Sprawdźmy, ile w tym stereotypie jest prawdy i przyjrzyjmy się statystykom nt. kierowców BMW.

więcej »
Do których marek aut używanych przywiązani są Polacy?

Z okazji nadchodzących Walentynek eksperci AAA AUTO przeanalizowali polski rynek motoryzacyjny pod kątem tego, które marki i modele stanowią „największe miłości“ Polaków w ostatnich latach.

więcej »
Wartość produkcji sprzedanej firm przemysłu motoryzacyjnego w 2019 – raport

W 2019 r. w Polsce zarejestrowano 555,6 tys. nowych samochodów osobowych, 69,9 tys. aut dostawczych, 28,3 tys. samochodów ciężarowych oraz 38,3 tys. jednośladów. Coraz większą popularnością cieszą się auta z silnikami benzynowymi i z napędami alternatywnymi, natomiast coraz rzadziej Polacy decydują się na samochody z silnikami diesla. Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wzrosła o 4,5%, a liczba wyprodukowanych aut osobowych spadła o 3,7% i wyniosła 434,7 tys. pojazdów. Wartość produkcji sprzedanej firm przemysłu motoryzacyjnego wyniosła 160,7 mld zł – o 4,5% więcej niż w 2018 r. 

więcej »
Ceny OC w 2019 roku

Ceny OC w 2019 roku były stabilne – wynika z raportu rocznego Punkty analizującego ceny polis sprzedanych przez multiagencję. W ubiegłym roku kierowcy za obowiązkową polisę płacili średnio 664 zł. 

więcej »
Dlaczego kierowcy nie korzystają z transportu publicznego? Raport „Wyzwanie: eko-podróżowanie”

Większość Polaków za jeden z najpoważniejszych skutków zmian klimatycznych uznaje smog, ale tylko 1/3 badanych zmniejszyła lub zamierza zmniejszyć korzystanie z prywatnego samochodu na rzecz transportu zbiorowego. Jak wynika z badania „Wyzwanie: eko-podróżowanie” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie FlixBus Polska do zmian nawyków w kontekście poruszania się między miastami Polaków mogłyby przekonać szybsze i bezpośrednie połączenia do miejsca docelowego oraz lepsza oferta.

więcej »
Polskie miejscowości w czołówce najbardziej zakorkowanych miast w Europie

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, opublikował wyniki najnowszego TomTom Traffic Index, corocznego raportu opisującego sytuację drogową w 416 miastach z 57 krajów na całym świecie. 

więcej »
Połowa samochodów wymaga wizyty w warsztacie – podsumowanie akcji ProfiAuto PitStop 2019

Kierowcy w Polsce wciąż bagatelizują bieżące czynności związane z utrzymaniem samochodów, które przekładają się na stan techniczny. To główny wniosek płynący z kontroli przeprowadzonych w ramach akcji ProfiAuto PitStop 2019.

więcej »
Sprzedaż opon w 2019 roku

Według Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, na podstawie danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy, w 2019 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów SUV o 11%. Wzrósł także wolumen sprzedanych opon do motocykli (+10%). W innych segmentach opon zanotowano spadki sprzedaży. Utrzymuje się trend wzrostowy dla opon całorocznych, których dynamika sprzedaży w 2019 roku wyniosła aż 22%.

więcej »
Nastroje w branży motoryzacyjnej. Co przyciąga i odstrasza inwestorów?

Koszty pracy przestały być główną przewagą konkurencyjną polskiego rynku automotive. Zagraniczne inwestycje przyciąga przede wszystkim położenie geograficzne, na co wskazuje aż 70% producentów motoryzacyjnych znad Wisły – wynika z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2019. Nastroje w automotive”. Przedstawiciele branży uznali też, że stale rosnąca presja płacowa jest największym zagrożeniem dla rozwoju motoryzacji. Pozytywnym bodźcem może okazać się innowacyjność, m.in. produkcja aut elektrycznych i podzespołów do nich, postrzegana przez 41% respondentów jako potencjalna siła napędowa sektora. 

więcej »
Rynek samochodów używanych w 2019 roku

Według raportu AAA AUTO obejmującego ostatnie 4 lata, który opiera się na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, od stycznia do połowy grudnia 2019 roku w Polsce pojawiło się 2 487 916 ofert sprzedaży samochodów używanych. Dla porównania w 2016 roku było 2 196 085 ofert, w 2017 roku – 2 164 886 ofert, a w 2018 roku było ich 2 524 494.

więcej »
Najczęściej serwisowane auta w 2019 roku według Autodata

Autodata, spółka Solera Holdings, globalnego lidera w dziedzinie danych i oprogramowania do zarządzania zasobami i ryzykiem dla sektora ubezpieczeniowego i motoryzacyjnego, opublikowała raport na temat najczęściej serwisowanych pojazdów w 2019 roku.

więcej »
Z czym Polakom kojarzą się marki samochodów?

Mercedes to król komfortu, Volvo jest synonimem bezpieczeństwa, a w Škodzie widzimy przede wszystkim auto dla rodziny. EFL sprawdziło, jakie cechy Polacy najczęściej przypisują popularnym markom samochodów. W badaniu wzięło udział 1015 osób z całej Polski.

więcej »
Elektryka będziesz musiał naprawić sam!

Jak wynika z danych pochodzących z badania oraz raportu „Elektromobilność w Polsce 2019” przygotowanego przez firmę szkoleniową Nowe Motywacje, pod patronatem PSPA oraz SAMAR, zaledwie 30% autoryzowanych serwisów obsługi (ASO) miało dotychczas okazję dokonywać napraw samochodów elektrycznych, zaś niewiele ponad 35% doradców serwisowych, posiada wiedzę na temat zasad dotyczących wykonywania przeglądów i serwisowania aut elektrycznych. Czy zatem właściciele samochodów elektrycznych w Polsce będą musieli naprawiać je samodzielnie lub szukać pomocy w warsztatach niezależnych albo poza granicami kraju? 

więcej »
Barometr SDCM z branży motoryzacyjnej. Spowolnienie jest, tragedii nie ma

O spowolnieniu gospodarczym, recesji w Niemczech, widmie „twardego” brexitu i majaczącym na horyzoncie kryzysie mówi się coraz częściej. Nic dziwnego, że wszystko to powoduje pogorszenie nastrojów społecznych, co samo w sobie jest jednym z bardzo niekorzystnych czynników wpływających na koniunkturę.

więcej »