Raporty i zestawienia

Kierowcy BMW deklarują najmniej szkód z OC

Tylko 16,8% ze wszystkich właścicieli BMW deklarowało spowodowanie przynajmniej jednej kolizji w całej historii posiadania OC. W III kwartale br. to najniższy wynik wśród kierowców najpopularniejszych marek. Mimo to im ubezpieczyciele proponowali najdroższe polisy (średnio 887 zł).

więcej »
Zagraniczni inwestorzy wybierają Polskę. Sektor TSL czeka intensywny rozwój

Polski sektor TSL, bez względu na spadek koniunktury w Europie, czeka najprawdopodobniej dalszy intensywny rozwój. Pod warunkiem jednak, że poradzi sobie między innymi z niedoborem pracowników i nie cofnie się przed digitalizacją i automatyzacją procesów. Europa pozostaje dla zagranicznych firm wciąż atrakcyjnym miejscem do inwestowania, pomimo widma brexitu, niestabilnej sytuacji politycznej i generalnego spowolnienia gospodarczego – wynika z najnowszego raportu Europe Attractivenes Survey 2019 przygotowanego przez Ernst & Young. Firma badawcza oparła swoje szacunki na opiniach przedstawicieli 506 firm z całego świata.

więcej »
Blisko sto tysięcy prywatnych punktów ładowania w Polsce w 2025 r. Raport PSPA

Na 80-100 tys. punktów szacuje potencjał polskiego rynku prywatnej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych PSPA. Niezbędne jest jednak wypracowanie i wdrożenie rozwiązań prawnych, które ułatwiłyby instalację punktów w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. W tym celu polska branża elektromobilności spotyka się przy okrągłym stole, który PSPA organizuje w ramach Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach.

więcej »
Polacy za Strefami Czystego Transportu, ale mniej restrykcyjnymi

Połowa Polaków (50,4%) ocenia źle stan powietrza w swoim mieście. 64,8% zgadza się na ustanowienie w nim Strefy Czystego Transportu (SCT). Jako główną korzyść wskazują walkę ze smogiem (75,5%), mniejsze natężenie ruchu (62,1%), ograniczenie hałasu (52,8%) i zwiększenie liczby wolnych miejsc parkingowych (29,7%). Dzień po likwidacji jedynej w Polsce Strefy Czystego Transportu w Krakowie, którą w niedzielę 22 września br. przekształcono w Strefę Ograniczonego Ruchu, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Warszawski Alarm Smogowy publikują badania i raport na ten temat. To instrukcja dla samorządów, jakich stref oczekują Polacy.

więcej »
Kia Motors zbadała kierunki rozwoju elektromobilności w Europie

Kia Motors opublikowała raport, w którym mowa o głównych kierunkach rozwoju  elektromobilności w Europie. „Electric Mission”, czyli podróż na trasie liczącej 4100 kilometrów przez najbardziej zaawansowane rynki w dziedzinie rozwoju elektromobilności i zaangażowane w promowanie samochodów elektrycznych, przeprowadzono we współpracy z firmą World Shopper – ekspertem ds. badań branży motoryzacyjnej.

więcej »
Zdaniem mechaników system Start-Stop przyspiesza zużycie silnika i innych podzespołów

Zdaniem miażdżącej większości mechaników, którzy wzięli udział w ankiecie, przeprowadzonej przez portal MotoFocus.pl, system Start-Stop przyczynia się do przyspieszonego zużycia silnika i innych podzespołów pojazdu. Praktycy nie mają wątpliwości, że ten element wyposażenia samochodów generuje więcej szkód niż pożytku.

więcej »
Jak wygląda procedura odbioru stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

PSPA zaprezentowało nowy raport, który w przystępny sposób, krok po kroku, wyjaśnia procedurę odbioru stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Celem opracowania jest ułatwienie i przyspieszenie wdrażania infrastruktury EV w Polsce. 

więcej »
Transport przyszłości. Raport o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030

Wyzwania, przed jakimi stoi obecnie polska branża transportowa, będą miały decydujący wpływ na rozwój tego sektora w najbliższej dekadzie. Do największych problemów należy niedobór zawodowych kierowców - w 2022 r. luka ta może wynieść nawet 200 tys. osób. Ogromny wpływ na usługi transportowe będą miały także przepisy europejskiego Pakietu Mobilności oraz postępująca digitalizacja i industrializacja – to wnioski z opracowania „Transport przyszłości. Raport o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC we współpracy ze Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

więcej »
Kierowcy nie są zainteresowani autonomicznymi samochodami

Autonomizacja jazdy samochodów to kierunek, w którym idą wszyscy najwięksi producenci samochodów i technologii. Tymczasem okazuje się, że według globalnego badania Ipsos niewielu kierowców jest zainteresowanych oddaniem władzy nad samochodem sztucznej inteligencji.

więcej »
Polska z najwyższymi kosztami utrzymania samochodu elektrycznego w Europie

Raport firmy LeasePlan na temat kosztu utrzymania samochodu elektrycznego w krajach europejskich zarysował się w szarych barwach dla Polski. 

więcej »
Polki coraz częściej wybierają automatyczną skrzynię biegów

Dane sprzedażowe AAA AUTO, największego dealera aut używanych w Europie Środkowo–Wschodniej, pokazują, że Polki dużo częściej i więcej inwestują w auta używane z automatyczną skrzynią biegów niż w zeszłym roku. Średnia cena auta używanego z automatyczną skrzynią biegów kupowanego przez kobiety w polskich oddziałach AAA AUTO od stycznia do września 2019 roku wzrosła o ponad 2.000 zł w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Jednak mężczyźni stanowią wciąż największą grupę nabywców samochodów z automatyczną skrzynią biegów (71%). 

więcej »
Polska i kraje CEE podnoszą poziom europejskiej motoryzacji

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej są odpowiedzialne za blisko 20% produkcji pojazdów UE – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Przemysł motoryzacyjny w krajach Grupy Wyszehradzkiej”. Czy wyzwania koniunkturalne u naszych zachodnich sąsiadów i światowe trendy zacisną hamulec ręczny dla szybko rozwijającego się sektora automotive w CEE?

więcej »