Raporty i zestawienia

Rynek samochodów używanych w 2019 roku

Według raportu AAA AUTO obejmującego ostatnie 4 lata, który opiera się na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, od stycznia do połowy grudnia 2019 roku w Polsce pojawiło się 2.487.916 ofert sprzedaży samochodów używanych. Dla porównania w 2016 roku było 2.196.085 ofert, w 2017 roku - 2.164.886 ofert, a w 2018 roku było ich 2.524.494.

więcej »
Najczęściej serwisowane auta w 2019 roku według Autodata

Autodata, spółka Solera Holdings, globalnego lidera w dziedzinie danych i oprogramowania do zarządzania zasobami i ryzykiem dla sektora ubezpieczeniowego i motoryzacyjnego, opublikowała raport na temat najczęściej serwisowanych pojazdów w 2019 roku.

więcej »
Z czym Polakom kojarzą się marki samochodów?

Mercedes to król komfortu, Volvo jest synonimem bezpieczeństwa, a w Škodzie widzimy przede wszystkim auto dla rodziny. EFL sprawdziło, jakie cechy Polacy najczęściej przypisują popularnym markom samochodów. W badaniu wzięło udział 1015 osób z całej Polski.

więcej »
Elektryka będziesz musiał naprawić sam!

Jak wynika z danych pochodzących z badania oraz raportu „Elektromobilność w Polsce 2019” przygotowanego przez firmę szkoleniową Nowe Motywacje, pod patronatem PSPA oraz SAMAR, zaledwie 30% autoryzowanych serwisów obsługi (ASO) miało dotychczas okazję dokonywać napraw samochodów elektrycznych, zaś niewiele ponad 35% doradców serwisowych, posiada wiedzę na temat zasad dotyczących wykonywania przeglądów i serwisowania aut elektrycznych. Czy zatem właściciele samochodów elektrycznych w Polsce będą musieli naprawiać je samodzielnie lub szukać pomocy w warsztatach niezależnych albo poza granicami kraju? 

więcej »
Barometr SDCM z branży motoryzacyjnej. Spowolnienie jest, tragedii nie ma

O spowolnieniu gospodarczym, recesji w Niemczech, widmie „twardego” brexitu i majaczącym na horyzoncie kryzysie mówi się coraz częściej. Nic dziwnego, że wszystko to powoduje pogorszenie nastrojów społecznych, co samo w sobie jest jednym z bardzo niekorzystnych czynników wpływających na koniunkturę.

więcej »
MotoBarometr 2019. Producenci motoryzacyjni chcą zwiększać zatrudnienie

Aż 40% firm automotive w Polsce planuje zwiększanie zatrudnienia w najbliższym czasie. I choć oznacza to spadek o 23 pp. w porównaniu rok do roku, ciągle brakuje rąk do pracy. Przedstawiciele branży narzekają na małą liczbę kandydatów i rosnącą presję płacową. Dlatego coraz więcej fabryk wspomaga się kadrą z Ukrainy. Nie jesteśmy jednak sami w boju o ukraińskich pracowników. Sięgają po nich również Czesi, Wielka Brytania, Portugalia i Słowacja – wynika z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2019. Nastroje w automotive”. Jeżeli inne kraje z Unii Europejskiej skutecznie zawalczą o pracowników z Ukrainy, w Polsce deficyt kadrowy się pogłębi. 

więcej »
Jaki był 2019 rok? Jaki będzie kolejny?

Początek stycznia standardowo jest okresem podsumowań. Wprawdzie statystyki opisujące minione dwanaście miesięcy w różnych sektorach branży motoryzacyjnej jeszcze się nie pojawiły, jednak postanowiliśmy na nie nie czekać i zapytaliśmy przedstawicieli kilku firm działających na polskim rynku o ich pierwsze wrażenia po zakończonym już 2019 r., a także o oczekiwania wobec rozpoczynającego się właśnie 2020 r.

więcej »
Czym kierują się kierowcy przy wyborze żarówki?

Polscy kierowcy coraz więcej wiedzą na temat oświetlenia samochodowego, ale wciąż jest tu pole do poprawy – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki OSRAM. Co czwarty kierowca nie wie, czym powinno się charakteryzować źródło światła wysokiej jakości, a 16% nie zna żadnego typu żarówek o podwyższonych parametrach.

więcej »
W których miesiącach 2019 roku wystawiano najwięcej samochodów?

Eksperci AAA AUTO przeanalizowali dane dotyczące sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych od stycznia do grudnia 2019 roku. Okazuje się, że największy wybór aut używanych był w październiku, w którym wystawiono aż 309.036 samochodów. Z kolei relatywnie najmłodsze auta można było kupić w kwietniu i maju, a ich mediana wieku wyniosła 10,1 lat i była najniższa w roku.

więcej »
Salony i serwisy bez „energii” do sprzedaży samochodów elektrycznych

Z jakimi wyzwaniami trzeba będzie się zmierzyć i co powinni zrobić beneficjenci trendu elektromobilności – szczególnie chcący sprzedawać i serwisować samochody elektryczne w Polsce, by trend e-mobilności zaczął rozwijać się dynamicznie?

więcej »
Sprzedaż opon w trzecim kwartale 2019 roku

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w trzecim kwartale 2019 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie opon do aut typu SUV oraz do motocykli – o odpowiednio 14 i 19%. Zmalała dynamika sprzedaży opon do samochodów dostawczych (-22%) oraz ciężarowych (-1%). Sprzedano także mniej opon rolniczych (-26%) oraz przemysłowych (-8%).

więcej »
Samochody używane z dieslem najpopularniejsze wśród kierowców

Eksperci AAA AUTO, lidera rynku aut używanych w Polsce i krajach Europy Środkowej, opracowali ranking dziesięciu najczęściej oferowanych do sprzedaży aut używanych w Polsce z podziałem na rodzaje silnika, w które są wyposażone. 

więcej »
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej na naprawę aut

Z badania przeprowadzonego na zlecenie DobryMechanik.pl, największej platformy internetowej pomagającej wybrać sprawdzony warsztat samochodowy, wynika, że kierowcy wydawali w tym roku średnio 1.360 złotych na różnego rodzaju naprawy swoich aut. Jest to ponad połowa minimalnego wynagrodzenia, które w 2019 roku wynosi 2.250 złotych. Nic dziwnego, skoro co trzeci kierowca zagląda do mechanika aż 3-5 razy rocznie, a 65% przebadanych kierowców 1-2 razy w roku. 

więcej »
W którym województwie są najtańsze i najdroższe auta używane?

AAA AUTO przygotowało raport ,,Ceny samochodów używanych w województwach“, który pokazuje, gdzie w 2019 roku były najtańsze i najdroższe samochody używane.

więcej »
Polscy kierowcy a oświetlenie samochodowe

Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez Instytut ARC na zlecenie marki Osram polscy kierowcy wiedzę na temat oświetlenia samochodowego zdobywają najczęściej od mechanika w warsztacie i w sklepie z częściami samochodowymi. W porównaniu z przeprowadzanymi wcześniej badaniami widać wzrost świadomości kierowców – rośnie znaczenie porady mechanika czy jakość i dodatkowe cechy produktu, coraz mniejszą wagę ma zaś m.in. cena.

więcej »
Wzrok u kierowcy. Dlaczego jest ważny i jak wypadają Polacy?

Z badania przeprowadzonego dla Vision Express wynika, że 82% uprawnionych do jazdy kierowców korzysta z samochodu co najmniej 4 razy w tygodniu. Alarmujący jest fakt, że 22% osób prowadzących pojazd codziennie bada swój wzrok rzadziej niż raz na 3 lata. Trwająca kampania edukacyjna pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego ma na celu zwiększenie świadomości profilaktyki w zakresie badań wzroku nie tylko dla zdrowia, ale także dla bezpieczeństwa na drodze.

więcej »
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce z branży motoryzacyjnej. Edycja Q4/2019

W trzech pierwszych kwartałach 2019 r. w Polsce zarejestrowano 410,8 tys. nowych samochodów osobowych – o 1,9% więcej w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Bardzo dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów z napędami alternatywnymi, których od początku roku zarejestrowano 28 558 sztuk (+60,3% r/r). W I połowie br. wartość eksportu produktów motoryzacyjnych z Polski zwiększyła się o 3,5% r/r, jednocześnie wartość eksportu samochodów osobowych spadła o 6,2%. Łącznie od początku roku polskie zakłady opuściło blisko 500 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza wzrost o 0,5% r/r. 

więcej »