Rynek

Cyfrowy rozwój - nie dla Aftermarketu?

Dziś z ASO korzysta 10% kierowców. Wygląda na to, że tylko tylu stać na obsługę w stacjach autoryzowanych. Ale sytuacja ta może się dramatycznie zmienić i już w ciągu kilku najbliższych lat udział ten, przymusowo, z powodu możliwej monopolizacji rynku może wzrosnąć nawet do 70%. Inteligentne pojazdy i „gadające” części mogą nie chcieć „gadać” z Aftermarketem lub po prostu nie będą mogły.

więcej »
Motoryzacja elektroniką stoi

Elektronika samochodowa jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku automotive i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się utrzymywał również w najbliższych latach. To w tym obszarze trwa obecnie istny wyścig zbrojeń, który dla producentów samochodów, części i akcesoriów, a także wyposażenia warsztatowego stanowi prawdziwe wyzwanie.

więcej »
Auto z dużym przebiegiem – czy trzeba bać się kupna takiego samochodu?

Wiele osób noszących się z zamiarem zakupu samochodu odrzuca oglądane egzemplarze wyłącznie na podstawie wielkości ich przebiegu podanego w ogłoszeniu. Czy jednak auto używane z małym stażem kilometrów w ruchu drogowym może być gwarancją dobrego stanu technicznego? Jak niski lub wysoki przebieg ma się do komfortu eksploatacji po dokonaniu zakupu? 

więcej »
Wspólna marka PGM wprowadzi polskich producentów części motoryzacyjnych na globalny rynek automotive

Pięciu polskich producentów części motoryzacyjnych zainicjowało powołanie wspólnej marki handlowej „PGM”. Podpisanie listu intencyjnego miało miejsce 7 października 2019 r. podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce.

więcej »
Przemysł samochodowy generuje coraz większą wartość PKB

W Polsce cały sektor automotive rozwija się bardzo prężnie. To znaczący pracodawca i jedna z największych gałęzi gospodarki, która generuje ok. 8% polskiego PKB. Przemysł motoryzacyjny przechodzi w tej chwili czwartą rewolucję przemysłową. Kluczowy wpływ na branżę mają technologie, które pozwalają optymalizować produkcję, oraz sztuczna inteligencja, napędzająca rozwój samochodów autonomicznych. Jak podkreślają eksperci, polska branża automotive nie ma wyboru i musi stawiać na innowacje, żeby utrzymać konkurencyjność w starciu z globalnymi graczami.

więcej »
Branża transportowa potrzebuje rządowego wsparcia. Transportowcy apelują o pomoc

Aż 100 000 nowych miejsc pracy czeka na profesjonalnych kierowców – wynika z prognoz polskich firm transportowych. Potrzeby rynku są dużo większe niż liczba pracujących kierowców. Jednak barierą są koszty uzyskania kwalifikacji i niezbędnych uprawnień, które wynoszą ok. 10 000 zł. Zdaniem Komisji BCC ds. Transportu, aby zwiększyć dostępność zawodu kierowcy oraz dopływ nowych pracowników na rynek pracy konieczne jest instytucjonalne wsparcie.

więcej »
Jak nowe normy emisji dwutlenku węgla Unii Europejskiej wpłyną na rynek motoryzacyjny?

Od 2020 roku w Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe restrykcje dla samochodów dotyczące emisji dwutlenku węgla. Większość producentów już się do nich przygotowuje i modyfikuje ofertę modelową, dołączając do niej samochody hybrydowe i elektryczne. Te mają pomóc im zmieścić się w limitach narzuconych przez Unię Europejską. – Nowe restrykcje UE przyspieszą elektryfikację transportu – ocenia rzecznik Volvo Car Poland.

więcej »
FWO Polska zwiększa zatrudnienie i rozwija spedycję drogową

Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu, umacnia swoją pozycję na polskim rynku usług logistycznych. W związku z dynamicznym rozwojem, firma zwiększa zatrudnienie i rozbudowuje zespół spedytorów oraz menedżerów. Fracht FWO planuje też rozszerzenie oferty usług dla klientów, szczególnie w obszarze spedycji drogowej. 

więcej »
Elektromobilność w Polsce – czy ekologiczna alternatywa to realna przyszłość?

Oprócz walki z alarmującymi zmianami klimatycznymi, aspekt elektryfikacji transportu to również źródło pozyskania znaczących przychodów i oszczędności dla danego państwa. Czy globalny rozwój elektromobilności wpłynie także na przyszłość polskiej gospodarki i społeczeństwa? Na to pytanie odpowiada Jakub Tomasiczek, Dyrektor Generalny JBTS.

więcej »
Trendy na rynku środków smarnych – czy oleje o niskiej lepkości zdominują rynek?

Jednym z najważniejszych trendów, które możemy obserwować na rynku motoryzacyjnym, jest zmiana konstrukcji silników. Są one coraz mniejsze i zapewniają coraz większą moc dzięki turbodoładowaniu. To przede wszystkim konsekwencja poszukiwań przez producentów samochodów coraz nowszych sposobów na redukcję emisji spalin. Ma to również wpływ na trendy na rynku olejów. Warto przyjrzeć się im bliżej.

więcej »
Volkswagen zwiększa dostawy nowych aut do klientów w Ameryce Północnej i Południowej

W sierpniu Volkswagen dostarczył klientom na świecie 493.800 aut, o 3,8% mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Na kurczącym się światowym rynku Volkswagen zanotował niewielki wzrost udziału w porównaniu z udziałem w sierpniu 2018 roku.

więcej »
Opracowano system identyfikacji dla polskiej elektromobilności

PSPA opracowało System Identyfikacji Elektromobilności, w tym propozycje znaków drogowych pionowych i poziomych. Zaprezentowano go podczas Kongresu Nowej Mobilności się w Lublinie. Oznakowania oparte na propozycjach PSPA wdrożyło już Miasto Łódź. 

więcej »