Rynek

Koszty wzrosną szybciej niż przychody

Badanie przeprowadzone wśród menedżerów firm z branży motoryzacyjnej – warsztatów, producentów części oraz dystrybutorów – dotyczyło I półrocza 2018 r. oraz przyszłej sytuacji na rynku.

więcej »
Strukturalne wyzwania przemysłu motoryzacyjnego w Polsce

Niepewność rynkowa związana z Brexitem, chińsko-amerykańska wojna handlowa oraz nakładane przez USA cła karne na pojazdy i części stanowią dziś największe wyzwania dla sektora motoryzacyjnego na świecie – wynika z najnowszego raportu Market Monitor przygotowanego przez Atradius. Sytuację branży w Polsce eksperci określają jako stabilną, a ogólna prognoza dot. ryzyka kredytowego pozostaje neutralna. Odpowiedzią na problemy eksportowe branży jest silny popyt krajowy.

więcej »
W 2040 roku co drugi użytkowany samochód będzie autem elektrycznym

Udział samochodów elektrycznych, w tym hybryd typu plug-in, w globalnym rynku motoryzacyjnym wynosi obecnie około 1,3%. Jednak z roku na rok będzie się on zwiększał, by po 2040 r. sięgnąć ponad 50%.

więcej »
Czy koniec silników spalinowych jest przesądzony?

Według corocznego globalnego badania KPMG najważniejszym trendem na rynku motoryzacyjnym do 2025 r. będą samochody elektryczne oparte na ogniwach paliwowych. Popularyzacja napędów alternatywnych nie ogranicza się jednak tylko do silników elektrycznych. W 2018 r. w Polsce wprowadzonych zostało szereg rozwiązań mających na celu zwiększenie wykorzystania alternatywnych źródeł napędu pojazdów. Tym samym Polska chce się wpisać w globalny trend, jakim jest popularyzacja pojazdów o napędach alternatywnych.

więcej »
Mazda nie fałszowała danych testowych

W odpowiedzi na zapytanie Japońskiego Ministerstwa Gruntów, Infrastruktury, Transportu i Turystyki (MLIT), skierowane do japońskich producentów samochodów w dniu 9 lipca br. po odkryciu nieuczciwych praktyk testowych w innych firmach, Mazda Motor Corporation złożyła raport do MLIT na temat wyników dochodzenia w zakresie własnych badań, dotyczących zużycia paliwa i emisji spalin podczas końcowych kontroli pojazdów.

więcej »
Polacy rejestrują dwadzieścia razy mniej aut elektrycznych niż Niemcy

W Polsce rejestruje się kilkukrotnie mniej samochodów elektrycznych niż w innych krajach UE. Problemem jest ich dostępność, brak infrastruktury i świadomość samych kierowców, którzy miewają nierealne oczekiwania dotyczące baterii czy dystansu, który zamierzają pokonywać elektrycznym samochodem.

więcej »
Przyszłość aut elektrycznych w Polsce pod 4 znakami zapytania

W Norwegii na 100 tys. mieszkańców przypada 185 stacji ładowania. W Chinach w 2012 r. sprzedano blisko 10 tys. aut elektrycznych, podczas gdy 5 lat później ponad 600 tys. W Japonii najszybciej sprzedającym się samochodem elektrycznym jest rodzimy Nissan Leaf. W Stanach Zjednoczonych ponad połowa nowych aut elektrycznych jest finansowana leasingiem. Czy Polska ma szansę na takie lub zbliżone statystyki? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć eksperci EFL w raporcie „Czy jesteśmy gotowi na auta elektryczne?”

więcej »
Rynek aftermarketowy będzie rósł na znaczeniu

Z analizy europejskiego rynku aftermarket przeprowadzonej przez McKinsey & Company wynika, że za jego większą część odpowiada handel częściami zamiennymi (55%), zaś serwisowanie oraz naprawa pojazdów uzupełniają jego wartość o pozostałe 45%.

więcej »
Koszty posiadania auta w Polsce najniższe w Europie

Jak wynika z opublikowanej właśnie najnowszej edycji raportu firmy LeasePlan Car Cost Index 2018, średnia łącznych kosztów związanych z posiadaniem samochodu w Polsce okazała się najniższa spośród wszystkich analizowanych państw europejskich. 

więcej »
Volkswagen Poznań najbardziej pożądanym pracodawcą w branży

Volkswagen Poznań został uznany najbardziej pożądanym pracodawcą w branży motoryzacyjnej w naszym kraju w opinii specjalistów w Polsce. Tak wynika z 8 edycji raportu firmy Antal.

więcej »
2,6 mld euro przychodów więcej dzięki „inteligentnej” wycenie

Jak poinformowała agencja Reutera, producenci samochodów - Renault, Jaguar Land Rover, koncern PSA, Nissan i Chrysler wzbogacili się w ciągu minionej dekady o ponad dwa i pół miliarda euro dzięki stosowaniu oprogramowania do dynamicznego wyceniania części firmy Accenture.

więcej »
Wartość cyfryzacji moto-usług wzrośnie trzykrotnie

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Frost&Sullivan do 2020 r. wartość inwestycji w cyfryzację usług motoryzacyjno-transportowych, w tym modeli ich oferowania i sprzedaży, osiągnie wartość 82 miliardów dolarów. To niemal 320% wzrost w ciągu 5 lat.

więcej »