Rynek

Zmiany w transporcie drogowym przyniosą 1,4 mld euro oszczędności

Komisja Europejska oszacowała, że zmiany wprowadzane w transporcie drogowym mogą przynieść nawet 1,4 mld euro oszczędności rocznie w latach 2025-2035. Korzyści wynikać będą głównie z wprowadzenia systemu eCall, dokładniejszej kontroli czasów jazdy oraz redukcji nielegalnych przewozów kabotażowych. 

więcej »
Rośnie rynek ciężarówek – rośnie rynek części do nich

Podobnie jak w przypadku segmentu aut osobowych, tak i na rynku pojazdów użytkowych powyżej 3,5 tony od kilkunastu miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost rejestracji nowych pojazdów. A to przekłada się wprost proporcjonalnie na rynek części do tego typu samochodów.

więcej »
Do 2020 roku ma powstać kilka tysięcy stacji ładowania aut elektrycznych

Powoli znikają bariery hamujące rozwój elektromobilności. Zasięg, osiągi i ceny samochodów elektrycznych są coraz lepsze. Trwają prace nad ustawą regulującą ten rynek, a według rządowych planów do 2020 r. ma już powstać blisko 400 szybkich stacji ładowania elektryków i ok. 6 tys. publicznych punktów ładowania o normalnej mocy.

więcej »
Podnośniki warsztatowe – bogactwo wyboru

Bezpieczeństwo mechanika oraz podnoszonego pojazdu, komfort pracy, jakość wykonania, a także ergonomia oraz funkcjonalność – te elementy powinny decydować w pierwszej kolejności o wyborze podnośnika do warsztatu samochodowego. A dopiero na kolejnym miejscu powinna znaleźć się cena takiego urządzenia. Jak pokazuje jednak praktyka, często bywa na odwrót. Niestety, niska cena często oznacza tylko pozorne oszczędności.

więcej »
Rośnie sprzedaż samochodów elektrycznych

Rynek samochodów elektrycznych – zarówno ten europejski, jak i polski – rozwija się bardzo dynamicznie. 

więcej »
Bez pracowników motoryzacja wyhamuje

Motoryzacja to koło zamachowe polskiej gospodarki, które aby utrzymać tendencję wzrostową, potrzebuje nowych rąk do pracy. I choć tegoroczny odsetek przedstawicieli motobranży planujących zatrudniać więcej pracowników spadł w porównaniu do ubiegłego roku, to i tak utrzymuje się na wysokim poziomie. 

więcej »
Wodór paliwem przyszłości?

Firmy wchodzące w skład Rady Wodorowej (ang. Hydrogen Council), we współpracy z McKinsey, opracowały prognozę zmian, do których przyczyni się stosowanie na szerszą skalę wodoru jako paliwa.

więcej »
Wciąż brak prawdziwej „zielonej” rewolucji

Rewolucja w dziedzinie e-mobilności to już rzeczywistość. Ale w pełni zrównoważone pojazdy oznaczają więcej niż tylko zerową emisję. Równie ważne są odpowiednie procesy produkcyjne i recykling baterii. Wśród zagadnień, którymi należy się zająć, trzy zasługują na szczególną uwagę.

więcej »
W polskich miastach jest... zbyt dużo aut

Od lat 90. liczba samochodów w polskich miastach wzrosła czterokrotnie. Samorządy przestają radzić sobie z wyzwaniami, które stwarza rosnąca ilość spalin, brak miejsc parkingowych i coraz większe korki. 

więcej »
Co zrobić ze zużytymi akumulatorami i bateriami?

Akumulator i bateria to produkty szczególne, których po wykorzystaniu nie można po prostu wyrzucić. W przypadku tego pierwszego zarówno sprzedaż, jak i unieszkodliwianie podlegają dodatkowym uregulowaniom. Rodzi się więc pytanie, co zrobić ze zużytym akumulatorem oraz bateriami, i na co zwrócić uwagę, by uniknąć przykrych konsekwencji niepoprawnej utylizacji.

więcej »
Nawet 80% importowanych do Polski aut ma cofnięty licznik

Co roku miliony konsumentów w Unii Europejskiej podczas zakupu samochodu używanego mają do czynienia z cofniętym licznikiem kilometrów. Zgodnie z ostrożnymi szacunkami Unia traci na tym procederze od 5,6 do 9,6 miliarda euro rocznie. Nieskomplikowana czynność i niewystarczające prawodawstwo czynią ze zmniejszania przebiegu samochodu łatwy sposób na duży zarobek. A ten sięga tysięcy euro na jedno auto.

więcej »
Czy Polska może zostać liderem produkcji pojazdów elektrycznych?

Branża samochodowa jest obecnie w punkcie zwrotnym – w myśl uchwały o elektromobilności na polskich drogach w najbliższych latach ma się pojawić nawet milion pojazdów elektrycznych. Czy w przyszłości jednym z najważniejszych filarów polskiej gospodarki może stać się produkcja elektropojazdów?

więcej »