Rynek

Arval dostarczy samochody elektryczne dla instytucji miejskich w Krakowie

Arval, dostawca zaawansowanych rozwiązań w obszarze wynajmu flot samochodowych, wygrał przetarg organizowany przez Krakowski Holding Komunalny na dostawę 47 aut elektrycznych. Zamówienie jest warte 4,7 mln złotych brutto. Pojazdy będą użytkowane przez Spółki miejskie m.in. przez Urząd Miasta, Straż Miejską czy MOPS. Umowa została podpisana na trzy lata.

więcej »
Na rynku motoryzacyjnym koszty rosną, a optymizm maleje

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zabrało się ostatnio za zatory płatnicze, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój. Projekt regulacji przeszedł już przez Sejm. Jak problem z płatnościami oceniają przedstawiciele przemysłu i rynku motoryzacyjnego? Jak oceniają pierwsze półrocze 2019? Czy zauważają już spowolnienie i spadek obrotów? Odpowiedzi na te pytania udzielają w najnowszym barometrze SDCM i Frost & Sullivan.

więcej »
Toyota inwestuje w polską fabrykę. Podwoi produkcję napędów elektrycznych do hybryd

Sprzedaż niskoemisyjnych samochodów hybrydowych marki Toyota na rynku europejskim stale rośnie, osiągając w pierwszym półroczu 2019 roku 52% całości wolumenu sprzedaży. Z uwagi na popularyzację technologii hybrydowej Toyota systematycznie zwiększa produkcję komponentów hybrydowych w Europie.

więcej »
Myjnia samochodowa jako dodatkowy sposób na zarobek

Dywersyfikacja zakresu działalności to strategia, która może przynieść pozytywne skutki w każdym biznesie. Przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy i oferujący standardowe naprawy może np. poszerzyć zakres usług o serwis opon, handel używanymi samochodami, naprawy blacharsko-lakiernicze, a także myjnię samochodową. Sukces tej ostatniej będzie w dużej mierze zależał od jej lokalizacji oraz oferowanej jakości mycia.

więcej »
Pojazdy elektryczne nie tak czyste, jak się uważa. Produkcja baterii szkodliwa dla środowiska

W wyniku Dieselgate pojazdy z silnikami wysokoprężnymi stały się ucieleśnieniem wszelkiego zła w motoryzacji pomimo tego, że przez lata były promowane jako bardziej ekonomiczne, a przez to czystsze. Tracą kierowcy, którzy sprzedając samochód z silnikiem Diesla otrzymują niższą cenę. Zyskują (przynajmniej medialnie) pojazdy elektryczne, które reklamuje się jako te zeroemisyjne. Czy słusznie?

więcej »
Badanie nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych. Pesymizm producentów i dystrybutorów pogłębia się

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku coraz gorzej oceniają sytuację panującą w branży. Aktualną i przyszłą sytuację branży motoryzacyjnej zbadało KPMG i Polski Swiązek Przemysłu Motoryzacyjnego w badaniu „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych”.

więcej »
Ekologiczny diesel dzięki polskim katalizatorom. Tylko innowacje zmniejszą emisję spalin

Zanieczyszczenie powietrza w Unii Europejskiej stanowi ogromny i niebezpieczny problem, który próbuje się eliminować poprzez coraz bardziej restrykcyjne normy spalin. Do ich spełnienia potrzebne są jednak zaawansowane środki.

więcej »
Ciągły wzrost rejestracji pojazdów elektrycznych w Polsce

Od stycznia do maja br. liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 100% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. Po polskich drogach porusza się już blisko 5 900 samochodów elektrycznych, które mogą korzystać z ponad 694 stacji ładowania – wynika z Licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

więcej »
Czynnik R1234yf – co należy o nim wiedzieć?

Ekologia i bezpieczeństwo – to dwa aspekty, które determinują właściwości czynnika chłodniczego stosowanego w układach klimatyzacji. Kwestie ochrony środowiska sprawiły, że Unia Europejska zakazała stosowania czynnika R134a, głównie ze względu na wysoki współczynnik ocieplenia globalnego, ale także na jego właściwości palne, które powodują, że jego obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

więcej »
Czas na zmiany

Branża motoryzacyjna coraz bardziej się elektryfikuje i wszystko wskazuje na to, że od tego trendu nie ma już odwrotu. Coraz więcej pojazdów napędzanych jest energią elektryczną czy też posiada napęd hybrydowy, a to będzie przekładać się zarówno na rynek producentów i dostawców części zamiennych, jak też na działalność podmiotów świadczących usługi serwisowe. Ale spokojnie: zmiany nie nastąpią z dnia na dzień i na polskich drogach jeszcze długo dominować będą modele z tradycyjnym rodzajem napędu.

więcej »
Awans Inter Cars w rankingu Wprost

Kolejny rok z rzędu Inter Cars ujęty został w prestiżowym rankingu stworzonym przez magazyn Wprost. Wzorem poprzednim lat, firma uplasowała się na czele zestawienia.

więcej »
Małe i średnie firmy liczą na sezonowy wzrost sprzedaży, ale sen z powiek spędza im brak pracowników

40 proc. firm z sektora MŚP prognozuje wzrost sprzedaży swoich produktów i usług w II kwartale 2019 roku – wynika z Barometru EFL. Jest to jeden z trzech najwyższych wyników w historii badania (od początku 2015 roku). W opinii ponad połowy przedsiębiorców na lepszą kondycję ich firm wpłynie sezonowy wzrost sprzedaży (55 proc.), a zdaniem co trzeciego wprowadzenie na rynek nowego produktu lub usługi (36 proc.). Z drugiej strony, tylko niecałe 15 proc. zapytanych liczy się ze spadkiem zamówień kw./kw. Winna temu jest sytuacja na polskim rynku pracy. Aż 6 na 10 podmiotów zgłasza problemy ze znalezieniem pracowników, a ponad połowa obawia się rosnących oczekiwań płacowych.

więcej »