Rynek

Zmowa​​ cenowa ​​będzie​ ​słono​​ kosztować producentów ​​ciężarówek

Do grona przewoźników, którzy ucierpieli na zmowie cenowej producentów ciężarówek, dołączyli właśnie klienci Scanii. Niedługo sprawa ma ulec przedawnieniu, dlatego coraz więcej przedsiębiorców w pośpiechu szykuje się do pozwu zbiorowego. W skali całej Unii Europejskiej, ze wstępnych szacunków wynika, że firmy mogą wywalczyć odszkodowania rzędu​ ​nawet​ ​100​ ​mld​ euro.

więcej »
Schaeffler rozszerza skład Zarządu

Podczas posiedzenia w dniu 5. października 2017 roku Prezydium Rady Nadzorczej Schaeffler AG przyjęło propozycję Zarządu aby wydzielić Automotive Aftermarket ze struktur Schaeffler AG i stworzyć oddzielny dział od 1 stycznia 2018 r. W konsekwencji Grupa Schaeffler będzie składać się z trzech działów – Automotive OEM, Automotive Aftermarket i Przemysł.

więcej »
Komisja Europejska zgadza się na zakup FTE Automotive przez Valeo

Transakcja zostanie sfinalizowana do końca października, o ile turecki urząd antymonopolowy nie wyrazi sprzeciwu.

więcej »
Blisko 12 proc. Polaków planuje zakup samochodu elektrycznego

Na tle Europy liczba zarejestrowanych w Polsce elektryków i samochodów hybrydowych typu plug-in wciąż jest niewielka. Jednak z roku na rok dynamicznie rośnie. Z badań wynika, że 12% Polaków planuje taki zakup w najbliższym czasie, a blisko 30% wciąż go rozważa. Dla tej grupy największą zachętą byłyby zapowiadane przez rząd dofinansowania i ulgi podatkowe przy zakupie. Tym bardziej że oferta koncernów motoryzacyjnych jest coraz większa.

więcej »
Koniec diesla i początek ery samochodów elektrycznych?

Na naszych oczach dokonuje się przełom w historii motoryzacji. W 2017 r. po raz pierwszy udział samochodów z silnikami Diesla na europejskim rynku spadł poniżej poziomu 50%. Według analityków rynku motoryzacyjnego, dominacja silników wysokoprężnych ma się już ku końcowi.

więcej »
Auto na minuty także w Poznaniu i Wrocławiu

Po udanym starcie w Krakowie i Warszawie, Traficar – usługa wynajmu samochodów na minuty – rozszerza swoją działalność o stolicę Wielkopolski i Dolnego Śląska. Od 2 października mieszkańcy i goście odwiedzający oba miasta zyskają alternatywę dla komunikacji miejskiej.

więcej »
Samochody elektryczne w ciągu 5 lat będą tańsze niż auta spalinowe

Najbliższe 5 lat będzie czasem skokowych zmian na rynku samochodów elektrycznych i kluczowym momentem, aby zająć na nim znaczącą pozycję. Na początku lat 20. samochody elektryczne staną się tańsze w użytkowaniu niż auta spalinowe. Szansą Polski jest to, że już dzisiaj wytwarzamy 40 proc. komponentów potrzebnych do produkcji e-samochodów.

więcej »
Czas to pieniądz

Przy produkcji samochodów i wielu innych artykułów wykorzystuje się coraz więcej automatyki. Z jednej strony jest to podyktowane oszczędnościami, a z drugiej możliwością wyeliminowania błędów, jakie może popełnić człowiek.

więcej »
Pojazdy autonomiczne - przyszłość czy teraźniejszość motoryzacji?

Wczoraj w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Autonomiczna przyszłość transportu drogowego” zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Audi, jako jeden z czołowych na świecie koncernów rozwijających technikę autonomicznej jazdy, zaprezentowało podczas tego wydarzenia specjalny model Audi A7 Sportback, zwany „Bobby”.

więcej »
Polskie firmy coraz częściej wymieniają służbowe samochody

Firmy wymieniają flotę co 3-5 lat, więc stanowią bardzo ważny segment dla branży motoryzacyjnej. Tylko w I półroczu 2017 r. przedsiębiorstwa kupiły w Polsce ponad 167 tys. nowych samochodów osobowych, czyli 67 proc. wszystkich sprzedanych nowych pojazdów. 

więcej »
Przyszłość motoryzacji w e-mobilności i carsharingu

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy dotknęło bardzo wiele tematów, na szczególne zainteresowanie zasługuje jednak zagadnienie smogu i ściśle z nim związana elektromobilność. Dość często mówi się o nich w mediach, szczególnie w kontekście carsharingu i emisji CO2 przez samochody. Jednak czy wiemy, co to jest tak naprawdę smog, normy emisji i po co nam elektromobilność i carsharing?

więcej »
Pierwszy milion aut elektrycznych w UE w 2018 roku

Liczba rejestracji pojazdów elektrycznych w Europie dynamicznie rośnie. W konsekwencji ogólna liczba aut z napędem elektrycznym poruszających się po drogach Starego Kontynentu może przekroczyć pierwszy milion w 2018 r.

więcej »