Rynek

PZPO: Sprzedaż opon w 2018 roku

Ubiegły rok polski rynek opon do samochodów osobowych zakończył na minimalnym minusie, jednak w innych segmentach tego rynku wyniki były już znacznie lepsze.

więcej »
Normy emisji CO2 ustalone – co dalej z branżą motoryzacyjną?

Europa wyraźnie przyspiesza dekarbonizację transportu. Parlament Europejski i Rada osiągnęły porozumienie w sprawie nowych norm emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych w UE na okres po 2020 r.

więcej »
2018 rok zakończony na plusie

W całym 2018 r. zarejestrowano 531,9 tys. nowych samochodów osobowych, 68,8 tys. aut dostawczych, 29,9 tys. samochodów ciężarowych, 26,1 tys. przyczep i naczep oraz 2,7 tys. autobusów. W porównaniu do 2017 r. coraz większą popularnością cieszą się auta z silnikami benzynowymi i z napędami alternatywnymi, natomiast coraz rzadziej Polacy decydują się na samochody z silnikami Diesla.

więcej »
Pogarszają się nastroje wśród przedstawicieli firm motoryzacyjnych

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku coraz gorzej oceniają sytuację panującą w branży. Wskaźnik nastrojów menedżerów oceniających bieżącą sytuację wynosi 83/100, co oznacza spadek o 3 punkty proc. w porównaniu z poprzednią edycją badania.

więcej »
Branża motoryzacyjna krytykuje nowe normy emisji CO2

Ostateczna wersja rozporządzenia w sprawie redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, określającego cele na lata 2025 i 2030, które zostały narzucone branży przez państwa członkowskie UE i Parlament Europejski, spotkała się z krytyką europejskich organizacji zrzeszających producentów samochodów, w tym także Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

więcej »
Kiedy spadną ceny na stacjach paliw?

Na światowych giełdach paliw ropa od kilku tygodni tanieje. To teoretycznie dobra informacja dla kierowców. Niestety, polscy kierowcy wciąż nie mogę się doczekać odpowiednich spadków cen na stacjach benzynowych. Kiedy to się zmieni? 

więcej »
TENNECO podpisało umowę przejęcia ÖHLINS RACING A.B.

Tenneco Inc. (NYSE: TEN) podpisało ostateczną umowę na nabycie Öhlins Racing A.B. (“Öhlins”), szwedzkiej firmy technologicznej, która opracowuje premium systemy zawieszenia i komponenty dla motoryzacji i sportów motorowych. Dodanie firmy technologicznej umożliwia firmie Tenneco dalsze wykorzystanie tradycyjnych trendów w inteligentnym zawieszeniu, autonomicznej jeździe i mobilności.

więcej »
Fiat najbardziej „polską" firmą zagraniczną

Od powstania firmy Polski Fiat w Warszawie w 1920 r., poprzez produkcję modeli 508, 518, 618, 621  w okresie międzywojennym, a po wojnie - Fiata 125p na Żeraniu, 126p w fabryce w Bielsku-Białej i wreszcie współczesnych modeli takich jak Fiat Panda, a obecnie kultowy Fiat 500 w fabryce w Tychach - historia marki Fiat w Polsce jest długa i dla wielu polskich rodzin znacząca. Nieprzypadkowo firma Fiat Chrysler Automobiles Poland (FCA Poland), została uznana w specjalnym plebiscycie czytelników „Gazety Polskiej" za najbardziej „polską" firmę zagraniczną. 

więcej »
100.000 Volkswagenów w fabryce we Wrześni

W należącej do Volkswagen Poznań fabryce we Wrześni z taśmy produkcyjnej zjechał w minionym tygodniu 100-tysięczny samochód. Crafter furgon w kolorze czerwonym, wyposażony w silnik 2.0 TDI o mocy 140 KM jest przeznaczony dla klienta ze Szwajcarii. 

więcej »
Koszty wzrosną szybciej niż przychody

Badanie przeprowadzone wśród menedżerów firm z branży motoryzacyjnej – warsztatów, producentów części oraz dystrybutorów – dotyczyło I półrocza 2018 r. oraz przyszłej sytuacji na rynku.

więcej »
Strukturalne wyzwania przemysłu motoryzacyjnego w Polsce

Niepewność rynkowa związana z Brexitem, chińsko-amerykańska wojna handlowa oraz nakładane przez USA cła karne na pojazdy i części stanowią dziś największe wyzwania dla sektora motoryzacyjnego na świecie – wynika z najnowszego raportu Market Monitor przygotowanego przez Atradius. Sytuację branży w Polsce eksperci określają jako stabilną, a ogólna prognoza dot. ryzyka kredytowego pozostaje neutralna. Odpowiedzią na problemy eksportowe branży jest silny popyt krajowy.

więcej »
W 2040 roku co drugi użytkowany samochód będzie autem elektrycznym

Udział samochodów elektrycznych, w tym hybryd typu plug-in, w globalnym rynku motoryzacyjnym wynosi obecnie około 1,3%. Jednak z roku na rok będzie się on zwiększał, by po 2040 r. sięgnąć ponad 50%.

więcej »