Rynek

Kondycja polskiego i światowego przemysłu motoryzacyjnego w dobie koronawirusa

Epidemia koronawirusa przerwała optymistyczny początek roku w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Według danych GUS w okresie styczeń – luty 2020 r. produkcja sprzedana przemysłu motoryzacyjnego wzrosła o 2,3% r/r, co zapowiadało kolejny rekordowy rok. Komentarza na temat sytuacji rynku motoryzacyjnego udzieliła Martyna Dziubak, Dyrektor ds. motoryzacji i TSL w Santander Bank Polska.

więcej »
Dlaczego Polacy kupują samochody w Internecie?

Polacy coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę sklepów i portali internetowych, umożliwiających pozyskiwanie używanych samochodów on-line. Dlaczego warto kupować auta w Internecie? Jakie plusy wyróżniają taki sposób nabywania samochodu? Kto najczęściej decyduje się na tego typu transakcje? Na te pytania odpowiada twórca CarforFriend.pl – Jacek Fijołek. 

więcej »
Postulaty i działania branży leasingowej na rzecz utrzymania inwestycji

Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, postuluje w imieniu branży leasingowej, która podjęła działania na rzecz utrzymania pozytywnego trendu w inwestycjach finansowych w leasingu.

więcej »
Europejski przemysł oponiarski wzywa do wspierania gospodarki

Coraz poważniejszy wpływ globalnej pandemii COVID-19 na nasze społeczeństwa i gospodarkę jest bezprecedensowy. Obawy o zdrowie, braki w dostawach, niski popyt i środki podejmowane przez rządy państw skłoniły europejski przemysł oponiarski do podjęcia zdecydowanych działań. 

więcej »
W 2019 roku leasing pojazdów na minusie, dostawczaki zieloną wyspą

W 2019 roku finansowanie pojazdów przez firmy leasingowe zmniejszyło się o prawie 10% r/r. Leasing osobówek odnotował 14,5% spadek r/r, a ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) pow. 3,5 t – 5,5% spadek r/r. Na tym tle pozytywnie wyróżniły się samochody dostawcze, które jako jedyne w segmencie pojazdów zanotowały wzrost – o 5,1% r/r. Zdecydowanie lepiej poradził sobie EFL, który w ubiegłym roku sfinansował lekkie pojazdy użytkowe o łącznej wartości blisko 668 mln zł, co oznacza ponadrynkową dynamikę na poziomie 16,2% r/r.

więcej »
Wpływ koronawirusa na branżę motoryzacyjną

Epidemia koronawirusa uderzyła w Chiny. Zmarło już ponad 2 tysiące osób, a koszty jakie poniesie chińska i światowa gospodarka już są ogromne. Nawet jeśli epidemię uda się wkrótce opanować, to i tak położy się ona cieniem na tegoroczne wyniki wielu branż na całym świecie. Jedną z tych, które ucierpią najbardziej jest motoryzacja.

więcej »
Myjnia samochodowa jako dodatkowy sposób na zarobek

Dywersyfikacja zakresu działalności to strategia, która może przynieść pozytywne skutki w każdym biznesie. Przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy i oferujący standardowe naprawy może np. poszerzyć zakres usług o serwis opon, handel używanymi samochodami, naprawy blacharsko-lakiernicze, a także myjnię samochodową. Sukces tej ostatniej będzie w dużej mierze zależał od jej lokalizacji oraz oferowanej jakości mycia.

więcej »
Ceny samochodów używanych – tendencje rynkowe w 2019 i 2020 roku

Rynek samochodów używanych przeżywa prawdziwy rozkwit. Polscy kierowcy nie tylko nie oszczędzają przy zakupie używanych aut, ale również chętniej inwestują w nowinki technologiczne dotyczące wyposażenia. Ile pieniędzy przeznaczano na zakup używanego auta w ubiegłym roku? Jak będzie wyglądać sytuacja w roku 2020? Jak wygląda sytuacja w Polsce na tle innych krajów europejskich? Na te pytania odpowiada Jacek Fijołek, twórca platformy CarForFriend.pl. 

więcej »
40% polskich motoproducentów boi się Brexitu, ale tylko 4% jest przygotowana

40% przedstawicieli motobranży w Polsce odczuwa niepokój związany z Brexitem, ale tylko 4% firm podejmuje proaktywne działania i wynajmuje dodatkowe przestrzenie magazynowe. Pozostali biernie czekają na rozwój zdarzeń. 

więcej »
Podsumowanie 2019 roku według DAF

DAF od 15 lat numerem jeden w ciągnikach siodłowych, po raz piąty z rzędu liderem ciężkiego segmentu oraz wzrost sprzedaży podwozi pod zastosowania specjalne – tak wyglądał 2019 rok dla producenta DAF.

więcej »
Rekordowa sprzedaż – trzy miliony sprzedanych opon w 2019 roku w Polsce

13% wzrost wstępnych, jednostkowych przychodów Oponeo został zrealizowany przede wszystkim dzięki wzrostowi sprzedaży opon na polskim rynku. W całym 2019 roku Spółka sprzedała w kraju 3 mln opon. To rekordowy wynik sprzedaży w historii Oponeo.

więcej »
Transport bez innowacji nie przetrwa dekady według eksperta Inelo

Ponad połowa badanych przedsiębiorców jako kryterium wyboru rozwiązań informatycznych do rozwoju biznesu podaje szybki wzrost przychodów. Na jakim poziomie? Tego przewoźnicy nie mówią. Wśród zaawansowanych narzędzi obecnie najczęściej wykorzystywanych w transporcie jest telematyka. Jednak to nie wystarczy, żeby w ciągu najbliższych kilkunastu lat pozostać w grze. Na jakie procesy digitalizacji warto zwrócić szczególną uwagę i jaka rysuje się przyszłość międzynarodowych przewoźników drogowych?

więcej »
Gdzie kupić auto? – Praktyczne wskazówki i przydatne informacje

Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, są nie tylko zaletą, ale i wadą całej sytuacji, gdyż zmuszają nas do podjęcia decyzji. Jedną z nich jest źródło pochodzenia danego egzemplarza, nic więc dziwnego, że większość Polaków zastanawia się, gdzie najlepiej szukać używanego auta. Kolega z pracy może twierdzić, że najlepiej w komisie, ktoś inny preferuje wyłącznie giełdę samochodową, a my sami skłaniamy się raczej ku importowi z Niemiec lub zakupem od osoby prywatnej. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a ich popularność jest zmienna. Jak jednak wygląda wiarygodność ofert oraz ich opłacalność w dobie Internetu?

więcej »
Rynek samochodów używanych – aktualna sytuacja i prognozy na 2020 rok

W 2019 roku odnotowano znaczący wzrost sprzedaży samochodów używanych przy jednoczesnym spowolnieniu w sprzedaży nowych aut. Skąd te nagłe ruchy w branży motoryzacyjnej? Czy trend ten utrzyma się również w nadchodzącym, 2020 roku? Na te pytania odpowiada Jacek Fijołek, twórca CarForFriend.pl.

więcej »
Za trzy lata otworzy się rynek elektrycznych aut używanych

Według ekspertów AAA AUTO, lidera rynku aut używanych w Europie Środkowej, rynek wtórny dla samochodów elektrycznych w Polsce otworzy się najszybciej za trzy lata. Decydujący wpływ na to będzie miała ustawa o elektromobilności, która zacznie obowiązywać od początku 2020 roku floty w sektorze publicznym, nakładająca na nie obowiązek posiadania co najmniej 10% samochodów z napędem elektrycznym.

więcej »
Samochody mogą podrożeć nawet o 20% od 2020 roku

To ostatni dzwonek na zakup samochodu w niższych cenach. Od 2020 roku będą już wyższe – nawet o kilkadziesiąt procent. To efekt m.in. wprowadzenia nowych limitów emisji spalin. Producenci pojazdów, które nie spełnią tych norm, będą płacić kary od każdego sprzedanego samochodu. Dodatkowo od 2021 roku wszystkie pojazdy mają być wyposażone w nowe systemy bezpieczeństwa. Dla producentów oznacza to konieczność inwestycji w nowe napędy i rozwiązania technologiczne. 

więcej »
1/5 przedsiębiorstw z branży transportowej zagrożona bankructwem

Eksperci wskazują, że przeważająca część firm borykających się z problemami finansowymi działa w sektorze transportu. Na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego sygnalizują, że liczba upadłości z roku na rok będzie coraz większa. Jednocześnie przekonują, że postępowanie restrukturyzacyjne, a w ostateczności procedura upadłościowa, może być jedyną receptą dla przedsiębiorców z branży transportowej.

więcej »