Rynek

Jaka jest główna bolączka warsztatów?

Zgodnie z przeprowadzonym przez Woop Automotive badaniem obejmującym 200 warsztatów na terenie Polski, aż 71% respondentów przyznało, że nie udało im się znaleźć żadnego nowego partnera handlowego w ciągu całych 12 miesięcy.

więcej »
Szybciej niż auta elektryczne przyjmie się trend współdzielenia samochodów

W 2017 r. sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce liczona razem z hybrydami typu plug-in przekroczyła raptem tysiąc sztuk, podczas gdy np. w Norwegii czy Niemczech sprzedano ich kilkadziesiąt tysięcy. Mimo przyjętych w nowej ustawie zachęt i spadających cen takich aut, upłynie jeszcze co najmniej kilka lat, zanim elektryki staną się codziennością na polskich drogach. Dużo szybciej może się przyjąć w Polsce trend carsharingu, czyli współdzielenia samochodów.

więcej »
Polskę czeka autobusowa rewolucja

3,5 tys. nowych autobusów na paliwa alternatywne ma wyjechać na ulice polskich miast w perspektywie najbliższych 10 lat. Obecnie w kraju eksploatowanych jest ok. 90 autobusów elektrycznych oraz ok. 350 autobusów na gaz CNG, a kolejne ok. 180 pojazdów z napędem alternatywnym zostało zamówionych – wynika z raportu „Paliwa alternatywne w komunikacji miejskiej”.

więcej »
Sprzedaż motoczęści online osiągnie 20 miliardów USD do 2020 r.

Tyle warty będzie rynek sprzedaży części i akcesoriów motoryzacyjnych za pośrednictwem globalnej sieci w Europie i Ameryce Północnej – donosi analiza firmy Frost & Sullivan. To jednocześnie kolejny dowód na stopniowe przechodzenie dystrybutorów, producentów, ale także samych stacji naprawczych do wymiany handlowej w Internecie.

więcej »
PKN Orlen przejmie Grupę Lotos!?

Reprezentujący Skarb Państwa Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podpisali w dniu dzisiejszym list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos.

więcej »
Branża automotive odważnie wchodzi w chmurę

Nastroje w gospodarce są bardzo dobre, nie tylko w Polsce. Skłania to firmy do podejmowania działań, które pozwolą im zyskać lepszą pozycję rynkową. Zwiększenie produktywności, zagraniczna ekspansja czy redukcja kosztów to cele, które łatwiej osiągnąć ze wsparciem nowych technologii. Dlatego część z nich rezygnuje ze starych stacjonarnych rozwiązań IT na rzecz nowoczesnych systemów w chmurze obliczeniowej.

więcej »
Kupujemy więcej opon całorocznych

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego podsumował miniony rok z perspektywy polskiego rynku. Okazuje się, że polscy kierowcy kupili więcej opon niż rok wcześniej. Co jednak może nieco zaskakiwać, największy wzrost sprzedaży zanotowano w segmencie opon całorocznych.

więcej »
Rok 2017 oczami branży motoryzacyjnej

Można powiedzieć, że rok 2017 dla branży motoryzacyjnej w Polsce był rokiem udanym. Dynamika wzrostu przemysłu i rynku była wysoka, a eksport części i akcesoriów był wyższy niż rok wcześniej. Poprzedni rok obfitował także w ciekawe wydarzenia, w tym znany w całej branży Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, którego kolejna, XII już edycja odniosła spektakularny sukces. 

więcej »
Produkcja samochodów osobowych zwalnia

W 2017 r. zarejestrowano 486,4 tys. nowych samochodów osobowych, 61 tys. aut dostawczych, 29,6 tys. motorowerów, 27,7 tys. samochodów ciężarowych oraz 2,3 tys. autobusów. Chociaż liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wzrosła o blisko 17%, to liczba wyprodukowanych aut osobowych spadła o 7,2% i wyniosła 514,7 tys. sztuk – najmniej od trzech lat. 

więcej »
Fiat liderem produkcji samochodów w Polsce

FCA Poland to największa z 17 spółek Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Polsce, a jej tyski zakład należy do grona najlepszych w Grupie zakładów produkcyjnych. Jako jeden z niewielu na świecie uzyskał Złoty Poziom w systemie World Class Manufacturing (zintergowana metodologia zarządzania przedsiębiorstwem wg najwyższych standardów światowych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony środowiska naturalnego, utrzymania ruchu, logistyki i jakości).

więcej »
Volkswagen ustanawia rekord sprzedaży

W minionym roku Volkswagen przekazał klientom na świecie łącznie 6,23 miliona samochodów, co jest najlepszym wynikiem w historii tego koncernu. Głównym motorem wzrostu są Chiny, czyli największy pojedynczy rynek. Po raz pierwszy w historii sprzedaż w ciągu roku wyniosła tam ponad 3 miliony aut.

więcej »
Zmiany w transporcie drogowym przyniosą 1,4 mld euro oszczędności

Komisja Europejska oszacowała, że zmiany wprowadzane w transporcie drogowym mogą przynieść nawet 1,4 mld euro oszczędności rocznie w latach 2025-2035. Korzyści wynikać będą głównie z wprowadzenia systemu eCall, dokładniejszej kontroli czasów jazdy oraz redukcji nielegalnych przewozów kabotażowych. 

więcej »