Firmy Hitachi Europe, Mitsubishi Motors i Engie zademonstrowały pionierski projekt, którego celem jest zbadanie możliwości wykorzystania pojazdów elektrycznych do przechowywania energii w budynkach biurowych. W ramach pokazu konsorcjum połączyło pojazd elektryczny z biurowcem Engie w Zaandam za pomocą innowacyjnej stacji ładowania V2X.

V2X firmy Hitachi jest pierwszym tego typu urządzeniem, które może nie tylko ładować samochód elektryczny, ale również odprowadzać energię z powrotem do budynku lub sieci energetycznej, z uwzględnieniem różnych wartości mocy, w tym kW, ΔkW, kWh i VAR. Co więcej, istnieje możliwość podłączenia paneli słonecznych bezpośrednio do stacji ładowania, co pozwala na znacznie wydajniejsze zasilanie budynków.

Budynki i transport odpowiadają za około 75% całkowitej emisji CO2, dlatego technologia V2B („vehicle to building”) może odegrać kluczową rolę w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla na świecie, umożliwiając firmom obniżenie kosztów zużycia energii.

Stacja jest podłączona do źródła zasilania w budynku, i kiedy budynek generuje więcej energii niż potrzebuje, nadmiar jest przechowywany w akumulatorze samochodu elektrycznego. Kiedy jest to konieczne energia może być odprowadzana z powrotem do sieci. Akumulator samochodowy pełni funkcję zarówno źródła energii, jak i zasilania awaryjnego.

W kolejnym etapie projektu konsorcjum przetestuje, w jaki sposób pojazdy elektryczne, energia odnawialna i systemy zarządzania energią w budynkach mogą ze sobą współpracować. Ma to doprowadzić do rozwoju inteligentnych i wydajniejszych mikrosystemów, które mogą wchodzić w interakcje z systemami zarządzania energią budynku (BEMS). Wykorzystanie energii w możliwie najmądrzejszy sposób zmniejsza emisję CO2 i obniża koszty działania firmy.

Źródło: Mitsubishi