Bike&Business

Z luzem

Regulacja zaworów to czynność, którą należy wykonywać w większości motocykli. Tylko nieliczne modele posiadają hydrauliczną regulację zaworów, która zazwyczaj występuje w silnikach wolnoobrotowych.

więcej »
Olej motocyklowy – podstawa prawidłowego działania jednośladu

Początek maja to tradycyjnie czas inauguracji sezonu motocyklowego. Niezmiernie ważne jest wtedy prawidłowe przygotowanie maszyny do nadchodzących miesięcy jazdy, tak by nigdy nie odmówiła posłuszeństwa i by mogła służyć jak najdłużej. Pośród wielu czynności serwisowych przewidzianych na początek sezonu, jedną z najbardziej istotnych jest wymiana oleju wraz z filtrem. 

więcej »
Krew motocykla

Rozwój technologii motocyklowej na przestrzeni ostatnich lat jest olbrzymi. Wystarczy porównać chociażby współczesną maszynę z analogicznym modelem sprzed 20 czy 30 lat. Zmiany te nie byłyby możliwe, a przynajmniej spora ich część, bez jednoczesnego rozwoju innych towarzyszących branż. Na przykład olejów silnikowych.

więcej »
Motocykl z czuciem

W początkowym okresie wtrysk paliwa w motocyklach nie był idealny. Dynamika silnika odbiegała od tej, jaką oferowało zasilanie gaźnikowe, a i niekiedy silnik z wtryskiem potrafił spalać więcej paliwa niż jego odpowiednik z gaźnikiem.

więcej »
Gdy sprzęgło nie ciągnie

W motocyklach najczęściej są stosowane mokre wielotarczowe sprzęgła cierne, które charakteryzuje dobra przewodność cieplna materiału ciernego, elastyczność przenoszonego momentu obrotowego wału korbowego silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów oraz nieduże wymiary.

więcej »
Rama

Oglądanie motocykli na wyścigach jest frajdą nie tylko dla zawziętych kibiców. Nawet dla laika obserwującego rozpędzony motocykl, jego kształty i kierowcę, który niejako zlewa się z maszyną, widok ten jest czymś niesamowitym. Prażące słońce, rozgrzany asfalt i zapach palonej benzyny każdego mogą przyprawić o dreszcze. Warto prześledzić krok po kroku, jak wygląda proces konstrukcji motocykla wyścigowego.

więcej »
Stany wzbudzenia

Budowa, funkcjonowanie i konserwacja obcowzbudnych prądnic prądu przemiennego.

więcej »
Walka o kontrolę

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków motocyklowych jest uślizg przedniego koła podczas gwałtownego hamowania, zwłaszcza w zakręcie.

więcej »