Blacharstwo

Z ocynkiem czy bez?

Warstwa cynku pokrywająca blachę stalową jest jednym z podstawowych zabezpieczeń przed korozją we współczesnych samochodach. Okazuje się, że producenci samochodów stosują różnej jakości powłoki cynkowe, które mogą być różnie identyfikowane przez mierniki grubości lakieru.

więcej »
Jak skrócić realizację procesu lakierniczego?

W coraz bardziej dynamicznych czasach, w jakich przyszło nam żyć, obok odpowiedniego poziomu jakości również szybkość wykonywanych usług staje się powoli obligatoryjna, by klient był zadowolony i zechciał wrócić do warsztatu. Z drugiej jednak strony, skrócenie czasu wykonania danej usługi pozwoli obsłużyć w tej samej jednostce czasu większą liczbę klientów. Dla warsztatów lakierniczych oznacza to, że muszą one postawić na zaawansowany sprzęt, nowoczesną technologię nakładania lakierów oraz najnowsze lakiery.

więcej »
Lżejsze i wytrzymalsze

Dodatkowych kilogramów nie lubią nie tylko kobiety. Również w motoryzacji są one niemile widziane, gdyż przyczyniają się do wzrostu spalania, zwiększonej emisji CO2 i gorszych osiągów. Dlatego też producenci samochodów cały czas poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby im zmniejszyć masę aut bez uszczerbku dla pozostałych właściwości.

więcej »
Tajemnica tkwi w detalach

Auto detailing stał się już na tyle popularny, że doczekał się w Wikipedii hasła, którego definicja brzmi: „Zoptymalizowany proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu samochodowego lub jego elementów, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, w celu podniesienia walorów estetycznych i użytkowych pojazdu, a także przedłużenia jego żywotności”. Nie jest to jednak wyczerpująca definicja, a na pewno nie opisuje usługi wycenianej często na kilka tysięcy złotych.

więcej »
Geometria nie tylko w zawieszeniu

Nawet pozornie niegroźna stłuczka może mieć poważne skutki i doprowadzić do zniekształcenia nadwozia, co jest niemożliwe do wychwycenia podczas oględzin. Dopiero użycie odpowiedniego systemu pomiarowego pozwala stwierdzić, jak bardzo poddała się konstrukcja nośna.

więcej »
Niech żyje cisza

Praktycznie każda naprawa blacharska jest równoznaczna z koniecznością odbudowy uszczelnienia oraz wygłuszenia samochodu, a przynajmniej jego części.

więcej »
Bez kitu

Pokrywanie miejsc łączenia cyną ma w porównaniu do wypełniania masami poliestrowymi wiele zalet. Pierwszą z nich jest wzmocnienie łączonego miejsca, drugą – jego uszczelnienie, a trzecią – zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni blachy. Ponadto nie ma ryzyka pękania szpachlówki, ponieważ cyna będzie się odkształcać razem z blachą, na którą została nałożona.

więcej »
Poznaj 5 kroków do polerowania na najwyższy połysk

Branża samochodowa, lakiernicza i blacharska ciągle się zmienia. Technologia lakierów staje się coraz bardziej zaawansowana, przez co modyfikacji ulega również technika polerowania. Aby być na bieżąco, od lakierników wymaga się nieustannego szkolenia i podwyższania swoich umiejętności. Firma 3M, jako pionier rozwiązań najwyższej jakości, przygotowała 5 prostych kroków, dzięki którym poprawimy jakość i efektywność w codziennej pracy.

więcej »
Przedłużamy życie samochodu, czyli jak wygrać z rdzą?

Walka z korozją nie jest ani łatwa ani tania – profesjonalne zabezpieczenie samochodu może trwać nawet 3 dni oraz kosztować powyżej 1 000 zł. Czy warto? Zdecydowanie tak, ponieważ wbrew pozorom to nie usterki mechaniczne a naprawy blacharsko-lakiernicze generują największe koszty napraw i koszty z tytułu utraty wartości samochodu. Na szczęście jeszcze nie jest za późno, żeby zabezpieczyć nasze cztery kółka przed korozją.

więcej »
Naprawa oldtimera

Naprawa starego pojazdu w warsztacie realizującym naprawy lakiernicze współczesnych samochodów nie jest najlepszą decyzją. Realizacja całościowego projektu wymaga dobrej organizacji pracy i uwzględnienia wielu czynników.

więcej »
Gładkość wskazana

Każda obróbka powierzchni, w której wykorzystuje się pasty ścierne lub polerskie, jest obróbką skrawającą, działającą analogicznie do skrawania metali podczas frezowania, toczenia lub wiercenia. Rodzaj zastosowanej obróbki decyduje o jakości powierzchni, jaką się uzyska.

więcej »
Szlifierki i polerki samochodowe – co wybrać?

Szlifierki i polerki to podstawowe narzędzia pracy każdego zakładu blacharsko-lakierniczego. Spora oferta rynkowa dotycząca zarówno producentów tych maszyn, jak i różnego ich rodzaju sprawia, że często przedsiębiorcy z tego sektora rynku motoryzacyjnego mają poważne dylematy z wyborem optymalnego rozwiązania dla swoich potrzeb.

więcej »
Walka z „rudą”

Wyraz korozja pochodzi od łacińskiego rzeczownika corrosio oznaczającego zżeranie. Korozja metali zatem to proces stopniowego niszczenia struktury metalu w wyniku jego chemicznych reakcji ze składnikami otoczenia lub procesów elektrochemicznych.

więcej »
Stale o wysokiej wytrzymałości w karoseriach hybrydowych

Dlaczego stale głębokotłoczone zostały zastąpione przez stale o wysokiej i ultrawysokiej wytrzymałości? Ze względu na ich grubość a tym samym wagę, która powodowała, że karoserie były coraz cięższe i silniki musiały mieć większą moc. Zużywały przy tym duże ilości paliwa, wytwarzając bardzo dużo dwutlenku węgla i zatruwając powietrze.

więcej »
Konstrukcja nośna

Sztywność konstrukcji nośnej samochodu jest wymagana w celu zwiększenia stabilności jazdy, komfortu prowadzenia, a nawet odporności na korozję. W płaszczyźnie wzdłużnej sztywność musi już być kontrolowana przez tworzenie stref zgniotu.

więcej »
Na drgania i nie tylko

Masy używane do nakładania na nadwozia mają za zadanie nie tylko przykrywać miejsce łączenia poszczególnych paneli.

więcej »
Nie jest lekko

Aby naprawić karoserię aluminiową, trzeba w pierwszej kolejności znać proces produkcji danego detalu. Od tego zależy zastosowanie metody naprawy – prostowania, spawania lub nitowania i klejenia – albo też konieczność użycia nowej części.

więcej »