Diagnostyka

Darmowe szkolenie online z diagnostyki i pomiaru DKZ

Wielu zastanawia się obecnie, w jaki sposób efektywnie wykorzystać trudny czas społecznej izolacji i spowolnienia w branży napraw pojazdów. Jednym z pomysłów może być poszerzanie swojej wiedzy za pomocą profesjonalnych szkoleń technicznych online przygotowanych przez firmę Valeo. Tym razem, specjaliści firmy zajęli się tematyką diagnostyki dwumasowych kół zamachowych.

więcej »
Jak zadbać o samochód przed dłuższym postojem?

Choć własny samochód to teraz najbezpieczniejszy środek transportu, w obliczu koronawirusa natężenie ruchu zmalało. Zgodnie z wytycznymi zostajemy w domu, a kierowcy, którzy dojeżdżali do pracy, korzystają często z możliwości home office. Czy taka przerwa i czas „kwarantanny” mogą być szkodliwe dla samochodów? Eksperci ProfiAuto radzą, jak przygotować cztery kółka do dłuższych postojów – podstawa to odpowiednia konserwacja. 

więcej »
Po czym poznać, kiedy wymienić świece żarowe?

Świece żarowe Denso mają długą żywotność, ale jak każda rzecz, stopniowo ulegają zużyciu. Po czym poznać, że świece żarowe należy wymienić? W artykule znajduje się sześć powszechnym oznak, które wskazują, że świece żarowe mogą być wadliwe lub uszkodzone.

więcej »
TPMS od podszewki

Tire Pressure Monitoring System zdążył się już na dobre zadomowić w samochodach, podobnie jak układy ABS czy ESP. I choć w Europie wymóg obowiązkowego stosowania systemów monitorowania ciśnienia w oponach nowo wprowadzanych pojazdów osobowych został wprowadzony stosunkowo niedawno (1 listopada 2014 r.), jest to pomysł dość stary. Pierwszym seryjnym samochodem wyposażonym w system pomiaru ciśnienia było Porsche 959 z 1986 roku.

więcej »
Jak przeprowadzać badanie techniczne pojazdu ograniczając rozprzestrzenianie wirusa

W trosce o zdrowie klientów i pracowników 5 tys. Stacji Kontroli Pojazdów działających w Polsce branżowe instytucje przygotowały praktyczne wskazówki.

więcej »
Kiedy wymienić żarówki w samochodzie?

Przepalona żarówka w samochodzie to dla kierowcy kłopot. I to taki, który przytrafia się w najmniej odpowiednim momencie. Można to ryzyko zminimalizować, a wymianę potraktować także jako szansę na ulepszenie oświetlenia.

więcej »
Zasady wymiany i eksploatacji olejów silnikowych

Wymiana oleju silnikowego to temat, który obrósł w wiele mitów. Z jednej strony zaawansowanie technologiczne współczesnych środków smarnych obiektywnie wydłuża czas i kilometry od wymiany do wymiany. Z drugiej strony, wszystko zależy do warunków eksploatacji i jakości zastosowanego oleju. Czy właściwości oleju można ocenić po jego kolorze? Czy warto stosować się do wytycznych producentów? Na te i inne pytania, odpowiada Adam Klimek, ekspert Team Total.

więcej »
Zapobieganie wibracjom układu hamulcowego

Wibracje hamulca nie muszą być najtrudniejszym technicznie problemem, ale mogą być źródłem bólu głowy dla mechaników, zwłaszcza, że problemy z montażem są często ich główną przyczyną. Wiedza o tym, jak diagnozować, rozwiązywać, a co najważniejsze, zapobiegać wibracjom układu hamulcowego, ma zatem zasadnicze znaczenie w zakresie skutecznego serwisowania hamulców i unikania reklamacji ze strony niezadowolonych klientów. O rady poprosiliśmy dział techniczny Delphi Technologies, jednego z czołowych producentów tarcz hamulcowych w jakości OE.

więcej »
Diagnostyka dwumasowego koła zamachowego

Trenerzy techniczni z zespołu Tech'Care Valeo w nowym vlogu z serii TechTalk odpowiadają na najczęstsze pytania jakie padały podczas szkoleń technicznych dotyczących kół dwumasowych w 2019 roku. W tym odcinku poruszają tematy związane pomiarem odchyłu w DKZ.

więcej »
Wpływ warunków zimowych na elementy układu hamulcowego

Układ hamulcowy w samochodzie składa się z wielu podzespołów. Większość z nich jest całkowicie odsłonięta, co sprawia, że stają się podatne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, piasek i wilgoć, a zimą na błoto pośniegowe. Dotyczy to przewodów hamulcowych, pierścieni ABS oraz tarcz i klocków. Jaki wpływ mają warunki zimowe na poprawne funkcjonowanie układu hamulcowego i jak najlepiej o niego zadbać?

więcej »
Prawidłowa kontrola i regulacja zawieszenia

Kontrola i regulacja zawieszenia pozwalają na ustalenie takich jego parametrów, które będą gwarantowały bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Poprawnie wyregulowana geometria ma wpływ na żywotność elementów zawieszenia. Jej kontrolę należy przeprowadzać równie często jak inne czynności serwisowe.

więcej »
Jak sprawdzić podwozie samochodu przed zakupem?

Mimo że na pierwszy rzut oka samochód może okazać się sprawny, nie zawsze to, co niewidoczne faktycznie jest w dobrym stanie. Weryfikacji podwozia i jego rodzajów jest jednak tyle, co warsztatów oferujących taką usługę. Na czym powinniśmy się skupić i co właściwie sprawdzać? Odpowiedź poniżej. 

więcej »
Diagnostyka i wymiana wtryskiwaczy Common Rail

Nowoczesne silniki wysokoprężne charakteryzują się bardzo skomplikowaną i czułą aparaturą wtryskową. Najpopularniejszym układem tego typu w przypadku silników diesla jest system Common Rail. Kluczowymi elementami tego systemu są wtryskiwacze, które zapewniają dostarczanie paliwa do komory spalania. Jak zadbać o żywotność wtrysków Common Rail, a jeśli już się zepsują, o czym pamiętać podczas ich diagnostyki i wymiany?

więcej »
Kupić nowy alternator czy regenerować stary?

Cena, marka, rodzaj uszkodzenia? Czym się kierować podejmując decyzję o kupnie nowego, albo regeneracji starego alternatora?

więcej »
Skuteczna diagnostyka z oscyloskopem cz. 1.

Diagnostyka współczesnych samochodów staje się coraz bardziej wymagająca – zarówno w aspekcie sprzętu do niej używanego, jak i kwalifikacji personelu zdolnego obsłużyć dany przyrząd.

więcej »
Sprawdzanie auta przy niesprzyjającej pogodzie. O czym należy pamiętać?

Kupno samochodu używanego samo w sobie nie jest najprostszym zadaniem, ponieważ konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu pojazdu. Czasami może być jeszcze trudniej, kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by pogoda nie stała na przeszkodzie do rzetelnych oględzin.

więcej »
Strategia PICL

Diagnostyka współczesnych układów sterujących pracą silnika jest coraz bardziej złożona i bywa nie lada wyzwaniem nawet dla diagnostów z długim stażem.

więcej »