Diagnostyka

Zima i współczesne wyzwania dla akumulatora. Jak o niego zadbać?

Niskie temperatury mają negatywny wpływ na akumulator, znacząco zmniejszając jego moc. Tylko regularne kontrole i doładowania dają gwarancję pewnego startu przez całą zimę. Exide Technologies, globalny lider w zakresie magazynowania energii, wyjaśnia, dlaczego nie tylko zima jest dziś największym wyzwaniem dla akumulatora i co robić, by służył on jak najdłużej.

więcej »
5 oznak, po których poznasz, że nadszedł czas na wymianę piór wycieraczek

Pióro wycieraczki to akcesorium, któremu większość z nas nie poświęca zbyt wiele uwagi. Tymczasem słaba widoczność jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wypadku drogowego. Inwestycja w wysokiej jakości pióra oraz ich regularna wymiana pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny na drodze. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasowej pozwala także zaoszczędzić pieniądze. Oto 5 oznak, po których poznasz, że nadszedł czas na wymianę piór wycieraczek, a także garść wskazówek dotyczących właściwego doboru nowych wycieraczek do samochodu.

więcej »
Jak rozpoznać kres żywotności akumulatora?

Eksperci AAA AUTO radzą, aby kierowcy sprawdzili przed zimą stan akumulatorów w swoich samochodach, ponieważ mogły zostać uszkodzone podczas długotrwałych upałów w tym roku. Okazuje się, że zimowe awarie akumulatorów, są często wynikiem szkód wywołanych wcześniej wysoką temperaturą, a minione lato początkiem ich końca.

więcej »
Sonda lambda cz. 1.

Określenie zawartości tlenu w spalinach odbywa się za pomocą oddzielnego czujnika, który w wyniku reakcji chemicznych wysyła sygnał elektryczny, proporcjonalny do zawartości tlenu w spalinach (np. czujnik galwaniczny).

więcej »
Jak rozpoznać awarię skrzyni manualnej?

Awarie skrzyni manualnych zdarzają się niestety coraz częściej. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o skrzynię biegów oraz jak rozpoznać pierwsze objawy nadchodzącej awarii, aby móc w porę wyregulować lub naprawić skrzynię zanim nastąpi jej poważne uszkodzenie.

więcej »
Krótki przegląd auta przed zimą. O czym należy pamiętać?

Słoneczna i ciepła jesień nie powinna uśpić czujności kierowców. A jednak okazuje się, że wielu z nich pozostawia przygotowanie samochodu do zimy na ostatnią chwilę, rezygnując przy tym z wykonania kilku dodatkowych czynności.

więcej »
ADAS w Toyocie

Układy wspomagania jazdy już na dobre zadomowiły się w samochodach osobowych nawet najniższych klas i segmentów. Nie jest to jedynie kolejny pakiet dodatków poprawiających komfort jazdy i zwiększający stopień skomplikowania budowy pojazdu, ale przede wszystkim sposób producentów pojazdów i prawodawców na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach przez wyeliminowanie potencjalnego błędu kierowcy. Kamery rozpoznające znaki drogowe i linie poziome oraz radary utrzymujące dystans od poprzedzającego pojazdu już od 2021 roku mają stać się wyposażeniem seryjnym wszystkich nowych samochodów.

więcej »
Czujniki ABS – rodzaje i diagnostyka uszkodzeń

Elektronika samochodowa ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Ważną rolę w tym kontekście pełni w samochodach układ ABS/ESP. Jednym z jego elementów są czujniki ABS: pasywne i aktywne. Z racji wymagającego środowiska pracy po pewnym czasie mogą one ulec awarii. Stwierdzenie jej musi być jednak poprzedzone wieloma badaniami diagnostycznymi, by wykluczyć niesprawność innych podzespołów.

więcej »
Internetowy podręcznik diagnostyki pojazdów Volkswagen

VIS to internetowy podręcznik diagnostyki pojazdów z grupy Volkswagena, który można traktować jako uzupełnienie do systemu diagnostyki VAG.

więcej »
Zerwanie łańcucha rozrządu – przyczyny oraz konsekwencje dla silnika

Jednym z rodzajów napędu rozrządu w silnikach spalinowych jest łańcuch, który porusza się po kole zębatym wału korbowego, wprawiając w ruch koła wałków rozrządu. Zerwanie łańcucha, w zależności od rodzaju silnika oraz zestawu zmiennych np. prędkości obrotowej, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla jednostki napędowej, na czele z jej nieodwracalnym zniszczeniem.

więcej »
Jak odróżnić sprzęgło nowe od regenerowanego?

Regenerowane sprzęgła Valeo to efekt fabrycznej regeneracji przeprowadzanej w fabryce firmy we francuskim Amiens, specjalizującej się w produkcji sprzęgieł na oryginalne wyposażenie. Jest to pełnowartościowy produkt wysokiej jakości, jednak w celu podania klientom pełnej informacji o nim, Valeo stosuje specjalne oznaczenia. Poniżej wyjaśniamy, gdzie się one znajdują, w przypadku sprzęgieł do pojazdów ciężarowych i autobusów.

więcej »
Nagar w silniku. Jak minimalizować jego osadzanie?

Nie da się ukryć, że nagar to zjawisko niepożądane z punktu widzenia działania silnika, jednak całkowite jego wyeliminowanie jest niemożliwe. Dzieje się tak z uwagi na skład współczesnego paliwa, charakter procesów fizyko-chemicznych, zachodzących w procesie spalania, ale to nie wszystko. Miejscem szczególnie narażonym na osadzanie się nagaru jest układ cylindrowo-tłokowy. Jakie są przyczyny powstawania nagaru, czy można to zjawisko jakkolwiek zminimalizować?

więcej »