Diagnostyka

Możliwe przyczyny spadku poziomu oleju silnikowego

Producenci samochodów określają poziom dopuszczalnego zużycia oleju na podstawie dużej liczby testów i badań. Niektóre silniki mogą zużywać jednak zbyt dużo oleju, co może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje. Producenci znacznie rozszerzyli margines bezpieczeństwa w tym zakresie, ale wszystko ma swoje granice. Jakie są potencjalne przyczyny wysokiego zużycia oleju? Gdzie leży wspomniana granica?

więcej »
Wakacyjne wyjazdy samochodem obciążają pracę amortyzatorów. Jak o nie zadbać i na co zwracać uwagę?

W trakcie codziennej eksploatacji samochodu nie zawsze dostrzeżemy nieprawidłowości w pracy amortyzatorów. Czynnikiem uwypuklającym te objawy może być większe obciążenie pojazdu podczas wakacyjnych podróży.

więcej »
Diagnostyka w FCA już dostępna w oprogramowaniu TEXA IDC5 v70

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami TEXA daje dostęp do diagnostyki pojazdów z grupy FCA wyposażonych w moduł SGW. Dostęp jest już możliwy dla użytkowników najnowszej wersji oprogramowania TEXA IDC5 CAR v70. 

więcej »
Masa powietrza

Masowy czujnik przepływu powietrza – znany również jako czujnik MAF, miernik masy powietrza lub przepływomierz masowy – jest instalowany między filtrem powietrza a przepustnicą i mierzy ilość powietrza dostarczanego do cylindrów silnika.

więcej »
EGR z elektroniką cz. 2.

W poprzednim wydaniu „autoEXPERTA” opisaliśmy zasadę działania układu recyrkulacji spalin z zaworem regulowanym elektronicznie. W tej części artykułu prezentujemy zasady diagnostyki takiego układu.

więcej »
Jak rozpoznać przyczynę zużycia klocków hamulcowych?

Firma Valeo stworzyła poradnik dla mechaników, zajmujących się obsługą układów hamulcowych w pojazdach ciężarowych. Pomaga on ocenić objawy zużycia klocków hamulcowych i określić jego przyczynę. Porady Valeo mogą stanowić wsparcie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych mechaników.

więcej »
Urządzenie e-Videns w akcji, czyli seria wydarzeń "PitStop" ProfiAuto

Denso dołączyło do tegorocznej akcji „PitStop” z nowym narzędziem do inspekcji pojazdów, e-Videns. ProfiAuto PitStop to organizowany od 2014 roku przez firmę Moto-Profil cykl wydarzeń, podczas których specjaliści bezpłatnie doradzają i kontrolują stan techniczny samochodów w kilkudziesięciu miastach.

więcej »
EGR z elektroniką cz. 1.

Recyrkulacja spalin jest jednym ze sposobów ograniczania emisji tlenków azotu (NOX) oraz niespalonych węglowodorów (HC) przez ich utlenianie w spalinach wylotowych.

więcej »
Diagnostyka pompowtrysku

Diagnostyka i naprawa układów zasilania z pompowtryskiwaczami może stanowić nie lada problem zarówno dla niezależnego warsztatu, jak i autoryzowanego serwisu. Z uwagi na znaczny stopień ich skomplikowania proces poszukiwania usterek w obrębie systemu powinien uwzględniać wiele czynników.

więcej »
Kontrola rozrusznika

Proces projektowania współczesnych samochodów podąża w kierunku zwiększenia komfortu obsługi oraz większej niezawodności. Analogowe wskaźniki, przyciski i pokrętła odchodzą do lamusa na rzecz m.in. ekranów dotykowych.

więcej »
Bilstein z bezpłatną kontrolą zawieszenia samochodu

Firma Bilstein od czterech lat prowadzi w Polsce cykliczne kontrole mobilnym testerem zawieszenia. Pomimo uzyskania zadowalających wyników istnieje zapotrzebowanie na kontynuowanie tej akcji także w tym roku.

więcej »
Skok technologiczny

Nagły wzrost liczby komponentów elektronicznych w samochodach spowodował, że w warsztacie na próżno by szukać starych narzędzi do diagnostyki elektronicznej, chyba że ktoś zajmuje się youngtimerami.

więcej »