Diagnostyka

Sprawdzanie auta przy niesprzyjającej pogodzie. O czym należy pamiętać?

Kupno samochodu używanego samo w sobie nie jest najprostszym zadaniem, ponieważ konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu pojazdu. Czasami może być jeszcze trudniej, kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by pogoda nie stała na przeszkodzie do rzetelnych oględzin.

więcej »
Skuteczna diagnostyka z oscyloskopem cz. 1.

Diagnostyka współczesnych samochodów staje się coraz bardziej wymagająca – zarówno w aspekcie sprzętu do niej używanego, jak i kwalifikacji personelu zdolnego obsłużyć dany przyrząd.

więcej »
Sonda lambda cz. 2.

W wydaniu 10/2019 opisaliśmy zasadę działania czujników tlenu w spalinach, czyli tzw. sond lambda. Teraz kontynuujemy temat, uzupełniając go o zagadnienia dokładnej interpretacji sygnałów oraz sposobu ich powstawania.

więcej »
Strategia PICL

Diagnostyka współczesnych układów sterujących pracą silnika jest coraz bardziej złożona i bywa nie lada wyzwaniem nawet dla diagnostów z długim stażem.

więcej »
Indukcyjnie lub hallotronowo

Ważną informacją dla jednostki sterującej są aktualne obroty silnika. Znając je, komputer sterujący pracą silnika może odpowiednio wysterować zapłon i czasy otwarcia wtryskiwaczy. Aby odczytać parametry obrotów silnika i dokładne położenie wału korbowego, konieczne jest zastosowanie odpowiednich czujników.

więcej »
Zima a działanie pasków wielorowkowych osprzętu

Paski wielorowkowe to rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w motoryzacji. Napędzają one podzespoły takie jak: sprężarka klimatyzacji, alternator, pompa wody czy pompa wspomagania układu kierowniczego. Paski zazwyczaj nie mają dodatkowej osłony, co sprawia, że stają się podatne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz zmienność temperatur. Zima jest pod tym względem najbardziej wymagającą porą roku, co naraża paski gumowe na szybsze zużycie lub uszkodzenie skutkujące np. utratą wspomagania kierownicy czy trudnościami z ładowaniem.

więcej »
Nadchodzi Euro 7

Jak sprawdzić, czy samochód ma wycięty filtr DPF albo zablokowany zawór EGR? Możliwości diagnosty są mocno ograniczone, chyba że jakieś oczywiste znaki naprowadzą go na właściwy trop. Przykładem może być ślad po spawaniu na obudowie filtra cząstek stałych.

więcej »
Uszkodzenia klocków hamulcowych bez tajemnic – najczęstsze usterki

Układ hamulcowy składa się z wielu połączonych ze sobą podzespołów, które podlegają okresowej konserwacji lub wymianie. Zaraz obok tarcz hamulcowych, płynu, zacisków, przewodów, pompy hamulcowej i serwomechanizmu, ważną rolę w układzie pełnią klocki, które razem z tarczami odpowiadają za wytworzenie tarcia. W przypadku nieprawidłowego montażu lub agresywnej jazdy klocki mogą ulec uszkodzeniu. Na bazie wieloletniego doświadczenia w produkcji klocków hamulcowych firma Steinhof wyodrębniła najczęściej występujące defekty i uszkodzenia.

więcej »
Zima i współczesne wyzwania dla akumulatora. Jak o niego zadbać?

Niskie temperatury mają negatywny wpływ na akumulator, znacząco zmniejszając jego moc. Tylko regularne kontrole i doładowania dają gwarancję pewnego startu przez całą zimę. Exide Technologies, globalny lider w zakresie magazynowania energii, wyjaśnia, dlaczego nie tylko zima jest dziś największym wyzwaniem dla akumulatora i co robić, by służył on jak najdłużej.

więcej »
5 oznak, po których poznasz, że nadszedł czas na wymianę piór wycieraczek

Pióro wycieraczki to akcesorium, któremu większość z nas nie poświęca zbyt wiele uwagi. Tymczasem słaba widoczność jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wypadku drogowego. Inwestycja w wysokiej jakości pióra oraz ich regularna wymiana pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny na drodze. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasowej pozwala także zaoszczędzić pieniądze. Oto 5 oznak, po których poznasz, że nadszedł czas na wymianę piór wycieraczek, a także garść wskazówek dotyczących właściwego doboru nowych wycieraczek do samochodu.

więcej »
Jak rozpoznać kres żywotności akumulatora?

Eksperci AAA AUTO radzą, aby kierowcy sprawdzili przed zimą stan akumulatorów w swoich samochodach, ponieważ mogły zostać uszkodzone podczas długotrwałych upałów w tym roku. Okazuje się, że zimowe awarie akumulatorów, są często wynikiem szkód wywołanych wcześniej wysoką temperaturą, a minione lato początkiem ich końca.

więcej »
Sonda lambda cz. 1.

Określenie zawartości tlenu w spalinach odbywa się za pomocą oddzielnego czujnika, który w wyniku reakcji chemicznych wysyła sygnał elektryczny, proporcjonalny do zawartości tlenu w spalinach (np. czujnik galwaniczny).

więcej »
Jak rozpoznać awarię skrzyni manualnej?

Awarie skrzyni manualnych zdarzają się niestety coraz częściej. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o skrzynię biegów oraz jak rozpoznać pierwsze objawy nadchodzącej awarii, aby móc w porę wyregulować lub naprawić skrzynię zanim nastąpi jej poważne uszkodzenie.

więcej »
Krótki przegląd auta przed zimą. O czym należy pamiętać?

Słoneczna i ciepła jesień nie powinna uśpić czujności kierowców. A jednak okazuje się, że wielu z nich pozostawia przygotowanie samochodu do zimy na ostatnią chwilę, rezygnując przy tym z wykonania kilku dodatkowych czynności.

więcej »
ADAS w Toyocie

Układy wspomagania jazdy już na dobre zadomowiły się w samochodach osobowych nawet najniższych klas i segmentów. Nie jest to jedynie kolejny pakiet dodatków poprawiających komfort jazdy i zwiększający stopień skomplikowania budowy pojazdu, ale przede wszystkim sposób producentów pojazdów i prawodawców na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach przez wyeliminowanie potencjalnego błędu kierowcy. Kamery rozpoznające znaki drogowe i linie poziome oraz radary utrzymujące dystans od poprzedzającego pojazdu już od 2021 roku mają stać się wyposażeniem seryjnym wszystkich nowych samochodów.

więcej »
Czujniki ABS – rodzaje i diagnostyka uszkodzeń

Elektronika samochodowa ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Ważną rolę w tym kontekście pełni w samochodach układ ABS/ESP. Jednym z jego elementów są czujniki ABS: pasywne i aktywne. Z racji wymagającego środowiska pracy po pewnym czasie mogą one ulec awarii. Stwierdzenie jej musi być jednak poprzedzone wieloma badaniami diagnostycznymi, by wykluczyć niesprawność innych podzespołów.

więcej »
Internetowy podręcznik diagnostyki pojazdów Volkswagen

VIS to internetowy podręcznik diagnostyki pojazdów z grupy Volkswagena, który można traktować jako uzupełnienie do systemu diagnostyki VAG.

więcej »