Diagnostyka

Działanie i diagnostyka układu szybkiego rozruchu ISS w silnikach Diesla

Oczekiwania sektora motoryzacyjnego wobec świec żarowych rosną wraz z kolejnymi generacjami silników. Dobrej jakości świece żarowe wyróżnia krótki czas grzania, małe rozmiary umożliwiające montaż w nowoczesnych silnikach, precyzyjne położenie pręta grzejnego w komorze spalania oraz odpowiednia wartość grzejna. Ta ostatnia cecha decyduje o sprawnym rozruchu zimnego silnika.

więcej »
Kontrola kół

Już w momencie przyjęcia do serwisu konieczne jest rozpoznanie nieprawidłowości związanych z kołami w sposób pewny i zrozumiały dla klienta. Należy też pamiętać, że skanery profilu opon i nowoczesne systemy pomiaru geometrii kół to dodatkowe źródło dochodów.

więcej »
Diagnosta vs. DPF

Jaka jest teoretyczna i praktyczna możliwość oceny przez diagnostę faktu wycięcia filtra DPF w samochodzie? Jakie diagnosta ma narzędzia, żeby to zbadać, jakim sprzętem mógłby jednoznacznie potwierdzić wycięcie filtra DPF? Czy za pomocą dymomierza można wykryć, że usunięto filtr DPF?

więcej »
Usterka łożyska w skrzyni biegów – przyczyny i diagnostyka

Chociaż automatyczne skrzynie biegów zdobywają coraz większą popularność w autach osobowych, manualne skrzynie to nadal powszechnie stosowane rozwiązanie w wielu rodzajach pojazdów. Ich awarie wynikają zazwyczaj z niewłaściwej eksploatacji lub – w przypadku naprawy – zastosowania części zamiennych niskiej jakości. Jedną z najczęściej występujących usterek w skrzyni biegów jest zużycie się łożyska. Jakie są przyczyny takich awarii i jak dokonać właściwej diagnostyki?

więcej »
Przyczyny i diagnostyka awarii rozrządu łańcuchowego

Układ rozrządu napędzany łańcuchem to sprawdzone rozwiązanie technologiczne, które z powodzeniem wykorzystuje wielu producentów samochodów. W ostatnich latach z uwagi na skomplikowanie budowy silników oraz – z drugiej strony – zaniedbania po stronie kierowców lub mechaników dokonujących wymiany rozrządów, odnotowujemy coraz więcej przypadków nadmiernego wyciągania się lub nawet zerwania łańcucha rozrządu.

więcej »
Problem z temperaturą

Volkswagen Caddy z silnikiem CAYD często boryka się z problemem błędnych wskazań temperatury spalin. Podczas jazdy załącza się kontrolka Check Engine i ograniczone zostają obroty silnika. Zarejestrowany jest aktywny błąd P246e czujnika temperatury spalin w obwodzie 1 na czujniku 4.

więcej »
Oscyloskop na miarę potrzeb i możliwości

Coraz trudniejsze do zdiagnozowania usterki? Wymagające głębszej fachowej wiedzy awarie? W takich sytuacjach w sukurs mechanikom może przyjść oscyloskop. To narzędzie, dzięki któremu dużo łatwiej zidentyfikować, przeanalizować i zrozumieć sygnały elektryczne wytwarzane przez podzespoły pojazdu oraz wykryć przyczynę problemu.

więcej »
Błąd czujnika DSC

Każdy potencjalny użytkownik samochodu musi się liczyć z tym, że w trakcie eksploatacji pojazdu może dochodzić do różnego rodzaju usterek. Niezależnie od tego, czy wybrane modele danej marki uchodzą za bezawaryjne czy nie, część usterek zależy od sposobu użytkowania samochodu.

więcej »
Piezo-kontrola

Systemy wtrysku bezpośredniego – zarówno w silnikach o zapłonie samoczynnym, jak i iskrowym – są dziś standardem. Aby te nowoczesne układy mogły odpowiednio pracować, konieczna jest sprawność wszystkich elementów, a szczególnie wtryskiwaczy. Obsługa tego typu elementów wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również narzędzi.

więcej »
Bezpieczeństwo najważniejsze – testy zestawów hamulcowych klasy Premium 

Tarcze hamulcowe i klocki to podstawowe elementy współczesnych układów hamulcowych, bezpośrednio odpowiedzialne za skuteczne zatrzymanie pojazdów mechanicznych. Nie ulega wątpliwości, że to od poziomu wykonania – głównie tarcz i klocków, zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

więcej »
Problem z ręcznym

Zapewne każdy mechanik wie, że w nowych samochodach wykonanie czasem najprostszych operacji wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Jednakże narzędzia to nie tylko klucze, śrubokręty, szczypce do tzw. segerów itp., ale również sprzęt wraz oprogramowaniem, za pomocą którego ustawia się system do pracy w nowych warunkach.

więcej »
Nie tylko sama wymiana

Współczesna diagnostyka to nie tylko znalezienie uszkodzonego podzespołu w samochodzie. To także mnogość regulacji i adaptacji, bez których zakończenie naprawy sukcesem jest praktycznie niemożliwe.

więcej »