Elektromechanika

Alternatywne technologie napędzania aut zeroemisyjnych

Ogniwa litowo-jonowe są obecnie najlepszym rozwiązaniem do zapewniania energii samochodom elektrycznym. Producenci dążą do osiągnięcia jak największej gęstości ogniwa przy zachowaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, a ostatnie badania pozwoliły na zwiększenie wydajności takich baterii na mrozie. W najbliższych latach rynek baterii litowo-jonowych będzie notował dalsze wzrosty, a zużycie ekwiwalentu węglanu litu wzrośnie ponad trzykrotnie. Tymczasem wielkie koncerny samochodowe poszukują nowych rozwiązań pozwalających opracować wydajne i bardzo żywotne baterie.

więcej »
Uwaga! Wysokie napięcie

Wszelkie naprawy i prace serwisowe w samochodach z instalacją wysokiego napięcia możliwe są jedynie przy wyłączonym zasilaniu, a mechanicy muszą ze względów bezpieczeństwa przejść wcześniej specjalne szkolenie.

więcej »
Gdy brakuje ładowania

Pierwszą czynnością przy ustaleniu przyczyn niedostatecznego ładowania akumulatora musi być sprawdzenie, czy pasek napędu alternatora jest prawidłowo napięty. Jeśli nie to jest przyczyną niesprawności, można przejść do prób i pomiarów elektrycznych.

więcej »
12 V nie takie oczywiste

Historia elektrochemicznego magazynowania energii zaczęła się od doświadczeń naukowych z prądem prowadzonych przez Luigiego Galvaniego oraz Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Voltę. To od ich nazwisk wzięły się takie nazwy, jak ogniwo galwaniczne i wolt (volt).

więcej »
Akumulator naładowany

Praktycznie każdy, kto serwisuje samochód, spotkał się z sytuacją, kiedy akumulator odmówił posłuszeństwa i niemożliwe stało się uruchomienie silnika. Co w takim przypadku należy zrobić? Zazwyczaj wystarczy naładowanie akumulatora.

więcej »
Podstawowe cechy i zadania samochodowych sieci transmisji danych

Postęp technologiczny doprowadził do wzrostu wymagań użytkowników pojazdów samochodowych w stosunku do zakresu działania i komfortu obsługi. Z tego względu udział elektronicznych elementów w instalacji elektrycznej pojazdu wzrasta.

więcej »
Naprawa alternatorów cz. 2.

W poprzednim wydaniu „autoEXPERTA” opublikowaliśmy pierwszą część artykułu o diagnostyce alternatora i jego naprawie. Druga część artykuły jest kontynuacją, która skupia się na naprawie, montażu oraz diagnostyce uszkodzeń.

więcej »
Naprawa alternatorów cz. 1.

Obwód ładowania składa się z alternatora, regulatora napięcia, wiązki przewodów i niekiedy lampki ładowania. Wprowadzając dodatkowe wyposażenie elektryczne pojazdu, należy sprawdzić, czy moc alternatora jest wystarczająca, i w razie potrzeby zastosować alternator o większej mocy.

więcej »
Zawsze z dystansem

Systemy ACC w znacznym stopniu nadzorują się same. Jeśli jednak pozycja czujnika uległa przestawieniu, np. z powodu wypadku, to musi on być ponownie nastawiony w warsztacie.

więcej »
Jeden czujnik, wiele kłopotów

Współczesne samochody są już na tyle rozbudowane, że pozornie prosta usterka, choć nie jest trudna do zlokalizowania, wpływa jednak na nieprawidłowe działanie kilku systemów. Przykładem może być pozorna awaria czujnika biegu wstecznego.

więcej »
Programować czy klonować

W przypadku każdej wymiany czujników TPMS lub nawet podczas sezonowego przekładania kół z zimowych na letnie zachodzi konieczność przeprogramowania czujników TPMS, aby pokładowy system nadzoru ciśnienia nie aktywował kontrolki ostrzegawczej. 

więcej »
Fakty i mity na temat akumulatora

Czynników wpływających na długowieczność akumulatora jest wiele. Do najważniejszych należą rodzaj silnika, model auta, wyposażenie, a nawet warunki, w jakich pojazd jest eksploatowany. Wiele informacji na temat samochodowej baterii, które znajdziemy w internecie, jest niezgodnych z prawdą. Skąd zatem wiedzieć co jest faktem, a co mitem?

więcej »