Lakiernictwo

Z ocynkiem czy bez?

Warstwa cynku pokrywająca blachę stalową jest jednym z podstawowych zabezpieczeń przed korozją we współczesnych samochodach. Okazuje się, że producenci samochodów stosują różnej jakości powłoki cynkowe, które mogą być różnie identyfikowane przez mierniki grubości lakieru.

więcej »
Detailing nie musi być drogi. Sposoby na regenerację karoserii

Przy sprzedaży używanego samochodu najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Wygląd zewnętrzny pojazdu przekłada się bowiem bezpośrednio na jego cenę. Samochód musi się kupcowi podobać, inaczej nici z interesu.

więcej »
Rozwiązania technologiczne dla kabin lakierniczych

Co ma większe znaczenie z perspektywy zarządzania lakiernią? Redukcja kosztów, zwiększenie możliwości przerobowych czy podwyższenie jakości produktu? Dla każdej lakierni na pierwszym miejscu znajdzie się ten wybór, który najbardziej odpowiada jej potrzebom w danym momencie. Jednak, czy musimy wybierać jedną rzecz i rezygnować z pozostałych?

więcej »
Jak skrócić realizację procesu lakierniczego?

W coraz bardziej dynamicznych czasach, w jakich przyszło nam żyć, obok odpowiedniego poziomu jakości również szybkość wykonywanych usług staje się powoli obligatoryjna, by klient był zadowolony i zechciał wrócić do warsztatu. Z drugiej jednak strony, skrócenie czasu wykonania danej usługi pozwoli obsłużyć w tej samej jednostce czasu większą liczbę klientów. Dla warsztatów lakierniczych oznacza to, że muszą one postawić na zaawansowany sprzęt, nowoczesną technologię nakładania lakierów oraz najnowsze lakiery.

więcej »
Liczy się czas lakierowania

Dynamiczny rozwój branży motoryzacyjnej wymusza ciągłe zmiany również w innych pokrewnych sektorach, w tym np. w lakiernictwie. Modyfikacjom podlegają zarówno same lakiery, jak i technologie ich nakładania, a także wykorzystywany do tego sprzęt. Spory wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw z tej branży mają również restrykcyjne przepisy dotyczące kwestii ekologii.

więcej »
Mercedes-AMG Petronas Motorsport: ciężka praca zespołowa to przepis na sukces

W trakcie sezonu F1 lakiernia zespołu Mercedes-AMG Petronas Motorsport, mieszcząca się w angielskim mieście Brackley, zajmuje się lakierowaniem nie tylko bolidów. Tak naprawdę trafia do nich niemal wszystko: od muszli zestawów słuchawkowych po główne stanowisko inżynierów. Podczas wyścigu cały zespół wygląda wspaniale i jednolicie, a jest to możliwe dzięki spersonalizowanym rozwiązaniom od marki Spies Hecker.  

więcej »
Jak zachęcić nowe pokolenie do pracy w warsztacie lakierniczym?

Brak siły roboczej to poważny problem nękający właścicieli warsztatów lakierniczych w całej Europie. W rozmowach wielu z nich wyraża obawy, że ta tendencja może przerodzić się w prawdziwy kryzys. Jim Muse, Vice President of Refinish na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, uważa, że aby skutecznie stawić czoła temu wyzwaniu, branża musi zmienić sposób postrzegania zawodu lakiernika – powinien kojarzyć się z biegłością w technologiach cyfrowych i świadomością ekologiczną.

więcej »
Audi wdraża do produkcji metodę „bezrozpryskowego” lakierowania

Wykorzystując metodę znaną pod nazwą „bezrozpryskowego lakierowania”, w procesie produkcji samochodów marki Audi można teraz nakładać na karoserię dwa różne kolory w jednym procesie lakierniczym. 

więcej »
Agoria Solar Team zdobywa mistrzostwo świata podczas wyścigu 2019 Bridgestone World Solar Challenge

Zespół Agoria Solar Team z Uniwersytetu w Lowanium (Belgia) zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Świata w kategorii Challenger w wyścigu Bridgestone World Solar Challenge. Tegoroczne zmagania były niezwykle emocjonujące, choć również pechowe dla wielu zespołów. Jednomiejscowy bolid solarny BluePoint przekroczył linię mety w południowoaustralijskim mieście Adelaide 17 października 2019 r. po przebyciu 3020 km z Darwin. Było to wspaniałe zwieńczenie pracy 19 studentów z belgijskiego uniwersytetu, którzy wykazali się nowatorskim podejściem i doskonałą wiedzą techniczną. Za lakierowanie pojazdu odpowiadał srebrny partner zespołu, marka Cromax, której logo widniało na nadwoziu pojazdu.

więcej »
Praktyczne wskazówki od marki Standox: System Xtreme

System Xtreme marki Standox, światowego lidera na rynku lakierów renowacyjnych, wyznacza nowe standardy w dziedzinie szybkiego i ekonomicznego lakierowania samochodów. Harald Klöckner, Standox Head of Training na Europę, Bliski Wschód i Afrykę oraz specjalista w branży, wyjaśnia, jak w pełni wykorzystać możliwości nowych technologii. 

więcej »
Proces renowacji Corvetty przez ekipę Profix

Dzisiejszy rynek napraw samochodów jest zdominowany przez usługi powypadkowe, ale w ostatnich latach ciągle wzrasta ilość samochodów, które najlepsze lata mają za sobą i potrzebna jest rekonstrukcja. Pasjonatów samochodów z duszą jest coraz więcej, ponieważ nowe samochody nie mają już swojej indywidualności przez wszechobecną elektronikę i systemy, które regulują każdy element jazdy. Spoglądając na samochody sprzed kilku dziesięcioleci, można dostrzec całkiem inny styl charakterystyczny dla pojazdów różnych marek.

więcej »
Lżejsze i wytrzymalsze

Dodatkowych kilogramów nie lubią nie tylko kobiety. Również w motoryzacji są one niemile widziane, gdyż przyczyniają się do wzrostu spalania, zwiększonej emisji CO2 i gorszych osiągów. Dlatego też producenci samochodów cały czas poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby im zmniejszyć masę aut bez uszczerbku dla pozostałych właściwości.

więcej »
Spies Hecker radzi: chmurzenie

Gdy lakier bazowy zaczyna schnąć, pojawiają się pierwsze niedoskonałości. Można jednak temu zapobiec. Evgeny Khmelev, Head of Training w Spies Hecker na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, przy użyciu lakieru bazowego Permahyd® Hi-TEC 480 pokazuje, jak uniknąć efektu chmurzenia podczas renowacji lakierów metalicznych.

więcej »
Elastyczny wybór lakierów Cromax

Cromax oferuje lakiernikom duży wybór systemów lakierniczych, które umożliwiają warsztatom w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) realizację różnych założeń. 

więcej »
Cromax wspiera zespół Agoria Solar Team w Bridgestone World Solar Challenge 2019

O udziale w Bridgestone World Solar Challenge 2019 zespół Agoria Solar Team poinformował podczas specjalnego wydarzenia zorganizowanego 3 lipca 2019 r. w belgijskim mieście Beringen. Tegoroczny pojazd, BluePoint, zaprojektowali i zbudowali studenci belgijskiego Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium. To właśnie z jego pomocą w dniach 13–20 października zespół zamierza pokonać wyczerpującą trasę po bezdrożach Australii. 

więcej »
Restauracja legendarnego modelu Mercedes-Bens 300 SL

Jeśli chodzi o precyzję i dobór koloru, Standox ma bogate doświadczenie w uzyskiwaniu idealnego efektu już za pierwszym razem. Wie o tym również Michael Plag, project manager w Mercedes-Benz Classic Center, w niemieckim mieście Fellbach. Warsztat specjalizuje się w klasycznych samochodach, a jego pracownicy polegają na fachowej wiedzy marki Standox, szczególnie gdy renowacja wymaga odnalezienia rzadkiego koloru.

więcej »
Jak uniknąć efektu chmurzenia przy renowacji lakierów metalicznych?

Gdy lakier bazowy zaczyna schnąć, pojawiają się pierwsze niedoskonałości. Można jednak temu zapobiec. Evgeny Khmelev, Head of Training w Spies Hecker przy użyciu lakieru bazowego Permahyd Hi-TEC 480 pokazuje, jak uniknąć efektu chmurzenia podczas renowacji lakierów metalicznych.

więcej »