Lakiernictwo

Liczy się czas lakierowania

Dynamiczny rozwój branży motoryzacyjnej wymusza ciągłe zmiany również w innych pokrewnych sektorach, w tym np. w lakiernictwie. Modyfikacjom podlegają zarówno same lakiery, jak i technologie ich nakładania, a także wykorzystywany do tego sprzęt. Spory wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw z tej branży mają również restrykcyjne przepisy dotyczące kwestii ekologii.

więcej »
Mercedes-AMG Petronas Motorsport: ciężka praca zespołowa to przepis na sukces

W trakcie sezonu F1 lakiernia zespołu Mercedes-AMG Petronas Motorsport, mieszcząca się w angielskim mieście Brackley, zajmuje się lakierowaniem nie tylko bolidów. Tak naprawdę trafia do nich niemal wszystko: od muszli zestawów słuchawkowych po główne stanowisko inżynierów. Podczas wyścigu cały zespół wygląda wspaniale i jednolicie, a jest to możliwe dzięki spersonalizowanym rozwiązaniom od marki Spies Hecker.  

więcej »
Jak zachęcić nowe pokolenie do pracy w warsztacie lakierniczym?

Brak siły roboczej to poważny problem nękający właścicieli warsztatów lakierniczych w całej Europie. W rozmowach wielu z nich wyraża obawy, że ta tendencja może przerodzić się w prawdziwy kryzys. Jim Muse, Vice President of Refinish na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, uważa, że aby skutecznie stawić czoła temu wyzwaniu, branża musi zmienić sposób postrzegania zawodu lakiernika – powinien kojarzyć się z biegłością w technologiach cyfrowych i świadomością ekologiczną.

więcej »
Audi wdraża do produkcji metodę „bezrozpryskowego” lakierowania

Wykorzystując metodę znaną pod nazwą „bezrozpryskowego lakierowania”, w procesie produkcji samochodów marki Audi można teraz nakładać na karoserię dwa różne kolory w jednym procesie lakierniczym. 

więcej »
Agoria Solar Team zdobywa mistrzostwo świata podczas wyścigu 2019 Bridgestone World Solar Challenge

Zespół Agoria Solar Team z Uniwersytetu w Lowanium (Belgia) zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Świata w kategorii Challenger w wyścigu Bridgestone World Solar Challenge. Tegoroczne zmagania były niezwykle emocjonujące, choć również pechowe dla wielu zespołów. Jednomiejscowy bolid solarny BluePoint przekroczył linię mety w południowoaustralijskim mieście Adelaide 17 października 2019 r. po przebyciu 3020 km z Darwin. Było to wspaniałe zwieńczenie pracy 19 studentów z belgijskiego uniwersytetu, którzy wykazali się nowatorskim podejściem i doskonałą wiedzą techniczną. Za lakierowanie pojazdu odpowiadał srebrny partner zespołu, marka Cromax, której logo widniało na nadwoziu pojazdu.

więcej »
Praktyczne wskazówki od marki Standox: System Xtreme

System Xtreme marki Standox, światowego lidera na rynku lakierów renowacyjnych, wyznacza nowe standardy w dziedzinie szybkiego i ekonomicznego lakierowania samochodów. Harald Klöckner, Standox Head of Training na Europę, Bliski Wschód i Afrykę oraz specjalista w branży, wyjaśnia, jak w pełni wykorzystać możliwości nowych technologii. 

więcej »
Proces renowacji Corvetty przez ekipę Profix

Dzisiejszy rynek napraw samochodów jest zdominowany przez usługi powypadkowe, ale w ostatnich latach ciągle wzrasta ilość samochodów, które najlepsze lata mają za sobą i potrzebna jest rekonstrukcja. Pasjonatów samochodów z duszą jest coraz więcej, ponieważ nowe samochody nie mają już swojej indywidualności przez wszechobecną elektronikę i systemy, które regulują każdy element jazdy. Spoglądając na samochody sprzed kilku dziesięcioleci, można dostrzec całkiem inny styl charakterystyczny dla pojazdów różnych marek.

więcej »
Lżejsze i wytrzymalsze

Dodatkowych kilogramów nie lubią nie tylko kobiety. Również w motoryzacji są one niemile widziane, gdyż przyczyniają się do wzrostu spalania, zwiększonej emisji CO2 i gorszych osiągów. Dlatego też producenci samochodów cały czas poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby im zmniejszyć masę aut bez uszczerbku dla pozostałych właściwości.

więcej »
Spies Hecker radzi: chmurzenie

Gdy lakier bazowy zaczyna schnąć, pojawiają się pierwsze niedoskonałości. Można jednak temu zapobiec. Evgeny Khmelev, Head of Training w Spies Hecker na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, przy użyciu lakieru bazowego Permahyd® Hi-TEC 480 pokazuje, jak uniknąć efektu chmurzenia podczas renowacji lakierów metalicznych.

więcej »
Elastyczny wybór lakierów Cromax

Cromax oferuje lakiernikom duży wybór systemów lakierniczych, które umożliwiają warsztatom w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) realizację różnych założeń. 

więcej »
Cromax wspiera zespół Agoria Solar Team w Bridgestone World Solar Challenge 2019

O udziale w Bridgestone World Solar Challenge 2019 zespół Agoria Solar Team poinformował podczas specjalnego wydarzenia zorganizowanego 3 lipca 2019 r. w belgijskim mieście Beringen. Tegoroczny pojazd, BluePoint, zaprojektowali i zbudowali studenci belgijskiego Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium. To właśnie z jego pomocą w dniach 13–20 października zespół zamierza pokonać wyczerpującą trasę po bezdrożach Australii. 

więcej »
Restauracja legendarnego modelu Mercedes-Bens 300 SL

Jeśli chodzi o precyzję i dobór koloru, Standox ma bogate doświadczenie w uzyskiwaniu idealnego efektu już za pierwszym razem. Wie o tym również Michael Plag, project manager w Mercedes-Benz Classic Center, w niemieckim mieście Fellbach. Warsztat specjalizuje się w klasycznych samochodach, a jego pracownicy polegają na fachowej wiedzy marki Standox, szczególnie gdy renowacja wymaga odnalezienia rzadkiego koloru.

więcej »
Jak uniknąć efektu chmurzenia przy renowacji lakierów metalicznych?

Gdy lakier bazowy zaczyna schnąć, pojawiają się pierwsze niedoskonałości. Można jednak temu zapobiec. Evgeny Khmelev, Head of Training w Spies Hecker przy użyciu lakieru bazowego Permahyd Hi-TEC 480 pokazuje, jak uniknąć efektu chmurzenia podczas renowacji lakierów metalicznych.

więcej »
Tajemnica tkwi w detalach

Auto detailing stał się już na tyle popularny, że doczekał się w Wikipedii hasła, którego definicja brzmi: „Zoptymalizowany proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu samochodowego lub jego elementów, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, w celu podniesienia walorów estetycznych i użytkowych pojazdu, a także przedłużenia jego żywotności”. Nie jest to jednak wyczerpująca definicja, a na pewno nie opisuje usługi wycenianej często na kilka tysięcy złotych.

więcej »
Lakiery łatwe i trudne

Szukając winnych powstania wady lakierniczej, trzeba przeanalizować, czy produkt był aplikowany zgodnie z zaleceniami producenta i czy sprzęt użyty do lakierowania miał odpowiednie parametry. To wszystko ma wpływ na efekt końcowy, czyli kolor.

więcej »
Niech żyje cisza

Praktycznie każda naprawa blacharska jest równoznaczna z koniecznością odbudowy uszczelnienia oraz wygłuszenia samochodu, a przynajmniej jego części.

więcej »
Nowa, bardziej precyzyjna metoda lakierowania

Audi testuje nową, w założeniu bardziej precyzyjną metodę lakierowania nadwozi, w której możliwe będzie nakładani kontrastowych kolorów w jednym procesie. Ta unikalna w branży lakierniczej metoda ma docelowo pozwolić zaoszczędzić czas oraz materiały wykorzystywane podczas lakierowania.

więcej »