Naprawy mechaniczne

Gdy kończy się łańcuch

Zainstalowanie zamiennego zestawu łańcucha rozrządu jest kosztownym procesem i nie należy traktować tego, jak zwykłej naprawy. W tym przypadku konieczne jest podejście metodyczne w celu znalezienia pierwotnej przyczyny awarii. Nieprzestrzeganie takiego sposobu pracy może sprawić, że usterka powróci.

więcej »
Procedura wymiany oleju w skrzyni DSG OGC (DQ381)

Skrzynia DSG 0GC jest unowocześnioną wersją skrzyni DSG 0BT/0BH. Wprowadzono w niej szereg zmian mających na celu zmniejszenie zużycia paliwa oraz przystosowanie skrzyni do pojazdów z systemem start-stop. 

więcej »
Poznaj budowę i działanie rozrusznika na darmowym szkoleniu online

Firma Valeo udostępniła kolejny webinar szkoleniowy, tym razem poświęcony budowie i zasadzie działania rozrusznika silnika spalinowego. Dzięki nowoczesnej formule szkolenia online, wystarczy w dowolnym momencie poświęcić 25 minut, by poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje.

więcej »
Jesteś pewien, że serwis nie zniszczył Ci opon?

Twój serwis uszkodził opony podczas wymiany? Nie wiesz, jak to sprawdzić? Warto wybrać certyfikowany warsztat, który przeszedł audyt i został dokładnie sprawdzony. Certyfikat oponiarski pomaga warsztatom w polepszaniu jakości – co jest kluczowe dla bezpieczeństwa – zwiększa konkurencyjność, a klientom daje pewność, że usługę wykonają dobrze przygotowani fachowcy.

więcej »
Jak wymienić płyn hamulcowy?

Sprawne funkcjonowanie układu hamulcowego jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Jednym z jego elementów jest płyn hamulcowy, którego zadaniem jest przeniesienie na hamulce kół siły wytworzonej przez nacisk stopy kierowcy na pedał hamulca. Aby czynność ta zawsze była realizowana w odpowiedni sposób, płyn hamulcowy należy regularnie wymieniać podczas przeglądu. Co warto o nim wiedzieć i jak przeprowadzić tę wymianę poprawnie?

więcej »
Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Automatyczne skrzynie biegów są dziś standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie niektóre modele samochodów. Z uwagi na rozwój hybryd, samochodów elektrycznych oraz pojazdów autonomicznych skrzynie automatyczne będą zyskiwać coraz większą rynkową przewagę nad ich manualnymi odpowiednikami. Z tego względu warto znać podstawowe zasady eksploatacji automatycznej skrzyni biegów, w tym kwestię wymiany oleju przekładniowego. Czy rodzaj skrzyni ma tu znaczenie? Jeśli tak, o czym należy pamiętać w kontekście doboru oleju przekładniowego?

więcej »
Czujniki ABS – rodzaje i diagnostyka uszkodzeń

Elektronika samochodowa ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Ważną rolę w tym kontekście pełni w samochodach układ ABS/ESP. Jednym z jego elementów są czujniki ABS: pasywne i aktywne. Z racji wymagającego środowiska pracy po pewnym czasie mogą one ulec awarii. Stwierdzenie jej musi być jednak poprzedzone wieloma badaniami diagnostycznymi, by wykluczyć niesprawność innych podzespołów.

więcej »
Zerwanie łańcucha rozrządu – przyczyny oraz konsekwencje dla silnika

Jednym z rodzajów napędu rozrządu w silnikach spalinowych jest łańcuch, który porusza się po kole zębatym wału korbowego, wprawiając w ruch koła wałków rozrządu. Zerwanie łańcucha, w zależności od rodzaju silnika oraz zestawu zmiennych np. prędkości obrotowej, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla jednostki napędowej, na czele z jej nieodwracalnym zniszczeniem.

więcej »
Proces renowacji Corvetty przez ekipę Profix

Dzisiejszy rynek napraw samochodów jest zdominowany przez usługi powypadkowe, ale w ostatnich latach ciągle wzrasta ilość samochodów, które najlepsze lata mają za sobą i potrzebna jest rekonstrukcja. Pasjonatów samochodów z duszą jest coraz więcej, ponieważ nowe samochody nie mają już swojej indywidualności przez wszechobecną elektronikę i systemy, które regulują każdy element jazdy. Spoglądając na samochody sprzed kilku dziesięcioleci, można dostrzec całkiem inny styl charakterystyczny dla pojazdów różnych marek.

więcej »
Profesjonalna wymiana przedniej szyby w samochodzie osobowym

Ekspert firmy Würth Polska, Krzysztof Wyszyński, podpowiada, jak powinna przebiegać profesjonalna wymiana szyby samochodowej przy pomocy systemu Würth Perfect Repair.

więcej »
Instrukcja montażowa amortyzatorów osi przedniej Ford C-Max

Ford C-Max [03-10] to popularny samochód jeżdżący po drogach całej Europy. Wymiana amortyzatorów osi przedniej w tym modelu pojazdu może przysporzyć wielu problemów, a popełnione błędy mogą skutkować uszkodzeniem amortyzatora oraz elementów współpracujących. Poniższa instrukcja opisuje dokładnie czynności, które należy wykonać podczas prac naprawczych w trakcie demontażu i montażu kolumny amortyzatora w osi przedniej. Odpowiednia procedura naprawcza zalecana przez producenta pojazdu jest niezbędna dla prawidłowego działania i funkcjonowania całego zespołu tłumiąco-resorującego. Przewidywany czas wymiany amortyzatora na jedną stronę w samochodzie Ford C-Max [03-10] wynosi około 1 h i 20 min.

więcej »
Najbardziej absurdalne, samodzielne naprawy samochodów

Oszczędność, potrzeba chwili i źle pojęta pomysłowość – decydują o tym, że właściciel samochodu postanawia wejść w rolę mechanika. Czasem się to udaje, ale zwykle skutkuje koniecznością odwiedzenia warsztatu. Bywają jednak przypadki wymykające się wszelkim klasyfikacjom. Eksperci największej polskiej sieci warsztatowej przygotowali zestawienie najbardziej absurdalnych „samo-napraw”, które finalnie musieli korygować mechanicy.

więcej »