Naprawy mechaniczne

Wakacyjne wyjazdy samochodem obciążają pracę amortyzatorów. Jak o nie zadbać i na co zwracać uwagę?

W trakcie codziennej eksploatacji samochodu nie zawsze dostrzeżemy nieprawidłowości w pracy amortyzatorów. Czynnikiem uwypuklającym te objawy może być większe obciążenie pojazdu podczas wakacyjnych podróży.

więcej »
Samodzielna wymiana żarówki w samochodzie

Każdy samochód powinien posiadać sprawne oświetlenie, gdyż ma ono kolosalny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Zarówno za dnia, jak i po zmroku poszczególne światła czynią pojazd lepiej widocznym i odpowiednio wcześnie sygnalizują zamiary i postępowanie osoby siedzącej za kierownicą. Dlatego niezależnie od tego czy chodzi o prywatne auto, czy też wybrany model z wypożyczalni, każda osoba posiadająca uprawnienia do kierowania samochodem powinna upewnić się, że oświetlenie działa poprawnie. 

więcej »
Bezpieczeństwo na kilogramy

Mimo dostępności praktycznie wszystkich części oraz ich przystępnych cen, szroty i złomowiska samochodów ciągle są dość popularnym źródłem pozyskiwania komponentów do starszych aut. Na portalach aukcyjnych można też znaleźć wiele części samochodowych z demontażu.

więcej »
Szarpanie przy zmianie biegów w Mercedes-Benz Actros

Podczas zmiany biegów w samochodzie Mercedes-Benz Actros 1861 4×2 z silnikiem OM 542.xxx (15928cc 32V) występowało uciążliwe szarpanie. Diagnoza wskazała na problem ze sprzęgłem.

więcej »
Procedura wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów 5HP19 w BMW E46

W samochodach z automatyczną skrzynią biegów i wymiennym filtrem płynu ATF zaleca się każdorazową wymianę filtra przy wymianie płynu. Wymiana samego filtra wymaga najczęściej zdjęcia miski olejowej skrzyni biegów.

więcej »
Naprawiać czy nie naprawiać?

Lepsze parametry silnika przy niższym spalaniu oraz mniejszej masie własnej wynikającej z innego trendu (downsizingu) – to najważniejsze argumenty przemawiające za stosowaniem silników z turbodoładowaniem. W przypadku jednostek wysokoprężnych można wręcz powiedzieć, że turbosprężarki są stałym elementem konstrukcyjnym współczesnych diesli. Jednak są one także coraz powszechniej stosowane w silnikach benzynowych.

więcej »
Jak poprawnie wymienić oponę – wideo PZPO

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku i odpowiadając na pytania wielu warsztatów oponiarskich, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego przygotował wideo szkoleniowe, w którym przedstawia prawidłową wymianę opon. Między innymi, o tym, jak uniknąć częstych błędów, które wciąż przydarzają się w serwisach, opowiada jeden z najlepszych ekspertów w dziedzinie wymiany opon – Ryszard Marcinkowski.

więcej »
Na wysokie napięcie

Liczba pojazdów z napędem elektrycznym na polskich drogach systematycznie rośnie. Coraz większe jest więc również zapotrzebowanie na wyspecjalizowane usługi serwisowe. Każdy mechanik zajmujący się takimi pojazdami musi używać narzędzi izolowanych.

więcej »
Wymiana zestawu elementów amortyzatora

Amortyzatory samochodowe pełnią kluczową rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Ich integralnymi elementami są poduszki (górne mocowania), „odboje” oraz osłony amortyzatora. Wszystkie te części podlegają okresowej kontroli i wymianie, jeśli stwierdzona zostanie ich niesprawność. Wymiana elementów układu tłumiącego nie kończy się jednak w momencie przykręcenia ostatniej śruby na mocowaniu amortyzatora.

więcej »
Dobre jak nowe

Regeneracja jest nieodzownym elementem rynku części zamiennych. Jak to wygląda w praktyce? Co się regeneruje i ile można na tym zaoszczędzić? Zaprezentujemy to na przykładzie firmy BorgWarner posiadającej centra regeneracji między innymi w Rzeszowie.

więcej »
Na co zwrócić uwagę podczas wymiany zawieszenia

Gdy słyszymy u mechanika „należy naprawić zawieszenie”, zwykle przerażają nas koszty, jakie mogą wiązać się z naprawą. Tymczasem wymiana elementów nie zawsze jest skomplikowana i kosztowna.

więcej »
Gama tarcz hamulcowych NTN-SNR ze zintegrowanym łożyskiem

W niektórych pojazdach, zwłaszcza w Renault i samochodach koncernu PSA, na tylnej osi stosowane są tarcze hamulcowe ze zintegrowanymi (dwurzędowymi) łożyskami.

więcej »