Technika dla motoryzacji

Wtrysk idealny

Wtryskiwacz jest jednym z bardziej precyzyjnych elementów w całym samochodzie. Dokładność jego obróbki oraz wymóg zachowania najwyższego poziomu czystości składają się na bardzo wysokie koszty produkcji, obsługi i naprawy.

więcej »
Turbosprężarki i recyrkulacja spalin

Aby silnik Diesla pracował wydajniej i aby utrzymać emisję spalin na odpowiednim poziomie, konieczne jest też prawidłowe działanie doładowania i recyrkulacji spalin.

więcej »
Audi e-tron z innowacyjnym systemem rekuperacji

Prototypowe Audi e-tron to nie tylko połączenie wyjątkowej mocy i wysokiej wydajności. Jednym ze znaczących elementów pozwalających na długie przejazdy jest innowacyjna koncepcja rekuperacji. Elektryczny SUV dowiódł już jej mocy podczas imponującego pokazu na Pikes Peak.

więcej »
Jak dbać o nowoczesne silniki?

Współczesne silniki samochodowe to zaawansowane konstrukcyjnie jednostki, które diametralnie różnią się od tych jakie montowano kilkanaście lat temu. Dzisiejsze motory są zdecydowanie bardziej wymagające i „wrażliwe” od starszych typów. W tym przypadku postęp nie idzie niestety w parze z żywotnością , ponieważ awarie w nowoczesnych silnikach zdarzają się częściej i szybciej niż w jednostkach sprzed kilkunastu lat. Jednak odpowiednia eksploatacja pozwoli zachować silnik w dobrym stanie na dłużej.

więcej »
Opracowano samonagrzewające się baterie do aut elektrycznych

Jednym z problemów rozwoju elektromobilności są baterie litowo-jonowe. Nieodporne na działania temperatury, są nawet o 25% mniej wydajne przy temperaturze poniżej zera. Amerykańscy naukowcy opracowali nowy typ baterii, które mogą się same nagrzewać, a więc nie tracą właściwości w trudnych warunkach.

więcej »
Przeciw przegrzaniu

Układy chłodzenia są niezbędne do poprawnej pracy silnika. Tylko około 20–40% energii doprowadzanej wraz z paliwem jest zamieniana na pracę, która napędza samochód. Znaczna część energii musi być natomiast oddana do otoczenia.

więcej »
Profesjonalnie z turbo

Większa moc i moment obrotowy silnika generowane przy znacznie niższych obrotach, przy jednoczesnej mniejszej masie i pojemności, a w konsekwencji niższe spalanie oraz mniejsza emisja trujących zanieczyszczeń do atmosfery. To najważniejsze cechy, dzięki którym obecnie turbosprężarki stały się obowiązkowym elementem wyposażenia jednostek wysokoprężnych i powoli zaczynają zadomawiać się także w silnikach benzynowych.

więcej »
Napinacze BTA – przedwdrożeniowe badania jakości

Europejski rynek części zamiennych charakteryzuje się stosunkowo wysoką konkurencyjnością. Dla klientów jakość jest równie istotna, jak atrakcyjna cena produktów. To sprawia, że w naturalny sposób od asortymentu ze średniej i niższej półki cenowej, klienci oczekują sprawdzonej i powtarzalnej jakości.

więcej »
Regulacja VNT

Turbodziura to zwrot znany chyba wszystkim miłośnikom motoryzacji. Zagadnienie to spędzało sen z powiek zarówno producentom samochodów, jak i turbosprężarek. Rozwiązanie było jedno – zmienna geometria łopatek.

więcej »
Dynamiczna a statyczna wymiana płynu przekładniowego

Aby móc się cieszyć z komfortu, jaki zapewnia użytkowanie samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów, należy pamiętać o jednym. W "automatach" należy regularnie wymieniać płyn przekładniowy, co jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania oraz ochrony przed uszkodzeniami.

więcej »
Shell i Ferrari – partnerstwo na torze i drodze

W ciągu trzech ostatnich sezonów Formuły 1 oleje silnikowe Shell Helix Ultra i paliwo Shell V-Power Racing przyczyniły się do wzrostu wydajności silników bolidów zespołu Scuderia Ferrari łącznie o 23,3%. Oznacza to, że auta na tej samej ilości paliwa mogą przejechać jedno okrążenie o ponad pół sekundy szybciej.

więcej »
Oszczędne silniki

Nie tylko samochody osobowe, lecz także pojazdy użytkowe muszą być czystsze i oszczędniejsze. Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów ciężarowych pokonujących długie trasy, ponieważ to właśnie ich potencjał oszczędności jest najwyższy. Strategia Mercedesa polega na zmniejszeniu liczby cylindrów o połowę.

więcej »