Technika dla motoryzacji

Przegląd rozwiązań i urządzeń do utrzymania czystości w warsztacie

Minęły już czasy, kiedy mechanik wycierał rozlany olej starym podkoszulkiem lub gazetą. Nie było to ani higieniczne, ani skuteczne. Teraz do tego celu używa się specjalnych czyściw jednorazowego lub wielokrotnego użytku, a także urządzeń myjących. Wystarczy wybrać odpowiednie rozwiązanie.

więcej »
Sposoby filtracji powietrza i oleju

Od momentu, kiedy na ulice wyjechały samochody, konieczne stało się filtrowanie dostarczanych do nich mediów. Filtracja okazała się niezbędna ze względu na zanieczyszczenie paliwa. Z czasem zauważono konieczność filtracji oleju pracującego w silniku, a także zasysanego powietrza. Filtracja powietrza wpadającego do kabiny to najmłodszy pomysł, ale nie mniej ważny od pozostałych.

więcej »
Czystsze środowisko dzięki filtrom

Ekologia odmieniana przez wszystkie przypadki obecnie chyba w największym stopniu wpływa na rozwój branży motoryzacyjnej – na producentów samochodów, ale również części zamiennych, w tym wszelkiej maści filtrów. Bez odpowiedniej filtracji spełnienie coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin byłoby niemożliwe. Jednakże filtry zapewniają nie tylko czystsze spaliny czy mniejsze spalanie. Mogą także znacznie wydłużyć żywotność silnika.

więcej »
Srebro na służbie

Ideą filtrów kabinowych jest oczyszczanie powietrza wpadającego do kabiny pojazdu. W powietrzu tym znajduje się pył powstały ze ścierania opon, klocków i tarcz hamulcowych, pył wzbijany w powietrze przez ruch pojazdów, a także szereg pyłków, roztoczy, drobnoustrojów i bakterii.

więcej »
Coraz wyższe wymagania filtracyjne

Dzięki wprowadzaniu norm emisji spalin Euro 6 i Euro 7 stale rosną wymagania odnośnie filtracji wszystkich mediów dostarczanych do silnika. Dokładniej przefiltrowane paliwo, powietrze czy olej sprawiają, że opory pracy zmniejszają się i możliwe jest zmniejszenie tolerancji wykonawczych części mechanicznych.

więcej »
Renault testuje technologię dynamicznego ładowania samochodów elektrycznych DEVC

Zasięg oraz szybkość ładowania należą do najważniejszych parametrów samochodu elektrycznego. Być może jednak w przyszłości czynniki te stracą na znaczeniu. Renault uczestniczy w pracach nad rozwojem technologii dynamicznego, bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych.

więcej »
BMW daje wgląd w układ napędowy BMW i Hydrogen NEXT

Poprzez pierwszy wirtualny wgląd w układ napędowy BMW i Hydrogen NEXT producent samochodów premium potwierdza swoje zaangażowanie w przemyślane i konsekwentne dążenie do bezemisyjnej mobilności.

więcej »
Jak obniżyć spalanie w samochodzie? 11 sprawdzonych sposobów

Samochód z pewnością nie należy do najtańszych środków codziennej komunikacji. Przeglądy, naprawy, ubezpieczenie, wymiana opon, opłaty za autostrady i parkowanie, a przede wszystkim ceny paliwa to podstawowe wydatki, które regularnie ponoszą kierowcy. Nie da się z nich całkowicie zrezygnować, ale można je minimalizować. Co zatem robić, aby ograniczyć wydatki na zakup paliwa? Warto zastosować kilka sprawdzonych przez firmę Yokohama porad z katalogu eco-drivingu.

więcej »
Filtr DPF nowy, używany czy regenerowany?

W walce o czyste środowisko ważną rolę do odegrania mają takie podzespoły jak filtr DPF oraz katalizator.

więcej »
Proces oczyszczania spalin w układzie wydechowym

Zadaniem układu wydechowego jest odprowadzanie spalin z silnika i wyprowadzanie ich na zewnątrz – poza komorę silnika. Ale nie tylko: tłumik redukuje hałas wynikający ze spalania paliwa, a katalizatory i filtry troszczą się o to, aby spaliny miały jak największą czystość, czyli odpowiadały najnowszym regulacjom prawnym.

więcej »
Walka z NOx-ami

Układ recyrkulacji spalin ma odniesienie do aspektu ekologicznego, który decyduje o specyfice konstrukcji współczesnych silników spalinowych.

więcej »
Jak ograniczyć zawartość substancji szkodliwych w spalinach z silnika Diesla

W celu zmniejszenia emisji substancji szkodliwych w silnikach Diesla stosuje się kilka zabiegów ograniczających ich zawartość w spalinach.

więcej »
Komora testowa modułów akumulatorowych MAHLE

W odpowiedzi na rosnącą presję czasu i kosztów, jakie stoją przed producentami pojazdów dążącymi do opracowania technologii elektryfikacji samochodowej najnowszej generacji, oddział MAHLE Powertrain otworzył nowe, dedykowane urządzenie do szeroko zakrojonych testów modułów akumulatorowych.

więcej »
DPF w benzynie

Obecność filtra cząstek stałych w silniku benzynowym jest następstwem wprowadzenia nowych norm emisji spalin, za którymi idzie odmienny sposób pomiaru zużycia paliwa.

więcej »
Magazynowanie energii ze słońca i wiatru w akumulatorach samochodowych

Jednym z głównych wyzwań związanych z wykorzystaniem odnawianych źródeł energii jest jej magazynowanie, co pozwoliłoby na zrównoważenie popytu na energię oraz jej podaży. Renault opracowuje rozwiązania umożliwiające wykorzystanie do tego celu akumulatorów samochodowych. Stacjonarne magazyny energii są ważną częścią inteligentnych elektrycznych ekosystemów na wyspach Porto Santo i Belle-Île-en-Mer. Grupa Renault tworzy również największy w Europie system magazynowania energii, oparty na akumulatorach samochodów elektrycznych.

więcej »
Trójwymiarowy wyświetlacz do samochodów bez specjalnych okularów

Pierwszy wyświetlacz 3D działający bez specjalnych okularów znajdzie się w samochodzie Hyundai Genesis GV80. Continental wykorzystuje kamerę wewnątrz auta do wykrywania, gdzie patrzy kierowca. Komputer o wysokiej wydajności – Cross Domain Hub – usuwa granice pomiędzy różnymi ekranami w pojeździe. Producent zapewnia, że następna generacja wyświetlacza jest już w trakcie opracowywania.

więcej »
Technika druku 3D Porsche dla foteli kubełkowych

Porsche prezentuje alternatywę dla konwencjonalnej tapicerki kubełkowego fotela – koncepcyjne studium „w pełni kubełkowego, dopasowanego do ciała fotela wyprodukowanego z użyciem druku 3D”. 

więcej »