Technika dla motoryzacji

Zimne i ciepłe

Świeca zapłonowa jest jednym z najtańszych elementów eksploatacyjnych silnika spalinowego. Obecna tendencja podnoszenia średnich ciśnień indykowanych w silnikach skutkuje pogorszeniem warunków pracy elementów konstrukcyjnych tworzących przestrzeń komory spalania – dotyczy to zwłaszcza świec zapłonowych.

więcej »
Sześciobiegowa preselekcyjna skrzynia biegów typu S-Tronic/DSG cz. 4.

Moduł mechatroniczny skrzyni preselekcyjnej 02E realizuje funkcje sterujące pracą dwusprzęgłowej przekładni. Kompaktowa budowa modułu pozwala na połączenie jego czterech głównych segmentów w jednolity element zawierający: sterownik elektroniczny, elektrohydrauliczny zespół sterujący, płytę dystrybucji oleju z kanałami oraz płytkę drukowaną.

więcej »
Układy zasilania silników wysokoprężnych koncernu V.A.G cz. 2.

Pierwsza generacja pompowtryskiwaczy z elektromagnetycznym zaworem sterującym, stosowana w silnikach 1.2 TDI oraz 1.9 TDI koncernu Volkswagena, przeznaczona była do współpracy z jednostkami posiadającymi po dwa zawory na cylinder. Sposób ich mocowania (za pomocą jednej śruby), jak i cechy konstrukcyjne nie pozwoliły do końca wyeliminować wibracji i hałasu, które generowały w trakcie pracy.

więcej »
Systemy wspomagające niczym sztuczna inteligencja

W najbliższych latach – obok napędów alternatywnych –najważniejszym kierunkiem w motoryzacji stanie się rozwój pojazdów autonomicznych. To przyszłość, jednak już dzisiaj na liście wyposażenia samochodów oferowanych w salonach znajdują się zaawansowane systemy, które wspomagają kierowcę i zwiększają bezpieczeństwo.

więcej »
Technologia SoundComfort w oponach Goodyeara

Po pomyślnym wdrożeniu technologii redukującej hałas w asortymencie opon letnich, Goodyear wprowadza sprawdzone rozwiązanie w ogumieniu zimowym, oferując konsumentom szerszy wybór produktów gwarantujących komfortową jazdę.

więcej »
Razem czy osobno - kilka słów o konstrukcji haka holowniczego

Hak holowniczy, system holowniczy, zaczep holowniczy – chociaż na rynku funkcjonują różne nazwy tego samego produktu, to w większości przypadków zorientowanie się, co kryje się pod tymi hasłami nie stanowi problemu.

więcej »
Intercooler chłodzony wodą

Turbosprężarka dostarcza dodatkowe powietrze do cylindrów, ale za cenę podniesienia jego temperatury. Tymczasem im chłodniejsze powietrze zasysa silnik, tym jest to korzystniejsze dla procesu spalania paliwa. Jak wyjść z tego impasu?

więcej »
Samochody Toyoty porozumieją się w chmurze

Toyota powołała w USA nową firmę Connected Technologies do opracowywania samochodów połączonych w chmurze, internetu pojazdów i technologii informatycznych. Przyspieszy to adaptację usług mobilnych nowej generacji w samochodach Toyoty i Lexusa na amerykańskim rynku.

więcej »
Czas to pieniądz

Przy produkcji samochodów i wielu innych artykułów wykorzystuje się coraz więcej automatyki. Z jednej strony jest to podyktowane oszczędnościami, a z drugiej możliwością wyeliminowania błędów, jakie może popełnić człowiek.

więcej »
Płukać czy nie płukać?

Częstym problemem posiadaczy motocykli jest brak świadomości kondycji silnika motocykla. Przeciętny użytkownik nie jest w stanie sam ocenić sprawności silnika swojej maszyny, chyba że jej osiągi znacznie spadają lub jej apetyt na olej jest zbyt duży.

więcej »
Ugina się, ale nie pęka

Dzięki połączeniu rozwiązania Flexible Wheel firmy Maxion z technologią Acorus firmie Michelin udało się stworzyć oponę, która ugina się, ale nie pęka, dzięki czemu wyeliminowane zostaną najczęstsze i najbardziej typowe uszkodzenia ogumienia oraz felg.

więcej »
Kwestia charakterystyki

Tłumienie drgań układu zawieszenia przez amortyzator przyczynia się do pewniejszego prowadzenia pojazdu. Zwłaszcza na zakrętach odbijające się od powierzchni koło powoduje „rozciągnięcie” przejeżdżanego łuku i w efekcie zwiększone zużycie opon, które niepewnie przylegają do jezdni.

więcej »