Technika dla motoryzacji

Filtr do prania?

Silnik 1.6 TDCi Duratorq o mocy 115 KM (85 kW) montowany w Fordzie Focusie 3. generacji uchodzi za konstrukcję względnie udaną. Jednostka ta została stworzona kolektywnie z koncernem PSA, choć nie jest ona identyczna z tymi montowanymi w autach Peugeota czy Citroëna.

więcej »
Ekspert radzi, czyli olej silnikowy w pytaniach i odpowiedziach

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w aucie. Odpowiada za optymalne smarowanie podzespołów silnika, a co za tym idzie zapewnia ich płynną pracę, ochronę przed zużyciem, czystość i wyższe osiągi. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych środków smarnych, spośród których kierowcy mogą wybrać ten, najlepiej pasujący do silnika ich samochodu. Na co warto zwrócić uwagę? Na to i wiele innych pytań odpowiada Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell.

więcej »
Szybko, czysto i wydajnie

Choć dla przeciętnego użytkownika samochodów najnowsze trendy w lakiernictwie oznaczają niemal wyłącznie nowe kolory lakierów, które można dziś spotkać na ulicach, tak naprawdę w branży lakierniczej dzieje się o wiele więcej. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że jesteśmy obecnie świadkami zmian o niemal rewolucyjnym charakterze.

więcej »
By nie pyliły

Zachodzące podczas hamowania procesy związane z przemianami energii wpływają na żywotność poszczególnych elementów układu hamulcowego. To w ich następstwie klocki hamulcowe się ścierają, powodując pylenie, które z jednej strony niekorzystnie wpływa na estetykę felg, a z drugiej ma także negatywny wpływ na środowisko. Dlatego też coraz więcej producentów podzespołów wprowadza do swoich ofert nowe typy klocków hamulcowych o zmniejszonym stopniu pylenia.

więcej »
Jak zadbać o opony samochodu po zimie?

Wiosenne jazdy samochodem bardzo często należą do tych najprzyjemniejszych, jednak po zimie nie zawsze muszą one być bezpieczne. Oto 7 wiosennych porad, jak zadbać o opony i bezpieczeństwo na drodze, by każda przejażdżka była przyjemnością.

więcej »
Wtryskiwacz na warsztacie

Produkowane obecnie silniki wysokoprężne do samochodów osobowych w większości są wyposażane w układ wtryskowy typu Common Rail. Jest to system składający się z czterech podstawowych elementów: pompy wysokiego ciśnienia, zasobnika, wtryskiwaczy i jednostki sterującej.

więcej »
Kamery wykryją kierowców korzystających z telefonów w czasie jazdy

Używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia samochodu może skończyć się wypadkiem drogowym. Wciąż jednak bardzo wielu kierowców podczas jazdy pisze SMS-y lub rozmawia, trzymając telefon w ręce. Odpowiedzią na to zagrożenie mogą okazać się kamery wykrywające nielegalne korzystanie z telefonu w czasie jazdy, które są właśnie testowane w Australii.

więcej »
Lampy ksenonowe. Jak je dobierać i o czym pamiętać podczas wymiany?

Lampy ksenonowe to dość często stosowany system oświetlenia w motoryzacji, który montowany jest nie tylko w samochodach marek premium. Cechuje się on większą skutecznością świetlną względem tradycyjnej żarówki halogenowej, jest także trwalszy. Jak właściwie dobierać lampy ksenonowe, by odpowiednio spełniały swoje funkcje?

więcej »
Dla lepszego prowadzenia

Ze skrzyni biegów napęd przekazywany jest do kół za pośrednictwem wałów lub półosi oraz mechanizmów rozdzielających go między poszczególne koła. Ze względu na fakt, że pojazdy poruszają się często po łukach, ich koła obracają się z różnymi prędkościami. Z tego powodu napęd nie może być rozdzielany równomiernie między napędzane koła. Rolę regulatora pełnią tu mechanizmy różnicowe w przekładniach głównych.

więcej »
Technologia Fluid Titanium umożliwi odblokowanie maksymalnej mocy silnika

Castrol, po latach badań, rozwoju i nowatorskich testów produktów, przedstawił nowe zalety technologii Fluid Titanium. Castrol EDGE może odblokować dodatkową moc silnika. Wszystko to dzięki redukcji tarcia zmniejszającego moc silnika w skrajnych przypadkach nawet o 20%. 

więcej »
Wodór z powietrza

Toyota pracuje nad nowym urządzeniem, które w kontakcie z powietrzem, pod wpływem światła słonecznego produkuje wodór – bez żadnych kosztów. Pomysł ten stanowi punkt wyjścia do badań naukowych, prowadzonych wspólnie przez Toyota Motor Europe oraz Dutch Institute for Fundamental Energy Research (DIFFER).

więcej »
Toyota i Carmera stworzą automatyczny system generowania map dla samochodów autonomicznych

Mapy wysokiej rozdzielczości to jedna z wielu składowych ogromnego programu budowy autonomicznego transportu. Jednak stworzenie takiej mapy dla każdej drogi na świecie wymaga bardzo dużo pracy. Rozwiązaniem może okazać się nowy projekt Toyoty i firmy Carmera.

więcej »