Technika dla motoryzacji

Około stu sensorów monitoruje działanie nowoczesnego samochodu. Ich liczba może się podwoić

Aktualnie około stu sensorów monitoruje działanie nowoczesnego samochodu. Wiele wskazuje na to, że niebawem liczba sensorów ulegnie podwojeniu. 

więcej »
Trendy w motoryzacji, które zrewolucjonizują codzienność

Choć pierwsza połowa 2019 roku przyniosła rekordowy wzrost liczby zakupionych elektryków, to nadal pojazdy w pełni elektryczne i hybrydy plug-in stanowiły niespełna 5 promili wśród całkowitej sprzedaży nowych aut osobowych w Polsce. Patrząc na suche dane nic nie wskazuje na to, że zbliżamy się do momentu przełomowego dla elektromobilności. Jednakże jak podkreślają eksperci Exact Systems, przemysł motoryzacyjny mocno postawił na rozwój technologii dla aut o napędach alternatywnych, więc elektrorewolucja jest jedynie kwestią czasu. Poniżej znajdują się wyselekcjonowane przez Exact Systems cztery top trendy, które pomogą przyśpieszyć ten proces.

więcej »
Współczesne silniki Diesla niemal nie przyczyniają się do generowania smogu

Jednostki wysokoprężne są dziś pod pręgierzem opinii publicznej,  choć nigdy nie były tak przyjazne środowisku i efektywne jak obecnie.  W trwającej aktualnie debacie często jednym tchem wymienia się silniki Diesla, cząstki stałe i smog. Tymczasem faktem jest, że problem emitowania cząstek stałych, istotnego składnika smogu, przez samochody zasilane olejem napędowym rozwiązano wraz z wprowadzeniem filtra cząstek stałych. 

więcej »
Wpływ sieci 5G na rozwój motoryzacji

Dzięki stukrotnemu zwiększeniu prędkości przesyłu danych wdrożenie sieci 5G pozwoli bezpiecznie nawigować samochodami autonomicznymi. Już dziś powstają rozwiązania gotowe do pracy w tym standardzie, a producenci aut coraz śmielej otwierają się na ideę aut połączonych. Dzięki łączności z infrastrukturą, innymi użytkownikami i internetem jazda samochodem stanie się nie tylko bezpieczniejsza, lecz także przyjemniejsza. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, takich jak asystenci głosowi.

więcej »
Polacy rozwijają inteligentną infrastrukturę dróg

W dobie coraz powszechniejszego internetu rzeczy samochody staną się punktem wymiany informacji drogowej. Komunikować się będą nie tylko między sobą, lecz także z infrastrukturą drogową. Znacznie ułatwi to wdrażanie autonomicznego transportu, a także zwiększy bezpieczeństwo podróży poprzez błyskawiczne informowanie o zagrożeniach na drodze. Zmieni się także sposób komunikacji pojazdu z kierowcą. Dużą rolę w technologicznym wyścigu motoryzacyjnym odgrywają Polacy.

więcej »
Proces lutowania próżniowego w produkcji chłodnic AVA CEE

Wybrane modele chłodnic AVA CEE –  wodno-olejowych z aluminium produkowane są z zastosowaniem technologii  lutowania próżniowego (Vacuum Brazing Process). Jest to najnowocześniejsza technologia pod względem niezawodności, czystości i wytrzymałości. W tej technologii są produkowane także wszystkie chłodnice stalowe z oferty OE TitanX.

więcej »
Echolokacja

Coraz więcej systemów wspomagania kierowcy wyposaża się dzisiaj w czujniki radarowe. Zaletą tej technologii jest możliwość uzyskiwania precyzyjnych wyników pomiarów niezależnie od warunków pogodowych. Pojęcie „radar” łączy się głównie z lotnictwem i żeglugą. W tych dziedzinach systemy te sprawdzają się już od wielu dziesięcioleci.

więcej »
Przyszłość mobilności według Boscha jest bezemisyjna, bezpieczna i... pasjonująca

Bosch chce uczynić mobilność bezemisyjną, bezpieczną i pasjonującą. Podczas targów motoryzacyjnych IAA 2019 (12-22 września)  firma zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania w zakresie spersonalizowanej, zautomatyzowanej, połączonej z siecią i zelektryfikowanej mobilności.

więcej »
Przyszłość obsługi pojazdu

Tam, gdzie wcześniej dominowały regulatory i przyciski, w samochodach przyszłości występują trójwymiarowe, jakby unoszące się w przestrzeni „włączniki”, które mogą komunikować się z użytkownikiem z wykorzystaniem zmysłu dotyku.

więcej »
Diabeł tkwi w szczegółach

Budowa klocków hamulcowych z pozoru nie wydaje się zbyt skomplikowana. Jednak aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa samochodów ciężarowych o znaczącej masie własnej, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania wszystkich elementów klocków hamulcowych.

więcej »
Zintegrowane zestawy piasty koła HBU3

Koło samochodowe oraz współpracujące z nim elementy poddawane są nieustannym obciążeniom. Obciążenia promieniowe pochodzą od masy samochodu, podczas gdy osiowe pochodzą od sił skrętnych. Idealnym rozwiązaniem by skutecznie niwelować skutki tych zjawisk są współczesne zintegrowane piasty koła HBU3. Przyczyniają się one do osiągania szeregu wydajnościowych celów: obniżają masę, poziom hałasu i drgań oraz koszty serwisowania samochodu.

więcej »
Jak dbać o akumulator latem?

Letnie upały mogą być szkodliwe dla akumulatorów samochodowych. Gdy temperatura rośnie, akumulatory zaczynają się samoczynnie rozładowywać. Exide Technologies, producent akumulatorów i globalny lider w zakresie magazynowania energii, wyjaśnia, dlaczego wysokie temperatury źle wpływają na akumulator i radzi, jak temu przeciwdziałać. 

więcej »