Technika dla motoryzacji

Gdy olej znika z silnika...

Ubytek oleju z silnika może mieć kilka przyczyn. Jednak niezależnie od powodu, zjawisko to niesie za sobą bardzo poważne i kosztowne konsekwencje.

więcej »
Nie oszczędzaj na jakości

Choć kierowcy i mechanicy znają rozwiązania oświetleniowe stosowane obecnie w motoryzacji, to ciągle sporo osób nie wie, jaka technologia zastosowana jest w reflektorach ich samochodów.

więcej »
Czy należy bać się LED-ów?

Jeden na pięć nowych samochód sprzedanych w Europie w tym roku wyposażony był w przednie światła w technologii LED. O ile zalety takiego rozwiązania są niezaprzeczalne, polscy kierowcy martwią się co będzie, gdy lampa ulegnie awarii. Ale czy naprawdę jest się czym martwić?

więcej »
Inteligentne wsparcie i oszczędność paliwa

Układ kierowniczy z elektrycznym wspomaganiem zyskuje popularność. Jako niezbędny element systemów wspomagania kierowcy, takich jak utrzymanie pasów ruchu czy pomoc w parkowaniu, jest to coraz częściej standardowe wyposażenie dzisiejszych samochodów. Bosch dysponuje pełną wiedzą w zakresie układów kierowniczych do samochodów osobowych i transferuje ją na pojazdy użytkowe i autobusy.

więcej »
Można też bez kodu

Coraz więcej pojazdów dysponuje technologią start-stop ze specjalnie przeznaczonymi do tego bateriami EFB lub AGM oraz systemem zarządzania energią (EMS). Niektórzy twierdzą, że wymiana  baterii w takich modelach nie jest możliwa bez procesu strojenia przeprowadzanego przez urządzenie diagnostyczne. Czy faktycznie tak jest? Czyżby elektronika pokładowa na tym cierpiała?

więcej »
Nie do wyrzucenia

Coraz więcej firm, w tym także warsztatów samochodowych, zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. W jaki sposób można o nie zadbać? Na przykład wykorzystując ekologiczne produkty i rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu.

więcej »
Wymuszona regeneracja filtra DPF

Zdarza się, że eksploatacja samochodu z silnikiem Diesla w mieście czy na krótkich trasach skutkuje potrzebą częstszej regeneracji filtra cząstek stałych. W sytuacji, gdy sterownik wtrysku nie wykona regeneracji filtra podczas normalnej eksploatacji samochodu, musimy wykonać procedurę regeneracji wymuszonej.

więcej »
Hybryda tylnymi drzwiami

Układy wykorzystujące technikę opartą na napięciu 48 V są już gotowe do seryjnej produkcji. Jako pierwsza wprowadziła je firma Audi do zasilania elektrycznej turbosprężarki – w Renault Grand Scenic odpowiada ona za dodatkową energię elektryczną. Jej możliwości prezentuje GTC II Schaeffler i Continental.

więcej »
Zimne i ciepłe

Świeca zapłonowa jest jednym z najtańszych elementów eksploatacyjnych silnika spalinowego. Obecna tendencja podnoszenia średnich ciśnień indykowanych w silnikach skutkuje pogorszeniem warunków pracy elementów konstrukcyjnych tworzących przestrzeń komory spalania – dotyczy to zwłaszcza świec zapłonowych.

więcej »
Sześciobiegowa preselekcyjna skrzynia biegów typu S-Tronic/DSG cz. 4.

Moduł mechatroniczny skrzyni preselekcyjnej 02E realizuje funkcje sterujące pracą dwusprzęgłowej przekładni. Kompaktowa budowa modułu pozwala na połączenie jego czterech głównych segmentów w jednolity element zawierający: sterownik elektroniczny, elektrohydrauliczny zespół sterujący, płytę dystrybucji oleju z kanałami oraz płytkę drukowaną.

więcej »
Układy zasilania silników wysokoprężnych koncernu V.A.G cz. 2.

Pierwsza generacja pompowtryskiwaczy z elektromagnetycznym zaworem sterującym, stosowana w silnikach 1.2 TDI oraz 1.9 TDI koncernu Volkswagena, przeznaczona była do współpracy z jednostkami posiadającymi po dwa zawory na cylinder. Sposób ich mocowania (za pomocą jednej śruby), jak i cechy konstrukcyjne nie pozwoliły do końca wyeliminować wibracji i hałasu, które generowały w trakcie pracy.

więcej »
Systemy wspomagające niczym sztuczna inteligencja

W najbliższych latach – obok napędów alternatywnych –najważniejszym kierunkiem w motoryzacji stanie się rozwój pojazdów autonomicznych. To przyszłość, jednak już dzisiaj na liście wyposażenia samochodów oferowanych w salonach znajdują się zaawansowane systemy, które wspomagają kierowcę i zwiększają bezpieczeństwo.

więcej »