Technika dla motoryzacji

Energia po nowemu

Akumulator jest elementem pojazdu, o którym użytkownik przypomina sobie dopiero wtedy, gdy pojawiają się kłopoty z uruchomieniem pojazdu. Zazwyczaj bowiem akumulator nie jest w ogóle kontrolowany podczas użytkowania pojazdu.

więcej »
Jasno, jak za dnia

Dodatkowe światła dzienne od dłuższego czasu są już standardem. Jednak po drogach jeździ sporo pojazdów, w których kierowcy chcą zamontować dodatkowe oświetlenie przeznaczone tylko do jazdy dziennej. Na rynku dostępne są zestawy pozwalające przeprowadzić taką modyfikację. Ale sam montaż to nie wszystko.

więcej »
Nowy system komunikacji SEAT-a podpowie, kiedy zmieni się światło

SEAT stworzył system, który pozwala na wymianę danych w czasie rzeczywistym między samochodami a infrastrukturą drogową. Kierowcy otrzymują ostrzeżenia o zmianach światła i innych istotnych zdarzeniach wprost do kokpitu w pojeździe. Nowe rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. 

więcej »
Jak zapobiegać parowaniu szyb?

Zaparowane szyby w samochodzie to częste zjawisko w okresie jesienno-zimowym. Wielu kierowców bagatelizuje ten problem i rusza z miejsca, zanim szyby staną się przejrzyste. Ograniczona widoczność może jednak prowadzić do wypadku.

więcej »
Proces tworzenia olejów silnikowych w laboratorium Castrol

W miejscowości Pangbourne w Wielkiej Brytanii znajduje się największe centrum technologiczne firmy Castrol. To właśnie tutaj odbywa się złożony proces tworzenia innowacyjnych olejów silnikowych — który rozpoczyna się od biurka inżyniera, a kończy na gotowym do zastosowania produkcie.

więcej »
Australia wprowadza kamery wykrywające kierowców używających telefonu podczas jazdy

Australia wprowadza kamery wykrywające kierowców samochodu, którzy korzystają z telefonu podczas jazdy. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które ma na celu zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach.

więcej »
Dwusprzęgłowa skrzynia biegów jako przyszłość motoryzacji

Jaka jest różnica między skrzynią automatyczną i manualną? Jakie są korzyści ze stosowania poszczególnych rozwiązań? Czym jest i jak działa skrzynia biegów DSG? Jak dbać i konserwować DSG, dobierając odpowiedni olej?

więcej »
Mechanicy obalają szkodliwe, zimowe mity

Przed wyruszeniem w trasę lepiej rozgrzać silnik, zamiast płynu do spryskiwaczy użyć spirytusu, a zmieniając ogumienie lepsze założyć na oś napędową. To tylko kilka oryginalnych pomysłów na „zadbanie” o samochód zimą. Czy są to metody skuteczne? Mechanicy ProfiAuto Serwis zweryfikowali najpopularniejsze zimowe mity krążące wśród kierowców.

więcej »
Poznaj budowę i działanie rozrusznika na darmowym szkoleniu online

Firma Valeo udostępniła kolejny webinar szkoleniowy, tym razem poświęcony budowie i zasadzie działania rozrusznika silnika spalinowego. Dzięki nowoczesnej formule szkolenia online, wystarczy w dowolnym momencie poświęcić 25 minut, by poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje.

więcej »
Zimowy rozruch silnika bez podrażnień

Zwiększone spalanie i szybsze zużycie poszczególnych elementów silnika to często wynik zaniedbań, z pozoru błahych i bez znaczenia. Zima jest szczególnie wymagającym okresem dla silników samochodowych, które w niesprzyjających warunkach muszą radzić sobie z dodatkowymi obciążeniami. Podobnie jak zimą troszczymy się o skórę narażoną na przesuszenia i podrażnienia stosując krem i zakładając ciepłe rękawiczki, tak samo powinniśmy zadbać o silnik i przestrzegać kilku zasad podczas rozruchu samochodu w niskich temperaturach.

więcej »
Współpraca techniczna firmy MEYLE z zespołami wyścigowymi podczas zawodów sportowych

Cały zespół działu Performance MEYLE ma za sobą bogate w wydarzenia miesiące. Podczas ADAC GT Masters i Truck Racing zespoły wyścigowe wspierane przez hamburskiego producenta zachwycały kibiców wieloma trzymającymi w napięciu walkami o podium.

więcej »
Sztuczna inteligencja przewidzi osobowość i styl jazdy kierowców

Technologie umożliwiające autonomiczną jazdę są stale rozwijane, jednak żadna z nich nie bierze pod uwagę takich rzeczy jak temperament kierowcy i jego osobowość. Naukowcy z MIT postanowili zająć się tym problemem. 

więcej »