Technika dla motoryzacji

Dla bezpieczeństwa

O czym świadczy fakt, że przy hamowaniu drży kierownica lub odczuwamy wibracje na pedale hamulca? Co oznacza piszczenie hamulców? Czy dzieje się coś niepokojącego? Czy jest to sygnał, że konieczna jest natychmiastowa naprawa lub wymiana podzespołów? Jak odróżnić dobre klocki od złych? Tego typu pytania niepokoją wielu kierowców, a zatem spróbujemy się przyjrzeć tym zagadnieniom.

więcej »
Volvo i Uber prezentują gotowy do jazdy autonomicznej samochód

Volvo Cars i Uber zaprezentowały wspólnie skonstruowany samochód zdolny do autonomicznej jazdy. Jest to kolejny krok nie tylko na kolaboracyjnej ścieżce między firmami, ale także i w rozwoju samodzielnie jeżdżących samochodów.

więcej »
Nowy najmocniejszy 4-cylindrowy silnik turbo Mercedes-AMG

Mercedes-AMG stworzył nowy najmocniejszy produkowany seryjnie 4-cylindrowy silnik turbo na świecie. 

więcej »
Laser pod maską

Podczas prezentacji BMW i8 okazało się, że samochód ten jest wyposażony w kolejną generację oświetlenia. I tak, najnowszy krzyk mody, czyli światła LED, ledwo zadomowiwszy się na dobre w samochodach, są odsuwane na dalszy plan przez technologię laserową.

więcej »
Usuwanie oleju ze sprężarki

Konstrukcje sprężarek układu klimatyzacji mogą być różne. Z punktu widzenia układu smarowania najważniejszą różnicą jest wyposażenie sprężarki w korek olejowy. Dla sprężarek z korkiem przewidziano inną procedurę opróżniania
z oleju niż dla sprężarek bez korka.

więcej »
Nowa technologia ładowania akumulatorów w Volkswagenie ID.R

System ładowania akumulatorów w Volkswagenie ID.R to nowa technologia, która znacznie wykroczyła poza zwyczajne zastosowanie w sporcie samochodowym. 

więcej »
Trwają prace nad systemem autonomicznej jazdy po nieznanych drogach

Zespół naukowców z MIT pracuje nad systemem autonomicznej jazdy, który miałby imitować sposób, w jaki ludzie poruszają się po nieznajomych okolicach.

więcej »
Plastikowy silnik elektryczny?

Odchudzanie samochodów elektrycznych polega nie tylko na zmniejszeniu wagi baterii. Konieczna jest też redukcja ciężaru silnika. Jednym ze sposobów jest użycie do jego budowy materiałów polimerowych wzmocnionych włóknami.

więcej »
Oczy dookoła głowy

Coraz więcej samochodów – oprócz zamontowanych na przedniej szybie kamer wspomagających kierowcę – ma także system kamer 360° pomagający w parkowaniu i manewrowaniu pojazdem.

więcej »
Co może być przyczyną wibracji na kierownicy?

Kierowcy, zarówno nowych, jak też używanych samochodów mają do czynienia z wieloma typami usterek w ich pojazdach. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów niesprawności technicznej samochodu są nadmierne wibracje, które mogą być odczuwalne na kole kierownicy bądź całej karoserii.

więcej »
Duże ryzyko używania nielegalnych czynników chłodniczych

Klimatyzacja jest najbardziej popularną opcją wyposażenia zamawianą przez właścicieli samochodów i kierowców w Unii Europejskiej. Zapewnia ona komfort, ale również bezpieczeństwo, ponieważ może zapobiegać senności i pomaga w utrzymaniu koncentracji. To dobra wiadomość dla warsztatów i punktów serwisowych z Polski i innych krajów Europy, ponieważ im więcej samochodów z klimatyzacją jeździ po drogach, tym większe zapotrzebowanie na usługi serwisowe z nią związane. 

więcej »
Kompresor, czyli jak działa serce układu klimatyzacji?

Najważniejszym komponentem układu klimatyzacji samochodowej jest kompresor. Dzięki niemu czynnik chłodniczy wraz z olejem są rozprowadzane po całym układzie. Branżowi specjaliści mówią, że kompresor jest jak serce w krwioobiegu i jest to całkowicie uzasadniona analogia. 

więcej »