Technika dla motoryzacji

Kąty w zawieszeniu

Zawieszenie samochodu ma za zadanie utrzymywać koła w stałym kontakcie z jezdnią. Aby jednak zapobiec zbyt szybkiemu zużywaniu się ogumienia i wymóc odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w zawieszeniu muszą być zachowane pewne zależności geometryczne.

więcej »
Walka z NOx-ami

Układ recyrkulacji spalin ma odniesienie do aspektu ekologicznego, który w głównej mierze decyduje o specyfice konstrukcji współczesnych silników spalinowych.

więcej »
Ważna temperatura cz. 1.

Podczas chłodzenia i utrzymania temperatury eksploatacyjnej tłokowego silnika spalinowego, niezależnie od jego parametrów pracy, dochodzi do przejmowania ciepła od mieszaniny gazu wypełniającego komorę spalania do otaczających go powierzchni ścianek komory roboczej. Ukształtowanie stereometryczne komory spalania, właściwości zastosowanych materiałów i właściwości chemiczne medium chłodzącego wpływają na parametry zachodzącego przewodzenia ciepła przez ścianki cylindra do otoczenia zewnętrznego.

więcej »
Standard EEBUS do inteligentnego łączenia samochodów z budynkami

Audi angażuje się aktywnie w kształtowanie cyfrowego świata przyszłości. Marka z czterema pierścieniami buerze udział w inicjatywie EEBUS promującej współpracę pomiędzy producentem, a innymi gałęziami przemysłu. 

więcej »
Pojazdy autonomiczne Forda będą „rozmawiać” z pieszymi

Gesty ręki, ruchy głową, czy uniesiony kciuk, to powszechnie używane sygnały pomiędzy kierowcami, pieszymi i rowerzystami, upewniające wszystkich uczestników ruchu, co do ich zamiarów. Ale jak autonomiczne samochody bez kierowcy mają komunikować się ze wszystkimi dookoła? Ford właśnie testuje nowy system, który pomoże pojazdom autonomicznym komunikować się z pieszymi.

więcej »
Webasto High Voltage Heaters - systemy ogrzewania do pojazdów elektrycznych

Wydajne, wysokonapięciowe systemy ogrzewania HVH do pojazdów elektrycznych - to najnowszy produkt znanej z wytwarzania systemów ogrzewania postojowego, niemieckiej firmy Webasto. W jej ofercie znajdują się dziś rozwiązania grzewcze dla pojazdów ze wszystkimi rodzajami napędu. O najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie ogrzewania pojazdów i związanych z nim wyzwaniach opowiada wiceprezes VP Customer Group BMW/DAG Webasto SE, Klaus Hemmer.

więcej »
TNGA – 5 różnych platform modułowych Toyoty

TNGA to znacznie więcej niż modułowa, wysoce elastyczna architektura. Każda z platform TNGA wykazuje się znaczną odrębnością, a co więcej, projektowanie i produkcja modeli Toyoty opartych na poszczególnych platformach odbywa się w odrębnych działach. To co je łączy, to ta sama filozofia projektowania i designu.

więcej »
Skraplacze DENSO z technologią dochładzania

Nowoczesne skraplacze multiflow muszą zajmować coraz mniej miejsca, aby spełnić wymagania przemysłu motoryzacyjnego, który kładzie nacisk na coraz lżejsze i bardziej wydajne pojazdy zużywające mniej paliwa.

więcej »
Sieci CAN cz. 3.

Aby zapewnić możliwie najwyższy współczynnik bezpieczeństwa w przekazywaniu informacji za pośrednictwem magistrali CAN w pojazdach samochodowych, stosuje się różnicową transmisję danych. Idea tej transmisji opiera się na symetrycznym względem siebie doborze sygnałów w przewodach CAN low i CAN high. Para przewodów CAN high i CAN low tworzy
tzw. skrętkę (z ang. „twisted pair”), którą przesyłane są dane pomiędzy sterownikami.

więcej »
Jak ulepszyć olej napędowy i poprawić ochronę silnika?

Pomimo stałej kontroli jakości paliw oraz coraz większej świadomości kierowców w tym zakresie, zanieczyszczenia oleju napędowego  nadal się zdarzają. Niepożądane substancje, w postaci stałej lub ciekłej najczęściej dostają się  do paliwa podczas procesu produkcji, magazynowania, transportu oraz dystrybucji. Niewłaściwej jakości  olej napędowy negatywnie wpływa na silnik i cały układ paliwowy.

więcej »
TPMS a sezonowa zmiana opon

Sezonowa zmiana opon jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa kierowcy i – pomimo rosnącej popularności opon całorocznych – zdecydowanie zaleca się stosowanie odpowiednich opon na każdy sezon.

więcej »
Internet 4G w samochodach Toyoty i Lexusa

Toyota i Lexus wprowadzają na amerykański rynek nowe, zaawansowane funkcje mobilne dzięki połączeniu samochodów do sieci komórkowej w standardzie 4G LTE. Nowy system powstał we współpracy z głównymi operatorami telekomunikacyjnymi w Japonii i USA – KDDI oraz AT&T.

więcej »