Technika dla motoryzacji

Regeneracja reflektorów

Krótkie zimowe dni sprawiają, że widoczność na drodze jest bardzo słaba. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy reflektory w samochodzie nie wymagają odświeżenia.

więcej »
Sterowanie autem za pomocą myśli

Nissan ogłosił wyniki badań nad możliwością interpretowania przez pojazdy sygnałów powstających w mózgu kierowcy, dzięki czemu zmieni się charakter interakcji człowieka z samochodem.

więcej »
Jak działają samochody autonomiczne?

Na naszych oczach dokonują się przełomowe zmiany w motoryzacji. Zarówno wielkie koncerny, obecne na rynku od wielu lat, jak i nowo powstające, ambitne startupy, uczestniczą w wyścigu technologicznym, którego celem jest stworzenie pierwszego, w pełni autonomicznego samochodu.

więcej »
Sześciobiegowa preselekcyjna skrzynia biegów typu S-Tronic/DSG cz. 6.

Dźwignia wyboru trybu jazdy w skrzyniach S-Tronic/DSG posiada zintegrowany elektroniczny sterownik (oznaczenie E313 dla przekładni S-Tronic oraz J587 dla przekładni DSG), który wysyła informacje o jej położeniu oraz wybranym trybie jazdy.

więcej »
Dzięki tej technologii porozmawiasz z samochodem

„Jestem Tomasz, twój nowy pasażer. Czy możemy zacząć?" Asystenci głosowi, tacy jak Alexa, Siri, Google, Cortana i Bixby przejęli już kontrolę nad inteligentnymi gospodarstwami domowymi, sterują oświetleniem i odkurzaczem. Teraz Bosch umieszcza asystenta głosowego za kierownicą samochodu.

więcej »
Chłodnice – bardziej zaawansowane niż myślisz

Zwykle schowane przed wzrokiem użytkownika, a do tego pozbawione ruchomych elementów, chłodnice nie zaprzątają uwagi kierowcy. Tymczasem to właśnie od chłodnicy zależy bezpieczeństwo silnika, dlatego w starszych samochodach warto pamiętać o wymianie tego elementu na nowy.

więcej »
Gdy poziom oleju spadnie do minimum...

Jedną z podstawowych czynności wykonywanych przez każdego kierowcę jest systematyczna kontrola poziomu oleju silnikowego. Co zrobić w sytuacji, gdy wskazanie na bagnecie spadnie do minimum?

więcej »
Sztuczna inteligencja w oponach Yokohamy

Yokohama opracowała innowacyjną technologię tworzenia materiałów gumowych. Rozwiązanie bazuje na przetwarzaniu informacji i wiedzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zdaniem japońskich inżynierów, nowa technologia przyczyni się do radykalnego zwiększenia dokładności i tempa projektowania opon, które będą wyróżniać się niespotykanymi dotąd wskaźnikami wydajności.

więcej »
Samochód autonomiczny czujnikami stoi

Segment samochodów autonomicznych to doskonały przykład praktycznego wykorzystania najnowszych technologii. Motoryzacja od zawsze stanowiła pole do popisu dla producentów, którzy nie bali się wprowadzania technologicznych innowacji. Wraz z nastaniem ery „samojezdnych” samochodów coraz większą rolę odgrywają czujniki, odpowiedzialne nie tylko za komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podróży.

więcej »
KYB i wirtualna rzeczywistość

KYB Europe wprowadza nowe narzędzie wsparcia technicznego przedstawiające możliwość wyjaśnienia niebezpieczeństw, jakie mogą nieść za sobą zużyte amortyzatory.

więcej »
Technologia, która wspiera koncentrację kierowcy

Kierowcy firmowi pokonują najczęściej o wiele większe przebiegi od właścicieli samochodów prywatnych. Dlatego też częściej narażeni są na niebezpieczne sytuacje. Oto systemy, które mają zadbać o ich bezpieczeństwo podczas jazdy.

więcej »
Czego nie wiemy o ogrzewaniu postojowym

Samochód nie musi być fabrycznie wyposażony w ogrzewanie postojowe. System ten można zamontować praktycznie na każdym etapie użytkowania danego pojazdu. Lista zalet tych systemów jest długa, a korzystanie z uprzednio ogrzanego pojazdu zapewnia większy komfort.

więcej »