Technika dla motoryzacji

Oświetlenie przyszłości w samochodach Volkswagena

Halogen, ksenon, LED, laser i OLED: w ciągu zaledwie dwóch dekad technologia oświetlenia w samochodach oraz design świateł i oświetlenia przeszły rewolucyjną zmianę. Jednak to nie koniec zmian w tym obszarze wyposażenia samochodów.

więcej »
Brake by Wire

Technologia Throttle by Wire nie jest ani nowa, ani szczególnie pomysłowa, jak twierdzi specjalista od danych technicznych Autodata. Dlaczego więc nie sterować hamulcami kół za pomocą przewodów elektrycznych i nie zrezygnować z całej hydrauliki?

więcej »
Piszczenie spod maski podczas rozruchu silnika. O czym może świadczyć?

Rozruch to jeden z najbardziej obciążających momentów w życiu każdego silnika. Może się zdarzyć, że podczas tego procesu – szczególnie zimą – spod maski słychać odgłosy przypominające piszczenie. Mogą one ustąpić po rozgrzaniu się jednostki do temperatury roboczej, ale niekoniecznie. Gdzie szukać przyczyn takich pisków podczas uruchamiania silnika i o czym pamiętać podczas naprawy?

więcej »
Właściwa diagnoza „automatu” cz. 1.

Obecnie pojazdy osobowe wyposaża się w coraz bardziej skomplikowane, zautomatyzowane skrzynie biegów. Ich wprowadzenie do układu przeniesienia napędu zmniejsza liczbę ingerencji kierowcy dotyczących podejmowania decyzji o wyborze odpowiedniego biegu i chwili jego zmiany w stosunku do panujących warunków drogowych.

więcej »
Sieci CAN cz. 2.

Ważną rolę, jaką spełnia magistrala danych CAN w samochodowych instalacjach elektrycznych, podkreśla fakt, że jest ona odpowiedzialna za przepływ informacji między kluczowymi sterownikami pojazdu. Struktura sieci CAN umożliwia wymianę danych w czasie rzeczywistym, w obszarze zdefiniowanych sterowników. Każdy ze sterowników otrzymuje jednakowy pakiet danych, a w przypadku zakłócenia lub uszkodzenia transmisji informacja zwrotna o awarii trafia do wszystkich podłączonych sterowników. W celu zapewnienia wysokiego stopnia bezpieczeństwa i wiarygodności przesyłu danych magistrala CAN posiada zaawansowany system identyfikacji usterek.

więcej »
Modułowe opony z włókna węglowego odporne na przebicie

Opony typu run flat umożliwiają kontynuowanie jazdy po przebiciu opony, jednak na odcinku nie dłuższym niż kilkadziesiąt kilometrów. Prowadzone są jednak prace nad innymi typami opon, którym ewentualne przebicie nie będzie już straszne. Jednym z takich rozwiązań mogą być modularne opony z włókna węglowego, które nie tylko pozwolą kontynuować podróż po przebiciu, ale także będzie można je naprawić.

więcej »
Inteligentne poduszki powietrzne dostosują się do siły uderzenia

Dążenie do zapewniania jak największego poziomu bezpieczeństwa sprawia, że producenci samochodów wprowadzają w swoich modelach coraz bardziej zaawansowane technologie. Być może już niebawem za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów odpowiadać będą inteligentne poduszki powietrzne, które będą mogły być użyte także w innych zastosowaniach, np. w dronach.

więcej »
Innowacyjne rozwiązania Webasto

Podczas Targów Samochodów Użytkowych IAA 2018 w Hanowerze firma Webasto zaprezentowała m.in. nowy standard akumulatorów do pojazdów użytkowych, inteligentną stację ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych Webasto Live oraz wysokowydajne systemy ogrzewania dla pojazdów elektrycznych.

więcej »
Najnowsze technologie mogą uratować życie kierowcy i pasażerów

Opracowano elastyczne czujniki, które potrafią wykryć nacisk dłoni na kierownicę lub drążek do sterowania samolotem. Gdy ręce kierowcy lub pilota nie mają kontaktu z układem sterującym, system zawiadomi odpowiednie służby, wysyłając lokalizację potencjalnego wypadku. Szybka reakcja może uratować życie poszkodowanym. Nad bezpieczeństwem w samochodach już teraz czuwają systemy wykrywające np. niezamierzoną zmianę pasa ruchu. W przyszłości w autach mogą być też instalowane detektory zamkniętych oczu.

więcej »
Coraz wyższe wymagania

Dzięki wprowadzaniu norm emisji spalin Euro 6 i Euro 7 stale rosną wymagania odnośnie filtracji wszystkich mediów dostarczanych do silnika. Dokładniej przefiltrowane paliwo, powietrze czy olej sprawiają, że opory pracy zmniejszają się i możliwe jest zmniejszenie tolerancji wykonawczych części mechanicznych.

więcej »
Jak rozwinęła się branża bezpieczeństwa pojazdów?

W ciągu ostatnich 50 lat nastąpił wielki postęp w zakresie innowacji systemów bezpieczeństwa pojazdów. Obecnie eksperci wykorzystują moc technologii do ratowania życia.

więcej »
Nazywam się Bond…

Dzięki rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality, AR) można zobaczyć więcej. W przyszłości będzie ona dla pracowników warsztatów samochodowych czymś w rodzaju superrentgena. Czy zrewolucjonizuje diagnostykę i naprawę pojazdów?

więcej »