Technika dla motoryzacji

Na zwiększoną konsumpcję energii

Coraz większa liczba elektronicznych systemów wspomagania kierowcy, wszechobecna elektronika pokładowa, system start-stop, a do tego rosnąca popularność hybryd i aut z napędem elektrycznym sprawiają, że obecnie akumulatory nie mają łatwego życia. Dlatego też producenci baterii cały czas poszukują lepszych rozwiązań, które zapewnią optymalną efektywność energetyczną i wysoką odporność na rozładowanie.

więcej »
Sposób na zimno

Zimno wywiera duży wpływ na akumulatory, znacząco zmniejszając ich moc. Jednak regularne kontrole i doładowania dają gwarancję pewnego startu przez całą zimę.

więcej »
Lżejsze od ołowiu

W ostatnim czasie na popularności zyskują akumulatory litowo-jonowe – lżejsze i bardziej wytrzymałe od kwasowo-ołowiowych. Najnowsza ich generacja wykonana jest w technologii litowo-polimerowej. Akumulatory te – jak wskazuje ich nazwa – zbudowane są ze stopów litu oraz polimerów przewodzących.

więcej »
Continental i Sennheiser pracują nad technologią dźwięku bez głośników w samochodzie

Na targach CES 2020 odbywających się od 7 do 10 stycznia 2020 r. w Las Vegas, firmy Continental i Sennheiser wspólnie zaprezentowały system audio do wnętrza samochodów pozbawiony głośników. Unikalne rozwiązanie wypełnia wnętrze pojazdu realistycznym dźwiękiem, łącząc opatentowaną przez Sennheiser technologię audio AMBEO 3D z systemem Ac2ated Sound firmy Continental.

więcej »
Pełną piersią

Spaliny silnikowe traktują wszystkie warsztaty jednakowo – są tak samo szkodliwe dla pracowników w skromnym, jednostanowiskowym warsztacie niezależnym, jak i w wielostanowiskowym ASO. Aby odpowiednio dobrać wyciąg spalin do potrzeb serwisu, należy przeanalizować kilka kwestii.

więcej »
Zgodnie ze sztuką

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych w większości przypadków nie wydaje się skomplikowana. Pamiętajmy jednak, że jest to bezpośrednia ingerencja w układ, który odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

więcej »
Continental prowadzi badania nad systemem regulacji ciśnienia w oponach

Ciśnienie w oponach będzie można dostosowywać podczas jazdy do warunków atmosferycznych i natężenia ruchu drogowego

więcej »
Nowe wyzwania

Mimo że samochody z hybrydowymi układami napędowymi znamy od lat, wokół nich wciąż gromadzi się sporo wątpliwości. Wiele z nich dotyczy m.in. wnętrza silnika pojazdu i przyszłości znanych z wcześniejszych generacji alternatorów i rozruszników. Czy znikną zupełnie, czy zastąpimy je nowy produktem?

więcej »
Między silnikiem a skrzynią

Sprzęgło jest mechanizmem służącym do rozłączania oraz płynnego sprzęgania wału korbowego silnika z pozostałym elementami układu napędowego samochodu. Moment obrotowy jest przekazywany przez sprzęgło na wałek wejściowy skrzyni biegów, a dalej przez skrzynię biegów na koła pojazdu.

więcej »
Bosch i Mercedes-Benz rozpoczynają pilotażowy projekt zautomatyzowanej usługi przewozowej

Wspólny projekt Bosch i Mercedes-Benz dotyczący zautomatyzowanej jazdy miejskiej wszedł teraz w nowy etap. Usługa współdzielenia przejazdów zautomatyzowanymi Mercedesami klasy S, która bazuje na aplikacji, została uruchomiona w San José, w Dolinie Krzemowej. 

więcej »
Continental łączy kamerę przednią i wewnętrzną dla zautomatyzowanej jazdy

Continental opracował odpowiednie rozwiązanie w postaci systemu składającego się z kamery na podczerwień, skierowanej do wnętrza pojazdu oraz kamery skierowanej na zewnątrz. System umożliwia równoczesne monitorowanie sytuacji na drodze przed pojazdem, jak i zachowania kierowcy, dzięki czemu kontrola nad prowadzeniem pojazdu jest przekazywana tylko w bezpiecznych warunkach.

więcej »
Energia po nowemu

Akumulator jest elementem pojazdu, o którym użytkownik przypomina sobie dopiero wtedy, gdy pojawiają się kłopoty z uruchomieniem pojazdu. Zazwyczaj bowiem akumulator nie jest w ogóle kontrolowany podczas użytkowania pojazdu.

więcej »
Jasno, jak za dnia

Dodatkowe światła dzienne od dłuższego czasu są już standardem. Jednak po drogach jeździ sporo pojazdów, w których kierowcy chcą zamontować dodatkowe oświetlenie przeznaczone tylko do jazdy dziennej. Na rynku dostępne są zestawy pozwalające przeprowadzić taką modyfikację. Ale sam montaż to nie wszystko.

więcej »
Nowy system komunikacji SEAT-a podpowie, kiedy zmieni się światło

SEAT stworzył system, który pozwala na wymianę danych w czasie rzeczywistym między samochodami a infrastrukturą drogową. Kierowcy otrzymują ostrzeżenia o zmianach światła i innych istotnych zdarzeniach wprost do kokpitu w pojeździe. Nowe rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. 

więcej »
Jak zapobiegać parowaniu szyb?

Zaparowane szyby w samochodzie to częste zjawisko w okresie jesienno-zimowym. Wielu kierowców bagatelizuje ten problem i rusza z miejsca, zanim szyby staną się przejrzyste. Ograniczona widoczność może jednak prowadzić do wypadku.

więcej »
Proces tworzenia olejów silnikowych w laboratorium Castrol

W miejscowości Pangbourne w Wielkiej Brytanii znajduje się największe centrum technologiczne firmy Castrol. To właśnie tutaj odbywa się złożony proces tworzenia innowacyjnych olejów silnikowych — który rozpoczyna się od biurka inżyniera, a kończy na gotowym do zastosowania produkcie.

więcej »
Australia wprowadza kamery wykrywające kierowców używających telefonu podczas jazdy

Australia wprowadza kamery wykrywające kierowców samochodu, którzy korzystają z telefonu podczas jazdy. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które ma na celu zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach.

więcej »