Technika dla motoryzacji

Co z olejami silnikowymi w erze e-mobilności?

W obliczu konieczności spełnienia nowych docelowych wartości emisji spalin dla pojazdów osobowych, dostawczych, jak i ciężarowych producenci decydują się na elektryfikację układu napędowego. Zwolennicy e-mobilności uważają, że nadszedł czas na odejście od paliw kopalnych. Rodzi to obawy producentów środków smarnych, co do przyszłości olejów silnikowych.

więcej »
Elektroniczne pierścionki zastąpią klucze i piloty do samochodów

Nowe technologie coraz bardziej rewolucjonizują przemysł motoryzacyjny. Coraz więcej funkcji mają np. kluczyki. Już nie tylko służą do zamykania i otwierania drzwi, ale pozwalają także sprawdzić poziom zabezpieczeń, ustawić klimatyzację, przełączyć światła czy przestawić samochód. W niektórych przypadkach umożliwiają też osiągnięcie wyższej prędkości. Coraz więcej samochodów działa w systemie bezkluczykowym. Połączyć się z samochodem można też za pomocą inteligentnego pierścionka z nadajnikiem NFC i RFID.

więcej »
PAO CZY HC? Bazy olejowe na warsztat!

Bazy olejowe, które stanowią ok. 80–90% objętości całego oleju, stanowią przedmiot nieustannych dyskusji. Czy można stosować w silnikach bazy mineralne? Czym są estry w oleju? Co jest ważniejsze – baza olejowa czy dodatki? Takie pytania pojawiają się szczególnie na licznych forach internetowych gromadzących coraz bardziej doświadczonych i świadomych kierowców.

więcej »
Idealna współpraca na linii klocek – tarcza. Jak to zrobić?

Tarcze i klocki hamulcowe powinny ze sobą idealnie współpracować. W przeciwnym razie układ hamulcowy zaczyna hałasować i działać w niewłaściwy sposób, zmniejszając bezpieczeństwo. A do tego jego elementy składowe mogą się zużywać w przyspieszonym tempie, narażając kierowcę na dodatkowe koszty. Jak tego uniknąć?

więcej »
Oleje do samochodów hybrydowych

Pierwszym hybrydowym, masowo produkowanym, samochodem osobowym na rynku była Toyota Prius. Od jej rynkowego debiutu minęło już ponad 20 lat. Od tego czasu technologia bardzo się zmieniła, a hybryda hybrydzie nierówna. Różnią się one w zależności od stopnia zaawansowania napędu, jak i sposobie połączenia silnika spalinowego i elektrycznego.

więcej »
Nowe elektrolity zwiększą stabilność i pojemność baterii,a tym samym wydłużą zasięg aut elektrycznych

Naukowcy z Toyota Research Institute North America (TRINA) oraz Uniwersytetu Monash w Australii opracowali nowe elektrolity, które można zastosować w bateriach różnych typów. Zwiększą one pojemność i bezpieczeństwo nowoczesnych baterii, co przełoży się na większą funkcjonalność samochodów elektrycznych i urządzeń mobilnych.

więcej »
Jak wydłużyć żywotność automatu?

Popularność automatycznych skrzyń biegów stale wzrasta, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. „Automat” to przede wszystkim ogromna wygoda, odczuwalna zwłaszcza w ruchu miejskim, który charakteryzuje się częstym ruszaniem, zatrzymywaniem, przyspieszaniem.

więcej »
Amortyzatory KYB z wewnętrzną sprężyną ruchu odbicia (rebound spring)

KYB jako ekspert w dziedzinie projektowania oraz produkcji amortyzatorów wprowadza do swoich produktów rozwiązania oferujące klientom najlepsze możliwości eksploatacyjne niezależnie od warunków drogowych. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie w konstrukcji amortyzatorów wewnętrznej sprężyny ruchu odbicia (ang. rebound spring). 

więcej »
Hyundai i Kia stawiają na panele solarne w swoich modelach

Hyundai i Kia pracują nad technologią zasilania swoich modeli przy użyciu energii generowanej przez panele solarne. W toku prac są trzy generacje paneli słonecznych, a ich pierwsze komercyjne wykorzystanie planowane jest już na przyszły rok.

więcej »
Jasno, coraz jaśniej

W dzisiejszych czasach diody świetlne LED coraz częściej są wykorzystywane jako źródła światła z przodu pojazdu. Nowe konstrukcje samochodów posiadają często wszystkie lampy kierunkowskazów wykonane w technologii elektroluminescencyjnej.

więcej »
Ważna czystość powietrza

Od profesjonalnych urządzeń i narzędzi zależy komfort, jakość, wydajność i bezpieczeństwo w pracy. Bez zapewnienia odpowiednich warunków nie sposób w dalszej perspektywie czasowej świadczyć usług bez uszczerbku na relacjach z pracownikami warsztatu.

więcej »
Żarówka żarówce nierówna

Jak odróżnić wysokiej jakości żarówkę od produktu, który nie spełnia wymagań norm? Gołym okiem może być to trudne, a nawet niemożliwe do wykonania. Niezbędne do takiego sprawdzenia są testy w wyspecjalizowanych laboratoriach. Testom poddany został popularny model żarówki H7.

więcej »