Technika dla motoryzacji

Bosch gotowy do skoku technologicznego w obszarze elektromobilności

Nie ma dziś samochodów, w których nie stosowano by półprzewodnikowych układów scalonych. Ponad 50 tego typu układów znajduje się w każdym pojeździe, który schodzi z taśmy w fabryce. Nowe mikrochipy na bazie węglika krzemu (SiC), produkowane przez Bosch mają doprowadzić do przełomu w elektromobilności. 

więcej »
Elektryczny, przegubowy autobus miejski Volvo 7900

Na trwającej w Brukseli wystawie Busworld, Volvo zaprezentowało po raz pierwszy oficjalnie nowy, elektryczny przegubowy autobus miejski. Może on pomieścić do 150 pasażerów i zużywa o 80% mniej energii niż analogiczny autobus zasilany silnikiem diesla. Volvo 7900 Electric Articulated umożliwia zelektryfikowanie miejskich linii autobusowych o wysokiej częstotliwości kursowania, na których podróżuje duża liczba pasażerów.

więcej »
SEAT pracuje nad technologią wykrywania przeszkód na niezabudowanej drodze

W malutkiej wiosce w okolicach Madrytu SEAT testuje właśnie przełomową technologię wykrywania przeszkód na drodze. Nad wiekowymi dębami latają drony, które dzięki sieci 5G przesyłają w czasie rzeczywistym informacje o zagrożeniach do pojazdów. W ciągu zaledwie 5 milisekund kierowca dowiaduje się o niebezpieczeństwie i konieczności zachowania ostrożności. Dzięki wprowadzeniu sieci 5G ryzyko wypadków może spaść nawet o 69%.

 

więcej »
Systemowe rozwiązania Webasto dla mobilności jutra

Znana przede wszystkim z produkcji systemów ogrzewania postojowego i panoramicznych dachów samochodowych, niemiecka firma Webasto rozszerza swoją ofertę o kompleksowe rozwiązania dla autonomicznej i elektromobilnej jazdy oraz kolejne elementy wyposażenia, zwiększające komfort podróżowania.

więcej »
Wpływ letnich upałów na problemy z akumulatorem zimą – jak ustrzec się przed awarią

Tego lata termometry w Polsce pokazywały miejscami niemal 40°C. Wartość ta zdecydowanie przekracza optymalną temperaturę dla akumulatorów samochodowych, wynoszącą 20°C. Jednocześnie zmiany klimatyczne, które niosą za sobą nieprzewidywalność pogody, wiążą się z ryzykiem mroźnych zim. Może to wpłynąć na zwiększoną liczbę awarii akumulatorów, a co za tym idzie nieplanowane wydatki wiążące się często z koniecznością skorzystania z pomocy drogowej. – Jeżeli chcesz uniknąć problemów z akumulatorem zimą, z wyprzedzeniem sprawdź go w warsztacie – radzi dr Christian Rosenkranz, Dyrektor ds. Rozwoju firmy Clarios, producenta akumulatorów.

więcej »
Wpływ rozszerzonej rzeczywistości na fabryki motoryzacyjne

Procesy projektowania, montażu i sprzedaży samochodów przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki wykorzystaniu gogli wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości koncerny mogą zwirtualizować większość prac wykonywanych zarówno w fabrykach, jak i salonach firmowych. Gogle ułatwiają projektantom modelowanie prototypów nowych pojazdów, przyspieszają proces wdrażania nowych pracowników na linie montażowe i zwiększają immersyjność prezentacji sprzedażowej.

więcej »
Denso na IAA 2019 we Frankfurcie pokazało technologie przyspieszające rozwój mobilności

Podczas targów Denso zaprezentowało nowe technologie, obejmujące urządzenia i oprogramowanie, których celem jest szybszy rozwój mobilności. Targi odbyły się we Frankfurcie, w dniach od 10 do 22 września 2019 r.

więcej »
Wykorzystanie plazmy atmosferycznej do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych

Troska o poszukiwanie ekologicznych rozwiązań zdominowała niemal wszystkie dyskusje dotyczące przemysłu. Zmiany rozpoczynają się nie od międzynarodowych korporacji, a od rozwiązań wdrażanych na niewielką skalę przez firmy rodzinne. 

więcej »
Czystsze środowisko dzięki filtrom

Ekologia odmieniana przez wszystkie przypadki obecnie chyba w największym stopniu wpływa na rozwój branży motoryzacyjnej – na producentów samochodów, ale również części zamiennych, w tym wszelkiej maści filtrów. Bez odpowiedniej filtracji spełnienie coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin byłoby niemożliwe. Jednakże filtry zapewniają nie tylko czystsze spaliny czy mniejsze spalanie. Mogą także znacznie wydłużyć żywotność silnika.

więcej »
Komunikacja w Volkswagenie ID.3 z kierowcą za pomocą świateł

ID.3 – pierwszy model z całkowicie nowej rodziny elektrycznych samochodów z ID. w nazwie – wyznacza przyszłość marki Volkswagen. Do rodziny ID. będą należały modele różnych segmentów, ale wszystkie będą imponować dynamiką, nowoczesnym designem i innowacyjnymi reflektorami ID. Light. Nowatorska koncepcja oświetlenia wnętrza wizualnie wspomaga obsługę auta i sprawia, że komunikacja z ID.3 jest bardziej emocjonalna.

więcej »
Porsche i Boeing łączą siły, by stworzyć ekskluzywny pojazd latający

Latające taksówki nie weszły jeszcze do użytku codziennego, ale z pewnością będą stanowić dobro luksusowe – przynajmniej na początku. Latający pojazd od Porsche i Boeinga będzie więc prawdopodobnie w jeszcze większym stopniu dobrem luksusowym.

więcej »
Samochody sportowe na prąd z lepszymi osiągami i niższą emisją

Elektryfikację motoryzacji wymuszają planowane od 2020 roku w całej Unii Europejskiej limity emisji dwutlenku węgla dla samochodów osobowych. Cały rynek motoryzacyjny przygotowuje się już do nowych restrykcji, modyfikując gamę modelową. Volvo zaprezentowało właśnie w Polsce swoją najnowszą, sportową limuzynę, która wpisuje się w ten trend.

więcej »