4820 wystawców ze 170 krajów

Maciej Blum
Maciej Blum
5.10.2016

Tak w największym skrócie można podsumować targi, które mogą się ubiegać o miano największych w Europie. W ciągu 5 targowych dni wystawę odwiedziło ponad 136 tysięcy widzów.

Głównym trendem w motoryzacji jest łączenie samochodów z serwisami informacyjnymi i smartfonami właścicieli za pośrednictwem sieci. Umożliwia to  łatwiejsze planowanie trasy, przekazywanie informacji, czy nawet ostrzeganie o zagrożeniach na drodze. Termin „Connected cars” dotyczy komunikacji między samochodami, co jest podwaliną do tworzenia samochodów autonomicznych, mogących poruszać się po drogach bez konieczności kierowania nimi. Do tego potrzebna jest komunikacja między poszczególnymi samochodami oraz duża ilość systemów wspomagających, dzięki czemu samochody te będą bezpieczne. „Connected cars” było hasłem przewodnim tegorocznej edycji targów Automechanika. W związku z coraz większą liczbą tego typu samochodów oraz rosnącą liczbą pomysłów na mobilność, serwisy samochodowe także muszą się przekształcić w serwisy „jutra”, aby móc naprawiać tego typu pojazdy. Chodzi tu przede wszystkim o technologie naprawcze oraz diagnostyczne, które były prezentowane w czasie tegorocznej edycji targów.

Satysfakcja odwiedzających tegoroczną edycję targów osiągnęła poziom 95%, a ponad 80% wystawców spotkało się z zainteresowaniem klientów prezentowaną ofertą.

W czasie tej edycji – podobnie, jak w poprzednich – wręczono nagrody dla produktów najbardziej innowacyjnych – „Innowation Award”. Produkty te były prezentowane w czasie targów w hali 2 (Festhalle) na specjalnych stanowiskach. W czasie ceremonii otwarcia targów przyznano nagrody za innowacyjność w kilku kategoriach.

1. W kategorii „Części i komponenty” nagrodzono motocyklowy akumulator Li-ion LTX12-BS produkowany przez firmę Robert Bosch. Jest to ultra lekki akumulator motocyklowy wykonany w technologii litowo-jonowej o zwiększonej odporności na głębokie rozładowanie i pracę cykliczną w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Akumulator ten nie zawiera żadnych płynów, jest szczelny i może być montowany w każdej pozycji. Jest także odporny na wstrząsy.

2. W kategorii „Systemy i elektronika” nagrodę zdobył system „Protector” zabezpieczający pojazd przed kradzieżą bez kluczyka. Protector blokuje komunikację za pośrednictwem OBD i jest połączony z instalacją samochodu za pośrednictwem specyficznych dla każdego modelu samochodu złącz, dzięki czemu nie ma konieczności lutowania czy przerabiania wiązek. 

3. W kategorii „Akcesoria i dopasowywanie” nagrodzono oponę Continental Winter Contact TS 850 P „Taraxagum”, do produkcji której wykorzystano kauczuk pozyskany z korzeni mniszka lekarskiego. Z tego materiału stworzony jest cały pas czoła opony z bieżnikiem.

4. W kategorii „Naprawa i Diagnostyka” uwagę jury zwrócił tester spalin NCEM - NTK Compact Emission Meter, który jest najmniejszym i najlżejszym testerem wielogazowym umożliwiającym pomiar stacjonarny oraz w trybie drogowym.

5. W kategorii „Naprawa i obsługa” nagrodę zdobyła montażownica do opon Corghi UNIFORMITY, która jest wyposażona w rolkę dociskającą, mierzącą niejednostajność sprężystości opony na jej obwodzie. Dzięki temu zabiegowi, montażownica podpowiada monterowi, jak zamontować oponę na obręczy, aby zminimalizować ryzyko wibracji związanych z nierównomierną sprężystością opony na jej obwodzie.

6. Kategoria „Zarządzanie i rozwiązania cyfrowe” zdominowana została przez AVL DiTEST Smart Service 4.0, czyli system zarządzania pracą serwisu eliminujący problemy zanim one powstaną. System ten pozwala na analizowanie przebiegu serwisowego w taki sposób, aby można go było dopasować dowolnie do potrzeb klienta oraz serwisu.

7. W kategorii „Mycie i pielęgnacja samochodów” nagrodę dostała obrotowa szczotka MultiFlex dostarczana przez WashTec Cleaning Technology. Dopasowuje się ona automatycznie do kąta pochylenia ścian samochodu i ustawia się tak, aby mieć możliwie największy kontakt z mytą powierzchnią.

8. W kategorii „Produkty OE oraz obsługa” nagrodę zdobył laserowy skaner otoczenia pojazdu „Valeo SCALA”, umożliwiający wykrywanie ludzi oraz przedmiotów pojawiających się w polu widzenia skanera i współpracujący z systemami wspomagania kierowcy.

Podczas wyborów jury analizowało takie kryteria, jak zawartość innowacyjna oraz jakość prezentowanego rozwiązania, funkcjonalność, efektywność ekonomiczna, zakres zastosowania, przyjazność dla rynku wtórnego, bezpieczeństwo, ochrona środowiska przez użycie produktów z recyklingu oraz oszczędzających zasoby.

Detlef Braun, członek zarządu Messe Frankfurt GmbH powiedział – Tymi robiącymi wrażenie liczbami Automechanika kontynuuje umacnianie się na pozycji lidera w zakresie samochodowego rynku wtórnego. W obliczu coraz większej liczby «sprytnych» samochodów, które są ze sobą połączone, zagadnienie zapotrzebowania na dane konieczne do ich bezpiecznego poruszania się było jednym z najgorętszych tematów tegorocznych targów.

O Autorze

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę