9 praktycznych wskazówek przy wyborze testera diagnostycznego

9 wskazówek przy wyborze testera diagnostycznego Adobe Stock – Andrey Popov

Tester diagnostyczny to narzędzie bez którego naprawa nowoczesnego samochodu staje się praktycznie niemożliwa. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać i zakupić sprzęt wysokiej jakości, który pozwoli warsztatowi niezależnemu na profesjonalną obsługę serwisową klientów.

  • Poradnik autoEXPERTa – 9 wskazówek, jak wybrać sprawdzony tester diagnostyczny. Poznaj opinię specjalisty – praktyka.
  • Na jakie funkcje testera należy zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia – poznaj opinię przedstawiciela firmy, która zajmuje się sprzedażą narzędzi diagnostycznych.
  • Wyposażenie warsztatu a zakres świadczonych usług: testery dobieraj pod kątem realnych potrzeb klientów i umiejętności pracowników przeprowadzających diagnostykę.

Przedstawione w artykule porady pokazują, na jakie cechy i funkcje testera należy zwrócić uwagę, by w pełni korzystać z tego ważnego i przydatnego urządzenia.

1. Wybór testera powinien być dokonywany w oparciu o profil usług warsztatu niezależnego i w oparciu o wiedzę, jaki jest aktualny poziom przeszkolenia mechaników.

Kluczowym czynnikiem przy zakupie testera jest dostosowanie jego możliwości do profilu usług warsztatu. Serwis który w głównej mierze wykonuje prace związane z przeglądami okresowymi nie będzie potrzebował aż tak zaawansowanego urządzenia diagnostycznego jak warsztat zajmujący się elektrodiagnostyką.

Warto również zweryfikować kwestię poziomu przeszkolenia mechaników pod kątem pracy na danym testerze, gdyż brak kompetencji w obsłudze sprzętu będzie obniżał efektywność warsztatu. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie wiedzy podczas szkolenia przedsprzedażowego, które jest organizowane przez wielu producentów urządzeń diagnostycznych.

2. Tester znanej marki to gwarancja wysokiej jakości. Decydując się na dany tester, szczególną uwagę należy zwrócić na jego producenta.

Renomowany producent (o wieloletniej tradycji na rynku sprzętu diagnostycznego) współpracujący z branżą automotiv będzie gwarancją wysokiej jakości sprzętu. Pamiętajmy, iż urządzenie kupujemy na lata, więc tester znanej marki będzie rozwijany i aktualizowany wraz z tempem dynamicznych zmian na rynku motoryzacyjnym.

tester_diagnostyczny źródło: Adobe Stock – GuruXOX

3. Należy postawić na funkcjonalność, szybkość i wygodę w obsłudze testera. Zakres funkcji i szybkość z jaką tester będzie wykonywał poszczególne zadania ma niebagatelne znaczenie dla warsztatu wielomarkowego.

Potencjał diagnostyczny urządzenia jest uzależniony od wielu czynników:

  • mocy obliczeniowej,
  • pamięci jednostki centralnej,
  • protokołów odpowiadających za komunikacje ze sterownikami itp.

Zwracajmy uwagę na przejrzystą strukturę menu wyboru poszczególnych funkcji testera. Udogodnienie tego typu stanie się czynnikiem pozwalającym na szybką i wygodną interakcję z testerem, co wpływa na skrócenie czasu obsługi pojazdu.

4. Obsługa funkcji Pass Thru oraz możliwość dezaktywacji bramek bezpieczeństwa w pojazdach. Bez tych dwóch kluczowych funkcji obsługa serwisowa nowoczesnego samochodu staje się niewykonalna.

Pass Thru to zdalny wgląd do procedur i danych diagnostycznych producenta serwisowanego pojazdu oraz możliwość aktualizacji jego sterowników. Na swobodny dostęp do zabezpieczonej elektroniki nowoczesnego samochodu pozwala funkcja dezaktywująca bramkę bezpieczeństwa.

Dzięki tej funkcji mechanik ma możliwość m.in.

  • adaptacji komponentów,
  • resetowania wskaźnika przeglądów,
  • odblokowania tylnego zacisku hamulcowego
  • czy kalibracji systemów ADAS.

5. Tester z dostępem do bazy informacji technicznej to dobra inwestycja. Dostęp do informacji technicznych z poziomu testera pozwala warsztatowi na znacznie bardziej wydajną diagnostykę pojazdu.

Zintegrowane dane techniczne nie muszą ograniczać się tylko do listy przeglądowej czy rysunków lokalizacji poszczególnych komponentów. W zależności od producenta testera i zakupionego abonamentu baza danych umożliwia wgląd do takich informacji jak:

  • instrukcje napraw,
  • schematy instalacji elektrycznej pojazdu,
  • akcje techniczne producentów 
  • czy podpowiedzi w zakresie zrozumienia popularnych kodów usterek.

6. Dodatkowe akcesoria zwiększają potencjał diagnostyczny testera. Wyposażenie testera w akcesoria typu multimetr lub oscyloskop pozwalają znacznie rozszerzyć możliwości urządzenia.

W dobie dynamicznej cyfryzacji systemów pojazdu w wielu przypadkach warsztat potrzebuje narzędzia które będzie umożliwiać weryfikację sygnałów z danego czujnika. Przy wyborze oscyloskopu warto zwrócić uwagę na liczbę kanałów, które on obsługuje oraz na częstotliwość próbkowania sygnału.

Tester wyposażony w oscyloskop to obowiązkowa pozycja dla warsztatów zajmujących się zaawansowaną diagnostyką systemów elektronicznych pojazdu. Multimetr cyfrowy sprawdzi się w przypadku:

  • weryfikacji napięcia,
  • sprawdzenia rezystancji
  • czy też ciągłości obwodów instalacji elektrycznej.

7. Tester z wykupionym wsparciem technicznym stanowi realną pomoc w trudniejszych przypadkach. Szybko działająca infolinia techniczna potrafi pomóc w bardziej skomplikowanych usterkach, ponieważ każdy przypadek jest weryfikowany przez specjalistów, z uwzględnieniem zgłoszeń od innych warsztatów.

Rejestrację problemu można wykonać drogą telefoniczną lub za pośrednictwem specjalnego protokołu. Tego typu funkcję powinny docenić warsztaty, które obsługują wiele marek, i cenią krótki czas realizacji zlecenia.

8. Budżetowe testery mało znanych producentów nie zapewnią wymaganego poziomu funkcjonalności. Niska cena nie może być czynnikiem, który decyduje o wyborze tak ważnego narzędzia jakim jest tester diagnostyczny.

Cena idzie w parze z jakością, więc zakup sprzętu o niewielkiej wartości nie przyniesie żadnej realnej korzyści dla warsztatu. Testery nieznanych producentów nie posiadają profesjonalnego wsparcia (brak aktualizacji i jasno sprecyzowanych warunków gwarancji), a także oferują bardzo ograniczoną funkcjonalność. Przedstawione uwarunkowania powodują, że diagnostyka samochodowa na tego typu urządzeniach jest w wielu przypadkach niemożliwa do zrealizowania.

9. Tablet lub dedykowany laptop warsztatowy są ciekawymi propozycjami na mobilną diagnostykę.

Wielu producentów urządzeń diagnostycznych opcjonalnie konfiguruje tester ze specjalnymi jednostkami wyświetlającymi. Mogą to być tablety lub laptopy przygotowane do pracy w warunkach warsztatowych, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązania jest bezprzewodowe połączenie między jednostką wyświetlającą a testerem – co zdecydowanie ułatwia mobilną diagnostykę.

Zdaniem EXPERTa

Jakub OdziemczykJakub_Odziemczyk
Specjalista ds. szkoleń i wsparcia technicznego
SOSNOWSKI Sp. z o.o. Sp. k.

Jeśli decydujemy się na inwestycje i na zakup nowego testera diagnostycznego do własnego warsztatu, nie powinniśmy sugerować się ceną tego urządzenia. Dodatkowo powinniśmy uwzględnić obowiązek wykupienia licencji – dlaczego? Ponieważ niektóre urządzenia, po wygaśnięciu licencji, stają się całkowicie bezużyteczne i żadna z ich funkcji nie będzie dla nas dostępna.

Natomiast niektóre urządzenia zachowują wszelkie umiejętności diagnostyczne, ale nie dostają najnowszego pokrycia modelowego. Przy wyborze testera powinniśmy również zwrócić uwagę na częste aktualizacje, które mają znaczący wpływ na efektywną pracę choćby w czynnościach diagnostycznych najnowszych modeli aut.

Do tego ważne jest wsparcie techniczne, nie tylko z zakresu pomocy przy naprawie samochodu w naszym warsztacie, ale i przy zapewnieniu dostępu do bazy danych (np. HaynesPro). Podobnie dzieje się, gdy tester ulegnie awarii. W takich przypadkach dystrybutorzy powinni zapewnić zastępczy sprzęt na czas naprawy, aby działalność warsztatu nie była zakłócona, a właściciel nie został narażony na straty finansowe.

Kierując się poprawą wydajności pracy warsztatu, warto wziąć pod uwagę dane z Bureau of Labor Statistics (BLS), według których średnia wieku mechanika samochodowego to ponad 42 lata. Zatem nasze urządzenie powinno nie tylko być intuicyjne, ale również doskonale przetłumaczone na język polski – dzięki takiej bowiem specyfice każdy z techników będzie mógł prawidłowo określić usterkę w aucie klienta. Tłumaczenie menu i sposobu działania poszczególnych opcji na techniczny j.polski umożliwi uniknięcie pomyłek podczas wykonywanych prac.

Źródło: Materiały redakcyjne

O Autorze

Mariusz Leśniewski

Inżynier mechanik, autor materiałów szkoleniowych dla branży motoryzacyjnej, audytor branży motoryzacyjnej

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę