Audi opracowało nową generacją narzędzi

Audi
14.3.2016

Dział Budowy Narzędzi Audi szybko zmierza w kierunku przyszłości. Pracujący tam specjaliści postawili właśnie kolejny milowy kamień na tej drodze.

Stworzyli nową, bardzo wydajną generację narzędzi, o dwadzieścia procent lżejszych i o dziesięć procent bardziej stabilnych niż narzędzia używane dotychczas. Wszystko dzięki zastosowaniu w nich znanej z produkcji karoserii koncepcji lekkiej, kompozytowej budowy. Nowe maszyny weszły już do użytku na wydziale pras fabryki Audi w Ingolstadt.

Nowe narzędzia są do ośmiu ton lżejsze niż narzędzia klasyczne, odlewane wyłącznie z żeliwa i ważące nawet 45 ton. Ich niewielki ciężar jest przede wszystkim zasługą idealnej kompozycji i rozkładu używanych materiałów: żeliwa, aluminium i tworzywa sztucznego. Koncepcja budowy kompozytowej jest znakiem rozpoznawczym lekkiej konstrukcji stosowanej przez Audi w samochodach, a teraz znajduje zastosowanie także w budowie narzędzi. Zgodnie z zasadą: odpowiedni materiał na właściwym miejscu w odpowiedniej ilości. Ważną rolę odgrywają przy tym innowacyjne metody produkcji, takie jak metaliczny druk 3D. Nowe maszyny umożliwiają szybszą i bardziej precyzyjną obróbkę komponentów blaszanych, charakteryzują się mniejszą zużywalnością i są znacznie bardziej stabilne, nawet mimo ich zredukowanego ciężaru. Dzięki wdrożeniu nowego rodzaju narzędzi, Audi zaoszczędzi dobre dziesięć procent energii. „Lekka i kompozytowa budowa – to nowy standard w Dziale Budowy Narzędzi Audi“ – mówi Michael Breme, kierownik tej komórki w Audi AG. „W ten sposób jesteśmy w stanie wytwarzać jeszcze bardziej wszechstronne i efektywne narzędzia najwyższej jakości i dalej optymalizować nasze procesy produkcyjne.“

Nową generację narzędzi, oprócz zastosowanych materiałów wyróżnia także konstrukcja, całkowicie odmienna od stosowanej poprzednio. Na narzędzie umieszczone w prasie oddziałują olbrzymie siły, rzędu nawet 2500 ton. Obciążenia dodatkowo zwiększa ciągłe powtarzanie danego procesu formowania lub przycinania. Indywidualnie w podstawowej konstrukcji narzędzi dopasowane łukowate formy zapewniają im optymalną stabilność i w ten sposób lepsze przenoszenie sił. Podstawowa struktura i uzyskana dzięki niej stabilność narzędzia klasycznego opiera się na żeliwnym ożebrowaniu krzyżowym. Ustawienie poszczególnych żeber jest dostosowywane do aktualnych wymogów tłoczonych w danym momencie elementów blaszanych.

W nowej generacji narzędzi siły obciążające strukturę prasy formującej są optymalnie rozłożone, czego efektem jest wysoka sztywność i oszczędność nawet 20 procent materiału. Kilka form narzędzi wzorowano na rozwiązaniach znajdowanych w przyrodzie naturalnej, stąd niektóre formy przypominają liście lub kości ludzkiego szkieletu. W tworzeniu takich „bionicznych form“ raz jeszcze decydująca rolę odegrały innowacyjne metody produkcji.

Źródło: Audi, Mototarget

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę