Biodegrowalny samochód studentów z Eindhoven

TU Ecomotive
14.8.2017

Ekologia to dziś główny motor napędowy wszelkich zmian w motoryzacji. Jednak nie obejmuje on tylko prac nad nowymi, coraz bardziej czystymi układami napędowym. Studenci z Politechniki w Eindhoven stworzyli na przykład pierwszy niemal w całości biodegrowalny pojazd.

Samochód o nazwie Lina to czteromiejscowe auto, które pomieści 4 osoby, napędzane jest dwoma silnikami elektrycznymi i jest w stanie rozpędzić się do prędkości 80 km/h. Idealne auto, w teorii, do ruchu miejskiego.

Jednak nie napęd jest najciekawszym elementem w tym pojeździe. Niemal w całości zostało ono wykonane z roślinnych kompozytów. Przede wszystkim z buraków cukrowych, które zostały wzmocnione lnem. Z takiego materiału powstało nadwozie, wnętrze, a nawet podwozie. Jedynymi elementami tego samochodu, które nie są pochodzenia roślinnego, to zawieszenie, koła, baterie oraz wspomniane wcześniej silniki elektryczne.

Jak przekonują jego twórcy uzyskane kompozyty rośline są tak lekkie i wytrzymałe jak włókna szklane. Lina waży zaledwie 310 kg, ale może pochwalić się całkiem niezłą wytrzymałością.

Studenci starają się teraz o dopuszczenie pojazdu do ruchu po drogach publicznych, co pozwoliłoby przetestować ten koncept w realnych Warunkach drogowych.

Póki co, nie ma co jeszcze liczyć, że auta z kompozytów roślinnych niebawem wyprą tradycyjne samochody z naszych dróg. Głównym problemem byłaby kwestia bezpieczeństwa. W razie zderzenia Lina bowiem nie zgniecie się jak współczesne konstrukcje, a połamałaby się. A to by oznaczało duże ryzyko poważnych obrażeń dla kierowcy i pasażerów. Można jednak sądzić, że zaproponowany przez studentów z Eindhoven kierunek okaże się na tyle interesujący, że podejmą go większe koncerny. Być może za jakiś czas, może jeszcze nie wszystkie, ale część podzespołów będzie wytwarzana w biodegrowalnych materiałów pochodzenia roślinnego.

Źródło: TU Ecomotive

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę