Boroskopy do zastosowania w trudnych warunkach

15.10.2015

Boroskopy, zwane kamerami inspekcyjnymi, to urządzenia służące do przeglądu miejsc, w których panuje ograniczony dostęp światła. Może to być zarówno wnętrze profilu lub komory silnika, elementy zawieszenia pojazdu czy też instalacja klimatyzacyjna. Pozwalają na obserwację bardzo złożonych urządzeń bez konieczności ich demontażu.


Modele AX-B100, AX-B150 i AX-B350 posiadają elastyczny przewód o długości 1 metra z umieszczoną na końcu głowicą z kamerą. Pozwala ona na dotarcie do miejsc, które mogą mieć średnicę wewnętrzną zaledwie 12 mm. Dostępne są również opcjonalne głowice o średnicy 9 mm z wbudowaną kamerą.

Boroskopy znajdują zastosowanie w sprawdzaniu: kratek wentylacyjnych, przestrzeni pod meblami, trudno dostępnych zakamarków w samochodzie itp. Aktywne elementy urządzenia (sondy i kamery) odznaczają się wysokim stopniem ochrony IP67, co zapewnia ich pyłoszczelność i odporność na krótkotrwałe zanurzenie w wodzie o głębokości do 1 m. Główna obudowa (IP54) zapewnia ochronę przed kurzem oraz bryzgami wody z dowolnego kierunku. Dopuszczalny zakres temperatury pracy urządzenia wynosi od 0 do 45 °C. Boroskop sprawdzi się zatem praktycznie w każdych warunkach.

W celu podświetlania pola pomiarowego urządzenie ma wbudowane diody LED z regulacją jasności za pomocą pokrętła (AX-B100) lub przycisków umieszczonych w uchwycie boroskopu (AX-B150 i AX-B350). Ponadto do każdego zestawu dołączone są końcówki, haczyk i magnes, które pozwalają na chwytanie drobnych elementów oraz lusterko do patrzenia pod kątem. Akcesoria te montowane są na gwincie głowicy kamery, zwiększając zakres możliwości inspekcyjnych i naprawczych boroskopu. Korzystając z magnesu czy haczyka, możemy chwytać drobne elementy czy kable, przymocować urządzenie w odpowiednim miejscu oraz wykonać inspekcję silnika.

Przegląd boroskopów


Boroskop AX-B100 posiada interfejs USB, który pełni również rolę źródła zasilania. Kamera nie posiada wyświetlacza. Obraz przesyłany jest za pomocą interfejsu USB bezpośrednio do komputera. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w przemyśle i utrzymaniu ruchu, gdzie obraz w rozdzielczości 640×480 pikseli możemy zobaczyć na monitorze laptopa oraz zapisać go w celu udokumentowania ewentualnej usterki.

 
Boroskop AX-B150 to kamera inspekcyjna wyposażona w wyświetlacz LCD o przekątnej 2,4” i rozdzielczości 320×240 pikseli. Oprócz wyświetlacza obraz można podejrzeć na monitorze poprzez złącze TV-OUT (NTSC). Urządzenie zasilane jest czterema bateriami 1,5 V typu AA, co umożliwia nieprzerwaną pracę przez co najmniej 3 godziny. Na wbudowanym ekranie LCD wyświetlany jest wskaźniku wyczerpania baterii.


Boroskop AX-B350 wyposażony jest w duży wyświetlacz LCD o przekątnej 3,5” i rozdzielczości 320×240, na którym możemy dostrzec więcej szczegółów. Oprócz wyświetlacza obraz można podejrzeć na monitorze poprzez złącze TV-OUT (PAL/NTSC). Kamera zasilana jest czterema bateriami alkalicznymi lub akumulatorami 1,5 V typu AA. W urządzeniu tym mamy możliwość nastawienia daty i czasu oraz zapisu obrazu w formacie JPEG. Kamera umożliwia również zapis wideo w formacie AVI. Rejestrację obrazu umożliwia nam wbudowana pamięć o pojemności 64 MB, przy czym możemy ją zwiększyć poprzez podłączenie karty mikro SD o pojemności do 16 GB. Niewątpliwie bardzo przydatną funkcją jest zoom cyfrowy przybliżający obraz 4-krotnie. Oprócz tego w kamerze wbudowane jest automatyczne wyłączanie urządzenia zabezpieczające baterie przed rozładowaniem.

Ciekawą propozycją jest mobilny i poręczny boroskop AX-B180, który znajduje zastosowanie przy dokonywaniu inspekcji trudno dostępnych miejsc lub diagnostyki usterek elementów konstrukcyjnych urządzeń. Kamera pozwala zidentyfikować małe obiekty, znaleźć usterkę lub sprawdzić poprawność działania mechanizmu, który badamy. Daje też możliwość obserwowania wnętrza pod różnymi kątami przez niewielki otwór inspekcyjny bez konieczności demontażu często bardzo złożonych urządzeń.

Aby zapewnić wysoką jakość i uzyskać wierny obraz, AX-B180 wyposażony jest w wodoodporną i pyłoszczelną kamerę (IP67) o średnicy zaledwie 9 mm, kącie widzenia 60° i 4-krotnym powiększeniu. Umożliwia ona uzyskanie jasnego, zrównoważonego pod względem kontrastu obrazu dla głębi pola widzenia w zakresie od 2,5 do 30 cm. W celu podświetlania pola inspekcyjnego kamera posiada 4 wbudowane, ultrajasne diody LED z łatwo dostępną regulacją jasności bez konieczności przerywania pracy. Obraz z kamery prezentowany jest na wyświetlaczu TFT LCD o przekątnej 2,7” i rozdzielczości 320×240 pikseli, łatwym i bardzo komfortowym w obsłudze za pomocą przycisków funkcyjnych umieszczonych w obudowie boroskopu. Przyciski funkcyjne obsługują również obrót obrazu na wyświetlaczu o 180°, 4-krotny zoom cyfrowy oraz wyżej wspomniany poziom doświetlenia pola inspekcyjnego. Urządzenie można obsługiwać jedną ręką, aby drugą można było prowadzić sondę. Optymalne warunki pracy kamery to temperatura w zakresie od 0°C do 45°C. Zasilanie z 4 baterii alkalicznych lub akumulatorków 1,5 V typu AAA pozwala na ciągłą pracę urządzenia przez około 3 godziny.
Elastyczny przewód sondy o długości 60 cm zwijany jest wewnątrz obudowy, co w połączeniu z możliwością przypięcia boroskopu AX-B180 do paska zwiększa poręczność jego użytkowania.

Inspekcja danego podzespołu w pojazdach lotniczych, maszynach na linii produkcyjnej czy silnikach w warsztacie samochodowym lub garażu to częsta potrzeba. Jeśli nie wiemy, jakiego rodzaju narzędzia użyć do odkręcenia trudno dostępnej śruby, boroskop staje się niezastąpionym urządzeniem. Opisane modele boroskopów to sprzęt, który przyda się w każdej sytuacji, gdy będziemy musieli wykonać inspekcję wizyjną w trudno dostępnym miejscu.

Sprawdź ofertę

 

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę