Budowa terminala LPG Gaspolu w Sędziszowie na półmetku

Gaspol
21.3.2018

Półmetek przekroczyły już prace przy budowie terminala LPG Gaspolu w Sędziszowie (woj. świętokrzyskie). Niebawem rozpocznie się wykonywanie torów dojazdowych do obiektu.

Inwestor zakończył już główny etap prac ziemnych, w trakcie których wykonano niwelację terenu do poziomów wymaganych dla umiejscowienia poszczególnych obiektów terminala i rozlewni. Postawiono ściany oporowe i leżnie piaskowe, a na samych leżniach znalazły się już wszystkie zbiorniki magazynowe gazu. Kontynuacja prac wykończeniowych i odbiorowych planowana jest na marzec/kwiecień 2018 r. Na ukończeniu są roboty związane z instalacjami podziemnymi (woda ppoż., woda pitna, kanalizacja deszczowa i sanitarna, sieci cieplne, zbiornik retencyjny, instalacje podczyszczania wód opadowych i biologiczna oczyszczalnia ścieków bytowych).

Inwestycja jest realizowana nieopodal przejazdu kolejowego w Pawłowicach, dzięki czemu uzyska połączenie z Linią Hutniczą Szerokotorową (LHS) i dostęp do zaopatrzenia w gaz płynny pochodzący z Rosji i Kazachstanu. – Od początku 2018 roku trwają prace przy budowie bocznicy kolejowej. Niebawem rozpocznie się wykonywanie torów dojazdowych na zamkniętym terenie LHS. Zakończenie robót kolejowych nastąpi w lipcu tego roku – mówi Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy Gaspol.

Gaspol wmurował kamień węgielny pod inwestycję 20 września 2017 r.

Wszystkie działania przebiegają zgodnie z ustalonym harmonogramem. Rozruch instalacji planowany jest na wrzesień-październik 2018 r., uzyskanie zgód na użytkowanie powinno nastąpić w IV kwartale 2018 r. – dodaje Rostkowska. Na miejscu będzie się odbywać przeładunek, magazynowanie i dystrybucja gazu płynnego oraz napełnianie i dystrybucja butli LPG, co pozwoli zabezpieczyć dostawy gazu płynnego na południu Polski. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 50 mln zł., a docelowo zatrudnienie w terminalu znajdzie ok. 100 osób. Jak zapewnia Gaspol, budowany terminal będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa i zostaną tam zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

Terminal w Sędziszowie będzie kolejnym obiektem Gaspolu służącym do sprowadzania LPG. Firma dysponuje już terminalem kolejowym w Małaszewiczach, gdzie przeładowywany jest gaz z kierunków wschodnich oraz terminalem morskim w Gdańsku, do którego sprowadzany jest surowiec z rejonu Morza Północnego (Norwegia, Szkocja) oraz z Rosji.

Źródło: Gaspol

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę