Czy silnik twojego samochodu jest przygotowany na silne mrozy?

Liqui Moly
14.12.2016

Co warto sprawdzić i zrobić, aby samochód w zimowych warunkach nie odmówił posłuszeństwa.

  1. Należy sprawdzić temperaturę zamarzania płynu w chłodnicy. Jeżeli ta nie będzie oscylowała w okolicy -35⁰ Celsjusza zaleca się wymianę płynu na nowy. Zaniedbanie tej czynności w skrajnej sytuacji może doprowadzić do pęknięcia chłodnicy bloku silnika lub głowicy.
  2. Zanim będzie za późno, należy zastosowaać dodatek do oleju napędowego, który przeciwdziała krzepnięciu paliwa. Gdy mróz już chwyci, wlewanie dodatku nic nie pomoże, chyba że dysponujecie ogrzewanym garażem.
  3. Aby ułatwić zapłon, należy sprawdzić działanie świec żarowych a w benzyniaku świec zapłonowych. Dymienie na biało zaraz po uruchomieniu diesla, połączone z drganiami, które ustępują po kilkunastu sekundach, świadczy o uszkodzeniu świec.
  4. Warto zadbać o układ wtryskowy i wlać do paliwa dodatek, który jednocześnie zwiększy liczbę cetanową i wyczyści układ wtryskowy. Zwiększenie liczby cetanowej poprawia zdolność paliwa do samozapłonu i tym samym ułatwi rozruch silnika.
  5. Należy sprawdzić stan układu ładowania, czystość klem i kondycję akumulatora.
  6. Olej podczas mrozu zwiększa swoją lepkość, przez co znacząco wydłuża się czas dotarcia do wszystkich punktów smarowania.  Aby przeciwdziałać suchym startom, warto zastosować modyfikator oleju np. dodatek z MOS2 lub Ceratec. Są to preparaty, które zapewniają smarowanie wszystkim elementom silnika do czasu, kiedy olej nich nie dotrze.

Źródło: Liqui Moly

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę