Dariusz Wiśniewski (ITS): Zasady przyznawania certyfikatów dla przyrządów diagnostycznych

16.1.2014

Certyfikaty wydawane są w dwóch trybach: dla określonego typu, modelu lub odmiany wyrobu oraz dla określonego, pojedynczego egzemplarza wyrobu.

Instytut Transportu Samochodowego (ITS) wydaje certyfikaty dla przyrządów i urządzeń diagnostycznych w dwóch trybach. Są to tzw. certyfikaty typu wydawane dla określonego typu, modelu lub odmiany wyrobu, czyli dla zbioru wyrobów o identycznych właściwościach, lub certyfikaty jednostkowe (indywidualne), wydawane dla określonego, pojedynczego egzemplarza wyrobu identyfikowanego numerem fabrycznym. Certyfikacja typu skierowana jest do producentów i dystrybutorów urządzeń diagnostycznych i dotyczy przede wszystkim urządzeń nowych. Certyfikacja jednostkowa w swoim założeniu dotyczy urządzeń eksploatowanych w skp, które z jakiegoś powodu nie były objęte certyfikatem typu lub zostały zmodernizowane w trakcie użytkowania. W ostatnim czasie stosunkowo często do certyfikacji jednostkowej zgłaszane były kilkuletnie urządzenia rolkowe, które zostały zmodernizowane w taki sposób, że ich możliwości badawcze zostały powiększone o możliwość wykonywania badań hamulców motocykli, czego w swojej pierwotnej konfiguracji nie posiadały. Certyfikaty jednostkowe nie mają określonego okresu ważności. Podstawą ich wydania jest pozytywny wynik badania egzemplarza urządzenia, które będzie objęte certyfikatem. Certyfikaty typu mają określony okres obowiązywania i wydawane są na 3 lub 5 lat. Podstawą do uzyskania certyfikatu typu jest uzyskanie przez reprezentatywny przyrząd lub urządzenie pozytywnych wyników badań oraz wykazanie przez producenta lub dystrybutora, że stosowany przez niego system kontroli jakości produkcji i/lub dystrybucji z możliwie dużym prawdopodobieństwem zapewnia, że urządzenia wprowadzane do obrotu będą miały identyczne właściwości z urządzeniem, które zostało poddane badaniom laboratoryjnym. W przypadku certyfikatów wydawanych dla typu wyrobu jednostka certyfikująca ITS w okresie ważności certyfikatów sprawuje nadzór nad wydanymi przez siebie certyfikatami. W tym czasie działania posiadaczy certyfikatów są monitorowane. ITS przeprowadza kontrolę warunków techniczno-organizacyjnych produkcji lub dystrybucji w przypadku certyfikatów wydawanych na 3 lata, w połowie ważności certyfikatów, a w przypadku certyfikatów wydawanych na okres 5 lat po 1,5 i po 3 latach od daty wydania certyfikatu. Instytut może również w tym czasie wykonać badania kontrolne przyrządu lub urządzenia. W skrajnych sytuacjach ITS może zawiesić, a nawet cofnąć certyfikat.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę