Dlaczego Polacy kupują samochody w Internecie?

carforfriend strona © carforfriend

Udostępnij:

Polacy coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę sklepów i portali internetowych, umożliwiających pozyskiwanie używanych samochodów on-line. Dlaczego warto kupować auta w Internecie? Jakie plusy wyróżniają taki sposób nabywania samochodu? Kto najczęściej decyduje się na tego typu transakcje? Na te pytania odpowiada twórca CarforFriend.pl – Jacek Fijołek. 

Dla konsumentów z Polski, jak i z całego świata, sklepy internetowe aktualnie stanowią podstawowe źródło decyzji zakupowych. Dzięki wygodnej formie, oszczędności czasu oraz łatwości i szybkości w dokonywaniu transakcji, za pomocą komputera lub telefonu można zamówić obecnie niemal każdy produkt. Dotyczy to również branży motoryzacyjnej i rynku samochodów używanych. Jednak, dlaczego warto kupować samochody w Internecie?Plusy online

Ze standardowym sposobem kupowania używanych samochodów wiąże się wiele negatywnych czynników, które nierzadko utrudniały kierowcom pozyskiwanie pożądanych przez nich samochodów. Często muszą się oni borykać nie tylko z brakiem kompletnej historii i danych technicznych pojazdów, nieprzeprowadzoną kontrolą, ukrytymi wadami lub trudnościami w transporcie, ale także z zawiłym przebiegiem transakcji. Jak tłumaczy Jacek Fijołek, twórca CarForFriend.pl, sklepy internetowe oferują alternatywne podejście do tematu, umożliwiając bezpieczne i w pełni on-line zakupy wymarzonego pojazdu:

Patrząc na możliwości jakie daje nam dynamicznie rozwijający się handel internetowy, jako potencjalny nabywca nie zdecydowałbym się już na standardowe poszukiwania używanego samochodu. Takie „wycieczki” naznaczone są przecież wieloma przeszkodami, które utrudniają całość procesu zakupowego – nie tylko związanymi z poświęceniem ogromnej ilości czasu i pieniędzy na np. paliwo, ale również z nietrafną ofertą, nieudaną transakcją lub po prostu oszustwem. Kupując aktualnie samochód przez Internet na sprawdzonych platformach, polski kierowca omija cały ten żmudny proces, „ryzykując” jedynie wysłanie zapytania o dostępność samochodu lub kliknięcie w szczegóły oferty. Dzięki potwierdzonym kompletom zestawów parametrów technicznych, przeprowadzeniu niezbędnego serwisu oferowanych pojazdów czy prawnym wsparciu transakcji, nabywca ma poczucie bezpieczeństwa i ciągłej kontroli nad procesem zakupu, bez wychodzenia z domu. A zaoszczędzone pieniądze może przeznaczyć po prostu na kupno lepszego samochodu.

W kwestii przeprowadzanych transakcji zakupu pojazdów, rekomendowane strony i sklepy internetowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworząc proste i bezpieczne zasady nabywania samochodów. Obejmują one wiele wygodnych czynników, które pozwalają na jak najbardziej przystępny kontakt z nabywcą – w pełni internetowy przebieg całego zakupu, automatyczną rezerwację auta, różne opcje zapłaty, możliwość negocjacji danej ceny lub wysyłkę faktur na skrzynkę mailową. Oprócz tego, ogromnym plusem wyróżniającym zakup auta w sklepie internetowym jest możliwość transportu pojazdu z miejsca zakupu pod wskazany przez klienta adres, co upraszcza cały proces nabycia auta.Jak znaleźć rzetelność?

Jak znaleźć rzetelny sklep internetowy? Na co szczególnie zwracać uwagę? Według twórcy CarForFriend.pl, warto znać podstawowe wyznaczniki weryfikacji wiarygodności sklepów internetowych – zwłaszcza, jeżeli dany nabywca pierwszy raz dokonuje zakupu online używanego samochodu:

Weryfikację sklepu internetowego należy rozpocząć sprawdzeniem danych firmy – czy informacji na temat nazwy, adresu, certyfikatów lub numerów NIP oraz REGON. Warto spojrzeć także na dane kontaktowe, ponieważ łatwość skontaktowania się ze sprzedawcą nie tylko świadczy o rzetelności sklepu, ale również o chęci uzyskania od klienta „feedbacku”. Oprócz tego, polecam sprawdzenie sklepu w ewidencji firm oraz BIK i potwierdzenie tym samym autentyczności i braku zalegających płatności. Nie zapominajmy oczywiście o sprawdzeniu opinii innych użytkowników - w tej kwestii dobrze jest zajrzeć do wpisów na forach internetowych, w wyszukiwarce, na Facebooku czy we wpisach blogowych. Dzięki tym krokom będziemy pewni profesjonalizmu i uczciwości prowadzonych działań w zakresie sprzedaży używanych pojazdów.

Od telefonu po samochód

A wśród jakiego rodzaju użytkowników znajdziemy największe grono korzystających z tego sposobu zakupu używanych samochodów? Jacek Fijołek wyjaśnia, że osobami decydującymi się najczęściej na nabycie online samochodu są konsumenci przyzwyczajeni do robienia systematycznych zakupów w Internecie – Na zakup auta przez platformę taką jak CarForFriend.pl decydują się przede wszystkim osoby, które miały już doświadczenie w różnego rodzaju zakupach w sieci i przywykli do tego typu transakcji. Są to ludzie, którzy nabywali drogą elektroniczną komórki, telewizory czy luksusową odzież, a teraz po prostu podwyższają średnią wartość dokonywanych przez siebie zakupów. Nie mają oni żadnych wątpliwości odnośnie korzystania z tej formy zakupu pojazdu. Doceniają oni nie tylko łatwość przeprowadzenia całego procesu zakupowego, ale również możliwość dostarczania samochodów „pod dom” czy niwelowania stresu związanego z nabywaniem używanego samochodu. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy pod wpływem impulsu dokonują nieprzemyślanych wyborów, jednak naszą rolą jako doradców jest to, aby odwodzić kierowców od takiego szalonego inwestowania i ukierunkować ich na mądre i przemyślane transakcje.

Źródło: CarForFriend

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również