EBA Academy startuje. Pierwsze kursy już trwają

EBA Academy startuje. Pierwsze kursy już trwają PSPA

Do roku 2025 przemysł motoryzacyjny potrzebować będzie 800 tysięcy wykwalifikowanych pracowników. W celu zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia kadr Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wspólnie z EIT InnoEnergy zainicjowały cykl kursów w ramach projektu EBA Academy Polska. Dostarczają one profesjonalnej wiedzy dotyczącej sektora baterii litowo-jonowych – jednego z filarów przemysłu motoryzacyjnego przyszłości.

Europejski Sojusz Bateryjny (EBA – European Battery Alliance) powołany został przez Komisję Europejską w 2017 r. Dzisiaj EBA to społeczność ponad 700 firm i instytucji, a także startupów i środowisk akademickich skupionych wokół całego łańcucha wartości baterii – od wydobycia surowców po recycling. Podmioty tworzące European Battery Alliance łączy jeden cel – zbudowanie silnego i konkurencyjnego przemysłu bateryjnego w Unii Europejskiej. Inicjatywa ma zapewnić interesariuszom wiodącą pozycję na rynku bateryjnym, którego wartość w 2025 r. ma sięgnąć 250 mld euro. Aby osiągnąć ten cel niezbędne będą wykwalifikowane kadry.

W roku 2022 w Unii Europejskiej zarejestrowano 1,1 miliona nowych osobowych pojazdów elektrycznych (BEV). To 28% wzrost w stosunku do roku wcześniejszego. W postępującym procesie transformacji transportu kluczową rolę odgrywa przemysł bateryjny, który już teraz sygnalizuje potrzebę zatrudnienia 800 000 pracowników. Będą oni musieli być przeszkoleni ponownie lub doszkoleni do 2025 r. Polska zajmuje dziś pierwszą pozycję w Europie oraz piątą na świecie pod względem produkcji ogniw litowo-jonowych i powiązanych komponentów. Aby utrzymać miejsce lidera, konieczne jest zapewnienie branży wykwalifikowanych kadr. EBA Academy ma być narzędziem do zdobycia niezbędnych kompetencji w tej dziedzinie – wskazuje Maria Majewska, Manager ds. Nowej Mobilności PSPA.

EBA Academy również w Polsce

W ramach EBA Academy, która od 2022 r. działa również w Polsce, oferowane są profesjonalne kursy dedykowane wszystkim zainteresowanym zdobywaniem wiedzy i poszerzaniem kompetencji, a także uzyskaniem lub zmianą kwalifikacji zawodowych związanych z sektorem bateryjnym oraz powiązanych z nim działów gospodarki. 

European Battery Alliance (EBA) Academy jest programem mającym na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników zatrudnionych w branży magazynowania energii oraz powiązanych z nimi sektorów gospodarki. Uruchomienie programu pozwoli na uzupełnienie istniejących braków w umiejętnościach. Program powstał z inicjatywy EIT InnoEnergy w ramach European Battery Alliance, skupiającym ponad 800 partnerów w całym łańcuchu wartości; od wydobycia surowców po recycling. Aktualnie EBA Academy działa już w kilku krajach Unii Europejskiej, takich jak Francja, Hiszpania czy Niemcy. Ponadto w ubiegłym roku podpisane zostało porozumienie o współpracy z rządem węgierskim, a w tym roku, z rządem Rumunii – wyjaśnia Marcin Wasilewski, CEO EIT InnoEnergy Central Europe.

PSPA zrealizuje zadania EBA Academy

Do realizacji zadań operatora kursu EBA Academy w Polsce, EIT InnoEnergy wybrało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), które działa na rzecz zwiększenia potencjału kapitału ludzkiego w Polsce, w strategicznym dla Europy wymiarze magazynowania energii i elektromobilności, przy wykorzystaniu najwyższej jakości treści edukacyjnych. Kursanci przejdą szkolenia pod opieką wykwalifikowanych trenerów ze środowiska naukowego oraz przemysłu bateryjnego. 

Aby utrzymać, a najlepiej wzmocnić pozycję Polski w globalnym łańcuchu dostaw baterii, musimy zniwelować luki kompetencyjne w tym sektorze, czyli zadbać o wykwalifikowane kadry mechaników, inżynierów i menedżerów. W tym właśnie celu została stworzona EBA Academy i w 2023 r. planujemy uruchomienie 14 kursów w języku polskim, obejmujących materiał z całego łańcucha wartości baterii. W ofercie mamy zarówno kursy stricte techniczne, jak i te o charakterze biznesowym i inwestycyjnym. Osoby uczestniczące w kursie będą miały okazję realizować edukację pod okiem wykwalifikowanych trenerów; ekspertów ze świata akademickiego oraz praktyków, związanych zawodowo z firmami z sektora bateryjnego – mówi Aleksandra Leszczyńska-Ociepa, Ekspert ds. Nowej Mobilności PSPA.

Programy EBA Academy Polska są realizowane w języku polskim oraz w języku angielskim w formule on-line na platformie e-learningowej. Uczestnicy mają także możliwość zarezerwowania indywidualnych konsultacji z trenerami. Po zakończeniu kursu każda osoba otrzyma certyfikat.

Źródło: PSPA

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę