Europejscy liderzy branży motoryzacyjnej rozpoczynają współpracę z IBM

IBM
23.5.2019

IBM rozpoczął współpracę z firmami Volkswagen (Niemcy), Moovster (Niemcy), Vinturas (Holandia) oraz Elaphe Propulsion Technologies (Słowenia) w obszarze chmury hybrydowej oraz sztucznej inteligencji, aby w najbliższej przyszłości nadać nowy wymiar branży motoryzacyjnej.

Punktem wyjścia było badanie przeprowadzone przez IBM we wrześniu 2017 r. wśród przedstawicieli kadry kierowniczej z branży motoryzacyjnej. Według 73% ankietowanych, rozwiązania związane z mobilnością w przyszłości będą musiały być tworzone wspólnie z użytkownikami, ponieważ technologie cyfrowe istotnie wpłyną na to, jak korzystamy z pojazdów. W odpowiedzi na te oczekiwania IBM rozpoczął prace nad wprowadzeniem rozwiązań opartych o chmurę hybrydową oraz sztuczną inteligencję – w tym internet rzeczy (IoT) oraz blockchain – co stanie się punktem zwrotnym w cyfrowej transformacji branży motoryzacyjnej.

Nasze podejście do wykorzystania pojazdów oraz sposób, w jaki postrzegamy mobilność, zmienią się ogromnie w nadchodzącej dekadzie. Uważa się, że sztuczna inteligencja oraz chmura hybrydowa to obecnie rozwiązania najmocniej wpływające na zmianę modeli biznesowych, takich jak spersonalizowane usługi cyfrowe wykorzystywane w pojazdach i wokół nich – powiedział Dirk Wollschlaeger, General Manager Global Automotive, Aerospace & Defense Industries w firmie IBM.

Współpraca IBM i czołowych firm motoryzacyjnych

Volkswagen Sachsen z siedzibą w niemieckim Zwickau współpracuje z IBM w celu wdrożenia systemu SAP S/4HANA, który posłuży jako pilotaż usprawniający procesy finansowe na całym świecie dla Volkswagen Passenger Cars. W ten sposób firma przyczynia się do osiągnięcia celu wyznaczonego przez Grupę Volkswagen, jakim jest sprzedaż ponad miliona pojazdów elektrycznych rocznie do 2025 roku.

Moovster z siedzibą w Monachium to start-up z obszaru mobilności i sztucznej inteligencji, który opracował nową platformę Mobility-as-a-Service przeznaczoną dla pracodawców, pracowników, mieszkańców i zarządzających inteligentnymi miastami, której celem jest poprawa mobilności w dużych miastach. Dzięki Moovster ma być ona bardziej przyjazna, tańsza oraz ma motywować do zrównoważonego i zdrowszego sposobu przemieszczania się. W odpowiedzi na problem coraz bardziej zakorkowanych miast Moovster zachęca użytkowników do wyboru alternatywnych środków transportu, takich jak rower, skuter elektryczny, a także do wspólnych przejazdów (np. carsharing lub carpooling) czy korzystania z komunikacji miejskiej. Rozwiązanie to zostało oparte o IBM Cloud.

Vinturas, holenderska firma oferująca usługi logistyczne dla branży motoryzacyjnej, wdraża aktualnie technologie IBM Blockchain, aby w ten sposób ułatwić zakup nowego lub używanego samochodu. Dzięki rozwiązaniom IBM, które zastępują wcześniejszy system oparty o drukowane dokumenty, platforma Vinturas pozwoli na większą przejrzystość i efektywność w transporcie pojazdów między producentami, dilerami i firmami leasingowymi. W ten sposób przyczyni się do obniżenia podatku VAT, zmniejszenia przebiegów i ograniczenia liczby oszustw podatkowych, które powodują straty w wysokości miliardów dolarów rocznie w całej Europie.

Elaphe Propulsion Technologies to firma ze Słowenii, która wybrała IBM Cloud oraz rozwiązania internetu rzeczy (IoT) oferowane przez IBM, aby w ten sposób zwiększyć poziom bezpieczeństwa w kolejnej generacji elektrycznych i hybrydowych pojazdów autonomicznych oraz podłączonych do sieci. Dzięki współpracy z IBM firma Elaphe może analizować w czasie rzeczywistym informacje o warunkach jazdy oraz zachowaniu innych pojazdów na drodze, a następnie tworzyć analizy pomagające w rozwoju i obsłudze tych pojazdów, w których wykorzystywane są produkowane przez Elaphe układy napędowe.

Źródło: IBM

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę