Fotoradary pojawią się na przejazdach kolejowych. Zbyt dużo wypadków z udziałem kierowców

przejazd kolejowy © Pixabay

Udostępnij:

Przejazdy kolejowo-drogowe w Polsce stanowią spory problem, dlatego już wkrótce na kilku z nich staną fotoradary. Mają one odnotowywać ignorowanie przez kierowców czerwonego światła.

Zamontowanie fotoradarów zaproponowała Inspekcja Transportu Drogowego. PKP Polskie Linie Kolejowe zawsze podejmują współpracę, która może zwiększyć poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, które są elementem systemu komunikacyjnego – wyjaśnia rzecznik spółki Mirosław Siemieniec.Monitoring a fotoradar

Aktualnie na prawie 1500 przejazdach zamontowany jest monitoring. Służy on głównie do rejestracji sytuacji na przejazdach i jako dowód podczas zdarzeń, uszkodzeń urządzeń sterowania ruchem kolejowym czy wypadków.

Monitoring na przejazdach jest przydatny, ale fotoradary mogą być zdecydowanie bardziej skutecznymi narzędziami do walki z problemem nieprzestrzegających prawa kierowców. Początkowo ma zostać ustawionych 15 fotoradarów, które będą rejestrować niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym. Wkrótce pojawi się ich więcej, a także poddane ocenie będzie kilkaset innych lokalizacji, w których stoją lub mają stanąć tego typu urządzenia rejestrujące.Krwawe statystyki

O tym, że problem jest poważny, można przekonać się na stronie kamapnii "Bezpieczny przejazd". Można znaleźć tam informacje o tym, że tylko w czerwcu tego roku na przejazdach kolejowych doszło do 15 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych. Zginęło w nich 9 osób, a 4 trafiły do szpitala z bardzo ciężkimi obrażeniami. Do 3 lipca licznik wskazywał już 29 ofiar śmiertelnych.

Według PKP za 98% wypadków z udziałem samochodu osobowego i pociągu odpowiadają kierowcy. Najczęstsze błędy to: omijanie rogatek, wjeżdżanie pod opadające rogatki oraz ignorowania znaku stop.

Źródło: TVN24BIS

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również