Innowacje od DB Schenker – Druk 3D i wirtualny magazyn na nowo definiują łańcuch dostaw

Innowacje od DB Schenker – Druk 3D i wirtualny magazyn Deutsche Bahn AG

DB Schenker przeciera szlaki dla całej branży logistycznej. Niemieckie przedsiębiorstwo proponuje dostawę części zamiennych za pomocą druku 3D. Produkty mają być dostępne w wirtualnym magazynie. To istotnie obniża czas dostawy i ogranicza zbędne magazynowanie.

  • DB Schenker staje się pierwszym dostawcą logistycznym, który oferuje doręczanie drukowanych w 3D części zamiennych na globalną skalę
  • Celem innowacji jest zahamowanie zbędnego magazynowania oraz uelastycznienie łańcuchów dostaw
  • Wirtualny magazyn obniża koszty dostawy i skraca ich czas, chroniąc środowisko
  • Dzięki temu rozwiązaniu produkty staną się dostępne taniej i łatwiej
  • W ramach pilotażu wykonano pierwsze testy wirtualnego magazynu

Innowacyjne rozwiązania od DB Schenker wzmocnią łańcuchy dostaw

DB Schenker staje się pionierem zrównoważonej logistyki części zamiennych. – Jesteśmy pierwszym globalnym dostawcą logistycznym, który oferuje dostawy części zamiennych za pomocą druku 3D. Produkty z naszego wirtualnego magazynu są dostępne w bardzo krótkim czasie i są produkowane dokładnie tam, gdzie są potrzebne – powiedział prezes DB Schenker, Jochen Thewes, podczas pierwszej konferencji globalnej organizacji na Product Show. 

Wirtualny magazyn obniża koszty dostawy i jej czas, a także chroni środowisko. – To przykład tego, co logistyka przyszłości może zrobić dla klientów. Celem jest uniknięcie zbędnego magazynowania i uczynienie łańcuchów dostaw jeszcze bardziej stabilnymi i elastycznymi – stwierdza Jochen Thewes.

W obliczu rosnących wyzwań w globalnej logistyce cyfrowe innowacje, takie jak dostawy części zamiennych za pomocą druku 3D, tworzą dla klientów prawdziwą wartość dodaną w wielu obszarach. – Chcemy skracać dystanse, a jednocześnie utrzymywać dostępność produktów szybciej i taniej. Aby to osiągnąć, w pełni angażujemy się w innowacje cyfrowe – wyjaśnił prezes DB Schenker

Logistyka_czesci_zamiennych_z_chmury
Źródło: Deutsche Bahn AG

W ramach projektów pilotażowych DB Schenker z powodzeniem przetestował już wirtualny magazyn, przeznaczony dla klientów z rynku budowy maszyn, motoryzacji i transportu kolejowego. Części, takie jak uchwyty, okładziny i obudowy, były produkowane na żądanie blisko lokacji klienta. Bez wstępnej produkcji i magazynowania „produkcja na życzenie” zmniejsza koszty zaangażowania kapitału. Nowa usługa Schenkera z wirtualnym magazynem jest obecnie oferowana szerokiemu gronu klientów na całym świecie.

Niemieckie przedsiębiorstwo ściśle współpracuje z Deutsche Bahn ze względu na jego spore doświadczenie w druku 3D. – Według naszych ustaleń, do 10% zapasów firm może być produkowanych na miejscu – powiedział Thewes.

Części zamienne, które są potrzebne stosunkowo rzadko, oraz części, które muszą być przechowywane w dużej ilości ze względu na wysokie minimalne ilości zakupu, szczególnie nadają się do druku 3D. Wirtualne przechowywanie komponentów odbywa się poprzez bezpieczne wgranie planów 3D w chmurze.

Źródło: DB Schenker

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę