Najmocniejszy samochód produkcyjny na świecie – Aspark Owl

aspark owl front © Aspark

Udostępnij:

W lipcu motoryzacyjny świat obiegła informacja o Lotusie Evija, czyli najmocniejszym samochodzie świata. Teraz to miano przejął Aspark Owl – japoński w pełni elektryczny hipersamochód.

Tym, co sprawia, że Aspark detronizuje Lotusa z fotela lidera mocy auta, są oczywiście konie mechaniczne. Japoński pojazd ma ich 2012, a brytyjski równo o 12 mniej. Moment obrotowy również przemawia na korzyść Asparka, ponieważ jego maksymalna wartość wynosi 2000 Nm, a w przypadku Lotusa jest to 1700 Nm. Oba auta są modelami produkcyjnymi napędzanymi przez cztery silniki elektryczne.© Aspark

Aspark nie tylko świetnie wygląda na papierze, ale także i w praktyce, ponieważ od 0-100 km/h przyspiesza w około 1,9 sekundy. Sprint do 300 km/h to natomiast 10,6 sekundy jazdy. Hipersamochód rozpędza się maksymalnie do 400 km/h. Dla porównania lotus setkę osiąga w 3 sekundy, za to sprint do 300 km/h trwa nieco krócej, bo ok. 9 sekund.

Baterie o pojemności 64 kWh mają pozwolić na przejechanie aż 450 km – oczywiście przy zrównoważonej jeździe, a nie wykorzystywaniu wszystkich pokładów mocy.

Japoński producent zamierza stworzyć tylko 50 sztuk tego niezwykłego auta. Na tę chwilę sprzedano już 15 egzemplarzy, za prawie 3 miliony każdy.

© AsparkŹródło: Aspark

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również