Najpopularniejsze techniki czyszczenia filtrów DPF

czyszczenie filtra DPF © Maciej Blum

Udostępnij:

O obecnie stosowanych technikach czyszczenia filtrów DPF, ich procedurze i skuteczności opowiada Piotr Mosioł z firmy Recon (ecodpf.net).

Dmuchanie zimnym powietrzem wraz z dotryskiem detergentu polega na zastosowaniu pulsacji sprężonego powietrza pod ciśnieniem i wydmuchiwaniu zanieczyszczeń. Metoda ta jest pracochłonna i trzeba odebrać zanieczyszczenia z rury wylotowej maszyny do pojemnika, a później to zutylizować. Zanieczyszczenia wydobywają się do pomieszczenia, gdyż maszyna jest słabo zabudowana i częściowo otwarta, tylko wylot z DPF jest za kurtyną z pasów gumy. Praca operatora narażona jest na zsunięcie przewodu podłączeniowego i pompowania dozownika wody i detergentu. Po zabiegu filtr wymaga suszenia.Mycie wodą z detergentem odbywa się z w zabudowanej kabinie z dużą ilością wody do 300L i koniecznością jej filtrowania. Powstałe ścieki trzeba przebadać przed wpuszczeniem do kanalizacji. W przypadku stosowania odpowiedniej chemii metoda jest skuteczna, natomiast w przypadku zastosowania nieodpowiedniej – istnieje ryzyko uszkodzenia powierzchni filtra i wypłukania metali szlachetnych. Metoda jest skuteczna i częściowo ekologiczna. Po zabiegu filtr wymaga suszenia.

Wypalanie w piecu polega na ucięciu końcówek filtra, aby zmieścił się w piecu (w zależności od wielkości pieca) i trwa bardzo długo – ok. 4-6 h. Następuje bardzo dobre wypalenie sadzy, natomiast zaolejone filtry trzeba wstępnie umyć inną metodą. Po procesie wypalania trzeba wydmuchać wszystkie spopielone zanieczyszczenia. Potrzebny wyspecjalizowany pracownik do cięcia i spawania.

Mycie parą wodną polega na przedmuchiwaniu pulsacyjnie parą wodną pod wysokim ciśnieniem (płynnie regulowanym) – tak jak w metodzie dmuchania pulsacyjnie powietrzem z powiązaniem możliwości czyszczących wysokotemperaturowej pary. Z uwagi na wysoką temperaturę, która jest katalizatorem reakcji chemicznych przy zastosowaniu detergentu, uzyskuje się najwyższą moc czyszczenia w stosunku do czasu czyszczenia z wszystkich dostępnych metod, a z uwagi na brak suszenia usługa może być wykonana „od ręki” Największą trwałość uzyskujemy w metodzie parowej bez detergentu (regularne serwisowanie auta), profilaktyczne czyszczenie nie wpływa w żaden sposób na skrócenie trwałości filtra, a jedynie może go wydłużyć.

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również