Nie tylko wygoda

Teng Tools
Maciej Blum
22.7.2017

Złej jakości narzędzia mogą być przyczyną wielu komplikacji w czasie naprawy. To właśnie od nich zależy, czy zapieczona lub skorodowana śruba da się odkręcić bez uszkodzenia łba.

Do wykonania narzędzi ręcznych stosuje się stale stopowe z domieszkami chromu, molibdenu i wanadu. O tym, że klucz lub pokrętło zostały odkute ze stali z dodatkiem owych pierwiastków świadczy np. nabita sygnatura „Cr-V”. Dokładny skład chemiczny, który warunkuje wytrzymałość narzędzia na zginanie i zużywanie się, jest jednak tajemnicą producentów. Dodatkowo na wytrzymałość narzędzia wpływa przebieg hartowania, który u każdego producenta wygląda inaczej i jest uzależniony również od procentowej zawartości pierwiastków stopowych.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Buchała – dyrektor zarządzający Luna Polska, obecnie standardem w produkcji narzędzi ręcznych np. marki Teng Tools są nowe stopy stali chromowo-molibdenowej, które np. w przypadku szczypiec zapewniają większą wydajność cięcia. Z kolei w przypadku wkrętaków wspomnianej marki zastosowano trzon wykonany z ulepszonej stali stopowej TT-MV Plus, która zapewnia większą wytrzymałość przy zastosowaniu elastyczności. Rękojeści narzędzi ręcznych wykonane są z dwukomponentowych materiałów, które poza wygodą użytkowania gwarantują również nowoczesny wygląd.

 

Testy ergonomiczne, jakim poddawane są narzędzia, dotyczą m.in. ich bezpieczeństwa oraz wytrzymałości przy zastosowaniu ich w skrajnych warunkach. W przypadku narzędzi Luna testy obejmują badanie długotrwałego wpływu na zdrowie. Dlatego przy projektowaniu, a następnie testowaniu narzędzi w rzeczywistych warunkach, bierze się pod uwagę takie cechy, jak waga narzędzia czy minimalizacja napięcia mięśniowego związanego z wykonywaniem czynności przez dłuższy czas.
Bartłomiej Buchała, dyrektor zarządzający Luna Polska

Nie tylko wytrzymałość

Poza aspektami wytrzymałościowymi podczas projektowania narzędzi kładzie się duży nacisk na ich ergonomię. Ma to szczególne znaczenie w przypadku narzędzi pneumatycznych, gdzie występują drgania (szczególnie w kluczach udarowych).

Jarosław Grzegorzyca – dyrektor ds. rozwoju HEXO i narzędzi pneumatycznych HUZAIR podkreśla wagę komfortu użytkownika i zwraca uwagę na to, że obecnie do wytwarzania narzędzi stosuje się lekkie materiały, np. kompozyty, stopy metali lekkich, tworzywa sztuczne, które w znaczący sposób obniżają wagę i tym samym zmniejszają obciążenie operatora.

Obecnie na naszym rynku występuje zalew firm i marek oferujących narzędzia pneumatyczne i przeciętnemu klientowi może być bardzo trudno dokonać wyboru produktu wysokiej jakości, ponieważ wszystkie są do siebie bardzo podobne. Przy wyborze dobrego narzędzia pomocnym miernikiem może okazać się porównanie cen. Produkty wysokiej jakości z pewnością nie będą oferowane w najniższym przedziale cen rynkowych.
Jarosław Grzegorzyca, Dyrektor ds. Rozwoju HEXO i narzędzi pneumatycznych HUZAIR

Coraz więcej modeli narzędzi posiada lekkie obudowy kompozytowe zapewniające odpowiednią wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy ścieralność. Niestety, większość dostępnych na rynku produktów posiada obudowy wykonane ze zwykłego tworzywa sztucznego, który imituje kompozyt. Zabieg taki, w połączeniu z użyciem słabej jakości metali i innych materiałów, znacząco obniża koszt produkcji i pozwala na zaoferowanie bardzo atrakcyjnej ceny rynkowej. Czołowi producenci, oprócz wysokiej jakości materiałów, które zapewniają niezawodność, wytrzymałość i żywotność, skupiają się również na bezpieczeństwie i komforcie pracy operatora. Istotnym zagadnieniem jest wytłumienie i redukcja hałasu, następnie obniżenie drgań i poziomu wibracji, co bezpośrednio wpływa na zdrowie i kondycję operatora. Bardzo ważnym parametrem jest poziom zużycia sprężonego powietrza, co przekłada się bezpośrednio na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

O Autorze

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę