Pierwsze latające samochody sprzedane!

pal-v, latający samochód © pal-v

Udostępnij:

Latające samochody to ciągle pieśń przyszłości, bo chociaż mówi się o nich już od wielu lat, to jednak wciąż nie widać ich na niebie. Wiele szanujących się firm konstruuje swoje latające pojazdy, jednak pierwsze konkretne kroki w tym kierunku poczyniła firma PAL-V, której pierwszy na świecie latający samochód trafił właśnie do sprzedaży.Samochód czy samolot?

Chociaż pojazd skonstruowany przez firmę PAL-V jest trójkołowcem, to na drodze ma zachowywać się jak samochód sportowy i osiągać prędkość nawet do 160 km/h. Zmiana na tryb latania ma potrwać tylko kilka minut i ma polegać na wyciągnięciu części ogonowej i rozwinięciu pary łopat wirnika. Latający samochód wzbija się w przestworza jak wiatrakowiec i potrzebuje jedynie 30 metrów pasa do wylądowania. Maksymalna prędkość pojazdu w powietrzu to 180 km/h, zasięg wynosi 500 km, natomiast 3,5 kilometra to wysokość, na jaką maksymalnie jest w stanie wzbić się uskrzydlony trójkołowiec.  

Funkcjonalność takiego rozwiązania jest oczywiście duża. Zamieniając samochód w śmigłowiec można uniknąć korków lub szybko dotrzeć w trudniej dostępne miejsca. Wykorzystaniem latającego samochodu zainteresowane są więc wojsko, straż graniczna czy holenderska policja. Jest to także wielka szansa na ekspresowe dostanie się na miejsce wypadku lub do chorego pacjenta. Żądni przygód kierowcy również mogą odnaleźć masę przyjemności w zaproponowanym przez holenderskiego producenta.

Powszechna dostępność latających samochodów może być wielkim darem, jednak wiąże się także z niebezpieczeństwem pilotowania przez niedoświadczonych lotników. Producent zadbał jednak o bezpieczeństwo swojego wynalazku – i oczywiście jego właściciela. Dzięki autorotacji pojazd może spokojnie spadać, gdyż w przypadku awarii silnika spadanie spowoduje obroty wirnika, dzięki czemu powstanie siła nośna i pojazd spokojnie opadnie na ziemię.Koszt PAL-V

Producent oferuje swoje pojazdy w dwóch edycjach: PAL-V Liberty Pioneer Edition za 499 tysięcy Euro oraz PAL-V Liberty Sport Edition za 299 tysięcy Euro. Pierwsza z nich jest limitowana do 90 sztuk i oferuje ekskluzywne wyposażenie, możliwość personalizacji i złoty certyfikat świadczący o unikatowości.

Oficjalne przekazanie kluczyków dla pierwszych właścicieli latających pojazdów jest zaplanowane na 2020 rok. Zamówienia złożyło już 15 krajów.

Źródło: PAL-V

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również