Podsumowanie Targów Techniki Motoryzacyjnej 2016

ttm
13.4.2016

Branża techniki motoryzacyjnej to dziś nic innego jak nowe technologie i innowacje. Ich nieustanny rozwój i zachodzące dynamicznie zmiany wymuszają na producentach stosowanie zaawansowanych rozwiązań, ciągłą edukację i śledzenie panujących trendów.

Gdzie najlepiej zapoznać się z różnorodną ofertą najnowszych technologicznych rozwiązań? Gdzie można spotkać specjalistów różnych dziedzin, którzy odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania? Gdzie w praktyce można zapoznać się z pracą urządzeń i samodzielnie przetestować najnowsze maszyny? Odpowiedź jest tylko jedna, Targi Techniki Motoryzacyjnej.

Liderzy branży i technologiczne nowości

Kilka dni temu w sercu Wielkopolski, zakończyliśmy największe w Środkowo-Wschodniej Europie Targi Techniki Motoryzacyjnej, podczas których wystawcy prezentowali liczne nowości produktowe, przygotowali specjalne promocje cenowe, organizowali przestrzenie demonstracyjne i strefy testów, debaty, spotkania i konsultacje z branżowymi specjalistami. Przez cztery dni tereny MTP tętniły życiem. Atmosfera sprzyjała nawiązywaniu biznesowych kontaktów i prowadzeniu negocjacji, a Targi Techniki Motoryzacyjnej po raz kolejny udowodniły, że odgrywają niebagatelną rolę w kształtowaniu wizji nowoczesnej polskiej motoryzacji. Udział w TTM dał fachowcom możliwość dokładnego obejrzenia najnowszego sprzętu, często również własnoręcznego wypróbowania, co wśród ogromnej oferty dostępnych na rynku urządzeń, ułatwia wybór produktu najbardziej odpowiadającego wymaganiom. Targi Techniki Motoryzacyjnej po raz kolejny ugruntowały swoją pozycję jako przedsięwzięcia, które w sposób znaczący wpływa na trendy i wiedzę o tym co w motoryzacyjnej trawie piszczy. Dzięki obecności w Poznaniu zyskali wszyscy. Zarówno wystawcy, którzy spotykając się z profesjonalistami z branży mają teraz lepszy wgląd w rzeczywiste zapotrzebowanie rynku, jak i zwiedzający, którzy w jednym miejscu mogli zapoznać się z ofertą najbardziej liczących się w świecie motoryzacji firm, które specjalnie na targi przywiozły i zaprezentowały blisko 100 produktowych nowości.

Szkolenia, konferencje, konkursy turnieje i debaty

TTM poza ekspozycją liderów branży motoryzacyjnej to także liczne wydarzenia towarzyszące. Podczas tegorocznej edycji ogromny nacisk położony został program wydarzń, by każdy profesjonalista odwiedzający targi mógł nie tylko dowiedzieć się czegoś nowego, ale także dostrzec potencjał rozwoju, jaki kryje w sobie branża motoryzacyjna.
Wzorem lat ubiegłych Firma Best Products po raz trzynasty zorganizowała FORUM WARSZTATOWE. Ten cykl prelekcji cieszący się dużą popularnością, wpisał się już na stałe w kalendarz imprez towarzyszących TTM. Tradycyjnie nie zabrakło ciekawych wystąpień znanych prelegentów reprezentujących firmy szkoleniowe, produkcyjne i dystrybuujące urządzenia warsztatowe znanych marek światowych, podczas których poruszano tematy dotyczące m.in. diagnostyki elektronicznych systemów sterowania w samochodach.

Tradycyjnie także na stoisku Polskiej Izby Stacji Kontroli można było porozmawiać z radcą prawnym Marcinem Barankiewiczem Dyrektorem Biura PISKP o problemach praktycznych związanych z funkcjonowaniem stacji kontroli pojazdów, przeprowadzaniem badań technicznych, a także wykonywaniem zawodu uprawnionego diagnosty.

„Dobry kierowca pilnie poszukiwany – intratny zawód na wymarciu”. To temat debaty jaka odbyła się podczas TTM a dotyczyła kształcenia kierowców zawodowych po wpisaniu zawodu „kierowcy mechanika” na listę zawodów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dyskusja skierowana była do właścicieli firm zajmujących się drogowym transportem towarowym, którzy w przyszłości będą zatrudniać kierowców, kształconych wkrótce w publicznych szkołach zawodowych. Eksperci, zajmujący się organizowaniem w Polsce kształcenia zawodowego kierowców zastanawiali się w jakim kierunku zmierza ewolucja zawodu kierowcy we współczesnym transporcie drogowym.

Szkolenia z obsługi klimatyzacji na targach. Firma Sosnowski wspólnie z „Nowoczesnym Warsztatem” podczas TTM przygotowały szkolenia z obsługi klimatyzacji samochodowej. Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z obowiązującymi przepisami europejskimi regulującymi posługiwanie się czynnikami chłodniczymi oraz nabycie wiedzy technicznej na temat budowy, działania, obsługi i serwisowania samochodowych układów klimatyzacji. Dodatkowo słuchacze mieli możliwość zapoznania się z dostępnymi urządzeniami do serwisowania i wykrywania nieszczelności układów klimatyzacji, z wykorzystaniem których odbywały się także ćwiczenia praktyczne.

Novum podczas TTM był 2. Ogólnopolski Turniej Diagnostów Samochodowych. Druga edycja ogólnopolskich zmagań środowiska zawodowego diagnostów samochodowych rozegrana została tym razem w Poznaniu. W części pierwszej zawodnicy rozwiązywali test pisemny z wiedzy zawodowej. Część druga, czyli sprawdzian umiejętności praktycznych, odbył się na stanowisku kontrolnym na tzw. Żywym Warsztacie. Laureatami Ogólnopolskiego Turnieju Diagnostów Samochodowych (OTDS), który miał miejsce 1 kwietnia 2016 r. zostali: w klasyfikacji indywidualnej: 1. Łukasz Ciepiela, 2. Krzysztof Skuza i 3. Zbigniew Drzewiecki. Na uwagę zasługuje fakt bardzo wysokiego poziomu uczestników OTDS, co miało odzwierciedlenie w minimalnej różnicy występującej w uzyskanej punktacji pomiędzy poszczególnymi Kolegami uczestniczącymi w Turnieju. Komisja Konkursowa podała nazwiska kolejnych uczestników OTDS w porządku alfabetycznym: Karol Domański, Mariusz Fijałkowski, Mateusz Kowalczyk, Andrzej Kurek, Arkadiusz Małek, Paweł Pietrasik, Edward Sech, Piotr Wielowiejski. Natomiast w klasyfikacji drużynowej: Pierwsze miejsce uzyskała reprezentacja Podstawowej SKP należącej do firmy RE-WO w Lubinie w następującym składzie osobowym: Zbigniew Drzewiecki i Krzysztof Skuza. Drugie miejsce uzyskała reprezentacja Okręgowej SKP należącej do Politechniki Poznańskiej w składzie: Piotr Wielowiejski i Mateusz Kowalczyk. Trzecie miejsce uzyskała reprezentacja Okręgowej SKP należącej do MPK Legnica Sp. z o.o. w składzie: Edward Sech i Andrzej Kurek.

Nie lada gratką okazała się także druga edycja Salonu Transportu Drogowego TTM Truck, która obejmowała najnowsze propozycje produktowe dedykowane pod samochody ciężarowe. Wydarzenie zostało przygotowane z myślą o właścicielach flot, przedstawicielach firm transportowych, mechanikach, przewoźnikach i kierowcach, dla których Salon Transportu Drogowego był znakomitą okazją, by przyjrzeć się najnowszej ofercie, ale również zdobyć nowe kontakty biznesowe. W tym roku TTM Truck gościł blisko 70 firm.

TTM dla szkół

Piątek na TargachTechniki Motoryzacyjnej dedykowany był przede wszystkim szkołom profilowanym, które w Poznaniu „zameldowały” się z niemal całego kraju, przywożąc rzeszę młodych adeptów techniki motoryzacyjnych! Tego dnia organizatorzy jak i wystawcy przygotowali wiele atrakcji skierowanych właśnie do młodzieży szkolnej. Odbył się m.in. Finał XXII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej. Najlepsi uczniowie szkół o profilu mechanicznym walczyli o indywidualne nagrody i prestiż dla reprezentowanych szkół. I etap wewnątrzszkolny wyłonił po maksymalnie trzech uczniów (trzech mechaników i trzech techników), którzy reprezentowali szkoły w II i III etapie. Te odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przy czym do III etapu (zadania praktyczne) zakwalifikowali się uczniowie z największą liczbą punktów uzyskanych w teście pisemnym (etap II).

W finale OTWS wzięło udział 258 uczniów z sześćdziesięciu siedmiu szkół ponadgimnazjalnych. Pełna lista laureatów dostępna na: http://www.otws.pl/wyniki-xxii-2016/
Głównym organizatorem OTWS jest ZSS w Gdańsku. Patronatem OTWS objęli: Politechnika Poznańska, Towarzystwo Techniki Motoryzacyjnej, Warsztat.pl, Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej i „Nowoczesny Warsztat”. Twarzą XXII edycji TWS był Jakub Bielak – redaktor motoryzacyjny TVN Turbo.

Inną okazją dla sprawdzenia wiedzy i umiejętności były V Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Mechaników oraz II Ogólnopolskie Mistrzostwa Młodych Lakierników. 30 najlepszych dwuosobowych drużyn uczniów szkół samochodowych w Polsce rywalizowało o tytuł mistrzów w czasie TTM. Nim jednak drużyny dotarły do Poznania musiały przejść przez eliminacje. Organizatorzy Mistrzostw (Międzynarodowe Targi Poznańskie, Fundacja Cooperatio i V8 Team) otrzymali w tym roku 460 zgłoszeń od zespołów uczniów, którzy musieli udowodnić swój wysoki poziom wiedzy rozwiązując testy. W ten sposób wyłoniono finałową trzydziestkę, która 31 marca 2016 roku, przyjechała do Poznania. Podczas targów musieli zmierzyć się z testem teoretycznym i konkurencjami praktycznymi, które przygotowali eksperci Akademii Praktycznych Umiejętności, we współpracy z firmami Autos, Hyundai Motor Poland, Precyzja-Technik, Premio Opony Autoserwis, Tesam oraz marką Neo-Tools. Sprawdzały one zarówno zdolności manualne i umiejętności posługiwania się podstawowymi narzędziami, jak i zdolność do wykorzystania bardziej zaawansowanych pomocy mechanika. Wyniki okazały się równie zaskakujące jak emocjonujące było obserwowanie zmagań młodych mechaników. Pierwsze dwa miejsca zajęły zespoły z tej samej szkoły samochodowej w Radzyniu Podlaskim, która zgarnęła pierwsze miejsce w poprzedniej edycji Mistrzostw. Najwyraźniej na motoryzacyjnej mapie Polski wyrasta nowy ważny punkt, którego istnienie powinni uwzględnić w swoich planach pierwszoligowi gracze branży motoryzacyjnej.
Pełna lista wyników dostępna na stronie: http://www.mistrzostwamechanikow.pl/images/finalisci_mlody_mechanik_2016.pdf

Złote Medale i Acanthus Aureus

Pierwszego dnia targów odbyła się uroczysta gala otwarcia, podczas której wręczone zostały jedne z najbardziej rozpoznawalnych nagród polskiego biznesu – Złote Medale MTP. Otrzymały je produkty charakteryzujące się najwyższą jakością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Kapituła za godne tego odznaczenia uznała 21 produktów, a wszystkie przyznane Złote Medale MTP są równoważne.

Lista produktów nagrodzonych Złotym Medalem MTP Na Targach Techniki Motoryzacyjnej TTM 2016

  1. Seria lamp roboczych W129 i W130
    Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych WAŚ Józef i Leszek Waś Sp.j., Godzikowice
  2. Progeo 3D – komputerowy przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu o dmc do 3,5 t.
    PRECYZJA – TECHNIK Sp. z o.o., Bydgoszcz
  3. Tester cewek zapłonowych TCZ-1
    Centrum Szkolenia Motoryzacji „Autoelektronika Kędzia” , Poznań
  4. Pneumatyczny układ hamulcowy zespołu ciągnik-naczepa
    Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne Sp. z o.o., Poznań
  5. Linia diagnostyczna CERTUS 3
    W.S.O.P. Sp. z o.o., Gliwice
  6. Munster 9000 3D urządzenie do pomiaru i regulacji geometrii ustawienia kół
    WERTHER International Polska Sp. z o.o., Brzoza
  7. Próbnik wtryskiwaczy EPS 118
    Robert Bosch GmbH – Dział techniki motoryzacyjnej ( DIVISION AUTOMOTIVE AFTERMARKET) Niemcy
    Zgłaszający: Robert Bosch Sp. z o.o., Warszawa
  8. Linia diagnostyczna UNILINE QUANTUM Trzeciej Generacji
    UNIMETAL Sp. z o.o., Złotów
  9. Przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdów o dopuszczalnej
    masie całkowitej do 3,5 t z zaciskami do kół o średnicach obręczy od 8” – do 24” QUANTUM 3D
    UNIMETAL Sp. z o.o., Złotów
  10. Lanca wielofunkcyjna
    Alfred Kärcher GmbH & Co. KG, Niemcy
    Zgłaszający: Kärcher Sp. z o.o., Kraków
  11. Ściągacz wtryskiwaczy hydrauliczny ELVIS
    TESAM s.c. Łabowa
  12. Montażownica M & B DIDO 26MV + wyważarka WB 290 do serwisu mobilnego M & B ENGINEERING s.r.l., Włochy
    Zgłaszający: P.P.Legum Tomasz Leśniak, Skwierzyna
  13. Mega macs 56
    Hella Gutmann Solutions GmbH, Niemcy
    Zgłaszający: Hella Polska Sp. z o.o., Warszawa
  14. Parm* – system kontrolno-pomiarowy hamowni silnikowych
    ODIUT AUTOMEX Sp. z o.o., Gdańsk
  15. Integra Data Service 3.0 z modułem schematów elektrycznych
    Integra Software Sp. z o.o., Koszalin
  16. Interfejs diagnostyczny GOLO
    LAUNCH Tech Co., Ltd, Chiny
    Zgłaszający: LAUNCH POLSKA Sp. z o.o., Bydgoszcz
  17. STM.NET – system autoryzacji przebiegu badania technicznego pojazdu na stacji kontroli pojazdów poprzez archiwizację wyników pozyskiwanych z linii diagnostycznych
    Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej, Gdańsk
  18. Podnośnik podposadzkowy Blitz Duplex S2
    BlitzRotary GmbH, Niemcy
    Zgłaszający: SOSNOWSKI Sp. z o.o., Sp.k., Gdańsk
  19. Tester diagnostyczny SUN POL 5500
    Snap-on Equipment s.r.l.
    Zgłaszający: SOSNOWSKI Sp. z o.o., Gdańsk
  20. Linia diagnostyczna MAHA Eurosystem 7.50 dla samochodów osobowych
    MAHA Maschinenbau Haldenwang
    Zgłaszający: MAHA POLSKA Sp. z o.o., Tarnowskie Góry
  21. FASANO – elektroniczny tester ciśnienia sprężania z pomiarem wahań napięcia akumulatora
    FASANO TOOLS, Italy
    Zgłaszający: ITALCOM Sp. z o.o., Włochy

Z wszystkimi nagrodzonymi produktami zwiedzający mogli zapoznać się nie tylko na stoiskach firm, ale także w Strefie Mistrzów, gdzie za pomocą ekranów dotykowych można było oddawać głosy na najbardziej odpowiadający konsumentom produkt – Złoty Medal „Wybór Konsumentów”. Głosowanie kontynuowane jest na stronie internetowej www.ttm.mtp.pl i potrwa do 4 maja, kiedy ogłoszony zostanie wynik.

Podczas uroczystej gali otwarcia targów wręczone zostały także nagrody dla wystawców, których stoiska najlepiej odzwierciedlały strategię marketingową firm. Statuetką Acanthus Aureus uhonorowane zostały następujące firmy:

  1. BOSCH – Robert Bosch Sp z o.o.
  2. MAHA Polska Sp. z o.o.
  3. PRECYZJA-TECHNIK Sp. z o.o.
  4. MAGNETI MARELLI AFTERMARKET Sp. z o.o.
  5. SCHENCK ROTEC POLSKA
  6. KÄRCHER Sp. z o.o.
  7. Volkswagen Group Polska Sp. z .o.o.

Do zobaczenia w 2018 r. Dokładną datę wydarzenia ogłosimy niebawem.

Źródło: Informacja prasowa Centrum Prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę