RONAL GROUP zawiera partnerstwo z Eccomelt w celu zmniejszenia śladu węglowego

RONAL GROUP zawiera partnerstwo z Eccomelt Ronal
16.3.2022

Zmniejszanie śladu węglowego staje się coraz ważniejsze we wszystkich dziedzinach, również w przemyśle motoryzacyjnym. W duchu gospodarki cyrkularnej producent obręczy RONAL GROUP podpisał Memorandum of Understanding (list intencyjny) z kanadyjskim przedsiębiorstwem Eccomelt odzyskującym aluminium z obręczy używanych. Podpisanie listu intencyjnego oznacza zapewnienie sobie przez RONAL GROUP za pośrednictwem Eccomelt dostaw odzyskiwanego surowca, który ma bardzo niewielki ślad węglowy.   

W ramach swojej koncepcji zrównoważonego rozwoju, PLANBLUE, RONAL GROUP już od dłuższego czasu optymalizuje realizowane procesy. Chodzi przy tym zarówno o zwiększenie wydajności energetycznej produkcji, jak i zaopatrywanie wszystkich zakładów w energię ze źródeł odnawialnych. Największy udział w emisjach CO2, wynoszący aż 74%, miało jednak pozyskiwanie aluminium. Ślad węglowy aluminium pierwotnego wykorzystywanego w Europie wynosi średnio 8,6 kg CO2e na kilogram aluminium. Dzięki wykorzystaniu surowca dostarczanego przez Eccomelt producent obręczy może zmniejszyć emisje o ponad 90%.
 
W przyszłości RONAL GROUP planuje zwiększać udział surowców odnawialnych, aby ciągle zmniejszać wpływ działalności przedsiębiorstwa na środowisko naturalne.

– Eccomelt ma obecnie najkorzystniejszy ślad węglowy na rynku, dlatego dążymy do długoterminowej współpracy z tą firmą w Europie i Ameryce Północnej – uzasadnia decyzję o współpracy Oliver Brauner, CEO RONAL GROUP. – Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości surowca pokonsumenckiego możemy zaoferować klientom produkcję obręczy o mniejszym śladzie węglowym, a jednocześnie przybliżyć się do naszego celu produkowania w 2050 roku wszystkich obręczy w sposób neutralny pod względem emisji CO2.

Firma Eccomelt działa w obszarze recyklingu metali i przetwarzania obręczy aluminiowych od 2006 roku. Produkuje przyjazny dla środowiska zamiennik stopu aluminium A356.2. Ślad węglowy surowca eccomelt356.2 od chwili przyjęcia do opuszczenia zakładu (loco fabryka) wynosi średnio 0,136 t CO2e na tonę aluminium; z Toronto (ON/Kanada) 0,089, z Manchesteru (GA/USA) 0,175 kg CO2e na kilogram aluminium.

Odzyskiwany surowiec pokonsumencki od Eccomelt dorównuje jakością aluminium pierwotnemu.  

Źródło: RONAL GROUP

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę